• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wine

  Przeczytaj także...
  CrossOver (dawniej CrossOver Office) – wspólna nazwa dla trzech własnościowych aplikacji rozwijanych przez firmę CodeWeavers, które umożliwiają uruchamianie wielu aplikacji napisanych dla systemu Microsoft Windows, pakietu Microsoft Office, Microsoft Internet Explorer na systemach Linux, Mac OS X oraz Solaris. CrossOver składa się z trzech programów: CrossOver Mac, CrossOver Linux i CrossOver Games. Wersja CrossOver Server została zawieszona w 2007 r.ReactOS – projekt mający na celu stworzenie systemu operacyjnego funkcjonalnie równoważnego z Microsoft Windows NT i 2000. W założeniach jest możliwość korzystania z aplikacji i sterowników Windows, aplikacji OS/2, Java i POSIX. Projekt jest we wczesnej fazie rozwoju. ReactOS został napisany w C, a niektóre elementy, jak ReactOS Explorer w C++. ReactOS nie jest klonem Windows.
  Cedega (dawniej WineX) jest implementacją WinAPI opartą na Wine i rozwijaną przez firmę TransGaming. Służy do uruchamiania gier i programów pod Linuksem napisanych dla systemu Microsoft Windows. Głównym celem powstania programu było zaimplementowanie obsługi API DirectX w środowisku Linuksa.

  Wine (akronim rekurencyjny od ang. Wine is not an emulator) – oprogramowanie umożliwiające wykonywanie aplikacji przeznaczonych dla systemu operacyjnego Microsoft Windows w środowisku systemu operacyjnego klasy Unix (GNU/Linux, Solaris, FreeBSD). Przy pomocy bibliotek Wine można również przenosić niektóre aplikacje systemu Windows do natywnych plików binarnych systemu Unix.

  Akronim rekurencyjny (ang. recursive acronym) – akronim, który odnosi się do siebie w reprezentowanym wyrażeniu. Fork – sytuacja, w której rozwój projektu nie prowadzi już jedną drogą, ale rozwidla się na dwie lub więcej gałęzi.

  Wine nie jest emulatorem systemu Windows, a implementacją WinAPI dla środowiska X11.

  Wine jest wolnym oprogramowaniem. Początkowo był udostępniony na licencji MIT. Od marca 2002, z powodu powstania zamkniętego forka pod postacią Cedegi, aby uniknąć takich praktyk Wine jest licencjonowany na GNU Lesser General Public License (LGPL).

  Rozwój[ | edytuj kod]

  Projekt Wine został zainicjowany przez Boba Amstadta i Erica Youngdale w 1993. Miał pomagać w uruchomieniu 16-bitowych programów dla Microsoft Windows 3.x w systemie GNU/Linux. Dziś jest skierowany na 32-bitowe aplikacje dla najnowszych systemów Microsoftu. Od 1994 roku liderem projektu jest Alexandre Julliard.

  Windows 3.x – interfejs graficzny użytkownika, autorstwa firmy Microsoft, działający w środowisku systemu operacyjnego MS-DOS, opracowany w latach 1990-1994 dla komputerów osobistych standardu IBM PC. Zyskał dużą popularność, jest poprzednikiem znanego systemu Windows 95.Microsoft Windows (ang. windows „okna”, IPA: [maɪkɹoʊsɑːft ˈwɪndoʊz]) – rodzina systemów operacyjnych stworzonych przez firmę Microsoft. Systemy rodziny Windows działają na serwerach, systemach wbudowanych oraz na komputerach osobistych, z którymi są najczęściej kojarzone.

  Przez pewien czas rozwój Wine wspierał Corel, współpraca ta zakończyła się jednak wraz z rezygnacją tej firmy ze wspierania projektów związanych z GNU/Linuxem na początku 2001 roku.

  17 czerwca 2008, po blisko 15 latach od początkowego wydania, wydano wersję 1.0.

  Funkcjonalność[ | edytuj kod]

  Postęp kompatybilności aplikacji w wersji 0.9 według wyników testów z Wine AppDB.

       Oprogramowanie działające bezbłędnie

  Emulator – program komputerowy, który duplikuje funkcje jednego systemu informatycznego w innym, dzięki czemu ów drugi system zwraca te same rezultaty, co pierwszy. Mówimy wtedy, że pierwszy system jest emulowany przez drugi.Microsoft Office (w skrócie MSO od Microsoft Office) – pakiet aplikacji biurowych wyprodukowany przez firmę Microsoft. Wprowadzony na rynek 1 sierpnia 1989.

       Oprogramowanie działające bezbłędnie po konfiguracji

       Oprogramowanie działające z niewielkimi problemami

       Oprogramowanie działające z dużymi problemami

       Oprogramowanie niedziałające

  Wine zapewnia kompatybilność oprogramowania dla Windows z innym systemem operacyjnym dzięki udostępnieniu alternatywnych bibliotek DLL.

  DirectX – zestaw funkcji API wspomagających generowanie grafiki (dwu- i trójwymiarowej), dźwięku oraz innych zadań związanych zwykle z grami i innymi aplikacjami multimedialnymi.DLL (z ang. Dynamic-Link Library - biblioteka łączona dynamicznie) – w środowisku Microsoft Windows biblioteka współdzielona (z ang. shared library), która przechowuje implementacje różnych podprogramów programu lub zasoby programu. Podprogramy i zasoby zawarte w bibliotece DLL mogą być wykorzystane bezpośrednio lub pośrednio (za pośrednictwem innej biblioteki DLL) przez dowolny plik wykonywalny, sama biblioteka DLL nie jest samodzielnym programem.

  Od 2004 roku w Wine można uruchamiać wiele popularnych aplikacji systemu Windows, jak Microsoft Office. W standardowej konfiguracji, pełną funkcjonalność (status Platinum) uzyskano tylko dla Office 2000 i Office 2010, jednak testami nie objęto programu Outlook, a zgodnie z oficjalnym statusem, Word, Excel i PowerPoint nie zostały dokładnie sprawdzone. Jeśli użytkownik doda natywne biblioteki Windows (co jest niezgodne z licencją systemu), liczba aplikacji możliwych do uruchomienia rośnie.

  Kompatybilność (ang. compatibility, pol. „zgodność”) – cecha oprogramowania oraz sprzętu, która umożliwia bezproblemową współpracę systemów komputerowych, w szczególności wymianę danych.Internet Explorer, IE (oficjalnie Windows Internet Explorer; dawniej Microsoft Internet Explorer, MSIE) – przeglądarka internetowa (dosł. Eksplorator Internetu), produkt amerykańskiej firmy Microsoft.

  Pochodne Wine’a[ | edytuj kod]

 • Cedega (dawny WineX) – rozwijana przez firmę TransGaming. Dzięki naciskowi na implementację funkcji DirectX może uruchamiać wiele gier z systemu Windows. Dodatkowo jej twórcy starali się zachować kompatybilność z konkretnymi grami.
 • CrossOver (dawniej CrossOver Office) – rozwijany przez CodeWeavers. Zależnie od wersji umożliwia uruchomienie gier dla Microsoft Windows lub oprogramowania z pakietu Microsoft Office oraz innych aplikacji takich jak np. Internet Explorer. Oprogramowanie jest odpłatne i kosztuje od 40 do 70 USD w zależności od wersji.
 • Zobacz też[ | edytuj kod]

 • ReactOS
 • Win16 i Win32
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Jeremy White: Wine license change. 2002-02-06. [dostęp 2010-04-27].
  2. Alexandre Julliard: License change vote results (ang.). 2002-02-18. [dostęp 2010-04-27].
  3. Microsoft Office w bazie Wine AppDB

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strona domowa projektu Wine
 • System operacyjny (ang. Operating System, skrót OS) – oprogramowanie zarządzające systemem komputerowym, tworzące środowisko do uruchamiania i kontroli zadań użytkownika.Unix Time-Sharing System (pisane również jako UNIX, choć nie jest to skrót – nazwa „UNIX” jest kalamburem określenia Multics, który był wzorem dla Uniksa) – system operacyjny rozwijany od 1969 r. w Bell Labs (UNIX System Laboratories, USL) przez Dennisa Ritchie i Kena Thompsona. W latach 70. i 80. zdobył bardzo dużą popularność, co zaowocowało powstaniem wielu odmian i implementacji. Część z nich, w szczególności Linux oraz OS X, jest w użyciu do dziś. UNIX jest zarejestrowanym znakiem towarowym The Open Group.
  Warto wiedzieć że... beta

  GNU Lesser General Public License, LGPL (słabsza powszechna licencja publiczna GNU), poprzednio GNU Library General Public License (powszechna licencja GNU dla bibliotek) - licencja wolnego oprogramowania zaaprobowana przez FSF, zaprojektowana jako kompromis między GNU GPL a liberalnymi licencjami jak licencja BSD lub licencja X11 (MIT). Napisana w roku 1991 (a następnie poprawiona w roku 1999) przez Richarda Stallmana z pomocą Ebena Moglena.
  FreeBSD — system operacyjny z rodziny Unix. Do wersji 2.0 wywodził się z systemu 4.3BSD, kolejne wersje wywodziły się z 4.4BSD Lite2; obu stworzonych przez Computer Systems Research Group (CSRG) na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. Podobnie jak NetBSD, jest bezpośrednią pochodną 386BSD – systemu będącego pierwszą próbą przeportowania systemu Unix z gałęzi BSD na architekturę IA-32.Początkowo znany pod nazwą Unofficial 386BSD Patchkit.
  Biblioteka (w informatyce) – zbiór klas, funkcji (i ew. innych konstrukcji programistycznych), z których korzystają różne programy.
  Licencja X11 (powszechnie, ale nieprecyzyjnie nazywana Licencją MIT) to jeden z najprostszych i najbardziej liberalnych typów licencji. Daje użytkownikom nieograniczone prawo do używania, kopiowania, modyfikowania i rozpowszechniania (w tym sprzedaży) oryginalnego lub zmodyfikowanego programu w postaci binarnej lub źródłowej. Jedynym wymaganiem jest, by we wszystkich wersjach zachowano warunki licencyjne i informacje o autorze.
  Windows API, lub krócej: WinAPI – interfejs programistyczny systemu Microsoft Windows – jest to zbiór niezbędnych funkcji, stałych i zmiennych umożliwiających działanie programu w systemie operacyjnym Microsoft Windows.
  Wolne Oprogramowanie (ang. free software) – termin określający oprogramowanie, które może być uruchamiane, kopiowane, rozpowszechniane, analizowane oraz zmieniane i poprawiane przez użytkowników. Oprogramowanie, aby można je było nazwać wolnym, musi spełniać kilka podstawowych założeń, które zostały zawarte w definicji Wolnego Oprogramowania opublikowanej przez Free Software Foundation. Przysługujące użytkownikowi wolności to:.
  Oprogramowanie użytkowe lub oprogramowanie aplikacyjne – oprogramowanie oferujące bezpośredni kontakt z człowiekiem, czyli interakcję z użytkownikiem komputera. Oprogramowanie użytkowe przeznaczone jest do wykonywania czynności poleconych przez użytkownika oraz rozwiązywania problemów zadanych przez użytkownika.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.799 sek.