Windows 10

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Windows 10 – wersja systemu operacyjnego Microsoft Windows, która została wydana 29 lipca 2015 roku. Do 29 lipca 2016 roku możliwa była darmowa aktualizacja systemu Windows 7 lub 8.1 do Windowsa 10.

cmd.exe – interpreter poleceń stosowany w rodzinie systemów operacyjnych Microsoft Windows NT (włączając Windows 2000, XP, 2003, Windows Vista i Windows 7), Windows CE oraz OS/2.W roku 1983 firma Microsoft ogłosiła, że pracuje nad produktem o nazwie Windows, który był graficznym interfejsem użytkownika pracującym pod kontrolą innego produktu Microsoftu – systemu operacyjnego MS-DOS. System ten dostępny był dla komputerów IBM PC i kompatybilnych od roku 1981.

Pierwsze wzmianki o nowym systemie pojawiły się w kwietniu 2014 podczas konferencji Build, organizowanej przez Microsoft, zaś publiczna prezentacja miała miejsce 30 września 2014 roku.

Windows 10 ma na celu wyeliminowanie niedoskonałości związanych z interfejsem użytkownika, wprowadzonych w Windows 8. Nowy system został lepiej przystosowany do urządzeń bez ekranów dotykowych (takich jak komputery osobiste i tradycyjne laptopy), wprowadzono w nim menu Start (obecne jeszcze w systemie Windows 7), funkcję wirtualnych pulpitów, a także możliwość uruchamiania aplikacji Windows Store zarówno w oknach, jak i w trybie pełnoekranowym, na różnych rodzajach urządzeń. Windows 10 jest dostępny dla laptopów i komputerów stacjonarnych, tabletów, smartfonów, innych produktów Windows oraz dla konsol Xbox One i Xbox Series X/S.

Komputer stacjonarny (ang. desktop – na biurko) – rodzaj komputera osobistego, który zwykle jest na stałe umiejscowiony przy biurku. Składa się z co najmniej trzech zasadniczych elementów: jednostki centralnej, monitora i klawiatury.Smartfon (ang. smartphone) – przenośne urządzenie telefoniczne łączące w sobie funkcje telefonu komórkowego i komputera kieszonkowego (PDA – Personal Digital Assistant). Pierwsze smartfony powstały pod koniec lat 90., a obecnie łączą funkcje telefonu komórkowego, poczty elektronicznej, przeglądarki sieciowej, pagera, GPS, jak również cyfrowego aparatu fotograficznego i kamery wideo. W nowszych modelach dostępne są też funkcje typowe dla PDA, jak zarządzanie informacjami osobistymi (ang. Personal Information Management). Większość nowych modeli potrafi odczytywać dokumenty biurowe w formatach OpenOffice, LibreOffice, Microsoft Office i PDF.

W kwietniu 2020 roku, według serwisu NetMarketShare, Windows 10 był zainstalowany na 56,08% komputerów osobistych, co daje mu pierwsze miejsce na świecie.

Rozwój[ | edytuj kod]

W grudniu 2013 Mary Jo Foley podała informację, że Microsoft pracuje nad uaktualnieniem i dopracowaniem Windows 8 – projekt otrzymał nazwę kodową „Threshold”. Podobnie jak „Blue” (który stał się systemem Windows 8.1), Foley nazwała Threshold „falą systemów operacyjnych” pomiędzy wieloma platformami i systemami Microsoftu, zaplanowanymi na wiosnę 2015 roku. Podała także, że jednym z celów takiego podejścia było stworzenie ujednoliconej platformy programistycznej dla Windows, Windows Phone i Xbox One (wszystkie używają podobnego jądra Windows NT). Spekulowano, że Threshold będzie nazwany „Windows 9” przy jego publicznym wydaniu.

Licencja oprogramowania – umowa na korzystanie z utworu jakim jest aplikacja komputerowa, zawierana pomiędzy podmiotem, któremu przysługują majątkowe prawa autorskie do utworu, a osobą, która zamierza z danej aplikacji korzystać.Windows 8 jest wersją systemu operacyjnego Microsoft Windows, produkowanego przez Microsoft przeznaczoną do użytku na komputerach osobistych, włączając w to domowe i firmowe komputery stacjonarne, laptopy i tablety PC. Proces rozwoju systemu rozpoczął się w 2009 roku przed premierą jego poprzednika Windows 7. Jego istnienie zostało potwierdzone na targach CES 2011, gdzie zaprezentowano wersję działającą na procesorze ARM, następnie od września 2011 do maja 2012 wydano trzy wersje rozwojowe systemu. 27 sierpnia 2012 system został uznany za ukończony i uzyskał status RTM. Oficjalna premiera systemu Windows 8 odbyła się 26 października 2012 roku w Nowym Jorku. Razem z nim Microsoft zaprezentował system Windows Phone 8, przeznaczony na telefony komórkowe.

W kwietniu 2014 na konferencji Build Terry Myerson ujawnił zaktualizowaną wersję Windows z możliwością uruchomienia aplikacji Windows Store w oknach pulpitu i tradycyjne menu Start na miejsce ekranu Start używanego w Windows 8. Nowe menu Start wykorzystuje styl z Windows 7 przez wykorzystywanie jedynie części ekranu i używanie listy aplikacji w pierwszej kolumnie w stylu Windows 7. Druga kolumna ukazuje płytki aplikacji w stylu Windows 8. Myerson stwierdził, że te zmiany mogą pojawić się w przyszłych uaktualnieniach. Microsoft przedstawił także koncepcję „uniwersalnej aplikacji Windows”, pozwalającej aplikacjom Windows Runtime być przesyłanymi do Windows Phone 8.1 i Xbox One podczas dzielenia wspólnego kodu źródłowego i pozwalającej danym użytkowników i licencjom aplikacji być udostępnianymi między różnymi platformami.

Microsoft Windows (ang. windows „okna”, IPA: [maɪkɹoʊsɑːft ˈwɪndoʊz]) – rodzina systemów operacyjnych stworzonych przez firmę Microsoft. Systemy rodziny Windows działają na serwerach, systemach wbudowanych oraz na komputerach osobistych, z którymi są najczęściej kojarzone. Microsoft Edge (pierwotnie opracowany pod kryptonimem Project Spartan) – przeglądarka internetowa firmy Microsoft, aktualnie w fazie rozwoju. Oficjalnie zaprezentowana 21 stycznia 2015 roku, a pierwszy raz wydana w wersji testowej 30 marca 2015 roku. Pierwszy raz pojawi się w systemie Windows 10, którego premiera zaplanowana jest na 29 lipca 2015 roku. Microsoft Edge będzie domyślną przeglądarką nowego systemu, zastąpi Internet Explorer 11 i będzie obsługiwana przez komputery PC, smartfony i tablety.

W lipcu 2014 nowy CEO Microsoftu Satya Nadella wyjaśnił, że firma planowała „usprawnić następną wersję Windows z trzech systemów operacyjnych do jednego pojedynczego łączącego systemu operacyjnego dla ekranów o każdym rozmiarze”, jednoczącym Windows, Windows Phone i Windows Embedded wśród wspólnej budowy i zunifikowanego systemu aplikacji. Jednakże Nadella oświadczył, że te wewnętrzne zmiany nie będą miały wpływu na to, jak systemy operacyjne będą nazywane i sprzedawane. Zrzuty ekranu działającego systemu Windows, które rzekomo miały być Threshold’em wyciekły w lipcu 2014 i ukazywały poprzednio pokazywane menu Start i aplikacje w oknach widoczne w kolejnym zrzucie ekranu we wrześniu 2014 przedstawiające „Windows Technical Preview” o numerze 9834, nowy system wirtualnych pulpitów, centrum powiadomień i nową ikonę Eksploratora Windows zainspirowaną Modern UI.

Game Developers Conference (GDC) – coroczne spotkanie profesjonalnych producentów gier komputerowych w San Francisco. Zjazd podzielony jest na część ekspozycyjną, spotkania networkingowe, gale nagród (Independent Games Festival i Game Developers Choice Awards) oraz wykłady i dyskusje prowadzone przez zawodowych twórców gier komputerowych na tematy takie jak: programowanie, design, dźwięk, produkcja, biznes i zarządzanie oraz sztuka.VGA (ang. Video Graphics Array) – jeden ze standardów kart graficznych IBM-PC ustanowiony w 1987 roku. Karty VGA były po raz pierwszy montowane w komputerach serii IBM PS/2.

Threshold oficjalnie przedstawiony został 30 września 2014 pod nazwą Windows 10; Myerson stwierdził, że Windows 10 będzie „najbardziej wszechstronną platformą” Microsoftu, dostarczającą użytkownikom pojedyncze, ujednolicone środowisko dla komputerów stacjonarnych, laptopów, tabletów, smartfonów oraz urządzeń typu wszystko w jednym. Podkreślił, że Windows 10 podejmie kroki w kierunku przywrócenia mechaniki interfejsu użytkownika z Windows 7 dla poprawienia obsługi systemu na urządzeniach bez ekranu dotykowego, z uwagi na krytykę systemu Windows 8, który posiadał interfejs dostosowany wyłącznie pod kątem urządzeń dotykowych. Mimo tych ustępstw Myerson zaznaczył, że interfejs dla ekranów dotykowych będzie dalej rozwijał się także w Windows 10.

DirectX – zestaw funkcji API wspomagających generowanie grafiki (dwu- i trójwymiarowej), dźwięku oraz innych zadań związanych zwykle z grami i innymi aplikacjami multimedialnymi.Skrót klawiszowy (ang. hotkey) – połączenia dwóch lub więcej klawiszy, najczęściej CTRL, ALT, SHIFT i klawisza numerycznego lub znaku literowego, umożliwiające wykonanie jakiejś opcji używanego programu. Użycie skrótów klawiszowych znacznie przyspiesza lub ułatwia wykonywanie wielu czynności. Interesującym przykładem mogą być gry komputerowe, w tym m.in. StarCraft. Podstawą warsztatu w tej grze jest opanowanie wszystkich dostępnych skrótów klawiszowych, a w grze tej kluczem do sukcesu jest szybkie podejmowanie decyzji.

W sprawie nazwy systemu Myerson odmówił wyjaśnień, dlaczego Microsoft przeskoczył z nazwy Windows 8 do 10, stwierdzając tylko: „based on the product that’s coming, and just how different our approach will be overall, it wouldn’t be right”. Żartował on także, że nie można było nadać nazwy „Windows One” (nawiązując do ostatnich kilku produktów Microsoftu z tożsamą marką One, na przykład OneNote, Xbox One i OneDrive), ponieważ system Windows 1.x został już dawno wydany. W grudniu 2014 Microsoft powiadomił prasę i zaprosił do dyskusji na temat następnego rozdziału Windows 10, który dla konsumentów dostępny był w Redmond 21 stycznia 2015 roku.

Windows Insider (pol. Niejawny program testów systemu Windows) – program firmy Microsoft, który pozwala użytkownikom systemów Windows i Windows Server testować ich nadchodzące wydania. Jest bezpłatny i otwarty dla każdego, jednak zaleca się, by testerzy posiadali pewną wiedzę techniczną. W ciągu pierwszego roku funkcjonowania programu przystąpiło do niego ponad 7 milionów osób. System operacyjny (ang. Operating System, skrót OS) – oprogramowanie zarządzające systemem komputerowym, tworzące środowisko do uruchamiania i kontroli zadań użytkownika.

Windows Insider[ | edytuj kod]

1 października 2014 Microsoft przedstawił nowy program Windows Insider, gdzie uczestnicy otrzymują zaktualizowane wydania przedpremierowe systemu Windows 10 w sposób „szybkiego wydania” („rapid release”), pozwalającej firmie gromadzić dodatkowe informacje zwrotne od użytkowników podczas procesu rozwoju. Takie techniczne wydania przedpremierowe są przeznaczone przede wszystkim dla testowania przez przedsiębiorstwa i entuzjastów, dla zbierania opinii i uwag. Poprzednio proces ten występował prywatnie, pomiędzy publicznymi wydaniami testowymi. Program Windows Insider jest kontynuowany po premierze systemu Windows 10.

Xbox One – trzecia konsola gier wideo wyprodukowana przez firmę Microsoft. Oficjalna prezentacja konsoli odbyła się 21 maja 2013 roku, zaś 22 listopada 2013 roku sprzęt został wydany w 13 krajach.Jądro systemu operacyjnego (ang. kernel) – podstawowa część systemu operacyjnego, która jest odpowiedzialna za wszystkie jego zadania.

Wydanie[ | edytuj kod]

Microsoft w czerwcu 2015 potwierdził, że data wydania to 29 lipca 2015. Wydanie „10” jako bezpłatnej aktualizacji zbliży praktyki uaktualnień stosowane w Microsoft do tych, które stosują inne systemy operacyjne, takie jak macOS, których uaktualnienia były darmowe od wersji 10.9. Wraz z wydaniem Windows 8, Microsoft zaczął skupiać Windows bardziej jako bazę użytkownika dla usług online i internetowych sklepów z aplikacjami, niż jako źródło licencji systemu operacyjnego. Wcześniej w roku 2014, Microsoft rozpoczął oferowanie bezpłatnych licencji OEM dla Windows 8 dla urządzeń z ekranami mniejszymi niż 9 cali. Przedtem szef Microsoft Indonesia Andreas Diantoro stwierdził, że system byłby bezpłatną aktualizacją dla obecnych użytkowników Windows 8. Od 1 czerwca w systemach Windows 7 i Windows 8.1 Update 1 było możliwe zarezerwowanie systemu Windows 10.

Mozilla Firefox – otwarta przeglądarka internetowa oparta na silniku Gecko, stworzona i rozwijana przez Korporację Mozilla oraz ochotników. Obecnie zajmuje trzecią pozycję (z udziałem 18,11% w październiku 2013) w rankingu najpopularniejszych przeglądarek na świecie pod względem liczby użytkowników oraz pierwszą w Polsce z udziałem w wysokości 39,78% (dane z okresu 21–27.10.2013).Eksplorator Windows (Windows Explorer) – aplikacja do przeglądania systemu plików w Microsoft Windows, dostępna od wersji MS Windows 95. Eksplorator (nazwa pliku explorer.exe) jest także domyślną powłoką tych systemów operacyjnych. Powłoka pokazuje ikony na pulpicie, a także pasek zadań.

Edycje systemu Windows 10[ | edytuj kod]

Windows 10 pojawił się w kilku edycjach.

 • Wersje standardowe:
 • Windows 10 Home
 • Windows 10 Pro
 • Przeznaczone do instalacji w organizacjach:
 • Windows 10 Enterprise
 • Windows 10 Education – funkcjonalnie tożsamy z wersją Enterprise, lecz licencjonowany dla szkół
 • Windows 10 Pro Education
 • Windows 10 Remote Server
 • Windows 10 Professional Workstation
 • Funkcjonalność specyficzna dla danego typu urządzeń:
 • Windows 10 on Xbox One
 • Windows 10 Mobile
 • Windows 10 Mobile Enterprise
 • Windows 10 IoT Mobile Enterprise
 • Windows 10 IoT Enterprise
 • Windows 10 IoT Core
 • Windows 10 Team
 • Edycje ze zmodyfikowaną funkcjonalnością[ | edytuj kod]

  Każda z wersji systemu Windows 10 może posiadać tryb S, to znaczy zapewniający wyższą ochronę, lecz ograniczający możliwość instalacji programów tylko do tych dostępnych w Sklepie Windows. W 2017 r. spośród aplikacji dostępnych w Sklepie brak było popularnych przeglądarek konkurencyjnych dla Edge, jak Chrome czy Firefox. Dla programistów opracowane zostały narzędzia adaptujące dotychczasowy kod pod nowe standardy.

  Windows 10 Mobile – system operacyjny dla platform mobilnych będący następcą Windows Phone opracowany przez firmę Microsoft. System został oficjalnie zaprezentowany 21 stycznia 2015 roku na konferencji pt: Windows 10: The Next Chapter w Redmond. Będzie oferowany dla smartfonów oraz tabletów z ekranem poniżej osiem cali. Producent ogłosił że większość telefonów Lumia z systemem Windows Phone 8.1 otrzyma darmową aktualizację do Windows 10.Microsoft Design Language (MDL) (dawniej Modern UI) – nazwa języka projektowania interfejsu firmy Microsoft opartego głównie na typografii.

  Aby dostosować się do przepisów obowiązujących w danych obszarach gospodarczych Microsoft został zmuszony do wydania wersji regionalnych. Są to zmodyfikowane wydania głównych edycji systemu, lecz pozbawione domyślnie zainstalowanych aplikacji z rodziny Windows, takich jak Windows Media Player. Edycje te, obok standardowej nazwy, posiadają dopisek odpowiednio N – dla Europy i KN – dla Korei Południowej.

  Satya Narayana Nadella – dyrektor generalny Microsoft. Urodził się w Hajderabadzie w 1967 roku. Pochodzi z plemienia Telugu. 4 lutego 2014 roku został dyrektorem Microsoftu.Windows Phone – system operacyjny dla platform mobilnych będący następcą Windows Mobile opracowany przez firmę Microsoft. Podczas Mobile World Congress 2010 w Barcelonie, Microsoft ujawnił szczegóły Windows Phone, między innymi: integrację z Xbox Live, Zune i wyszukiwarką Bing. Pierwotnie projekt nazywał się "Windows Phone 7 Series", jednak 2 kwietnia 2010 Microsoft ogłosił, że słowo "Series" zostanie usunięte z oficjalnej nazwy, tym samym system przyjął nazwę "Windows Phone 7".

  Ponadto, na potrzeby chińskiego rządu powstała wersja Zhuangongban, którą zaprojektowano zgodnie z wytycznymi rządzącej partii. Jej powstanie zostało podyktowane zakazem nałożonym na dystrybucję systemu Windows 8 na terenie Chin i faworyzowaniu przez rząd własnej dystrybucji Linuxa o nazwie NeoKylin. Według The Washington Times NeoKylin utrudnił dostęp agencjom do pozyskiwania informacji z chińskich komputerów. Podobną praktykę zastosowano w Niemczech, gdzie opracowywany jest system Windows 10 w specjalnej edycji o nazwie Bundesclient (Federal Client).

  Android – system operacyjny dla urządzeń mobilnych takich jak telefony komórkowe, smartfony, tablety, tablety PC i netbooki. Obecnie (2013) najpopularniejszy system mobilny na świecie. Android został oparty na jądrze Linux oraz oprogramowaniu na licencji GNU. Początkowo był rozwijany przez firmę Android Inc. (kupioną później przez Google), następnie przeszedł pod skrzydła Open Handset Alliance.Pojęcia Chiny używa się w odniesieniu do krainy historycznej, obejmując wówczas całokształt chińskiej historii i kultury (zobacz: historia Chin), lub w węższym znaczeniu, w odniesieniu do Chińskiej Republiki Ludowej.

  Funkcje[ | edytuj kod]

  Interfejs użytkownika i pulpit[ | edytuj kod]

  Interfejs użytkownika Windows 10 zmienia swoje zachowanie w zależności od typu urządzenia i dostępnych wejść. Nowa funkcja Continuum zapewnia przejścia pomiędzy trybami pracy interfejsu na laptopach i tabletach z dokowaną klawiaturą. Kiedy klawiatura jest podłączana, użytkownik jest pytany, czy chce przełączyć się na tryb interfejsu użytkownika, który jest zoptymalizowany dla klawiatury i myszy, czy pozostać z trybem dla ekranów dotykowych.

  Matroska – kontener multimedialny, czyli format przechowywania obrazu lub dźwięku w jednym pliku. Pliki Matroska mogą zawierać (obok ścieżek audio i wideo) m.in. napisy, menu (jak w DVD) itp. Projekt powstał w roku 2003. W roku 2010 firma Google zaprezentowała format WebM, którego kontener bazuje na Matrosce.Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

  Dla urządzeń bez ekranu dotykowego, stosowane jest połączenie poprzedniego menu Start z systemu Windows 7, wraz z listą aplikacji i oknem wyszukiwania po lewej stronie i kafelkami aplikacji po prawej. Ekran Start jest nadal używany w środowisku dotykowym: obecne wydania Windows 10 używają tego samego wyglądu menu Start, co Windows 8.1, lecz Microsoft przedstawił nowszy wygląd ekranu Start, który zawiera kolumnę po lewej stronie do wyświetlania skrótów i przycisku „Wszystkie aplikacje”, podobnie do menu Start. Mimo to programy takie jak np. Classic Shell mogą przywrócić klasyczny wygląd menu Start.

  Microsoft OneNote - program komputerowy - notatnik pracujący w trybie graficznym przeznaczony do łatwego tworzenia i organizowania notatek. Program OneNote po raz pierwszy pojawił się w pakiecie Microsoft Office w 2003 roku. Od wersji 2007 dodawany jest do wersji pakietu Office przeznaczonej dla użytkowników domowych.The Washington Times – dziennik wychodzący w Waszyngtonie, stolicy USA. Założony został w 1982 przez Sun Myunga Moona, znanego głównie jako twórca Kościoła Zjednoczeniowego. Washington Times prezentuje konserwatywne poglądy polityczne i społeczne. Osiąga nakład nieco ponad 100 tysięcy egzemplarzy (dane z 31 marca 2007), mniej więcej jedną siódmą nakładu swego głównego konkurenta, The Washington Post.
  Interfejs użytkownika

  Został dodany nowy system wirtualnego pulpitu znany jako Task View. Podobnie jak funkcja Mission Control w systemach macOS, klikanie przycisku Task View na pasku zadań (lub alternatywnie przesuwanie palcem z lewej strony ekranu) wyświetla wszystkie otwarte okna i umożliwia użytkownikom ich przełączanie, lub przełączanie pomiędzy poszczególnymi obszarami pracy (workpieces). Aplikacje Windows Store, które poprzednio mogły być uruchamiane tylko w trybie pełnoekranowym, teraz mogą być używane w oknach pulpitu. Menu App Commands na pasku tytułowym aplikacji używane jest do uruchamiania funkcji poprzednio dostępnych w charms, lub do przełączania pomiędzy trybem pracy w oknach, a trybem pełnoekranowym. Okna programów mogą być teraz dzielone na ćwiartki ekranu poprzez przeciąganie ich do rogów. Kiedy okno jest przesuwane do boku ekranu, użytkownik jest proszony o wybranie drugiego okna do wypełnienia nieużywanej części ekranu.

  Windows Media Player (w skrócie WMP) – stworzony przez firmę Microsoft program komputerowy pełniący głównie funkcję odtwarzacza multimedialnego używanego do odtwarzania cyfrowych multimediów: plików dźwiękowych, wideo, grafik na komputerach osobistych z systemem operacyjnym Microsoft Windows, a także na urządzeniach zgodnych ze specyfikacją Pocket PC i innych z systemem Windows Mobile. Microsoft wydał również wersje aplikacji na komputery Apple Macintosh i Solaris, lecz zaniechał ich kontynuacji. Graficznie, Windows Media Player przypomina program pełniący funkcję klienta BitTorrent i P2P (peer-2-peer) Ares.OS X Mavericks – dziesiąte główne wydanie systemu operacyjnego dla komputerów Mac tworzonego przez Apple. Pierwsza wersja pod nową nazwą nawiązującą do sportu uprawianego między innymi na wybrzeżu w Kaliforni, jakim jest surfing. Jest to pierwszy OS X oferowany w App Store jako darmowa aktualizacja.

  Jedną ze znanych wad systemów tej firmy jest wycofywanie wsparcia dla starszych urządzeń. Nie dotyczy to tylko drukarek, przykładowo minimalna rozdzielczość ekranu wynosi 800x600, co może oznaczać problemy z niektórymi monitorami (nawet o złączu VGA) czy telewizorami. Obsługa starszego sprzętu nie jest problemem dla piszących współczesne systemy operacyjne, gdyż np. w Linuxie można korzystać z monitorów czy telewizorów o znacznie mniejszych rozdzielczościach.

  iOS – system operacyjny Apple Inc. dla urządzeń mobilnych iPhone, iPod touch oraz iPad. Obecna nazwa funkcjonuje od 7 czerwca 2010, wcześniej system był znany jako iPhone OS. System ten bazuje na systemie operacyjnym Mac OS X 10.5 i tym samym jądrze Darwin.Windows 7 – wydanie systemu operacyjnego Windows firmy Microsoft, następca systemu Windows Vista. W maju 2010 używało go 20,09% użytkowników, wśród wszystkich użytkowników systemów z rodziny Windows. Oznacza to, że system ten w ciągu roku został zainstalowany na większej ilości komputerów niż jego poprzednik, system Vista. W lipcu 2012 Microsoft ujawnił, że sprzedał 630 milionów licencji systemu Windows 7.

  Multimedia i gry[ | edytuj kod]

  Windows 10 obsługuje biblioteki DirectX 12. Przedstawiona w marcu 2014 na Game Developers Conference nowa wersja pomaga obsługiwać „wydajność na poziomie konsol do gier” ze zredukowanym użyciem procesora i narzutem sterownika grafiki.

  1 sierpnia 2015 Microsoft wprowadził do regulaminu swoich usług internetowych zapis mówiący iż w przypadku korzystania z systemu poprzez Konto Microsoft, system będzie blokował pirackie wersje programów i gier powiązanych z usługami Microsoftu.

  Wirtualny pulpit – element większości systemów operacyjnych, umożliwiający pracę na wielu pulpitach jednocześnie i przełączanie się pomiędzy nimi. Zapobiega tworzeniu się bałaganu na ekranie i pulpicie, umożliwia grupowanie swoich prac tematycznie na pulpitach.Dyrektor generalny (ang. Chief Executive Officer, CEO) – osoba dysponująca ostateczną władzą wykonawczą w organizacji lub przedsiębiorstwie. Funkcjonalnie odpowiada polskiemu prezesowi zarządu.

  Microsoft Solitaire Collection[ | edytuj kod]

  Windows 10 oferuje odświeżone wersje gier karcianych z Windows 7. Żeby postępy w grze były zapisywane w chmurze, trzeba się zalogować za pomocą konta Xbox lub konta Microsoft. Można też grać jako Gość, ale postępy nie będą zapisywane. Za pośrednictwem Sklepu można pobrać inne gry tj.: Microsoft Jigsaw, Microsoft Mahjong, Microsoft Sudoku, Wordament itd.

  CBS Interactive – amerykańskie przedsiębiorstwo mediowe założone w 1992 roku. W 2008 roku CBS przejęło CNET Networks. Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Komponenty systemu[ | edytuj kod]

  Konsola Windows, znana jako Wiersz poleceń, została uaktualniona i zyskała „zewnętrzne opcje” takie jak zaznaczanie tekstu wyjściowego i możliwość używania standardowych skrótów klawiszowych, takich jak wycinanie, kopiowanie i wklejanie.

  Windows 10 dodaje także wsparcie na poziomie platformy (systemu, bez potrzeby instalacji dodatkowych sterowników – przyp. red.) dla formatów plików FLAC, HEVC i Matroska, sprawiając, że mogą być otwierane w programie Windows Media Player i innych aplikacjach natywnie.

  FLAC (ang. Free Lossless Audio Codec) – format bezstratnej kompresji dźwięku z rodziny kodeków Ogg. Format ten jest rozwijany przez Xiph.Org Foundation, a jego wzorcowa implementacja jest Wolnym Oprogramowaniem.Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Aktualizacja systemu[ | edytuj kod]

  Windows 10 będzie utrzymywany w znacznie odmiennym tonie od poprzednich wydań Windows. Kiedy Microsoft zacznie rozpowszechniać większe ilości aktualizacji dla Windows 8, które dodawały funkcjonalności (jak usprawnienia interfejsu) poza łatkami bezpieczeństwa i poprawkami błędów, Windows 10 będzie stosował podejście warstwowych gwałtownych wydań aktualizacji. Domyślnie Windows 10 będzie otrzymywał krytyczne aktualizacje i łatki bezpieczeństwa na bieżąco, ale użytkownicy i administratorzy będą mieli możliwość opóźniania automatycznej instalacji niekrytycznych aktualizacji lub wyłączyć je całkowicie. System pozwoli większości komputerów otrzymywać częste modyfikacje systemu operacyjnego, podczas gdy administratorzy przedsiębiorstw będą mogli całkowicie z nich zrezygnować, by zagwarantować stabilne i kontrolowane środowisko pracy.

  Windows 8 jest wersją systemu operacyjnego Microsoft Windows, produkowanego przez Microsoft przeznaczoną do użytku na komputerach osobistych, włączając w to domowe i firmowe komputery stacjonarne, laptopy i tablety PC. Proces rozwoju systemu rozpoczął się w 2009 roku przed premierą jego poprzednika Windows 7. Jego istnienie zostało potwierdzone na targach CES 2011, gdzie zaprezentowano wersję działającą na procesorze ARM, następnie od września 2011 do maja 2012 wydano trzy wersje rozwojowe systemu. 27 sierpnia 2012 system został uznany za ukończony i uzyskał status RTM. Oficjalna premiera systemu Windows 8 odbyła się 26 października 2012 roku w Nowym Jorku. Razem z nim Microsoft zaprezentował system Windows Phone 8, przeznaczony na telefony komórkowe.OneDrive (dawniej Windows Live SkyDrive, jeszcze wcześniej Windows Live Folders) – wirtualny dysk autorstwa Microsoft, część serwisu Windows Live. Nazwa SkyDrive nawiązywała do popularnego wyobrażenia Internetu jako chmury. Po przegranej batalii sądowej z brytyjską telewizją BSkyB Microsoft zmuszony był do zmiany nazwy usługi na OneDrive.

  Polityka prywatności[ | edytuj kod]

  Polityka prywatności Microsoftu informuje, że celem skuteczniejszego działania oraz zapewnienia lepszego doświadczenia przy korzystaniu z systemu, firma zbiera dane osobowe jego użytkowników.

  Według niezależnych artykułów prasy elektronicznej istotnym zagrożeniem prywatności jest unikalny identyfikator treści reklamowych, który umożliwia aplikacjom i ich deweloperom personalizowanie reklam. Sama firma oficjalnie informuje, że korporacja może gromadzić informacje m.in. o lokalizacji, zainstalowanych aplikacjach, danych z kalendarza, poczty elektronicznej i wiadomości, kontaktów, historię wyszukiwania, a także sam sposób wykorzystywania urządzenia. Firma może też te wszystkie dane przekazać komuś innemu i ujawnić, jeżeli będzie to „konieczne do ochrony klientów lub utrzymania warunków umowy”.

  Sklep Microsoft (ang. Microsoft Store) – sklep z aplikacjami dla systemu operacyjnego Windows 8 oraz Windows 10. Został po raz pierwszy zaprezentowany przez firmę Microsoft na konferencji 6 grudnia 2011 roku; wprowadzony równolegle z Windows 8 i Windows Server 2012. Jest to jedyne źródło, z jakiego użytkownicy mogą pobierać aplikacje z interfejsem Modern UI, jednak przeznaczony jest także do prezentacji aplikacji desktopowych certyfikowanych do działania na systemie Windows. Tablet – przenośny komputer większy niż telefon komórkowy lub palmtop, którego główną właściwością jest posiadanie dużego ekranu z zastosowaną technologią Multi-Touch. W przeciwieństwie do większości klasycznych urządzeń tablet PC, tablety nowszego typu nie posiadają fizycznej klawiatury, użytkownik posługuje się klawiaturą wirtualną dotykając ekran bezpośrednio, bez użycia rysika.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Warto wiedzieć że... beta

  Cortana – inteligentny osobisty asystent stworzony przez Microsoft. Obsługiwany przez Windows Phone 8.1, Windows 10, Windows 10 Mobile, Microsoft Band, Android, Xbox One, IOS, CyanogenMod. Cortanę po raz pierwszy zaprezentowano podczas konferencji Microsoft Build Developer, która odbywała się od 2 do 4 kwietnia 2014 w San Francisco. Nazwa programu pochodzi od imienia postaci niezależnej występującej w serii gier Halo.
  Google Chrome (wymowa: [ɡuːɡəl krəʊm]) – darmowa przeglądarka internetowa rozwijana przez Google. Jej kod został napisany w oparciu o rozwiązania open source częściowo oparte na innych aplikacjach (m.in. WebKit i Mozilla), z wyjątkiem wersji na iOS. Od wydania wersji 28 przeglądarka wykorzystuje silnik Blink. Przeglądarkę tę charakteryzuje oszczędność miejsca, jakie zajmuje interfejs.

  Reklama