Willow (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Warwick Davis, odtwórca tytułowej roli. Zdjęcie z 2006 r.

Willowamerykański film fabularny fantasy z 1988 roku w reżyserii Rona Howarda.

IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Billy Barty, właściwie William John Bertanzetti (ur. 25 października 1924 w Millsboro, zm. 23 grudnia 2000 w Glendale) – amerykański aktor filmowy i telewizyjny. Odznaczał się niewielkim wzrostem (114 cm). Od 1 lipca 1981 posiada gwiazdę na Hollywoodzkiej Alei Gwiazd.

Fabuła[ | edytuj kod]

Akcja filmu rozpoczyna się od momentu narodzin dziewczynki Elory Danan. Według przepowiedni po narodzinach dziewczynki ma upaść zła królowa Bavmorda, dlatego też więzi ona wszystkie kobiety w ciąży w lochach swej twierdzy Nockmaar. Kiedy na podstawie znamienia córka złej królowej wojowniczka Sorsha odkrywa, że Elora jest tym dzieckiem, o którym mówi przepowiednia, idzie zawiadomić matkę o narodzinach. Pod nieobecność Sorshy matka dziecka prosi o pomoc położną, aby ta wyniosła dziecko i uchroniła je od śmierci. Przestraszona położna wyraża ostatecznie zgodę i wynosi dziecię poza zamek. Bavmorda wysyła w pogoń żołnierzy pod wodzą Sorshy i okrutnego wojownika generała Kaela oraz bestie pościgowe. Ścigana kobieta umieszcza dziecko w koszu i puszcza je z prądem rzeki. Niestety położna nie uchodzi z życiem, gdyż zostaje zagryziona przez potwory. Dziewczynka trafia do kraju zamieszkiwanego przez karły Nelwyns i zostaje znaleziona przez dzieci rolnika Willowa Ufgooda marzącego o zostaniu czarodziejem.

Jean Lyndsey Torren Marsh (ur. 1 lipca 1934 roku w Londynie, Anglia, Wielka Brytania) - brytyjska aktorka, scenarzystka oraz pisarka. Jest najbardziej znana z filmów takich jak: Willow (film), Zemsta po latach czy Vaterland - Tajemnica III Rzeszy oraz seriali takich jak: Schodami w górę, schodami w dół czy Doktor Who. W 2012 otrzymała Order Imperium Brytyjskiego za zasługi w rozwój dramatu.Złota Malina (ang. Golden Raspberry Award, skr. Razzie) – "nagroda" przyznawana najgorszym filmom. Uzupełnia przyznawane co roku nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej (Oscary). Została wymyślona przez krytyka filmowego Johna J. B. Wilsona w 1980 roku. Pierwsza ceremonia odbyła się 31 marca 1981 roku. Aktualnie nagrody te przyznaje GRAF (Golden Raspberry Award Foundation).

Następnego dnia odbywa się święto, podczas którego ma zostać wybrany jeden mieszkaniec, aby mógł uczyć się magii. Podczas uroczystości potwory atakują wioskę. Rada wioski odkrywa, że przyczyną ataku jest Elora i nakazuje Willowowi i kilku innym mieszkańcom odstawić ją do świata ludzi. Pierwszym człowiekiem, jakiego spotykają jest dumny wojownik (dawny rycerz z królestwa Galladoornu podbitego niedawno przez Bavmordę) Madmartigan uwięziony w klatce. W zamian za uwolnienie wojownik zgadza się zaopiekować dzieckiem. Później spotykają wycofującą się armię królestwa Galladoorn pod wodzą starego przyjaciela Madmartigana Airka Thaughbaera. Willow w drodze do domu zostaje zatrzymany przez skrzaty, które także porwały dziecko Madmartiganowi. Willow zostaje zaprowadzony do królowej lasu Cherlindrei, która mówi mu, że został wybrany na opiekuna Elory. Następnie daje Willowi swoją magiczną różdżkę i zleca mu znalezienie czarodziejki Razieli Fin z pomocą 2 skrzatów: Franjeana i Roola. Po drodze, ponownie spotykają Madmartigana, który przebrawszy się za kobietę pozwala wszystkim uciec z rąk żołnierzy Kaela.

Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).Val Edward Kilmer, lepiej znany jako Val Kilmer (ur. 31 grudnia 1959 w Los Angeles w Kalifornii) – amerykański aktor i producent filmowy, tetralny i telewizyjny.

Willow odnajduje Razielę, ale okazuje się, że czarodziejka została przemieniona w piżmoszczura przez Bavmordę. Wkrótce Sorsha chwyta wszystkich i zaczyna prowadzić ich w długą drogę do Nockmaar. Na postoju w górach Willow próbuje użyć magii, aby przemienić Razielę w człowieka, ale przekształca ją tylko w kruka. Franjean i Rool chcąc spowodować zamieszanie, aby wszyscy mogli uciec, posypują przypadkowo Madmartigana pyłem miłości. Przy uwalnianiu dziecka rycerz widząc Sorshę zakochuje się w niej i wyznaje jej miłość. Następnie wraz z Willowem, dzieckiem i skrzatami ucieka. Podczas tej ucieczki proszek przestaje działać. Kiedy żołnierze odnajdują uciekinierów, Madmartigan porywa Sorshę i wykorzystując ją jako zakładniczkę ratuje wszystkich. Podczas dalszej ucieczki Madmartigan ujawnia Sorshy, że wyznając jej miłość nie był sobą, ale później oboje się w sobie zakochują. Wojowniczka jednak nie ujawnia swych uczuć i ostatecznie wraca do swoich żołnierzy.

Joanne Whalley, a wcześniej Joanne Whalley-Kilmer (ur. 25 sierpnia 1964 w Salford) – brytyjska aktorka filmowa i telewizyjna. Nobuhiko Akizuki (jap. 秋月信彦, Akizuki Nobuhiko) – fikcyjna postać z serii Kamen Rider stworzonej przez Shōtarō Ishinomoriego. Jako Shadow Moon (シャドームーン Shadō Mūn) jest przybranym bratem i głównym antagonistą tytułowego bohatera serialu Kamen Rider BLACK; pojawia się również w jej sequelu- Kamen Rider BLACK RX. Zadebiutował na ekranie 4 października 1987 roku. Shadow Moon nie jest Kamen Riderem, choć wykazuje cechy podobne do nich, m.in. wygląd.

Grupa przybywa do zamku Tir Asleen, którego władcą kiedyś był ojciec Sorshy zabity później przez Bavmordę (która także przekształciła mieszkańców zamku w lód). Madmartigan, przygotowuje się do walki, podczas gdy Willow znowu próbując przywrócić ludzką postać Razieli przemienia ją w kozła. Kiedy Kael atakuje zamek, Madmartigan każe Willowowi schronić się z dzieckiem w wieży a sam zaczyna walkę. Willow po drodze napotyka kilka trolli, które chcą porwać mu dziewczynkę. Willow próbując walczyć z nimi magią zamienia jednego z nich w ogromnego dwugłowego smoka Eborsiska, który zaczyna atakować wszystkich. W czasie walki Madmartigan zabija smoka, ale Kaelowi udaje się porwać Elorę. W międzyczasie na zamek dociera Sorsha myśląca o Madmartiganie i ojcu. Wojowniczka ostatecznie ujawnia rycerzowi swoją miłość i oboje razem zaczynają walczyć z żołnierzami jej matki. Na szczęście dla nich resztki armii Galladoornu przybywają na miejsce i wybijają żołnierzy Bavmordy, ale Kael zabiera Elorę do Nockmaar.

Warwick Davis (ur. 3 lutego 1970 w Epsom, Wielka Brytania), brytyjski aktor, oznaczający się niewielkim wzrostem (1 metr i 7 centymetrów). Znany z ról w takich filmach jak Karzeł, Willow, Harry Potter i Kamień Filozoficzny i Gwiezdne wojny: część I - Mroczne widmo.Film fabularny – film fikcji, film aktorski przeznaczony głównie do wyświetlania w kinach. Jeden z głównych rodzajów filmowych obok filmu animowanego, filmu dokumentalnego i filmu oświatowego. Posiada fabułę, czyli dramaturgiczną, najczęściej wielowątkową opowieść.

Bohaterowie i armia Galladornu rozbijają obóz pod Nockmaar, przygotowując się do ataku na zamek w celu ratowania Elory. Bavmorda przemienia prawie wszystkich (w tym Sorshę) w świnie, ale Raziel wcześniej uczy Willowa jak uchronić się od zaklęcia. Willow w końcu przemienia Razielę w człowieka, a czarodziejka jest w stanie przemienić wszystkich z powrotem w ludzi. Podczas narady okazuje się, że Nockmaar jest za trudny do zdobycia, ale Willow proponuje podstęp. Rano Raziela i Willow prowokują armią Nockmaaru do próby ich schwytania. Podczas tej próby żołnierze w rzekomo opuszczonym obozie zostają zaatakowani przez wojowników Airka, a uciekając do zamku zostawiają otwartą bramę.

Saturn (ang. Saturn Award) – nagroda filmowa przyznawana przez Academy of Science Fiction, Fantasy & Horror Films dla uhonorowania najlepszych dzieł filmowych z gatunków: science fiction, fantasy i horror. Przyznawana jest od 1972.Nagroda Akademii Filmowej – powszechnie znana jako Oscar (ang. Oscar lub Academy Awards) – coroczna nagroda przyznawana przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej (Academy of Motion Picture Arts and Sciences) w dziedzinie filmu. Została ufundowana w 1927 roku.

Podczas gdy Madmartigan i Airk na czele żołnierzy walczą z wojownikami Kaela, Willow, Raziel i Sorsha biegną na główną wieżę próbując znaleźć Elorę. Odnajdują Bavmordę rozpoczynającą zły rytuał, który ma przenieść ciało i ducha Elory w niebyt. Na podwórzu Kael zabija Airka, ale po długiej walce sam zostaje zabity przez Madmartigana. Sorsha chce powstrzymać Bavmordę, ale ta próbuje zabić córkę, którą w ostatniej chwili ratuje Raziela. Po długiej walce z użyciem magii pomiędzy Razielą i Bavmordą, zła królowa zyskuje przewagę, ale Willow wykorzystując znaną sobie sztuczkę ratuje Elorę i powoduje, że to Bavmorda staje się ofiarą swego rytuału.

Fantasy – gatunek literacki lub filmowy używający magicznych i innych nadprzyrodzonych form, motywów, jako pierwszorzędnego składnika fabuły, myśli przewodniej, czasu, miejsca akcji, postaci i okoliczności zdarzeń. Fantasy jest na ogół odróżniane od science fiction oraz od horroru, przy założeniu, że względnie nie wchodzi w tematykę naukową (w sensie SF) lub tematykę grozy (ang. macabre). Jednak gatunki te w znacznym stopniu przenikają się. Wszystkie trzy mieszczą się w pojęciu fantastyki (ang. speculative fiction).

Madmartigan i Sorsha pobierają się, a następnie zostają władcami Tir Asleen. Willow pozostawia dziecko pod ich opieką jako ich przybraną córkę, a potem wraca do domu do ukochanej rodziny. Na pożegnanie dostaje od Razieli w prezencie Księgę Czarów, aby mógł rozwinąć swoje zdolności magiczne.

Podstrony: 1 [2] [3]
Reklama