Wiltshire

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wiltshirehrabstwo ceremonialne w południowej Anglii, w regionie South West England, obejmujące dwie jednolite jednostki administracyjne (ang. unitary authority) – Wiltshire oraz Swindon. Do 2009 roku funkcjonowało jako hrabstwo niemetropolitalne składające się z czterech dystryktów. Historyczną stolicą hrabstwa było miasto Wilton, a od 1930 roku Trowbridge.

Stourhead – XVIII-wieczna rezydencja w Anglii, położona w zachodniej części hrabstwa Wiltshire, ok. 4 km na zachód od miasta Mere. W jej skład wchodzą dom wzniesiony w stylu palladiańskim, ogród angielski z jeziorem, wieś Stourton, ziemie uprawne oraz fragment lasu. Od 1946 roku licząca 1072 hektarów rezydencja jest własnością fundacji National Trust.Dorset – hrabstwo ceremonialne i niemetropolitalne w Anglii, w regionie South West England, położone nad kanałem La Manche.

Powierzchnia hrabstwa ceremonialnego wynosi 3485 km². Liczba ludności w 2011 roku wyniosła 680 200.

Geografia[ | edytuj kod]

Wiltshire jest hrabstwem nizinnym, charakteryzującym się równinnym krajobrazem z łagodnymi kredowymi pagórkami. Znaczną część hrabstwa zajmuje równina Salisbury Plain, na której znajduje się m.in. megalityczna budowla Stonehenge.

North Wiltshire – były dystrykt w hrabstwie Wiltshire w Anglii. W 2001 roku dystrykt liczył 125 372 mieszkańców.Region Anglii Południowo-Zachodniej (South West) – jeden z dziewięciu regionów Anglii, utworzony w 1994 roku. Stolicami są Bristol oraz Plymouth.

Hrabstwo ma w przeważającej części charakter wiejski. Największym miastem jest Swindon, położone na północno-wschodnim krańcu hrabstwa. Drugim pod względem wielkości miastem, a zarazem jednym o statusie city, jest Salisbury, w południowo-wschodniej części hrabstwa. Inne większe miasta to Chippenham oraz Trowbridge.

West Wiltshire – były dystrykt w hrabstwie Wiltshire w Anglii. W 2001 roku dystrykt liczył 118 150 mieszkańców.Wilton – miasto i civil parish w Anglii, w hrabstwie Wiltshire, w dystrykcie (unitary authority) Wiltshire (któremu dało nazwę), położone nad ujściem rzeki Wylye do rzeki Nadder, 5 km na zachód od miasta Salisbury. W 2011 roku civil parish liczyła 3579 mieszkańców.

Na zachodzie Wiltshire graniczy z hrabstwem Somerset, na północy z Gloucestershire, na północnym wschodzie z Oxfordshire, na wschodzie z Berkshire, na południowym wschodzie z Hampshire, a na południowym zachodzie z hrabstwem Dorset.

Głównymi zabytkami na terenie hrabstwa, obok Stonehenge, są kamienny krąg w Avebury, katedra w Salisbury oraz rezydencje Longleat House i Stourhead.

Berkshire – hrabstwo ceremonialne w południowej Anglii, w regionie South East England, położone na zachód od Londynu, w dolinie Tamizy i rzeki Kennet, uznawane za jedno z tzw. Home Counties. Do 1998 roku Berkshire pełniło funkcję administracyjną jako hrabstwo niemetropolitalne.Chippenham - miasto w Wielkiej Brytanii, w Anglii w hrabstwie Wiltshire, położone ok. 20 km od Bath nad rzeką Avon, 6 km od autostrady M 4. Motto miasta: Unity and loyalty (Jedność i lojalność).


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Wiltshire – dystrykt (unitary authority) w hrabstwie ceremonialnym Wiltshire w Anglii. W 2011 roku dystrykt liczył 470 981 mieszkańców.
Swindon – miasto w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w hrabstwie ceremonialnym Wiltshire, w jednolitej jednostce administracyjnej (unitary authority) Swindon, liczące 155 432 mieszkańców (2001).
Stonehenge – jedna z najsłynniejszych europejskich budowli megalitycznych, pochodząca z epoki neolitu oraz brązu. Kromlech ten położony jest w odległości 13 km od miasta Salisbury w hrabstwie Wiltshire w południowej Anglii. Najprawdopodobniej związany był z kultem Księżyca i Słońca. Księżyc mógł symbolizować tutaj kobietę (biorąc pod uwagę jej comiesięczną menstruację), Słońce – mężczyznę. Składa się z wałów ziemnych otaczających duży zespół stojących kamieni. Obiekt od 1986 jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO wraz z Avebury oraz innymi okolicznymi stanowiskami neolitycznnymi. Obiekt znajduje się pod nadzorem angielskiego Scheduled Ancient Monument. Obiektem zarządza organizacja English Heritage.
City – termin używany w języku angielskim w znaczeniu dużego miasta, a czasami ścisłego centrum miasta. Angielskie słowo wywodzi się z łacińskiego określenia civitas.
Na potrzeby organizacji samorządów lokalnych w Anglii wyróżnia się nawet cztery poziomy podziału administracyjnego. Na niektórych poziomach różne uwarunkowania prawne doprowadziły do powstania różnych jednostek podziału.
Salisbury Plain (Równina Salisbury) – równina w południowo-środkowej Anglii, na obszarze hrabstwa Wiltshire. Obejmuje powierzchnię ok. 775 km². Teren jest słabo zalesiony, odwadniany przez rzekę Avon i jej dopływy; występują pokłady kredy. Na równinie znajdują się prehistoryczne monumenty i budowle megalityczne, m.in. Stonehenge. Duża część obszaru wykorzystywana jest do ćwiczeń wojskowych.
Hampshire – hrabstwo ceremonialne i niemetropolitalne w południowej Anglii, w regionie South East England, położone nad kanałem La Manche i cieśniną Solent.

Reklama