Willingen (Upland)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Willingengmina uzdrowiskowa w Niemczech, w kraju związkowym Hesja, w rejencji Kassel, w powiecie Waldeck-Frankenberg, w górach Rothaargebirge, u podnóża Langenbergu. Liczy 6070 mieszkańców (31.12.2015).

Klemens Murańka (znany jako Klimek Murańka) (ur. 31 sierpnia 1994 w Zakopanem) – polski skoczek narciarski, wicemistrz świata juniorów z Liberca z 2013, trzykrotny srebrny medalista mistrzostw świata juniorów drużynowy z 2012 i 2013, indywidualny z 2013. Złoty medalista drużynowego konkursu Zimowego Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy 2011, dwukrotny medalista mistrzostw Polski.Gmina (od niem. Gemeinde – komuna, społeczność) – wspólnota samorządowa osób zamieszkujących określone terytorium.

Skocznia narciarska[ | edytuj kod]

W miejscowości znajduje się skocznia narciarska Mühlenkopfschanze o punkcie konstrukcyjnym K-130, która corocznie gości cykl Pucharu Świata. Rekordzistą skoczni jest Klemens Murańka, który skoczył w kwalifikacjach w 2021 roku 153m.

Galeria[ | edytuj kod]

 • Panorama Willingen

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
 • Dawny kościół ewangelicki w Willingen

 • Skocznia narciarska Mühlenkopfschanze w Willingen

 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Die Bevölkerung in Hessen am 31.12.2015 (niem.). statistik.hessen.de. [dostęp 2017-02-17].
  2. Murańka zawstydził Małysza. Kosmiczny rekord skoczni - zobacz wideo, Onet Sport, 29 stycznia 2021 [dostęp 2021-01-29] (pol.).
  Warto wiedzieć że... beta

  Rejencja Kassel (niem. Regierungsbezirk Kassel) - jedna z trzech rejencji niemieckiego kraju związkowego Hesja. Główny urząd rejencji, prezydium (Regierungspräsidium), ma siedzibę w mieście Kassel.
  Gminy w Niemczech (niem. Gemeinde) – stanowią podstawowe jednostki terytorialnego podziału administracyjnego Niemiec (w miastach-krajach są to dzielnice).
  Punkt konstrukcyjny (punkt krytyczny, punkt kalkulacyjny, punkt K) - punkt na profilu skoczni narciarskiej, według którego ustala się noty za odległość skoku w Pucharze Świata, Pucharze Kontynentalnym i Letniej Grand Prix. Umiejscowienie punktu K zależy od rodzaju skoczni.
  Rothaargebirge – pasmo górskie w środkowych Niemczech (Nadrenia Północna-Westfalia i Hesja) w sąsiedztwie doliny rzeki Lahn i Sieg. Część Średniogórza Niemieckiego. Wzniesienia w paśmie nie przekraczają 900 m n.p.m.. Najwyższym szczytem jest Langenberg (843,2 m), który równocześnie jest najwyższym szczytem Północnej Nadrenii-Westfalii Największe miasto w pobliżu to Siegen,a popularnym kurortem jest Willingen, gdzie na skoczni narciarskiej Mühlenkopf Schanze odbywają się zawody Pucharu Świata.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Korbach – miasto powiatowe w Niemczech, w kraju związkowym Hesja, w rejencji Kassel, siedziba powiatu Waldeck-Frankenberg Liczy 23 550 mieszkańców (30 czerwca 2012).
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama