Wincenty Jordan Rozwadowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wincenty Jordan Rozwadowski herbu Trąby, ps. „Pascal” (ur. 2 stycznia 1916 w Lozannie, zm. 13 grudnia 1975 w Mbabane) – porucznik Polskich Sił Zbrojnych.

Komitet Narodowy Polski w Paryżu (KNP) – założona 15 sierpnia 1917 w Lozannie przez Romana Dmowskiego polska organizacja polityczna działająca w latach 1917–1919. Jako siedzibę obrała Paryż. Celem Komitetu była odbudowa państwa polskiego przy pomocy państw Ententy. KNP był uznany przez rządy Francji, Wielkiej Brytanii i Włoch za namiastkę rządu polskiego na emigracji i przedstawicielstwo interesów Polski.Mieczysław Zygfryd Słowikowski, właśc. Mieczysław Zygfryd Słowik, pseud. "Rygor" (ur. 25 lutego 1896 w Jazgarzewie, zm. 29 lipca 1989 w Londynie) − generał brygady Wojska Polskiego.

Życiorys[ | edytuj kod]

Urodził się 2 stycznia 1916 w Lozannie Był synem Jana Emanuela Rozwadowskiego (polityka Narodowej Demokracji i sekretarza Komitetu Narodowego Polskiego w Paryżu) oraz Marii z Jordan Rozwadowskich (małżeństwo kuzynów). Był bratem Cecylii (oficer Armii Krajowej) oraz bratankiem gen. Tadeusza Rozwadowskiego.

II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

Przed wybuchem II wojny światowej ukończył studia na Akademii Handlu Zagranicznego we Lwowie. Na uczelni był przewodniczącym Związku Akademickiego „Młodzież Wszechpolska”.

W czasie wojny był jednym z organizatorów, obok Romana Czerniawskiego i Mieczysława Słowikowskiego, konspiracyjnej organizacji „Ewakuacja” wchodzącej w skład siatki wywiadowczej Ekspozytura „Francja” kierowanej przez kpt. Wincentego Zarembskiego, a później jednym z kierowników polskiej siatki wywiadowczej „F-2” we Francji. Do jego bliskich współpracowników należał wówczas Stanisław Łucki . Po wyzwoleniu Francji służył w 1 Dywizji Pancernej.

Eswatini, dawniej Suazi (Królestwo Eswatini, dawniej: Królestwo Suazi; ang. Eswatini, Kingdom of Eswatini, dawniej: Swaziland, Kingdom of Swaziland, suazi: eSwatini, Umbuso weSwatini) – niewielkie śródlądowe państwo w południowej Afryce (jedno z najmniejszych na kontynencie), graniczące z Mozambikiem i Południową Afryką. Nazwa kraju pochodzi od zamieszkującego te tereny plemienia Suazi. Siedzibą parlamentu i króla jest Lobamba. Roman Czerniawski (ur. 6 lutego 1910 w Toustem, zm. 26 kwietnia 1985 w Londynie) – major dyplomowany pilot Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii, kawaler Krzyża Srebrnego Orderu Wojennego Virtuti Militari, mianowany podpułkownikiem przez władze II RP na uchodźstwie, minister w trzech kolejnych rządach Kazimierza Sabbata (1978-1985).

Po II wojnie światowej wyemigrował do Afryki Południowej, gdzie zaangażował się w działalność antyrasistowską. Był członkiem „Demokratycznej Partii Suazi”. W 1968 roku jako jedyny biały przedstawiciel Suazi uczestniczył w londyńskich rozmowach politycznych poprzedzających nadanie krajowi niepodległości. Zmarł 13 grudnia 1975 w Mbadane

1 Dywizja Pancerna (1st Polish Armoured Division) – wielka jednostka pancerna Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie w czasie II wojny światowej (1942–1947).Trąby (Trąbki, Tuba, Tres Tubae, Tria Cornua, Trzy Trąby, Tubae) – polski herb szlachecki o zawołaniach Brzezina i Trąba. Występował głównie w ziemi krakowskiej, łęczyckiej, przemyskiej i na Rusi.

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. Z żałobnej karty. „Biuletyn”. Nr 30, s. 103, Czerwiec 1976. Koło Lwowian w Londynie. 
 2. Franciszek Ćwik: As polskiego wywiadu (pol.). 2010-09-19. [dostęp 2010-09-19].

Bibliografia[ | edytuj kod]

 • M. Patelski: Wincenty Jordan Rozwadowski „Pascal” – od Narodowej Demokracji do Demokratycznej Partii Suazi. Szkic do biografii żołnierza, konspiratora i działacza antyrasistowskiego w Południowej Afryce, w: Roman Dmowski i jego współpracownicy, pod red. Marka Białokura, Mariusz Patelskiego i Andrzeja Szczepaniaka, Wydawnictwo Adam Marszałek: Toruń 2008, s. 369–379.
 • Polski czyn zbrojny w II wojnie światowej, tom III, Polski ruch oporu 1939–1945, Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej, Warszawa 1988, ​ISBN 83-11-07038-5​, s. 335, 354.
 • Mariusz Patelski, Minister Oświaty z obozu w Oberlangen. Szkic do biografii Cecylii Jordan Rozwadowskiej (1903-1946), strona Stowarzyszenia Rodziny Jordan Rozwadowskich
 • Akta Wincentego Jordan-Rozwadowskiego w Archiwum Państwowym
 • Jan Emanuel Rozwadowski (Jan Emanuel Jordan-Rozwadowski) herbu Trąby (ur. 6 sierpnia 1872 w Babinie nad rzeką Łomnicą nieopodal Kałusza, zm. 19 marca 1935 w Warszawie) – polski polityk, działacz niepodległościowy.Armia Krajowa (AK) – zakonspirowana organizacja zbrojna polskiego podziemia w latach II wojny światowej, działająca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, okupowanej przez Niemców, ZSRR i Słowaków.
  Warto wiedzieć że... beta

  Związek Akademicki Młodzież Wszechpolska - organizacja studencka o silnej orientacji narodowej, będąca największą organizacją akademicką w II Rzeczypospolitej.
  Cecylia Rozwadowska (Cecylia Jordan-Rozwadowska) ur. 15 stycznia 1903 roku we Lwowie, zm. 8 czerwca 1946 roku w Paryżu – porucznik Armii Krajowej, organizatorka oświaty dla kobiet w obozie Oberlangen. Odznaczona Krzyżem Walecznych.
  Pseudonim (z stgr. ψευδώνυμος pseudonymos, dosł. "pod fałszywym imieniem") – indywidualna nazwa danej osoby, inna niż oficjalne imię i nazwisko.
  Lozanna (fr., niem. Lausanne; wł., retorom. Losanna) - miasto we francuskojęzycznej części Szwajcarii, położone nad brzegiem Jeziora Genewskiego (fr.: Lac Léman), około 60 km na północny wschód od Genewy. Stolica kantonu Vaud. Ludność: 129 tys. (2007). Leży w samym środku regionu słynącego z produkcji wina.
  Porucznik – oficerski stopień wojskowy występujący w większości armii świata. W Wojsku Polskim zaliczany jest do korpusu oficerów młodszych. Polski oficer w stopniu porucznika na naramiennikach nosi trzy gwiazdki.
  Biała odmiana człowieka - jedna z grup wydzielanych w podziałach antropologicznych gatunku ludzkiego. Po raz pierwszy podziału na odmiany, w którym kryterium był kolor skóry, dokonał Georges Cuvier w roku 1812. Podział na trzy odmiany, nazywane także rasami głównymi jest jedną z klasyfikacji rasowych. Odmiana biała obejmuje ludzi przystosowanych do klimatu umiarkowanego o małym nasłonecznieniu. Pierwotnie tereny zamieszkiwane przez odmianę białą były w większości pokryte lasami. Tułów proporcjonalny do długości kończyn oraz mała ilość pigmentu w skórze ułatwiająca syntezę witaminy D uznawane są za przystosowania do warunków środowiska w naturalnym miescu występowania odmiany białej.
  Francja (fr. France, IPA: /fʁɑ̃s/), Republika Francuska (fr. République française /ʁe.py.blik fʁɑ̃.sɛz/) – państwo, którego część metropolitalna znajduje się w Europie Zachodniej, posiadające także zamorskie terytoria na innych kontynentach. Francja metropolitalna rozciąga się od Morza Śródziemnego na południu do kanału La Manche i Morza Północnego na północy, oraz od Renu na wschodzie do Zatoki Biskajskiej na zachodzie. Francuzi często nazywają swój kraj l’Hexagone (sześciokąt) – pochodzi to od kształtu Francji metropolitalnej.

  Reklama