Willie Stargell

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wilver Dornell Stargell (ur. 6 marca 1940, zm. 9 kwietnia 2001) – amerykański baseballista, który występował na pozycji lewozapolowego i pierwszobazowego przez 21 sezonów w Pittsburgh Pirates.

Pittsburgh Pirates – drużyna baseballowa grająca w centralnej dywizji National League, ma siedzibę w Pittsburghu w stanie Pensylwania. Pięciokrotny zwycięzca w World Series.Klub farmerski, zwany też "drużyna farmerska", "klub satelicki", "farma" (ang. farm team), bądź afiliacja – klub lub drużyna będący jednostką stowarzyszoną dla klubu nadrzędnego, występującego w wyższej klasie rozgrywkowej.

Stargell po ukończeniu szkoły średniej w Alameda, w sierpniu 1958 podpisał kontrakt jako wolny agent z Pittsburgh Pirates i początkowo grał w klubach farmerskich tego zespołu, między innymi w Columbus Jets, reprezentującym poziom Triple-A. W Major League Baseball zadebiutował 16 września 1962 w meczu przeciwko San Francisco Giants jako pinch hitter. Dwa lata później po raz pierwszy w karierze wystąpił w Meczu Gwiazd. W 1971 zdobył najwięcej home runów w lidze (48) i zagrał we wszystkich meczach World Series, w których Pirates pokonali Baltimore Orioles 4–3.

Pierwszobazowy (ang. first baseman, w skrócie 1B) – w baseballu zawodnik drużyny broniącej, grający w pobliżu pierwszej bazy. W zapisie meczowym pierwszobazowy odnotowywany jest jako numer 3.Wolny agent (ang. free agent) – termin używany w profesjonalnym sporcie, oznaczającym zawodnika, któremu wygasł kontrakt z dawnym zespołem i może podpisać kontrakt z innym. Wyrażenie to ma swoje korzenie w sportach północnoamerykańskich i tam jest najszerzej stosowane.

W sezonie 1973 po raz drugi zwyciężył w klasyfikacji pod względem zdobytych home runów (44), zaliczył najwięcej double'ów (43) i RBI (119), a także miał najlepszy wskaźnik slugging percentage (1,038). W 1979 zagrał we wszystkich meczach World Series, w których Pirates ponownie pokonali Baltimore Orioles 4–3 i został wybrany najbardziej wartościowym zawodnikiem finałów. W tym samym roku otrzymał również wraz z Keithem Hernandezem z St. Louis Cardinals nagrodę MVP National League. Po raz ostatni zagrał w październiku 1982.

Atlanta Braves – drużyna baseballowa grająca we wschodniej dywizji National League, z siedzibę w Atlancie w stanie Georgia. Braves trzykrotnie wygrali World Series, w 1914 w Bostonie, 1957 w Milwaukee oraz 1995 w Atlancie. Jest to jedyny zespół w historii lig zawodowych, który zdobył mistrzostwo w trzech różnych miastach. Jest najstarszym istniejącym zawodowym klubem w Stanach Zjednoczonych.World Series Most Valuable Player Award – nagroda nadawana corocznie w Major League Baseball najlepszemu zawodnikowi World Series. Po raz pierwszy przyznana w 1955 roku przez magazyn SPORT. Po zamknięciu czasopisma w 2000 najbardziej wartościowy zawodnik wybierany jest przez media, członków zarządu Major League Baseball oraz głosowanie kibiców .

W późniejszym okresie był między innymi trenerem pałkarzy w Atlanta Braves. W 1988 został uhonorowany członkostwem w Baseball Hall of Fame. Zmarł 9 kwietnia 2001 w wieku 61 lat.

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. Willie Stargell Statistics (ang.). baseball-reference.com. [dostęp 1 września 2013].
 2. Giants - Pirates Box Score (ang.). baseball-reference.com. [dostęp 1 września 2013].
 3. 1971 World Series (ang.). baseball-reference.com. [dostęp 1 września 2013].
 4. 1979 World Series (ang.). baseball-reference.com. [dostęp 1 września 2013].
 5. 1979 NL MVP Voting (ang.). baseball-reference.com. [dostęp 1 września 2013].
 6. Willie Stargell Biography (ang.). sabr.org. [dostęp 1 września 2013].
 7. Stargell, Willie (ang.). baseballhall.org. [dostęp 1 września 2013].
 8. Pittsburg Pirate great dead at 61 (ang.). tributes.com. [dostęp 1 września 2013].
 9. The Hutch Award, Lou Gehrig Award, Babe Ruth Award & Roberto Clemente Award Winners (ang.). baseball-almanac.com. [dostęp 1 września 2013].
 10. 1979 League Championship Series (ang.). baseball-reference.com. [dostęp 1 września 2013].
 11. Pirates Retired Numbers (ang.). pirates.com. [dostęp 1 września 2013].
National Baseball Hall of Fame and Museum – muzeum historii baseballu, które mieści się w Cooperstown w stanie Nowy Jork. Jego otwarcie nastąpiło 12 czerwca 1939 roku. Znajduje się w nim między innymi 38 tysięcy eksponatów (koszulki zawodników, piłki itp.), 500 tysięcy fotografii, 130 tysięcy kart baseballistów oraz 3 miliony książek i dokumentów.Mecz Gwiazd ligi MLB, znany również jako "Letni Klasyk" (ang. Midsummer Classic) to coroczny mecz pomiędzy zawodnikami z National League a zawodnikami z American League, wybieranych przez fanów, zawodników, trenerów i menedżerów. Mecz Gwiazd rozgrywany jest zazwyczaj w drugi wtorek lipca i stanowi symboliczną połowę sezonu rozgrywek MLB. W latach 1959-1962, każdego sezonu rozgrywane były 2 mecze. Zwyczajowo zawodnicy występujący w ten dzień mają założone swoje klubowe stroje.
Warto wiedzieć że... beta

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
Major League Baseball Most Valuable Player Award (MVP) – w Major League Baseball (MLB) nagroda dla najbardziej wartościowego zawodnika w American League i w National League. Od 1931 przynawana przez zrzeszenie dziennikarzy Baseball Writers Association of America (BBWAA). Od 1944 roku nosi nazwę Kenesaw Mountain Landis Memorial Baseball Award, na cześć pierwszego komisarza ligi, który pełnił tę funkcję od 1920 do swojej śmierci 25 listopada 1944 roku.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Major League Baseball Most Valuable Player Award (MVP) – w Major League Baseball (MLB) nagroda dla najbardziej wartościowego zawodnika w American League i w National League. Od 1931 przynawana przez zrzeszenie dziennikarzy Baseball Writers Association of America (BBWAA). Od 1944 roku nosi nazwę Kenesaw Mountain Landis Memorial Baseball Award, na cześć pierwszego komisarza ligi, który pełnił tę funkcję od 1920 do swojej śmierci 25 listopada 1944 roku.
Major League Baseball (MLB) − najważniejsza amerykańska liga baseballu. Uczestniczy w niej 30 drużyn. Składa się z dwóch lig: National League i American League, a każda dzieli się na trzy dywizje (wschodnia, centralna i zachodnia).
Sports Illustrated - czasopismo o tematyce sportowej, wydawane w USA od 1954 roku. Obecny nakład przekracza 3 miliony egzemplarzy. Magazyn jest własnością koncernu Time Warner. Raz do roku, począwszy od 1964, wydawany jest Swimsuit Issue ze zdjęciami modelek prezentujących stroje kąpielowe w egzotycznych krajobrazach.

Reklama