Wimbledon Stadium

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wimbledon Stadium (znany też jako Wimbledon Greyhound Stadium) – nieistniejący już stadion żużlowy w Londynie w Wielkiej Brytanii, w dzielnicy Wimbledon, na którym obecnie organizuje się wyścigi chartów rasy Greyhound oraz wyścigi samochodowe, tzw. Stock Car. Do roku 2005 swoje mecze na nim rozgrywał nieistniejący już angielski klub żużlowy Wimbledon Dons.

Greyhound – rasa psa zaliczana do grupy chartów, jeden z najszybszych psów, hodowany w Anglii od wczesnego średniowiecza, użytkowany do polowań i na wyścigach psów. Typ chartowaty.Wyścig samochodowy – określony, z góry ustalonymi przepisami wyścig, w którym biorą udział zawodnicy, ścigający się samochodami wyścigowymi określonego w przepisach typu, po torze wyścigowym.

W marcu 2017 roku na stadionie odbyły się ostatnie wyścigi chartów. W 2018 roku obiekt został rozebrany, a w latach 2019–2020 w jego miejscu wybudowano nowy stadion Plough Lane.

Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.Plough Lane – stadion piłkarski w Londynie (gmina Merton), stolicy Wielkiej Brytanii. Został zainaugurowany 3 listopada 2020 roku. Może pomieścić 9300 widzów. Swoje spotkania rozgrywają na nim piłkarze klubu AFC Wimbledon. Obiekt powstał na terenie po zlikwidowanym Wimbledon Greyhound Stadium, niedaleko miejsca w którym dawniej znajdował się stary stadion Plough Lane.

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. Defunct speedway tracks – Wimbledon Speedway (ang.). [dostęp 2016-03-26].
 2. Greyhound racing history (ang.). [dostęp 2016-03-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-06-20)].
 3. Paul MacInnes: Gone to the dogs: how time has run out for greyhound racing in Wimbledon (ang.). www.theguardian.com, 24 marca 2017. [dostęp 2020-12-10].
 4. LONDON (Wimbledon) (ang.). greyhoundracingtimes.co.uk, 13 stycznia 2019. [dostęp 2020-12-10].
 5. Plough Lane (pol.). stadiony.net. [dostęp 2020-12-10].
 6. Rob Stevens: AFC Wimbledon finish Plough Lane odyssey 18 years after formation (ang.). www.bbc.com, 2 listopada 2020. [dostęp 2020-12-10].

Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Robert Bamford & John Jarvis: Homes of British Speedway. 2006. ISBN 0-7524-2210-3.
 • Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.Wimbledon – dzielnica w południowo-zachodniej części Londynu w Wielkiej Brytanii, w gminie London Borough of Merton, z liczbą ponad 57 tysięcy mieszkańców.
  Warto wiedzieć że... beta

  Anglia (ang. England, język staroangielski Englaland) – w przeszłości samodzielne królestwo, obecnie największa i najludniejsza część składowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Anglię zamieszkuje 83% całkowitej populacji państwa. Region zajmuje dwie trzecie wyspy Wielkiej Brytanii i posiada granice lądowe z Walią na zachodzie i Szkocją na północy. Wyspa oblewana jest przez Morze Północne, Morze Irlandzkie, Ocean Atlantycki i kanał La Manche. Stolicą Anglii jest Londyn.
  Sport żużlowy, żużel – wyścigi motocyklowe na torach zbliżonych kształtem do owalu, jedna z dyscyplin sportu motorowego. Na żużlu zawodnicy ścigają się zazwyczaj przez cztery okrążenia, ze startu wspólnego, pokonując tor zawsze w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Wykorzystywane do zawodów żużlowych tory posiadają sypką nawierzchnię, a specjalne motocykle żużlowe nie posiadają skrzyni biegów ani hamulców. Sport ten cieszy się popularnością głównie w Europie, w szczególności w Wielkiej Brytanii, Danii, Szwecji, Rosji i Polsce.

  Reklama