Windows Phone

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Windows Phone – system operacyjny dla platform mobilnych będący następcą Windows Mobile, opracowany przez firmę Microsoft. Podczas Mobile World Congress 2010 w Barcelonie, Microsoft ujawnił szczegóły Windows Phone, między innymi: integrację z Xbox Live, Zune i wyszukiwarką Bing. Pierwotnie projekt nazywał się „Windows Phone 7 Series”, jednak 2 kwietnia 2010 Microsoft ogłosił, że słowo „Series” zostanie usunięte z oficjalnej nazwy, tym samym system przyjął nazwę „Windows Phone 7”. 21 stycznia 2015 roku podczas swojej konferencji w Redmond, Microsoft zrezygnował z nazwy „Windows Phone”. Zastąpiony został przez system Windows 10 Mobile.

Graficzny interfejs użytkownika, środowisko graficzne (ang. Graphical User Interface, GUI) – ogólne określenie sposobu prezentacji informacji przez komputer oraz interakcji z użytkownikiem, polegające na rysowaniu i obsługiwaniu widżetów.Microsoft Expression Studio (MES) jest to komplet narzędzi do projektowania i tworzenia zaawansowanych graficznie stron internetowych oraz bogatych w multimedia aplikacji okienkowych.

Interfejs użytkownika[ | edytuj kod]

Interfejs użytkownika Modern UI przypomina ten znany z Zune HD. Ekran główny stanowią „kafelki” (ang. „tiles”) – są to odnośniki do aplikacji, hubów, stron internetowych, plików multimedialnych, kontaktów, lub panele wyświetlające informacje systemowe. Użytkownik może dodawać, przesuwać i kasować elementy według własnego pomysłu. Zawartość kafelków jest aktualizowana w czasie rzeczywistym (np. liczba nieprzeczytanych wiadomości, prognoza pogody, najbliższe zaplanowane spotkania).

Assisted GPS (AGPS lub A-GPS) – rodzaj systemu GPS wykorzystywany w telefonach komórkowych, w którym używa się serwerów operatora sieci do skrócenia czasu potrzebnego na pierwsze znalezienie położenia. Usługa ta musi być dostępna u operatora, w przeciwnym wypadku GPS będzie działał, ale dłużej będzie trwało pierwsze "połączenie z satelitami".Nokia Lumia 735 – smartfon z serii Lumia produkowany przez fińską firmę Nokia, zaprezentowany we wrześniu 2014 roku.

Huby[ | edytuj kod]

Niektóre funkcje w Windows Phone przedstawione są za pomocą tzw. „hubów”, które łączą lokalną i internetową zawartość z serwisami społecznościowymi, takimi jak Facebook, czy Windows Live. Przykładowo – hub „Pictures” zawiera zdjęcia zrobione przy pomocy telefonu, a także te przesłane wcześniej do serwisów społecznościowych. Dzięki hubowi „People”, oprócz standardowej, lokalnej książki kontaktów mamy dostęp do danych naszych znajomych z Facebooka czy Windows Live. Pozostałe huby to m.in. „Music and Video” (który integruje się z Microsoft Zune), „Games” (integrujący się z Xbox Live), Windows Phone Store czy Microsoft Office.

Bing (poprzednio: Windows Live Search i MSN Search) – stworzona przez amerykańską firmę Microsoft wyszukiwarka internetowa, początkowo jako część portalu MSN, później stała się częścią Windows Live, obecnie jest samodzielną wyszukiwarką. Producent nazywa ją nie tylko wyszukiwarką internetową, ale również silnikiem decyzyjnym ze względu na liczbę zaimplementowanych funkcji pomagających podjąć decyzję odnośnie np. restauracji czy biletów lotniczych.Zune to platforma multimedialno-rozrywkowa Microsoftu, potocznie - rodzina przenośnych odtwarzaczy tego producenta. Jest obsługiwana przez urządzenia Zune, konsole Xbox 360, komputery PC z zainstalowanym oprogramowaniem Zune Software, telefony Microsoft Kin i smartfony z systemem Windows Phone.

Tematy i style[ | edytuj kod]

Użytkownicy mają możliwość modyfikacji wyglądu systemu w zakresie kolorystyki. Do wyboru są dwa kolory tła (Themes) – jasny i ciemny, oraz 10 stylów kolorystycznych (Styles) – magenta, purpura, turkus, limonka, brąz, pomarańcz, błękit, czerwień, zieleń. Producent urządzenia, lub operator może doinstalować własny, 11 styl kolorystyczny. Od wersji 7.8 liczba wspomnianych stylów (teraz nazywanych akcentami) została zwiększona do 20. Zmiana koloru, oprócz aplikacji systemowych, wpływa także na wygląd zainstalowanych aplikacji, dostarczonych przez innych producentów.

Microsoft Lumia 540 – smartfon z serii Lumia produkowany przez amerykańską firmę Microsoft, zaprezentowany w kwietniu 2015 roku jako następca modelu Lumia 535. Działa pod kontrolą systemu operacyjnego Windows Phone 8.1.Nokia Lumia 530 – smartfon z serii Lumia produkowany przez fińską firmę Nokia, zaprezentowany w lipcu 2014 roku jako następca modelu Lumia 525. Działa pod kontrolą systemu operacyjnego Windows Phone 8.1.

Wprowadzanie tekstu[ | edytuj kod]

Tekst wprowadzany jest poprzez wyświetlaną na ekranie, dotykową klawiaturę, ze specjalnym klawiszem umożliwiającym szybki dostęp do emotikonów. Producenci urządzeń mają możliwość wprowadzenia klawiatury sprzętowej. System obsługuje przewidywanie tekstu na podstawie kilku pierwszych liter oraz sprawdzanie pisowni.

Redmond - miasto położone w stanie Waszyngton, które jest siedzibą Microsoftu i oddziału amerykańskiego Nintendo. W mieście znajduje się dużo parków i terenów zielonych.Isolated Storage (izolowany magazyn) jest to mechanizm przechowywania danych w .Net Framework. Dzięki niemu pliki zapisywane i wykorzystywane przez aplikację są przechowywane w specjalnym katalogu na dysku i nie mają dostępu do innych plików na komputerze klienta. Taka izolacja zwiększa bezpieczeństwo użytkownika, daje wygodę programiście (poprzez uproszczony dostęp do zasobów), a administratorzy mogą w łatwy sposób zarządzać plikami generowanymi przez program. Jest to szczególnie użyteczne dla aplikacjach internetowych, w których bezpieczeństwo gra istotną rolę. Technologia jest wykorzystywana m.in. w aplikacjach Silverlight i Windows Phone 7, w których jest to jedyny mechanizm zapisywania danych na dysku bez zgody użytkownika.

Przeglądarka internetowa[ | edytuj kod]

Za przeglądanie internetu w telefonie z Windows Phone odpowiada Internet Explorer Mobile. Użytkownicy mogą zapisywać listę swoich ulubionych serwisów internetowych. Bezpośredni odnośnik do danej strony można zamieścić w formie kafelka (tile) na ekranie głównym. Internet Explorer Mobile obsługuje gesty multi-touch. Do wersji 11 (będącej częścią Windows Phone 8.1) przeglądarka pozwala na jednoczesną pracę na maksymalnie sześciu zakładkach, zaś od wersji 11 ograniczenie to zdjęto oraz dodano opcję synchronizacji otwartych kart, ulubionych oraz haseł między urządzeniami. Najnowsza wersja przynosi także widok czytania obecny już wcześniej w kafelkowym Internet Explorerze 11 dla desktopowego Windows 8.1.

Komputer osobisty (ang. personal computer) – mikrokomputer przeznaczony przede wszystkim do użytku osobistego w domu i biurze. Służy głównie do uruchamiania oprogramowania biurowego, dostępu do zasobów Internetu, prezentacji treści multimedialnych (tekst, obrazy, dźwięki, filmy i inne), jak i gier.Acer (IPA: /eɪsər/) – przedsiębiorstwo założone w 1976 r. na Tajwanie, oferujące sprzęt, oprogramowanie i usługi z sektora IT. Zajmuje się także badaniami, projektowaniem, marketingiem, sprzedażą i obsługą posprzedażową sprzętu komputerowego i urządzeń mobilnych. Oferta Acer kierowana jest do użytkowników indywidualnych, przedsiębiorstw oraz do sektora edukacji. Piąty co do wielkości producent komputerów osobistych na świecie (za Lenovo, HP i Dellem).

Multimedia[ | edytuj kod]

Windows Phone posiada dwa „huby” dotyczące multimediów – „Music + Video” i „Pictures”, które przypominają interfejs Zune HD. Oprócz samego przeglądania plików umożliwia użytkownikom korzystanie z serwisu Zune Marketplace, dzięki któremu można kupować utwory, czy przeglądać zdjęcia i biografie artystów.

Nokia Lumia 925 – smartfon wyprodukowany przez firmę Nokia, z systemem operacyjnym Microsoft Windows Phone w wersji 8. Został po raz pierwszy zaprezentowany w maju 2013 roku. Urządzenie należy do wyższej klasy tzw. high-endów.Przyspieszeniomierz, akcelerometr, akceleromierz, przetwornik przyspieszenia – przyrząd do pomiaru przyspieszeń liniowych lub kątowych. Przyspieszeniomierz, w przeciwieństwie do urządzeń bazujących na teledetekcji, mierzy własny ruch. Stosowany do badania ruchu części maszyn i przeciążeń samolotów, a także w nawigacji bezwładnościowej.

Hub „Pictures” pozwala na przeglądanie zdjęć zapisanych w pamięci urządzenia i dostęp do usług sieci społecznościowych. Można przesyłać zdjęcia na serwer, czy komentować je bezpośrednio, bez przeglądarki internetowej.

Wyszukiwanie[ | edytuj kod]

Każde urządzenie z Windows Phone musi posiadać specjalny przycisk sprzętowy „szukaj”. Jego naciśnięcie powoduje uruchomienie programu Bing, który umożliwia przeszukiwanie stron internetowych, wiadomości, czy map. Działanie klawisza dopasowuje się do aktywnie działającej aplikacji – na przykład przeglądając hub „People” spowoduje wyszukiwanie osób na liście kontaktów etc. Z wyszukiwarki możemy także korzystać głosowo, Windows Phone ma wbudowany system rozpoznawania mowy. Aktywacja następuje poprzez długie przyciśnięcie klawisza „start” (od wersji 8.1 funkcję tę przejął klawisz „szukaj”).

Windows Phone 8S by HTC (inne nazwy: HTC 8S, HTC Windows Phone 8S) – smartfon firmy HTC. Swoją nazwę zawdzięcza nazwę systemowi operacyjnemu, na którym jest oparty – Windows Phone 8.Nokia Lumia 730 – smartfon z serii Lumia produkowany przez fińską firmę Nokia, zaprezentowany we wrześniu 2014 roku jako następca modelu Lumia 720. Działa pod kontrolą systemu operacyjnego Windows Phone 8.1. Istnieje jej druga wersja - Nokia Lumia 735 z odblokowanym 4G LTE.

OS nie będzie obsługiwał wielozadaniowości aplikacji innych producentów oraz funkcji kopiowania i wklejania w czasie premiery, ale funkcje te zostaną dodane po premierze systemu.

Ponadto system posiada asystenta głosowego Tellme.

Live Tile[ | edytuj kod]

Live Tile to link do aplikacji wyświetlane w menu Start. Tiles (kafelki) pokazują informację poprzez zmianę pomiędzy stronami „back” oraz „front”. Istnieją dwa rodzaje płytek – Application Tiles oraz Secondary Tiles.

Application Tile[ | edytuj kod]

Application Tile jest to kafelek tworzony, gdy użytkownik podepnie aplikacje do menu Start poprzez przyciśnięcie i przytrzymanie ikony aplikacji w liście aplikacji. Dotknięcie przypiętej aplikacji kieruje użytkownika do strony domowej danej aplikacji.

W roku 1983 firma Microsoft ogłosiła, że pracuje nad produktem o nazwie Windows, który był graficznym interfejsem użytkownika pracującym pod kontrolą innego produktu Microsoftu – systemu operacyjnego MS-DOS. System ten dostępny był dla komputerów IBM PC i kompatybilnych od roku 1981.Nokia Lumia 510 to smartfon z systemem operacyjnym Windows Phone w wersji 7.5 (Mango/Tango/Refresh), po aktualizacji również 7.8, zaprezentowany w sierpniu 2012. Urządzenie należy do niższej klasy tzw. low-endów. .

Secondary Tile[ | edytuj kod]

Secondary Tile jest tworzony programowo przez aplikację na podstawie interakcji ze strony użytkownika. Może go zastosować np. czytnik newsów do otwarcia strony z informacjami z danego kraju. Aplikacja dostarcza parametry dla kafelka, tak aby dotknięcie go uruchomiło aplikację z odpowiednimi parametrami. Można posiadać Secondary Tiles dla aplikacji w menu Start bez posiadania jej Application Tile.

Procesor graficzny, inaczej GPU (ang. Graphics Processing Unit) – jest główną jednostką obliczeniową znajdującą się w nowych kartach graficznych.Grupa Samsung (kor. Samseong – trzy gwiazdy) – jedna z największych południowokoreańskich grup biznesowych (czeboli) zrzeszających firmy produkcyjne i usługowe działające w wielu branżach, oraz instytucje finansowe. Założona w 1938 roku przez Lee Byung-Chula jako firma eksportowa, wkrótce rozszerzyła swą działalność także na inne dziedziny.


Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6]
Warto wiedzieć że... beta

GSMA Mobile World Congress – światowe coroczne targi telekomunikacyjne. Obecnym gospodarzem imprezy jest hiszpańskie miasto Barcelona. Podczas wydarzenia odbywają się prezentacje telefonów oraz nowych technologii. Organizatorem eventu jest GSM Association. Pierwsza edycja miała miejsce w 1987 roku. Liczba uczestników to około sześćdziesiąt tysięcy osób z wielu państw świata.
Global Positioning System (GPS) - właściwie GPS-NAVSTAR (ang. Global Positioning System – NAVigation Signal Timing And Ranging) – jeden z systemów nawigacji satelitarnej, stworzony przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych, obejmujący swoim zasięgiem całą kulę ziemską. System składa się z trzech segmentów: segmentu kosmicznego - 31 satelitów orbitujących wokół Ziemi na średniej orbicie okołoziemskiej; segmentu naziemnego - stacji kontrolnych i monitorujących na ziemi oraz segmentu użytkownika - odbiorników sygnału. Zadaniem systemu jest dostarczenie użytkownikowi informacji o jego położeniu oraz ułatwienie nawigacji po terenie.
Microsoft Lumia 640 – smartfon z serii Lumia produkowany przez amerykańską firmę Microsoft, zaprezentowany w marcu 2015 roku. Działa pod kontrolą systemu operacyjnego Windows Phone 8.1.
Microsoft Windows (ang. windows „okna”, IPA: [maɪkɹoʊsɑːft ˈwɪndoʊz]) – rodzina systemów operacyjnych stworzonych przez firmę Microsoft. Systemy rodziny Windows działają na serwerach, systemach wbudowanych oraz na komputerach osobistych, z którymi są najczęściej kojarzone.
Microsoft Lumia 535 – smartfon z serii Lumia produkowany przez amerykańską firmę Microsoft, zaprezentowany w listopadzie 2014 roku. Działa pod kontrolą systemu operacyjnego Windows Phone 8.1.
Nokia – fińskie przedsiębiorstwo elektroniczne zajmujące się obecnie produkcją urządzeń dla telekomunikacji, powszechnie znane z produkcji telefonów komórkowych.
Nokia Lumia 1320 to phablet z systemem operacyjnym Windows Phone w wersji 8, zaprezentowany we październiku 2013 w Abu Zabi podczas Nokia World razem z modelem 1520 oraz tabletem 2520. Urządzenie należy do średniej klasy tzw. mid-endów. Telefon nie ma swojego poprzednika..

Reklama