Windows 2000

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Windows 2000 – zorientowany na biznes system operacyjny, wyprodukowany przez Microsoft w Stanach Zjednoczonych, wydany jako część rodziny systemów operacyjnych Windows NT. Został zastąpiony przez Windows XP w 2001 roku, wypuszczony do produkcji 15 grudnia 1999 r., i oficjalnie wprowadzony do sprzedaży detalicznej 17 lutego 2000 r. Jest następcą systemu Windows NT 4.0.

Microsoft Windows XP 64-bit Edition był wersją systemu Windows XP firmy Microsoft, zaprojektowaną dla procesorów Intel Itanium, działających w natywnym trybie 64-bitowym. Systemu tego nie należy mylić z Windows XP Professional x64 Edition, wersją przeznaczoną dla procesorów z rodziny x86 obsługujących rozkazy 64-bitowe.Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna, ISO (ang. International Organization for Standardization, fr. Organisation internationale de normalisation) – organizacja pozarządowa zrzeszająca krajowe organizacje normalizacyjne.

Wydano cztery edycje systemu Windows 2000: Professional, Server, Advanced Server i Datacenter Server; ta ostatnia (Datacenter), została wydana do produkcji i uruchomiona kilka miesięcy po wcześniejszych edycjach. W 2001 roku Microsoft wydał także wersję limitowaną Advanced Server i Datacenter Server przeznaczone dla 64-bitowych mikroprocesorów Intel Itanium. Chociaż każda edycja systemu Windows 2000 była skierowana na inny rynek, miały one wspólny zestaw funkcji, w tym wiele narzędzi systemowych, takich jak Microsoft Management Console i standardowe aplikacje do administrowania systemem.

Linia prosta lub prosta – jedno z podstawowych pojęć geometrii, szczególny przypadek nieograniczonej z obydwu stron krzywej o nieskończonym promieniu krzywizny w każdym punkcie.Windows NT 4.0 – 32 bitowy system operacyjny pracujący na jądrze hybrydowym, wydany w 1996. Był początkiem wysiłków Microsoftu zmierzających do wprowadzenia linii Windows NT na rynek stacji roboczych. Składnikami nowej edycji jest interfejs Windows 95 i jądro dotychczasowej edycji Windows NT. Windows NT 4.0 jest stabilniejszy niż systemy z rodziny Windows 9x (Windows 95, Windows 98, Windows Me).

Windows 2000 wprowadza NTFS 3.0, Szyfrowanie systemu plików, a także podstawowe i dynamiczne zarządzanie dyskami. Wsparcie dla osób niepełnosprawnych zostało ulepszone w porównaniu z Windows NT 4.0 dzięki kilku nowym technologiom wspomagającym, a Microsoft zwiększył wsparcie dla różnych języków i informacji o lokalizacji. Rodzina Windows 2000 Server posiada dodatkowe funkcje, w szczególności wprowadza usługę Active Directory, która w następnych latach stała się szeroko stosowaną usługą katalogową w środowiskach biznesowych.

Font (ang., z łac. fons – źródło) – zestaw czcionek o określonych cechach zapisany w postaci elektronicznej, w jednym pliku.Itanium to procesor architektury IA-64, opracowany przez firmy Hewlett-Packard i Intel. Pierwsza wersja Itanium (nazwa kodowa: Merced), ukazała się w czerwcu 2001 roku. Procesor wykonany był w technologii 180 nm, taktowany zegarem 733 lub 800 MHz. Dostępne były dwie wersje: z 2 MB i z 4MB pamięci podręcznej L3. Ceny wahały się w granicach od 1 200 do 4 000 USD.

Microsoft sprzedawał Windows 2000 jako najbezpieczniejszą wersję systemu Windows w tamtym czasie, jednak stał się celem wielu głośnych ataków wirusów, takich jak Code Red i Nimda(ang.). Przez dziesięć lat po wydaniu, prawie co miesiąc otrzymywał łatki na luki w zabezpieczeniach, aż do końca swojego cyklu wsparcia 13 lipca 2010 r.

.ini - rozszerzenie plików inicjalizacyjnych, zawierających dane konfiguracji danego programu (np. ustawienia kolorów) dla programów przeznaczonych do systemów Microsoft Windows.Encrypting File System (EFS) – system szyfrowania plików, wprowadzony dla systemu plików NTFS w wersji 3.0 przez firmę Microsoft dla systemów Windows. EFS umożliwia szyfrowanie plików z poziomu systemu aby zapewnić ochronę poufnych danych przed atakami osób, które mają fizyczny dostęp do komputera.

Windows 2000 jest ostatnią wersją systemu Microsoft Windows, która wyświetla oznaczenie „Windows NT”, i ostatnią wersją, w której wersje systemu Windows na komputery stacjonarne i serwery mają tę samą nazwę. System ten jest także ostatnim z rodziny Windows NT, który nie posiada mechanizmu aktywacji ani weryfikacji autentyczności. Jego następcą został Windows XP (wydany w październiku 2001) i Windows Server 2003 (wydany w kwietniu 2003).

Windows XP (nazwa kodowa Whistler) – wersja systemu operacyjnego Microsoft Windows z rodziny Windows NT (oparty na jądrze NT) firmy Microsoft, wydana oficjalnie 25 października 2001 roku. Koniec wsparcia technicznego dla tego systemu operacyjnego planowany jest na 8 kwietnia 2014.Cykl życia programu – seria kolejnych zmian programu, w trakcie których sukcesywnie odbywa się dodawanie nowych funkcji oraz usuwanie powstających w trakcie rozwoju błędów (tzw. bugów).

Historia[ | edytuj kod]

Windows 2000 jest kontynuacją rodziny systemów operacyjnych Microsoft Windows NT, zastępującą Windows NT 4.0. Pierwotna nazwa systemu operacyjnego brzmiała Windows NT 5.0, a pierwsza wersja beta została wydana we wrześniu 1997 r., a następnie Beta 2 w sierpniu 1998 r., Microsoft ogłosił, że ostateczną nazwą systemu operacyjnego będzie Windows 2000, nazwa nawiązująca do przewidywanej daty premiery. Windows 2000 Beta 3 został wydany w maju 1999 roku. NT 5.0 Beta 1 był podobny do NT 4.0, w tym logo o bardzo podobnej tematyce. NT 5.0 Beta 2 wprowadzono nowy „mini” ekran rozruchowy i usunięto motyw „ciemnej przestrzeni” z logo. Wersje beta systemu NT 5.0 miały bardzo długie dźwięki uruchamiania i zamykania, chociaż zostały one zmienione we wczesnej wersji beta systemu Windows 2000, ale podczas Beta 3 pojawiły się nowe dźwięki uruchamiania i zamykania stworzone przez fortepian, dostępne w wersji ostatecznej, a także w systemie Windows Me. Nowy ekran logowania z ostatecznej wersji pojawił się po raz pierwszy w Beta 3 build 1946 (pierwsza kompilacja Beta 3). Nowe, zaktualizowane ikony (Mój komputer, Kosz itp.) Pojawiły się po raz pierwszy w wersji Beta 3, kompilacja 1964. Ekran startowy systemu Windows 2000 w ostatecznej wersji pojawił się po raz pierwszy w wersji Beta 3 kompilacja 1983. Windows 2000 nie miał kryptonimu, ponieważ Dave Thompson z zespołu Windows NT, „Jim Allchin(ang.) nie lubił kryptonimów”.

Windows Neptune jest to eksperymentalna wersja Microsoft Windows, która była tworzona od 1999 do 2000 i miała być wersją biznesową oraz dla specjalistów, jednak łatwiejszą w obsłudze niż Windows 2000. System operacyjny nigdy nie pojawił się w sprzedaży. W 2000 po opublikowaniu Windows 2000 grupa tworząca Neptuna została połączona z grupą tworzącą Windows 2000 i Windows Odyssey i stworzyli system Whistler czyli Windows XP.Język grecki, greka (starogr. dialekt attycki Ἑλληνικὴ γλῶττα, Hellenikè glõtta; nowogr. Ελληνική γλώσσα, Ellinikí glóssa lub Ελληνικά, Elliniká) – język indoeuropejski z grupy helleńskiej, w starożytności ważny język basenu Morza Śródziemnego. W cywilizacji Zachodu zaadaptowany obok łaciny jako język terminologii naukowej, wywarł wpływ na wszystkie współczesne języki europejskie, a także część pozaeuropejskich i starożytnych. Od X wieku p.n.e. zapisywany jest alfabetem greckim. Obecnie, jako język nowogrecki, pełni funkcję języka urzędowego w Grecji i Cyprze. Jest też jednym z języków oficjalnych Unii Europejskiej. Po grecku mówi współcześnie około 15 milionów ludzi. Język grecki jest jedynym językiem z helleńskich naturalnych, który nie wymarł.

Dodatek Service Pack 1 dla systemu Windows 2000 otrzymał nazwę kodową „Asteroid”, a 64-bitowy system Windows 2000 otrzymał nazwę kodową „Janus”. Podczas opracowywania wersja Alpha została porzucona. po RC1, po ogłoszeniu przez Compaq, że zrezygnowali ze wsparcia dla Windows NT na Mikroprocesory Alpha. Microsoft wydał 3 wersje RC w okresie od lipca do listopada 1999 r., i ostatecznie udostępnił system operacyjny partnerom 12 grudnia 1999 r. Użytkownicy mogli kupić pełną wersję systemu Windows 2000 17 lutego 2000 r. Trzy dni przed tym wydarzeniem, które Microsoft reklamował jako „standard niezawodności”, wyciekła notatka firmy Microsoft, o której donosi Mary Jo Foley(ang.), ujawniająca, że Windows 2000 ma „ponad 63 000 potencjalnych znanych błędów”. Po opublikowaniu artykułu Foley twierdziła, że Microsoft umieścił ją na czarnej liście na bardzo długi czas. Jednak Abraham Silberschatz(ang.) i wsp. twierdzą w swoim podręczniku informatyki, że „Windows 2000 był najbardziej niezawodnym i stabilnym systemem operacyjnym, jaki Microsoft kiedykolwiek dostarczył do tego momentu. Duża część tej niezawodności wynika z dojrzałości kodu źródłowego, obszernych testów warunków skrajnych systemu i automatycznego wykrywania wielu poważnych błędów sterowników. InformationWeek(ang.) podsumował wydanie: nasze testy pokazują, że następca NT 4.0 jest tym, na co liczyliśmy. Oczywiście, też nie jest doskonały. Wired News(ang.) później określiło wyniki premiery w lutym jako „słabe”. Novell skrytykował Microsoft Active Directory, nową architekturę usług katalogowych, jako mniej skalowalny lub niezawodny niż jego własne rozwiązanie Novell Directory Services (NDS).

Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Internet Explorer, IE (oficjalnie Windows Internet Explorer; dawniej Microsoft Internet Explorer, MSIE) – przeglądarka internetowa (dosł. Eksplorator Internetu), produkt amerykańskiej firmy Microsoft.

Początkowo planowano, że Windows 2000 zastąpi Windows 98 i Windows NT 4.0. Jednak to się zmieniło później, ponieważ zaktualizowana wersja systemu Windows 98 o nazwie Windows 98 Wydanie Drugie, została wydana w 1999 roku.

W dniu 12 lutego 2004 r. lub krótko przed tym „fragmenty kodu źródłowego systemów Microsoft Windows 2000 i Windows NT 4.0 zostały nielegalnie udostępnione w Internecie”. Źródło wycieku pozostaje niewykryte. Microsoft wydał następujące oświadczenie:

"Microsoft source code is both copyrighted and protected as a trade secret. As such, it is illegal to post it, make it available to others, download it or use it."

"Kod źródłowy firmy Microsoft jest chroniony prawami autorskimi i chroniony jako tajemnica handlowa. W związku z tym publikowanie, udostępnianie innym, pobieranie lub używanie jest nielegalne."

Pomimo ostrzeżeń archiwum zawierające wyciekający kod rozpowszechniło się w sieciach wymiany plików(ang.). W dniu 16 lutego 2004 r. Zgłoszono exploit „rzekomo odkryty przez osobę badającą ujawniony kod źródłowy” dla niektórych wersji przeglądarki Microsoft Internet Explorer.

WMI (ang. Windows Management Instrumentation) – zestaw protokołów i rozszerzeń systemu Windows umożliwiających zarządzanie i dostęp do zasobów komputera, takich jak adaptery sieciowe, aktualnie otwarte programy, lista procesów, odczyty z wbudowanych czujników temperatury, odczytów woltomierzy itp.W roku 1983 firma Microsoft ogłosiła, że pracuje nad produktem o nazwie Windows, który był graficznym interfejsem użytkownika pracującym pod kontrolą innego produktu Microsoftu – systemu operacyjnego MS-DOS. System ten dostępny był dla komputerów IBM PC i kompatybilnych od roku 1981.

Microsoft planował wydać 64-bitową wersję Windows 2000, która działałaby na 64-bitowych mikroprocesorach Intel Itanium w 2000 roku. Jednak pierwszą oficjalnie wydaną 64-bitową wersją systemu Windows był Windows XP 64-Bit Edition, wydany wraz z 32-bitowymi wersjami systemu Windows XP 25 października 2001 r., a następnie wersje serwerowe Windows Datacenter Server Limited Edition i później Windows Advanced Server Limited Edition, które były oparte na bazie kodu wersji wstępnej systemu Windows Server 2003 (wówczas znanego jako Windows .NET Server). Te wersje zostały wydane w 2002 roku i wkrótce były dostępne za pośrednictwem kanału OEM, a następnie zostały zastąpione przez ostateczne wersje Server 2003.

Czarna lista (ang. black list) – w informatyce lista niepożądanych rzeczy. Czarne listy są zazwyczaj bardzo duże i wbudowane bezpośrednio w poszczególne aplikacje. W wypadku programów antyspamowych, na czarnej liście znajdują się adresy IP i e-mail, które wysyłają duże ilości spamu. Dla efektywnego działania konieczne jest regularne aktualizowanie czarnych list tak, aby oprogramowanie mogło skutecznie chronić komputer przed niechcianymi treściami, na przykład spamem.Mikroprocesor – układ cyfrowy wykonany jako pojedynczy układ scalony o wielkim stopniu integracji (LSI) zdolny do wykonywania operacji cyfrowych według dostarczonego ciągu instrukcji.

Nowe i zaktualizowane funkcje[ | edytuj kod]

Windows 2000 wprowadził wiele nowych funkcji z Windows 98 i Windows 98 SE do linii NT, takich jak Aktualizacja Pulpitu Windows(ang.), Internet Explorer 5 (Internet Explorer 6, wydany w 2001 roku, dostępny dla Windows 2000), Outlook Express, NetMeeting(ang.), obsługa FAT32, Model sterowników Windows(ang.), Udostępnianie połączenia internetowego, Windows Media Player, obsługa WebDAV itd. Niektóre nowe funkcje są wspólne dla wszystkich edycje systemu Windows 2000, w tym NTFS 3.0, Konsola Zarządzania Microsoft (MMC), obsługa UDF, Szyfrowanie systemu plików (EFS), Zarządzanie dyskami lokalnymi(ang.), Image Color Management 2.0, obsługa drukarek opartych na PostScript 3, obsługa czcionek OpenType (.OTF) i Type 1 PostScript (.PFB) (w tym nowa czcionka – Palatino Linotype – w celu zaprezentowania niektórych funkcji OpenType), API ochrony danych (DPAPI), książka adresowa z obsługą LDAP/Active Directory, ulepszenia użyteczności, obsługa wielu języków i lokalizacji. Windows 2000 wprowadził również sterowniki klasy urządzeń USB dla drukarek USB, urządzenia pamięci masowej oraz ulepszoną obsługę FireWire SBP-2 dla drukarek i skanerów, wraz z apletem bezpiecznego usuwania urządzeń magazynujących. Windows 2000 jest również pierwszą wersją Windows obsługującą hibernację na poziomie systemu operacyjnego (stan uśpienia ACPI S4 kontrolowany przez system operacyjny) w przeciwieństwie do Windows 98, który wymagał specjalnych sterowników od producenta sprzętu lub programistów.

Sterownik urządzenia to program lub fragment programu odpowiadający za dane urządzenie i pośredniczący pomiędzy nim, a resztą systemu komputerowego. Zwykle uabstrakcyjnia pewne cechy urządzenia, choć może jedynie zajmować się kwestiami uprawnień dostępu i udostępniać urządzenie bez żadnej ingerencji. Wtedy program, który z niego korzysta też jest w pewnym sensie sterownikiem.Windows Genuine Advantage (WGA) – system sprawdzania legalności systemu operacyjnego wprowadzony przez Microsoft. Sprawdzenie autentyczności systemu operacyjnego odbywa się za pomocą samodzielnej aplikacji Powiadomienia o oryginalności systemu Windows (ang Windows Genuine Notifications), podczas instalacji wybranych programów, np. Windows Media Player 11) bądź w trybie on-line podczas dostępu do usług systemu Windows takich jak: Windows Update i podczas pobierania plików z Microsoft Download Center. Obecnie obsługiwane są następujące systemy operacyjne:

Wprowadzono nową funkcję przeznaczoną do ochrony krytycznych plików systemowych o nazwie „Ochrona plików systemu Windows(ang.)”. Chroni to krytyczne pliki systemu Windows, zapobiegając modyfikowaniu ich przez programy inne niż mechanizmy aktualizacji systemu operacyjnego firmy Microsoft, takie jak Instalator pakietów, Instalator Windows i inne składniki aktualizacji. Kontroler plików systemowych(ang.) zapewnia użytkownikom możliwość ręcznego skanowania integralności wszystkich chronionych plików systemowych i opcjonalnie ich naprawy, przywracając je z pamięci podręcznej przechowywanej w oddzielnym katalogu „DLLCACHE” lub z oryginalnego nośnika instalacyjnego.

Code Red – specyficzny rodzaj wirusa komputerowego, robakiem wykorzystującym błąd w oprogramowaniu serwera Microsoft Internet Information Server (IIS).Active Directory, AD – usługa katalogowa (hierarchiczna baza danych) dla systemów Windows – Windows Server 2012, Windows Server 2008, Windows Server 2003 oraz Windows 2000, będąca implementacją protokołu LDAP.

Microsoft zdał sobie sprawę, że poważny błąd (niebieski ekran śmierci) lub błąd zatrzymania mogą powodować problemy dla serwerów, które muszą być stale uruchomione, dlatego zapewnił ustawienie systemu, które umożliwiłoby automatyczne ponowne uruchomienie serwera w przypadku wystąpienia błędu zatrzymania. Dołączona jest również opcja zrzucenia dowolnego z pierwszych 64 KB pamięci na dysk (najmniejsza ilość pamięci, która jest przydatna w celu debugowania, znana również jako minidump), zrzutu tylko pamięci jądra lub zrzutu pamięci całą zawartość pamięci na dysk, a także napisać, że zdarzenie to miało miejsce w Dzienniku zdarzeń(ang.) systemu Windows 2000. Aby poprawić wydajność na serwerach z systemem Windows 2000, Microsoft dał administratorom możliwość optymalizacji pamięci systemu operacyjnego i wzorców wykorzystania procesora dla usług w tle lub dla aplikacji. Windows 2000 wprowadził również do systemu operacyjnego podstawowe funkcje administrowania i zarządzania systemem, takie jak Instalator Windows, Instrumentacja zarządzania Windows i Śledzenie zdarzeń dla systemu Windows (ETW).

Komunikacja międzyprocesowa (ang. Inter-Process Communication — IPC) – umowna nazwa zbioru sposobów komunikacji pomiędzy procesami systemu operacyjnego.Microsoft Servers (wcześniej nazywany Windows Server System) – marka obejmująca linię serwerowych produktów firmy Microsoft. Dotyczy to wydań serwera Microsoft Windows, jak i również produktów skierowanych do szerszego rynku biznesowego.

Plug and Play i ulepszona obsługa sprzętu[ | edytuj kod]

Najbardziej zauważalnym ulepszeniem w stosunku do Windows NT 4.0 jest dodanie Plug and Play z pełną obsługą ACPI i Modelem Sterowników Windows(ang.). Podobnie jak Windows 9x, Windows 2000 obsługuje automatyczne rozpoznawanie zainstalowanego sprzętu, przydzielanie zasobów sprzętowych, ładowanie odpowiednich sterowników, API PnP oraz zdarzenia powiadamiania o urządzeniu. Dodanie jądra PnP Manager wraz z Power Managerem to dwa znaczące podsystemy dodane w Windows 2000.

Warstwa abstrakcji sprzętowej (ang. hardware abstraction layer – HAL) – sterownik urządzenia dla płyty głównej. Stanowi ogniwo pośredniczące między sprzętem a jądrem systemu operacyjnego. Odseparowuje konkretną architekturę systemu komputerowego od oprogramowania użytkowego. Dla programisty jest sposobem komunikacji ze sprzętem przez udostępniane funkcje biblioteczne i sterowniki.Języki bałtyckie – grupa języków w obrębie języków indoeuropejskich, którymi w czasach historycznych posługiwali się Bałtowie na terenach od ujścia Wisły po południowe granice dzisiejszej Estonii (północne krańce łotewskiej krainy zwanej Liwonia). Większość języków z grupy bałtyckiej wymarło, co znacznie zawęziło obszar ich występowania.

Windows 2000 wprowadził sterowniki druku w wersji 3 (sterowniki drukarki trybu użytkownika). Standardowa obsługa myszy z pięcioma przyciskami jest również dostępna w standardzie a instalacja IntelliPoint(ang.) umożliwia ponowne przypisanie programowalnych przycisków. Windows 98 brakowało ogólnego wsparcia. Weryfikator sterowników(ang.) został wprowadzony do testów warunków skrajnych i wyłapywania błędów sterowników urządzeń.

Język hindi – język z grupy indoaryjskiej języków indoeuropejskich, którym posługuje się jako pierwszym językiem 180 milionów osób, natomiast przy zaklasyfikowaniu jako dialekty hindi języków radźastani, bihari oraz pahari (bez nepalskiego) aż 422 mln osób, czyli 41% mieszkańców Indii. Używany jest także w Nepalu (500 tys.), na Fidżi (300 tys.), na Mauritiusie i w Surinamie (po 100 tys.). Posługują się nim również hinduscy imigranci w Europie Zachodniej. Język hindi jest językiem urzędowym, od 1950 roku ogólnopaństwowym (angielski jest językiem pomocniczym) Republiki Indii, oraz jednym z 23 języków konstytucyjnych. W kilku indyjskich stanach i terytoriach: Uttar Pradesh, Uttarakhand, Himachal Pradesh, Harianie, Madhya Pradesh, Biharze, Radżastanie oraz na terytorium stołecznym Delhi hindi (w wersji standardowej) jest oficjalnym językiem administracji stanowej oraz podstawowym językiem wykładowym w szkołach.Język ormiański lub armeński (Հայերեն) – język należący do rodziny języków indoeuropejskich z grupy satem, stanowi jednak w niej samodzielną gałąź. Obecnie używany jest w Republice Armenii i Republice Górskiego Karabachu (De iure: Azerbejdżan), gdzie jest językiem urzędowym, a także w Gruzji, Iranie, Syrii, Rosji w Libanie i 24 innych państwach przez około 6 milionów ludzi.

Shell[ | edytuj kod]

Windows 2000 wprowadza okna warstwowe, które pozwalają na przezroczystość, półprzezroczystość i różne efekty przejścia, takie jak cienie, wypełnienia gradientowe i elementy GUI z domieszką alfa do okien najwyższego poziomu. Menu obsługują nowy efekt przejścia Fade. Menu Start w Windows 2000 wprowadza spersonalizowane menu, rozwijane specjalne foldery(ang.) i możliwość uruchamiania wielu programów bez zamykania menu przez przytrzymanie klawisza SHIFT. Przycisk Sortuj ponownie wymusza sortowanie całego menu Start według nazwy. Pasek zadań wprowadza obsługę powiadomień w dymkach, z których mogą również korzystać twórcy aplikacji. Eksplorator Windows 2000 wprowadza konfigurowalne paski narzędzi Eksploratora Windows, automatyczne uzupełnianie w pasku adresu Eksploratora Windows i polu Uruchom, zaawansowane funkcje skojarzeń typów plików, wyświetlanie komentarzy w skrótach jako podpowiedzi, rozszerzalne kolumny w widoku szczegółów (interfejs IColumnProvider), nakładki ikon, zintegrowane okienko wyszukiwania w Eksploratorze Windows, funkcja sortowania według nazwy dla menu i pasek miejsc we wspólnych oknach dialogowych otwierania i zapisywania

Internet Explorer 5 (często nazywany IE5) – graficzna przeglądarka internetowa firmy Microsoft, opublikowana w marcu 1999 r. Początkowo działała tylko na Microsoft Windows, potem także na Apple Macintosh, Solaris i HP-UX. IE5 był zawarty w systemach Microsoft Windows 98SE i Me, co zapoczątkowało walkę sądowniczą Microsoft kontra Stany Zjednoczone.FAT32 – odmiana systemu plików FAT, po raz pierwszy zastosowany w systemie operacyjnym Windows 95 OSR2, następca FAT16.

Eksplorator Windows został ulepszony na kilka sposobów w systemie Windows 2000. Jest to pierwsza wersja systemu Windows NT zawierająca Active Desktop, po raz pierwszy wprowadzona jako część programu Internet Explorer 4.0 (w szczególności Aktualizacja pulpitu Windows(ang.)) i preinstalowana tylko w systemie Windows 98. Pozwoliło to użytkownikom dostosować wygląd i zachowanie folderów za pomocą szablonów HTML z rozszerzeniem HTT. Ta funkcja była nadużywana przez wirusy komputerowe, które wykorzystywały złośliwe skrypty, aplety Java lub formanty ActiveX w plikach szablonów folderów jako wektor infekcji. Dwa takie wirusy to VBS/ Roor-C i VBS.Redlof.a.

Microsoft Windows (ang. windows „okna”, IPA: [maɪkɹoʊsɑːft ˈwɪndoʊz]) – rodzina systemów operacyjnych stworzonych przez firmę Microsoft. Systemy rodziny Windows działają na serwerach, systemach wbudowanych oraz na komputerach osobistych, z którymi są najczęściej kojarzone. Konsola zarządzania (ang. Microsoft Management Console) jest składnikiem systemu Windows 2000 i nowszych z rodziny systemów operacyjnych Windows NT, które zapewnia administratorom i zaawansowanym użytkownikom elastyczny interfejs, przez który mogą konfigurować i monitorować system.

Widok folderów w stylu sieciowym, z lewym okienkiem Eksploratora wyświetlającym szczegóły aktualnie wybranego obiektu, jest domyślnie włączony w systemie Windows 2000. W przypadku niektórych typów plików, takich jak obrazy i pliki multimedialne, podgląd jest również wyświetlany w lewym okienku. Do czasu pojawienia się dedykowanego panelu interaktywnego podglądu w systemie Windows Vista, Windows 2000 był jedyną wersją systemu Windows, która zawierała interaktywny odtwarzacz multimediów jako podgląd plików dźwiękowych i wideo, domyślnie włączony. Jednak taką przeglądarkę można włączyć w poprzednich wersjach systemu Windows z aktualizacją pulpitu Windows(ang.) zainstalowaną przy użyciu szablonów dostosowywania folderów. Domyślna etykieta narzędzia pliku wyświetla tytuł pliku, autora, temat i komentarze; te metadane mogą być odczytywane ze specjalnego strumienia NTFS, jeśli plik znajduje się na woluminie NTFS, lub ze strumienia pamięci masowej o strukturze OLE(ang.), jeśli plik jest ustrukturyzowany dokument przechowywania. Wszystkie dokumenty Microsoft Office od wersji Office 4.0korzystają ze strukturalnej pamięci masowej(ang.), więc ich metadane są wyświetlane w domyślnej etykiecie narzędzia Eksploratora Windows 2000. Skróty do plików mogą również przechowywać komentarze, które są wyświetlane jako podpowiedź, gdy wskaźnik myszy znajduje się nad skrótem. Powłoka wprowadza obsługę rozszerzalności poprzez programy obsługi metadanych, programy obsługi nakładek ikon i moduły obsługi kolumn w widoku Szczegóły Eksploratora.

Windows Live Messenger (dawniej MSN Messenger) – były komunikator internetowy firmy Microsoft typu Instant Messenger. Umożliwia rozmowy za pośrednictwem internetu z ludźmi, a także wysyłania im wiadomości e-mail. Jeżeli użytkownik posiada mikrofon i kamerę internetową, może utworzyć wideokonferencję. Wymaga posiadania konta Windows Live ID. Został częściowo napisany w oparciu o komunikator MSN, z którym też jest kompatybilny i współpracuje, oraz dodano do niego współpracę z innymi usługami z rodziny Windows Live.NTVDM, NT Virtual DOS Machine to jedna z części składowych systemów operacyjnych Windows NT służąca do emulacji systemu MS-DOS na potrzeby starszych aplikacji.

Prawy panel Eksploratora Windows 2000, który zwykle zawiera tylko listę plików i folderów, również można dostosować. Na przykład zawartość folderów systemowych nie jest domyślnie wyświetlana, zamiast tego w prawym okienku pojawia się ostrzeżenie dla użytkownika, że modyfikowanie zawartości folderów systemowych może uszkodzić jego komputer. Możliwe jest zdefiniowanie dodatkowych okienek Eksploratora za pomocą elementów DIV w plikach szablonów folderów. [63] Ten stopień dostosowywania jest nowością w systemie Windows 2000; ani Windows 98, ani aktualizacja pulpitu nie były w stanie tego zapewnić. Nowy panel wyszukiwania oparty na DHTML jest zintegrowany z Eksploratorem Windows 2000, w przeciwieństwie do oddzielnego okna wyszukiwania we wszystkich poprzednich wersjach Eksploratora. Usługa indeksowania(ang.) została również zintegrowana z systemem operacyjnym, a okienko wyszukiwania wbudowane w Eksplorator umożliwia wyszukiwanie plików indeksowanych przez jego bazę danych.

Jądro hybrydowe – jądro systemu operacyjnego oparte na zmodyfikowanych architekturach jądra monolitycznego oraz mikrojądra używanych w systemach operacyjnych. Niektórzy specjaliści nie są skłonni akceptować jądra hybrydowego jako odrębnego rodzaju jądra. Najczęściej uznawanymi rodzajami jąder są: jądro monolityczne oraz mikrojądro (włącznie z nanojądrem i pikojądrem które są jego mniejszymi wersjami).Graphics Device Interface (GDI) – jeden z trzech podstawowych komponentów (razem z jądrem i API Windows) interfejsu użytkownika (menedżera okien GDI) w Microsoft Windows. GDI odpowiedzialne jest za przedstawianie obiektów graficznych i przesyłanie ich do urządzeń wyjściowych, takich jak monitory i drukarki.

NTFS 3.0[ | edytuj kod]

 Główny artykuł: NTFS.

Microsoft wydał wersję 3.0 NTFS (czasami nazywaną błędnie „NTFS 5” w odniesieniu do numeru wersji jądra) jako część systemu Windows 2000; wprowadzono Przydziały (limity) dyskowe (dostarczone przez QuotaAdvisor), szyfrowanie na poziomie systemu plików, rzadkie pliki(ang.) i punkty ponownej analizy(ang.).

MDAC (ang. Microsoft® Data Access Components) - zestaw bibliotek wykorzystywanych między innymi do komunikacji z serwerem SQL firmy Microsoft®. W skład pakietu MDAC wchodzą m.in. takie komponenty:Microsoft Office (w skrócie MSO od Microsoft Office) – pakiet aplikacji biurowych wyprodukowany przez firmę Microsoft. Wprowadzony na rynek 1 sierpnia 1989.

Szyfrowanie systemu plików[ | edytuj kod]

 Główny artykuł: Encrypting File System.

System szyfrowania plików (EFS) wprowadził do systemu Windows silne szyfrowanie(ang.) na poziomie systemu plików. Pozwala na szyfrowanie dowolnego folderu lub dysku na woluminie NTFS przez użytkownika. EFS współpracuje z usługą EFS Microsoft CryptoAPI(ang.) i biblioteką wykonawczą systemu plików EFS (FSRTL).

DirectX – zestaw funkcji API wspomagających generowanie grafiki (dwu- i trójwymiarowej), dźwięku oraz innych zadań związanych zwykle z grami i innymi aplikacjami multimedialnymi.Język japoński (jap. 日本語 nihongo lub nippongo) – język używany przez ok. 130 mln mieszkańców Japonii oraz japońskich emigrantów na wszystkich kontynentach.

Podstawowa i dynamiczna pamięć dyskowa[ | edytuj kod]

 Główny artykuł: Menedżer dysków logicznych.

Windows 2000 wprowadził Menedżera dysków logicznych(ang.) i narzędzie wiersza poleceń diskpart(ang.) do przechowywania dynamicznego. Wszystkie wersje systemu Windows 2000 obsługują trzy typy dynamicznych woluminów dyskowych (wraz z dyskami podstawowymi): woluminy proste, woluminy łączone i woluminy rozłożone:

Dżojstik (po polsku - manipulator drążkowy; ang. joystick, od joy – zabawa, stick – patyk, drążek) – urządzenie wejścia komputera, manipulator służący do sterowania ruchem obiektów na ekranie. W podstawowej wersji zbudowany z wychylnego drążka zamocowanego na podstawce, którego przechylenie w odpowiednim kierunku powoduje stosowną reakcję sterowanego obiektu, oraz w przyciski uruchamiające przypisane im działania i dodatkowe funkcje sterujące, znajdujące się na podstawce i samym drążku. Pierwsze dżojstiki nie służyły do rozrywki (ang. joy stick), lecz do sterowania samolotami, nazywano je wtedy „drążkami sterowniczymi” (ang. „control stick”).Compaq Computer Corporation – amerykańskie przedsiębiorstwo komputerowe, założone w lutym 1982 przez Roda Caniona, Jima Harrisa i Billa Murto, produkujące głównie komputery osobiste i laptopy.
 • Wolumin prosty, wolumin z miejscem na pojedynczym dysku fizycznym
 • Wolumin łączony, w których maksymalnie 32 dyski są wyświetlane jako jeden, co zwiększa jego rozmiar, ale nie poprawia wydajności. Gdy jeden dysk ulegnie awarii, macierz zostaje zniszczona. Niektóre dane można odzyskać. Odpowiada to JBOD, a nie RAID-1.
 • Wolumin rozłożony, znane również jako RAID-0, przechowują wszystkie swoje dane na kilku dyskach w paskach. Zapewnia to lepszą wydajność, ponieważ odczyty i zapisy na dysku są równoważone na wielu dyskach. Podobnie jak woluminy łączone, awaria jednego dysku w macierzy powoduje zniszczenie całej macierzy (niektóre dane można odzyskać).
 • Oprócz tych woluminów dysków systemy Windows 2000 Server, Windows 2000 Advanced Server i Windows 2000 Datacenter Server obsługują woluminy lustrzane i woluminy rozłożone z parzystością:

  DirectSound – część pakietu DirectX umożliwiającą szybki dostęp do karty dźwiękowej i m.in. odtwarzanie i nagrywanie dźwięku. Obsługuje efekty dźwiękowe (jak np. echo). Ta część DirectX działa tylko pod systemem Windows.Windows 9x – rodzina systemów Microsoft Windows opartych na MS-DOS-ie. Do rodziny Windows 9x zaliczają się systemy: Microsoft Windows 95, Microsoft Windows 98 oraz Microsoft Windows Me. Wszystkie wersje systemów Windows 9x były oznaczone jako Windows 4.x.
 • Wolumin dublowane, znane również jako RAID-1, przechowują identyczne kopie swoich danych na 2 lub więcej identycznych dyskach (dublowanych). Pozwala to na tolerancję błędów; w przypadku awarii jednego dysku, inne dyski mogą utrzymywać działanie serwera do czasu jego wyłączenia w celu wymiany uszkodzonego dysku.
 • Wolumin rozłożony z parzystością, znane również jako RAID-5, działają podobnie do woluminów rozłożonych/RAID-0, z wyjątkiem tego, że „dane parzystości” są zapisywane na każdym z dysków oprócz danych. Pozwala to na „odbudowę” danych w przypadku konieczności wymiany dysku w macierzy.
 • Ułatwienia dostępu[ | edytuj kod]

  Wraz z Windows 2000, Microsoft wprowadził funkcje ułatwień dostępu Windows 9x dla osób z upośledzeniem wzroku i słuchu oraz innymi niepełnosprawnościami do systemów operacyjnych linii NT. Obejmowały one:

  Definicja intuicyjna: Kod źródłowy to zapis programu komputerowego w formie czytelnej dla człowieka umożliwiający jego modyfikację i rozwój.Pamięć komputerowa to różnego rodzaju urządzenia i bloki funkcjonalne komputera, służące do przechowywania danych i programów (systemu operacyjnego oraz aplikacji). Potocznie przez "pamięć komputerową" rozumie się samą pamięć operacyjną.
 • KlawiszeTrwałe:(ang.) powoduje, że klawisze modyfikujące (ALT, CTRL i SHIFT) stają się „trwałe”: użytkownik może nacisnąć klawisz modyfikujący, a następnie zwolnić go przed naciśnięciem klawisza kombinacji. (Aktywowane przez szybkie pięciokrotne naciśnięcie klawisza Shift).
 • KlawiszeFiltru:(ang.)
 • KlawiszePrzełączające: po włączeniu system Windows odtworzy dźwięk po naciśnięciu klawisza CAPS LOCK, NUM LOCK lub SCROLL LOCK.
 • KlawiszeMyszy:(ang.)
 • KlawiszeSzeregowe:
 • Schemat wysokiego kontrastu: aby pomóc użytkownikom z wadami wzroku.
 • Lupa: Lupa powiększa część ekranu, nad którą znajduje się kursor
 • Ponadto system Windows 2000 wprowadził następujące nowe funkcje ułatwień dostępu

  System operacyjny (ang. Operating System, skrót OS) – oprogramowanie zarządzające systemem komputerowym, tworzące środowisko do uruchamiania i kontroli zadań użytkownika.W informatyce, zrzut rdzenia (w żargonie Unixowym), zrzut pamięci lub zrzut systemu zawiera zapisany stan pamięci roboczej programu komputerowego w danym czasie, zazwyczaj w chwili gdy program uległ awarii lub zakończył pracę w nieoczekiwany sposób. W praktyce inne kluczowe elementy stanu programu zazwyczaj są "zrzucane" w tym samym czasie, takie jak np. rejestry procesora, które mogą zawierać licznik programu, wskaźnik stosu, informacje odnośnie zarządzania pamięcią i inne dane dotyczące procesora i flag systemu operacyjnego. Zrzuty pamięci są często wykorzystywane w diagnozowaniu i usuwaniu błędów w programach komputerowych.
 • Klawiatura ekranowa: wyświetla wirtualną klawiaturę na ekranie i umożliwia użytkownikom naciskanie jej klawiszy za pomocą myszy lub joysticka.
 • Microsoft Narrator: wprowadzony w Windows 2000, jest to czytnik ekranu, który wykorzystuje Speech API 4(ang.), zaktualizowany do Speech API 5 w Windows XP
 • Menedżer narzędzi: aplikacja zaprojektowana do uruchamiania, zatrzymywania i zarządzania w momencie uruchomienia funkcji ułatwień dostępu. Zostało to ostatecznie zastąpione w systemie Windows Vista przez Centrum ułatwień dostępu(ang.).
 • Kreator ułatwień dostępu: aplet panelu sterowania, który pomaga użytkownikom skonfigurować komputer dla osób niepełnosprawnych
 • Języki i lokalizacja[ | edytuj kod]

   Główny artykuł: Wielojęzyczny interfejs użytkownika.

  W systemie Windows 2000 wprowadzono wielojęzyczny interfejs użytkownika(ang.) (MUI). Oprócz języka angielskiego, Windows 2000 obsługuje również: arabski, armeński, bałtyckie, języki środkowoeuropejskie, gruziński, grecki, hebrajski, hindi, japoński, koreański, chiński, tajski, turecki, wietnamski i języki zachodnioeuropejskie. Obsługuje również wiele różnych lokalizacji.

  Windows Server 2003 – wersja systemu Windows, oparta na edycji XP, przeznaczona do zastosowań serwerowych (NT Server). System wydany został 24 kwietnia 2003, a podstawowe wsparcie techniczne zakończyło się 13 lipca 2010.Udostępnianie połączenia internetowego (ang. Internet Connection Sharing, ICS) to nazwa nadana przez Microsoft usłudze systemu operacyjnego Windows (począwszy od Windows 98 SE) pozwalającej na udostępnianie pojedynczego połączenia internetowego z jednego komputera innym komputerom w tej samej sieci lokalnej. Korzysta z DHCP i tłumaczenia adresów sieciowych (NAT).

  Windows 2000 Professional i Server są dostępne w wersji polskiej (Windows 2000 był pierwszym serwerowym systemem Microsoftu przetłumaczonym na język polski), ale Windows 2000 Advanced Server i Datacenter Server, włączając w to Limited Edition, nie zostały wydane w polskiej wersji.

  Obsługa gier[ | edytuj kod]

  Windows 2000 początkowo zawierał wersję bibliotek DirectX 7.0, powszechnie używanych przez twórców gier pisanych z myślą o Windowsie 98. Ostatnia wspierana wersja DirectX w Windows 2000 to DirectX 9.0c (Shader Model 3.0), ta sama wersja, która jest wprowadzona do Windows XP Service Pack 2. Microsoft publikował kwartalne aktualizacje programu DirectX 9.0c do wydania z lutego 2010 r., Po czym wycofano wsparcie w zestawie SDK z czerwca 2010 r. Te aktualizacje zawierają poprawki błędów w podstawowym środowisku wykonawczym i kilku dodatkowych bibliotekach, takich jak komponenty D3DX(ang.), XAudio 2, XInput i Managed DirectX.Większość gier napisanych dla wersji DirectX 9.0c (do wydania z lutego 2010) może działać w systemie Windows 2000 (dla porównania Windows NT 4.0 zapewniał obsługę DirectX 3.0).

  Język gruziński (gruz. ქართული ენა, kartuli ena) – język południowokaukaski, używany przez ok. 4,2 mln osób głównie w Gruzji, gdzie jest językiem urzędowym, oraz przez dalsze 2,5 mln w Turcji, Rosji, USA i Europie, jak też przez niewielkie grupy w Iranie (tj. Gruzini ferejdańscy) i Azerbejdżanie (Ingilojcy). Jest też używany jako język literacki przez zamieszkujące Gruzję niewielkie wspólnoty etniczne, nie posiadające piśmiennictwa we własnych językach: przez Swanów, Megrelów i Lazów.Programowanie obiektowe (ang. object-oriented programming) — paradygmat programowania, w którym programy definiuje się za pomocą obiektów — elementów łączących stan (czyli dane, nazywane najczęściej polami) i zachowanie (czyli procedury, tu: metody). Obiektowy program komputerowy wyrażony jest jako zbiór takich obiektów, komunikujących się pomiędzy sobą w celu wykonywania zadań.

  Windows 2000 zawierał te same gry co Windows NT 4.0: FreeCell(ang.), Saper(ang.), Pinball i Pasjans.

  Narzędzia systemowe[ | edytuj kod]

  W systemie Windows 2000 wprowadzono konsolę Microsoft Management Console (MMC), która służy do tworzenia, zapisywania i otwierania narzędzi administracyjnych. Każdy z nich nazywany jest konsolą, a większość z nich pozwala administratorowi administrować innymi komputerami z systemem Windows 2000 z jednego scentralizowanego komputera. Każda konsola może zawierać jedno lub wiele konkretnych narzędzi administracyjnych, zwanych przystawkami.

  Eksplorator Windows (Windows Explorer) – aplikacja do przeglądania systemu plików w Microsoft Windows, dostępna od wersji MS Windows 95. Eksplorator (nazwa pliku explorer.exe) jest także domyślną powłoką tych systemów operacyjnych. Powłoka pokazuje ikony na pulpicie, a także pasek zadań.System Center Configuration Manager (pierwotnie Microsoft Systems Management Server) – produkt firmy Microsoft używany głównie przez duże firmy do zdalnej instalacji oprogramowania i kontroli licencji. Aplikacja najczęściej jest używana w środowisku domenowym.

  Główne narzędzia, które są dostarczane z systemem Windows 2000, można znaleźć w konsoli zarządzania komputerem (w Narzędziach administracyjnych w Panelu sterowania). Zawiera Podgląd Zdarzeń(ang.) – sposób przeglądania zdarzeń i odpowiednik pliku dziennika w systemie Windows, narzędzie informacji o systemie, narzędzie do tworzenia kopii zapasowych(ang.), harmonogram zadań(ang.) i konsole zarządzania do przeglądania otwartych folderów współdzielonych i sesji folderów współdzielonych, konfigurowania i zarządzania Aplikacje COM+, zasady grupy(ang.), zarządzanie wszystkimi lokalnymi użytkownikami i grupami użytkowników oraz Menedżer Urządzeń. Zawiera przystawki Zarządzanie dyskami i Pamięć wymienna(ang.), defragmentator dysków oraz konsolę diagnostyczną wydajności, która wyświetla wykresy wydajności systemu i konfiguruje dzienniki danych i alerty. Zawiera również konsolę konfiguracji usług, która umożliwia użytkownikom przeglądanie wszystkich zainstalowanych usług oraz ich zatrzymywanie i uruchamianie, a także konfigurowanie, co te usługi mają robić podczas uruchamiania komputera. CHKDSK ma znaczące ulepszenia wydajności.

  Pasjans (ang. Solitaire) – komputerowa wersja pasjansa Klondike, umieszczana w systemach operacyjnych Windows od wersji 3.0 wydanej 22 marca 1990. Uważana jest za pierwszą grę typu casual. Stworzył ją Wes Cherry w 1989, kiedy był stażystą (nie dostał honorarium za swoje dzieło). Gra okazała się przydatna w zapoznawaniu użytkowników z graficznym interfejsem użytkownika i metodą przeciągnij i upuść, używaną do przeniesienia karty. Tygodnik „Time” wymienił Pasjansa wśród przyczyn spadku produktywności pracowników biur, którzy grali, zamiast pracować, kiedy stał się on elementem systemu Windows. ActiveSync - program komputerowy stworzony przez Microsoft, służący do synchronizacji przenośnych komputerów z systemem Windows Mobile i innych opartych na Windows CE. Wersja 3.0 została wprowadzona razem z pierwszymi komputerami typu Palm-size PC, a 3.1 z pierwszymi Pocket PC. Aktualna wersja to 4.5.

  Konsola odzyskiwania[ | edytuj kod]

   Główny artykuł: Konsola odzyskiwania.
  Konsola odzyskiwania jest zwykle używana do odzyskiwania systemów, których nie można uruchomić.

  Konsola odzyskiwania(ang.) jest uruchamiana spoza zainstalowanej kopii systemu Windows w celu wykonania zadań konserwacyjnych, których nie można uruchomić z jej poziomu ani uruchomić z innego komputera lub kopii systemu Windows 2000. Zwykle jest używana do odzyskiwania systemu po problemach, które powodują niepowodzenie rozruchu, co spowodowałoby, że inne narzędzia byłyby bezużyteczne, takie jak tryb awaryjny lub ostatnia znana dobra konfiguracja lub chkdsk. Zawiera polecenia takie jak „fixmbr”, których nie ma w systemie MS-DOS.

  Język tajski, syjamski – język z rodziny języków dajskich, oficjalny język Tajlandii, używany jako pierwszy język jedynie w centralnej części Tajlandii (wokół Bangkoku). Na północy, południu oraz w regionie północno-wschodnim mówi się odrębnymi językami tajskimi.Paleta barw – uporządkowany zestaw kolorów, ograniczony w pewien sposób w stosunku do całej gamy widzialnych barw.

  Ma prosty interfejs wiersza poleceń, używany do sprawdzania i naprawy dysków twardych, naprawy informacji rozruchowych (w tym NTLDR), zastępowania uszkodzonych plików systemowych świeżymi kopiami z dysku CD lub włączania / wyłączania usług i sterowników do następnego rozruchu.

  Dostęp do konsoli można uzyskać na dwa sposoby:

  Microsoft Windows NT (ang. New Technology) – rodzina 32- i 64-bitowych systemów operacyjnych firmy Microsoft, początkowo przeznaczonych do zastosowań profesjonalnych, obecnie z tej rodziny pochodzą także najpopularniejsze systemy dla użytkowników domowych. Rodzina systemów NT, wywodzi się z systemu OS/2, opracowanego przez IBM we współpracy z Microsoftem. Początkowe wersje Windows NT w wersji 3.x mogły być instalowane na partycji HPFS (System plików OS/2), właśnie dlatego, że rodzina NT bazowała na kodzie OS/2.Wiersz poleceń (ang. Command Line Interface, CLI), to jeden z najczęściej spotykanych sposobów interakcji człowieka z komputerem. Inne przykłady to interfejs tekstowy oraz interfejs graficzny.
  1. Uruchamianie z dysku CD z systemem Windows 2000 i wybranie uruchomienia Konsoli odzyskiwania z samego dysku CD zamiast kontynuowania instalacji. Konsola odzyskiwania jest dostępna tak długo, jak dostępny jest instalacyjny dysk CD.
  2. Preinstalacja Konsoli odzyskiwania na dysku twardym jako opcja startowa w Boot.ini, poprzez WinNT32.exe, z przełącznikiem / cmdcons. W takim przypadku można go uruchomić tylko wtedy, gdy NTLDR może uruchomić się z partycji systemowej(ang.).
  Proces – jedno z podstawowych pojęć w informatyce, definiowane jako egzemplarz wykonywanego programu. Każdy nowo powstały proces otrzymuje unikatowy numer, który go jednoznacznie identyfikuje, tzw. PID (od (ang.) process identifier).Język chiński (chiń. upr. 汉语, chiń. trad. 漢語, pinyin Hànyǔ; lub chiń. upr./chiń. trad. 中文, pinyin Zhōngwén) – język lub grupa spokrewnionych języków (tzw. makrojęzyk), należących do rodziny chińsko-tybetańskiej.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6]
  Warto wiedzieć że... beta

  Niepełnosprawność – długotrwały stan występowania pewnych ograniczeń w prawidłowym funkcjonowaniu człowieka. Ograniczenia te spowodowane są na skutek obniżenia sprawności funkcji fizycznych, psychicznych bądź umysłowych. Jest to także uszkodzenie, czyli utrata lub wada psychiczna, fizjologiczna, anatomiczna struktury organizmu. Utrata ta może być całkowita, częściowa, trwała lub okresowa, wrodzona lub nabyta, ustabilizowana lub progresywna.
  System plików – metoda przechowywania plików, zarządzania plikami, informacjami o tych plikach, tak by dostęp do plików i danych w nich zgromadzonych był łatwy dla użytkownika systemu; także: wolumin.
  Windows Me (Millennium Edition, Windows ME, nazwa kodowa Millennium) – hybrydowy 16/32-bitowy system operacyjny z graficznym interfejsem użytkownika (GUI), wyprodukowany przez firmę Microsoft. Jego premiera miała miejsce 14 września 2000 roku.
  ACPI (ang. Advanced Configuration and Power Interface, zaawansowany interfejs zarządzania konfiguracją i energią) – otwarty standard opracowany przez firmy Intel, Microsoft i Toshiba, do których później dołączyły HP oraz Phoenix, po raz pierwszy ogłoszony w grudniu 1996.
  NT OS Loader (NTLDR, New Technology Loader) – program rozruchowy służący przede wszystkim do ładowania systemów Microsoft Windows NT, 2000, XP lub Server 2003.
  Blue Screen of Death (BSoD, ang. Niebieski ekran śmierci) – żargonowe określenie ukute na przełomie lat 80. i 90. XX wieku, nawiązujące do starszego pojęcia Black Screen of Death.
  Kerberos (ang. Cerber) jest protokołem uwierzytelniania i autoryzacji w sieci komputerowej z wykorzystaniem Centrum Dystrybucji Kluczy, zaprojektowanym w Massachusetts Institute of Technology.

  Reklama