Windows Movie Maker

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Windows Movie Maker (WMM) – edytor wideo firmy Microsoft, który po raz pierwszy dołączono do systemu operacyjnego Windows Me, a po raz ostatni do Windows Vista. Następnie program przestał być dostarczany w pakiecie systemowym, ale w systemie Windows 7 oraz nowszych można go było pobrać w pakiecie Windows Essentials (pakiet oferował zestaw programów w modelu freeware, co oznaczało, że można je było darmowo pobrać z Internetu). Obecnie program przestał być udostępniany, a część jego funkcji w systemie Windows 10 jest udostępniona przez program Zdjęcia.

Program komputerowy (ang. computer program) - sekwencja symboli opisująca obliczenia zgodnie z pewnymi regułami zwanymi językiem programowania. Program jest zazwyczaj wykonywany przez komputer (np. wyświetlenie strony internetowej), czasami bezpośrednio – jeśli wyrażony jest w języku zrozumiałym dla danej maszyny lub pośrednio – gdy jest interpretowany przez inny program (interpreter). Program może być ciągiem instrukcji opisujących modyfikacje stanu maszyny ale może również opisywać obliczenia w inny sposób (np. rachunek lambda).System operacyjny (ang. Operating System, skrót OS) – oprogramowanie zarządzające systemem komputerowym, tworzące środowisko do uruchamiania i kontroli zadań użytkownika.

Program WMM daje dostęp do opcji takich jak dzielenie filmu na klipy czy dodawanie komentarza audio lub też łączenie obrazów, tak aby były w jednym ciągu. Pliki zapisywane są w formacie Windows Media Video (*.wmv), Microsoft Windows Movie Maker (*.MSWMM), Windows Essentials (*.wlmp) oraz w nowszych edycjach MPEG4 (*.mp4).

Freeware – licencja oprogramowania umożliwiająca darmowe rozprowadzanie aplikacji bez ujawnienia kodu źródłowego. Czasami licencja freeware zawiera dodatkowe ograniczenia (np. część freeware jest całkowicie darmowa jedynie do użytku domowego).Windows Me (Millennium Edition, Windows ME, nazwa kodowa Millennium) – hybrydowy 16/32-bitowy system operacyjny z graficznym interfejsem użytkownika (GUI), wyprodukowany przez firmę Microsoft. Jego premiera miała miejsce 14 września 2000 roku.

Program WMM jest prosty w obsłudze. Zaimportowane klipy wideo przenosi się na oś czasu, można też pod nie podłożyć dwie ścieżki dźwiękowe – muzykę i komentarz głosowy. Od wersji 2.1 (która pojawiła się w aktualizacji zbiorczej Service Pack 2 dla Windows XP) program daje możliwość zastosowania różnych animacji przejść, efektów wideo, tytułów i napisów końcowych.

Windows 10 — nadchodząca wersja systemu operacyjnego Microsoft Windows. Została zaprezentowana 30 września 2014, a jej wydanie planowane jest na przełomie lata i jesieni 2015 roku.Windows 7 – wydanie systemu operacyjnego Windows firmy Microsoft, następca systemu Windows Vista. W maju 2010 używało go 20,09% użytkowników, wśród wszystkich użytkowników systemów z rodziny Windows. Oznacza to, że system ten w ciągu roku został zainstalowany na większej ilości komputerów niż jego poprzednik, system Vista. W lipcu 2012 Microsoft ujawnił, że sprzedał 630 milionów licencji systemu Windows 7.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Aplikacja Windows Movie Maker nie jest już dostępna do pobrania, support.microsoft.com [dostęp 2020-04-30].
Internet (skrótowiec od ang. inter-network, dosłownie "między-sieć") – ogólnoświatowa sieć komputerowa, określana również jako sieć sieci. W znaczeniu informatycznym Internet to przestrzeń adresów IP przydzielonych hostom i serwerom połączonym za pomocą urządzeń sieciowych, takich jak karty sieciowe, modemy i koncentratory, komunikujących się za pomocą protokołu internetowego z wykorzystaniem infrastruktury telekomunikacyjnej.Windows Vista (wymowa /ˈvɪstə/, Windows NT 6.0, nazwa kodowa Longhorn) – system operacyjny z rodziny Windows wydany przez Microsoft 30 stycznia 2007 roku. Jest następcą systemu Windows XP. Kolejnym systemem Microsoftu jest Windows 7 wydany w 2009 roku. Wsparcie od Microsoft zakończyło się 11 kwietnia 2017 roku.
Warto wiedzieć że... beta

Edytor - program służący do wprowadzania zmian (edycji) w jakimś dokumencie. Zazwyczaj używane w znaczeniu edytor tekstu. Bardziej zaawansowane edytory tekstu bywają nazywane procesorami tekstu. W zależności od typu edytowanego dokumentu rozróżniamy:
Ścieżka dźwiękowa (z ang. soundtrack, OST – original sound track – oryginalna ścieżka dźwiękowa) – zapis motywu lub całej ścieżki dźwiękowej utworu muzycznego, która pojawia się w filmie lub grze wideo, jak również wydania płytowe złożone z kolekcji takich utworów. Dotyczy ona głównie ilustracji muzycznych, ale również jest to zapis konkretnych utworów, które zostały przygotowane specjalnie na potrzeby filmu lub gry.

Reklama