William Steig

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

William Steig (ur. 14 listopada 1907 w Nowym Jorku, zm. 3 października 2003) – amerykański rysownik, rzeźbiarz i twórca literatury dziecięcej polsko-żydowskiego pochodzenia, znany z takich książek tak Sylvester and the Magic Pebble, Abel’s Island, Doctor De Soto oraz Shrek!, która była inspiracją dla twórców filmu Shrek.

Biblioteka Narodowa Korei – biblioteka narodowa Korei Południowej znajdująca się w Seulu. Powstała w 1945 roku. Jej zbiory liczą ponad 11 milionów woluminów (2018), w tym ponad milion zagranicznych książek. Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

Kariera[ | edytuj kod]

Podczas wielkiego kryzysu, gdy jego rodzina miała problemy finansowe, William Steig zaczął rysować bajki jako niezależny artysta i już w 1930 roku sprzedał swoje pierwsze rysunki do pisma The New Yorker. Wkrótce stał się popularny i w swoim dorobku zgromadził ponad 1600 rysunków do magazynów, w tym 117 okładek. Amerykański Newsweek określił go mianem „Król bajek”. W 1949 roku William Steig był jednym z 250 rzeźbiarzy, którzy zostali zaproszeni do wystawienia swoich prac na wystawie „The 3rd Sculpture International”, zorganizowanej przez Muzeum Sztuki w Filadelfii.

Shrek 2 – amerykański film animowany z 2004 roku. Powstał dla wytwórni DreamWorks Pictures, a jego reżyserami są Andrew Adamson, Kelly Asbury i Conrad Vernon. Obraz jest sequelem przeboju kasowego z 2001 roku zatytułowanego Shrek, jego pozostałe kontynuacje typu: Shrek Trzeci pojawiła się trzy lata później, a ostatnia Shrek Forever sześć lat później.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

W 1968 roku napisał swoją pierwszą książkę dla dzieci. Trzecia jego książka Sylvester and the Magic Pebble otrzymała nagrodę „Caldecott Medal” w 1970 roku. William Steig stworzył ponad 30 książek dla dzieci, w tym Abel’s Island oraz Doctor De Soto, które zostały wyróżnione nagrodą „Newbery Honor”. Wśród innych jego znanych dzieł jest książka obrazkowa Shrek! (1990), która była podstawą filmu Shrek, zrealizowanego przez studio animacji DreamWorks. Książka Shrek! została wyróżniona tytułem „Najlepszej Książki Dziecięcej Roku” magazynu Publishers Weekly oraz tytułem „Najlepszej Książki Roku” czasopisma School Library Journal.

Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

William Steig zmarł 3 października 2003 roku, mając 95 lat. W napisach końcowych do filmu animowanego Shrek 2 znalazło się zdanie „Pamięci Williama Steiga (1907-2003)”.

Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Wielki kryzys, określany też mianem wielkiej depresji – najprawdopodobniej największy kryzys gospodarczy w XX wieku, który, według większości historyków, miał miejsce w latach 1929-1933 i objął, zgodnie z opinią większości ekspertów, praktycznie wszystkie kraje (oprócz ZSRR) oraz praktycznie wszystkie dziedziny gospodarki.
DreamWorks (inne nazwy to DreamWorks L.L.C., DreamWorks SKG, DreamWorks Pictures) – amerykańska wytwórnia filmowa, która zajmuje się produkcją i dystrybucją filmów i programów telewizyjnych.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
"The New Yorker" – amerykański tygodnik społeczno-polityczny o charakterze liberalnym i szerokiej tematyce, wydawany przez Condé Nast Publications. Ukazuje się rocznie 47 numerów, z czego pięć podwójnych.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Newsweek – amerykański tygodnik społeczno-polityczny, który przedstawia wydarzenia z kraju i całego świata, z różnych dziedzin życia.
Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

Reklama