Windows Media Center

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Windows Media Center (wym. [ˌwɪndəʊz ˈmiːdiə sɛntə]) - aplikacja obecna w Windows XP Media Center Edition, Windows XP Media Center Edition 2005 oraz Windows Vista i Windows 7 w edycjach Home Premium i Ultimate, a także w Windows 8 Pro.

Spółgłoska półotwarta wargowo-miękkopodniebienna to rodzaj dźwięku spółgłoskowego, reprezentowany w transkrypcji fonetycznej IPA i X-SAMPA symbolem [w] (w slawistycznym alfabecie fonetycznym symbolem [u̯ ]). Głoska ta jest niesylabicznym odpowiednikiem samogłoski [u].Windows XP Media Center Edition (Windows XP MCE) – edycja systemu Windows XP dodająca nowe, multimedialne elementy i możliwość kierowania systemem za pomocą pilota. Integruje on telewizor z komputerem i umożliwia sterowanie multimediami z dowolnego miejsca w domu. Wersja MCE systemu oparta jest na Windows XP Professional.

Podstawowym celem istnienia aplikacji jest umożliwienie kontroli nad komputerem za pomocą pilota i telewizora.

Aplikacja przestała być wspierana w Windows 10.

Możliwości[ | edytuj kod]

 • dostęp do multimediów, takich jak radio, telewizja, internet, muzyka, wideo itp. przy pomocy pilota
 • sterowanie tunera satelitarnego lub komunikację z komputerem dzięki sensorom na podczerwień
 • obsługa zaawansowanych kart graficznych celem uzyskania jak najlepszej jakości obrazu
 • korzystanie z tunera telewizyjnego do odbioru telewizji naziemnej, satelitarnej lub kablowej
 • sprzętowe kodowanie obrazu do zapisu programów telewizyjnych na twardym dysku
 • wyświetlanie obrazu na telewizorze podłączonym do komputera
 • podłączenie systemu kina domowego lub HiFi przy pomocy cyfrowych wyjść audio.
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. John C. Wells: Longman Pronunciation Dictionary. 2008. ISBN 978-1-4058-8118-0.
  2. Dawid Długosz: Microsoft uśmierca Windows Media Center. Będziecie tęsknić? (pol.). Komputer Świat. [dostęp 2015-05-03].
  3. David Nield: Windows Media Center is finally killed off by Microsoft (ang.). Digital Trends. [dostęp 2015-05-03].
  Iloczas – zjawisko prozodyjne, charakteryzujące się różnicowaniem długości trwania sylab lub głosek. W niektórych językach iloczas różnicuje znaczenie wyrazów. W metryce antycznej iloczas był podstawą organizacji metrum wierszowego.Windows 7 – wydanie systemu operacyjnego Windows firmy Microsoft, następca systemu Windows Vista. W maju 2010 używało go 20,09% użytkowników, wśród wszystkich użytkowników systemów z rodziny Windows. Oznacza to, że system ten w ciągu roku został zainstalowany na większej ilości komputerów niż jego poprzednik, system Vista. W lipcu 2012 Microsoft ujawnił, że sprzedał 630 milionów licencji systemu Windows 7.
  Warto wiedzieć że... beta

  Samogłoska przymknięta przednia niezaokrąglona – typ samogłoski spotykany w językach naturalnych. Symbol, który przedstawia ten dźwięk w Międzynarodowym Alfabecie Fonetycznym, to i (zwykła litera i).
  Windows Vista (wymowa /ˈvɪstə/, Windows NT 6.0, nazwa kodowa Longhorn) – system operacyjny z rodziny Windows wydany przez Microsoft 30 stycznia 2007 roku. Jest następcą systemu Windows XP. Kolejnym systemem Microsoftu jest Windows 7 wydany w 2009 roku. Wsparcie od Microsoft zakończyło się 11 kwietnia 2017 roku.
  Windows 8 jest wersją systemu operacyjnego Microsoft Windows, produkowanego przez Microsoft przeznaczoną do użytku na komputerach osobistych, włączając w to domowe i firmowe komputery stacjonarne, laptopy i tablety PC. Proces rozwoju systemu rozpoczął się w 2009 roku przed premierą jego poprzednika Windows 7. Jego istnienie zostało potwierdzone na targach CES 2011, gdzie zaprezentowano wersję działającą na procesorze ARM, następnie od września 2011 do maja 2012 wydano trzy wersje rozwojowe systemu. 27 sierpnia 2012 system został uznany za ukończony i uzyskał status RTM. Oficjalna premiera systemu Windows 8 odbyła się 26 października 2012 roku w Nowym Jorku. Razem z nim Microsoft zaprezentował system Windows Phone 8, przeznaczony na telefony komórkowe.

  Reklama