Windows Defender

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Windows Defenderprogram antywirusowy chroniący przed wszelkimi typami szkodliwego oprogramowania, w tym przed oprogramowaniem szpiegującym (spyware). Początkowo program służył jedynie do zwalczania programów szpiegowskich. Funkcjonował jako darmowy dodatek do systemu Windows XP, natomiast w przypadku systemów Windows Vista, Windows 7, Windows 8 i Windows 10 jest ich integralną częścią. Dawniej był tworzony pod nazwą Microsoft Windows AntiSpyware (Beta) na podstawie programu GIANT AntiSpyware firmy Giant Company Software Inc., wykupionej przez Microsoft 16 grudnia 2004.

Windows 10 — nadchodząca wersja systemu operacyjnego Microsoft Windows. Została zaprezentowana 30 września 2014, a jej wydanie planowane jest na przełomie lata i jesieni 2015 roku.Microsoft Security Essentials (skrót MSE) – bezpłatne oprogramowanie antywirusowe firmy Microsoft przeznaczone dla systemów operacyjnych Windows XP (wymaga co najmniej SP 2 dla architektury IA-32), Vista oraz Windows 7 (w tych systemach dla architektur IA-32 oraz IA-64). Jest on następcą programów Windows Live OneCare (program antywirusowy) oraz Windows Defender (program antyspyware). W przeciwieństwie do programów z rodziny Microsoft Forefront przeznaczonych do użytku korporacyjnego, oprogramowanie to służyć ma wyłącznie do użytku prywatnego i małych firm (do 10 urządzeń).

Doinstalowanie oprogramowania Microsoft Security Essentials skutkuje wyłączeniem wbudowanego w system programu Windows Defender. Microsoft Security Essentials przejmuje rolę programu antywirusowego i programu chroniącego przed oprogramowaniem szpiegującym.

Możliwości programu Windows Defender[ | edytuj kod]

Ochrona w czasie rzeczywistym obejmuje m.in.

Windows 7 – wydanie systemu operacyjnego Windows firmy Microsoft, następca systemu Windows Vista. W maju 2010 używało go 20,09% użytkowników, wśród wszystkich użytkowników systemów z rodziny Windows. Oznacza to, że system ten w ciągu roku został zainstalowany na większej ilości komputerów niż jego poprzednik, system Vista. W lipcu 2012 Microsoft ujawnił, że sprzedał 630 milionów licencji systemu Windows 7.Windows Vista (wymowa /ˈvɪstə/, Windows NT 6.0, nazwa kodowa Longhorn) – system operacyjny z rodziny Windows wydany przez Microsoft 30 stycznia 2007 roku. Jest następcą systemu Windows XP. Kolejnym systemem Microsoftu jest Windows 7 wydany w 2009 roku. Wsparcie od Microsoft zakończyło się 11 kwietnia 2017 roku.
 • Ochronę autostartu przed niepożądanymi programami
 • Ochronę ustawień systemu
 • Ochronę dodatków do przeglądarki Internet Explorer oraz Chrome
 • Ochronę ustawień programu Internet Explorer
 • Ochronę pobieranych plików
 • Ochronę sterowników i usług
 • Ochronę aplikacji i programów.
 • Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Microsoft Security Essentials
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Informacje na polskiej stronie Microsoftu
 • Złośliwe oprogramowanie, malware (z ang. malicious software) – wszelkie aplikacje, skrypty itp. mające szkodliwe, przestępcze lub złośliwe działanie w stosunku do użytkownika komputera.Windows 8 jest wersją systemu operacyjnego Microsoft Windows, produkowanego przez Microsoft przeznaczoną do użytku na komputerach osobistych, włączając w to domowe i firmowe komputery stacjonarne, laptopy i tablety PC. Proces rozwoju systemu rozpoczął się w 2009 roku przed premierą jego poprzednika Windows 7. Jego istnienie zostało potwierdzone na targach CES 2011, gdzie zaprezentowano wersję działającą na procesorze ARM, następnie od września 2011 do maja 2012 wydano trzy wersje rozwojowe systemu. 27 sierpnia 2012 system został uznany za ukończony i uzyskał status RTM. Oficjalna premiera systemu Windows 8 odbyła się 26 października 2012 roku w Nowym Jorku. Razem z nim Microsoft zaprezentował system Windows Phone 8, przeznaczony na telefony komórkowe.
  Reklama