Wincenty Madelgariusz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wincenty Madelgariusz, również Wincenty z Soignies, łac. Vincent Madelgaire (Madelgarus) (ur. ok. 607, zm. 14 lipca 677 w Soignies) – graf Hainautu, zakonnik i opat, święty Kościoła katolickiego.

Kościół katolicki – największa na świecie chrześcijańska wspólnota wyznaniowa, głosząca zasady wiary i życia określane mianem katolicyzmu. Kościół katolicki jest jednym z trzech głównych nurtów chrześcijaństwa, obok Cerkwi prawosławnej i Kościołów protestanckich.Opat (łac. abbas – „ojciec”, aram. ‏abba‎ – „ojciec”) – wyższy przełożony w męskich zakonach katolickich należących do kręgu zakonów mniszych. Odpowiednikiem w zakonach żeńskich jest ksieni.

Życiorys[ | edytuj kod]

Procesja z relikwiami św. Wincentego w Soignies (28 maja 2007).

Pochodził ze Strépy w Walonii w hrabstwie Hainaut (Niderlandy). Około 636 roku poślubił córkę Walberta i Bertyli, św. Waldetrudę. Jej ojciec był dworzaninem króla Chlotara II.
Mieli czworo dzieci; dwie córki: św. Adeltrudę i św. Madelbertę oraz dwóch synów: św. Landeryka i św. Dentelina (zmarł w wieku 7 lat). Po odchowaniu dzieci małżonkowie zaczęli wieść życie zakonne.

Waldetruda z Mons (ur. ok. 612 w Cousolre, zm. 9 kwietnia ok. 688 w Mons) – starsza siostra św. Adelgundy, ksieni, święta Kościoła katolickiego.Belgia, Królestwo Belgii (Koninkrijk België, Royaume de Belgique, Königreich Belgien) – państwo federacyjne w zachodniej Europie w południowych Niderlandach. Belgia jest członkiem Unii Europejskiej (UE), ONZ oraz NATO.

Wincenty ufundował klasztor najpierw w Hautmont (642) z regułą św. Benedykta, a następnie w Soignies (niderl. Zinnik w Belgii) dokąd się przeniósł około 653 roku wycofując się z życia mniszego w Hautmont. Około 670 roku opactwo w Soignies przekazał synowi św. Landerykowi.

Według anonimowej biografii świętego z XI wieku, Wincenty miał pojechać z misją do Irlandii na polecenie króla Dagoberta I który go wysoko cenił, aby ewangelizować tamtejsze tereny. Miał również uczynić go władcą tego kraju. Nie znajduje to jednak historycznego potwierdzenia.

Reguła św. Benedykta, reguła benedyktyńska, również regula monasteriorum, łac. Regula Benedicti (RB) – zbiór przepisów normujących cenobickie życie mnisze, zredagowanych przez Benedykta z Nursji ok. 540 r. na Monte Cassino, w oparciu o Pismo Święte, dzieła ojców Kościoła oraz doświadczenia monastycyzmu wschodniego i zachodniego. Reguła św. Benedykta rozpowszechniała się stopniowo, w dużej mierze za sprawą mnichów anglosaskich, później dzięki działaniom św. Benedykta z Aniane. Jest regułą zakonów benedyktyńskich, cystersów, kamedułów i innych.Hrabstwo Hainaut (fr. Comté de Hainaut, nid. Graafschap Henegouwen) – historyczne terytorium, które stanowiło część Niderlandów, a także wchodziło w skład Świętego Cesarstwa Rzymskiego. Obecnie ziemie dawnego hrabstwa leżą w granicach dwóch państw, Belgii (Prowincja Hainaut) i Francji (część departamentu Nord).

Wspomnienie liturgiczne św. Wincentego obchodzone jest w dies natalis (14 lipca), razem ze św. Dentelinem lub 20 września.

Zobacz też[ | edytuj kod]

 • kult świętych
 • Wstawiennictwo świętych
 • święci i błogosławieni Kościoła katolickiego
 • Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Saint Vincent Madelgaire - Saints.SQPN.com (ang.)
 • St. Vincent - Catholic Encyclopedia (ang.)
 • Adeltruda z Maubeuge (zm. 25 lutego ok. 696 w Maubeuge) – siostra św. Madelberty, zakonnica i ksieni, święta Kościoła katolickiego.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Warto wiedzieć że... beta

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Język niderlandzki (nid. Nederlandse taal, Nederlands, niekiedy również określany jako język holenderski, język flamandzki) – język indoeuropejski z grupy języków germańskich zaliczany do języków dolnoniemieckich. Językiem niderlandzkim posługuje się ok. 27 milionów ludzi. Dla 23 milionów jest językiem ojczystym (pierwszym) lub językiem kultury i literatury, a dla kolejnych 4 milionów drugim językiem. Większość użytkowników tego języka mieszka na zachodzie Europy. Niderlandzki jest oficjalnym językiem urzędowym w Holandii i Belgii (Flandria), a poza Europą w Surinamie i dawnych Antylach Holenderskich, czyli Bonaire, Curaçao, Sabie, Sint Eustatius, Sint Maarten i Arubie. Niderlandzki jest blisko spokrewniony z językiem niemieckim i wykazuje podobieństwo do angielskiego i duńskiego. Języki o mniejszym zasięgu, które są blisko spokrewnione z niderlandzkim to afrikaans (do 1925 uważany za lokalną odmianę niderlandzkiego) i fryzyjski (w mniejszym stopniu, gdyż nie należy do języków dolnofrankońskich).
  Landeryk z Melsbroe(c)k, również: Landeryk z Soignies, fr. Landry de Soignies (ur. we Francji, zm. ok. 700 w Melsbroek koło Brukseli) – biskup sufragan św. Autberta z Cambrai, opat Soignies i Hautmont, święty Kościoła katolickiego.
  Dies natalis (łac. dzień narodzin) – obyczaj wywodzący się z rzymskiego zwyczaju wspominania śmierci bliskich zmarłych (łac. anniversarium), przejęty przez chrześcijan, któremu nadali oni odmienne znaczenie i charakter.
  Wspomnienie – w liturgii katolickiej dzień obchodów w roku liturgicznym o randze mniejszej niż święto. Dzień obchodów wspomnienia wyznacza data lub kalendarz liturgiczny (→święta ruchome).
  Działalność misyjna Kościoła – to działalność, którą podejmują wysłani przez Kościół przedstawiciele zwani misjonarzami. Celem misji jest m.in. głoszenie Ewangelii i zakładanie struktur kościoła wśród niechrześcijan.
  Region Waloński (fr. Région wallonne, niem. Wallonische Region) – francuskojęzyczny region w południowej części Belgii, stanowiący jeden z trzech regionów federalnych tego kraju, zwyczajowo zwany Walonią. Jego stolicą jest Namur.

  Reklama