Williamsburg Bridge

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Williamsburg Bridgemost wiszący nad cieśniną East River w Nowym Jorku, łączący Manhattan (na zachodzie) z Brooklynem (na wschodzie). Jego zarządcą jest New York City Department of Transportation.

Brooklyn – jeden z pięciu okręgów (boroughs) Nowego Jorku, oraz hrabstwo (county), w stanie Nowy Jork, o nazwie Kings. W 2010 roku liczył ok. 2 505 000 mieszkańców, co daje największą populację ze wszystkich okręgów Nowego Jorku.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

Całkowita długość mostu wynosi 2227 m, a rozpiętość głównego przęsła 488 m. Most zawieszony jest 41 m nad poziomem wody. Pylony mostu, w całości wykonane ze stali (pierwsza tego typu konstrukcja na świecie), liczą 94 m wysokości.

Budowa mostu rozpoczęta została w 1896 roku, a oddanie do użytku nastąpiło w 1903 roku. Głównym projektantem był Leffert L. Buck. Była to druga, po moście Brooklińskim, przeprawa mostowa nad East River. Williamsburg Bridge ustanowił rekord długości przęsła wśród mostów wiszących na świecie (uprzednio należący właśnie do mostu Brooklińskiego). Po raz kolejny rekord pobity został w 1924 roku przez Bear Mountain Bridge.

East River - cieśnina (wł. estuarium) znajdująca się w granicach administracyjnych Nowego Jorku, łącząca Upper New York Bay (południowy koniec) z Long Island Sound (na północnym wschodzie) oraz inną cieśninę - Harlem River (na północnym zachodzie), poprzez którą ma dostęp do rzeki Hudson. Oddziela Long Island (z leżącymi na niej dzielnicami Brooklyn i Queens) od Manhattanu i Bronxu.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

Początkowo mostem biegły cztery tory tramwajowe, dwa kolejowe (wykorzystywane przez pociągi metra), cztery pasy ruchu dla powozów konnych i dwie ścieżki dla pieszych. W latach 20. XX wieku tory tramwajowe zostały zlikwidowane, a ich miejsce zaadaptowano do ruchu samochodowego. Obecnie odbywa się on łącznie na czterech jezdniach dwupasmowych, jednokierunkowych (dwie jezdnie w każdym kierunku). Jedna ze ścieżek dla pieszych przystosowana została do ruchu rowerowego. Przez most przebiegają linie metra J, M i Z.

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Brooklyn Bridge (ang. New York and Brooklyn Bridge) – jeden z najstarszych mostów wiszących na świecie o długości: 1834 m (przęsło główne znajdujące się nad wodą ma długość 486 m) szerokości: 26 m i wysokości: 84 m. Łączy nowojorskie dzielnice Brooklyn i Manhattan, które oddziela od siebie East River. W chwili gdy go ukończono był jednym z największych stalowych mostów wiszących.

W 2015 roku dziennie z mostu korzystało około 105 000 pojazdów samochodowych, w tym około 5300 samochodów ciężarowych i 700 autobusów.

 • Williamsburg Bridge w budowie (1902)

 • Pociągi metra linii J na moście

 • Wschodni zjazd z mostu

 • Ścieżka rowerowa

  Nowy Jork (ang. City of New York, również New York, New York City) – najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata.Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Williamsburg Bridge (ang.). New York City Department of Transportation. [dostęp 2017-10-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-03-09)].
  2. Williamsburg Bridge (ang.). ASCE. [dostęp 2017-10-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-10-20)].
  3. New York City Department of Transportation: 2015 New York City Bridge Traffic Volumes (ang.). City of New York. s. 68. [dostęp 2017-10-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-08-11)].
  Linia M – linia metra nowojorskiego. Jest oznaczona kolorem pomarańczowym na znakach stacji, znakach trasy oraz na oficjalnych mapach metra. Na swym przebiegu przez Manhattan nosi nazwę IND Sixth Avenue Line.Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Reklama