William Ruto

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

William Kipchirchir Samoei arap Ruto (ur. 21 grudnia 1966 w Kamagut) – kenijski polityk, minister rolnictwa w latach 2008–2010, minister szkolnictwa wyższego w latach 2010–2011, wiceprezydent Kenii od 9 kwietnia 2013.

Raila Amollo Odinga (ur. 7 stycznia 1945 w Maseno), kenijski polityk, premier Kenii od 17 kwietnia 2008 do 9 kwietnia 2013, były minister, kandydat w wyborach prezydenckich w grudniu 2007 oraz w marcu 2013. Lider Pomarańczowego Ruchu Demokratycznego (ODM).Partia Jedności Narodowej, UBP (tr. Ulusal Birlik Partisi) - konserwatywna, nacjonalistyczna partia polityczna Turków na Cyprze Północnym. Została założona w 1975 roku. Obecnym liderem partii jest İrsen Küçük.

Życiorys[ | edytuj kod]

William Ruto urodził się w 1966 roku w wiosce Kamagut w dystrykcie Uasin Gishu w prowincji Rift Valley. Uczęszczał do szkoły podstawowej w Sambut, a następnie do szkoły średniej Wareng Secondary School w Eldoret oraz Kapabet Boys High School (1985–1986). W latach 1987–1990 studiował botanikę i zoologię (licencjat) na Uniwersytecie w Nairobi.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Uhuru Kenyatta (ur. 26 października 1961) – kenijski polityk, minister rządu lokalnego (2001-2002 i w 2008) i minister handlu (2008-2009), minister finansów (2009-2012), wicepremier od 2008. Przewodniczący Afrykańskiego Związku Narodowego Kenii (KANU, Kenya African National Union) w latach 2005-2012. Kandydat w wyborach prezydenckich w 2002 oraz zwycięzca wyborów w 2013. Prezydent Kenii od 9 kwietnia 2013.

Po zakończeniu studiów rozpoczął pracę jako nauczyciel w szkole średniej w Sirgoi i w Kamagut. Po pewnym czasie zrezygnował jednak z pracy w szkole i założył firmę African Venture Tours and Hotels. W 1992 roku związał się z organizacją Youth for Kanu '92, wspierającą reelekcję prezydenta Daniela Moi w pierwszych wielopartyjnych wyborach.

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Kalenjin – niewielkie plemię afrykańskie, którego przedstawiciele żyją głównie w Kenii. Do plemienia Kalenjin należy Daniel Moi, dyktator w Kenii w latach 1978 - 2002.

W 1997 roku został wybrany w skład parlamentu w okręgu Eldoret North z ramienia Afrykańskiego Narodowego Związku Kenii (KANU). Objął następnie funkcję wiceministra administracji regionalnej, a w sierpniu 2002 roku stanowisko ministra spraw wewnętrznych. W wyborach w grudniu 2002 roku wsparł kandydaturę prezydencką Uhuru Kenyatty oraz uzyskał reelekcję w parlamencie. Po przegranych przez KANU wyborach opuścił stanowisko w rządzie.

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Uasin Gishu – hrabstwo w zachodniej Kenii. Miasto Eldoret jest największym ośrodkiem miejskim w hrabstwie, a także jego centrum administracyjnym i handlowym. Liczy blisko 1,2 mln mieszkańców. Miejscowi ludzie pochodzą w większości z grupy etnicznej Kalendżin.

W 2007 roku ubiegał się o nominację prezydencką z ramienia Pomarańczowego Ruchu Demokratycznego (ODM). Przegrał jednak z liderem partii Railą Odingą. W tym roku zrezygnował z członkostwa w KANU. W wyborach w grudniu 2007 roku zdobył mandat deputowanego z ramienia ODM. Po krwawych zamieszkach etnicznych i utworzeniu wspólnego rządu przez ODM i Partię Jedności Narodowej, 17 kwietnia 2008 objął w nim stanowisko ministra rolnictwa. 21 kwietnia 2010 został mianowany ministrem szkolnictwa wyższego. W czasie kampanii referendalnej w 2010 roku był jednym z głównych przeciwników przyjęcia nowej konstytucji.

Wybory prezydenckie w Kenii odbyły się 4 marca 2013 roku. Zwyciężył w nich Uhuru Kenyatta, na którego zagłosowało 54,4% wyborców. Wiceprezydentem został William Ruto. Frekwencja wyborcza wyniosła 70%. Równocześnie z wyborami prezydenckimi odbyły się wybory parlamentarne.Międzynarodowy Trybunał Karny, MTK (ang. International Criminal Court, ICC) – pierwszy w historii ludzkości stały sąd międzynarodowy powołany do sądzenia pojedynczych osób oskarżanych o popełnienie najcięższych zbrodni, które miały miejsce po 1 lipca 2002 roku. Siedzibą trybunału jest Haga. Powstał na podstawie przyjętego w nocy z 17 na 18 lipca 1998 Statutu Rzymskiego, wynegocjowanego po pięciu tygodniach obrad w siedzibie Organizacji ds. Wyżywienia i Rolnictwa ONZ (FAO) w Rzymie. Za przyjęciem Statutu głosowało 120 spośród 162 delegatów państw uczestniczących w konferencji. 7 państw odmówiło swojego podpisu pod dokumentem - były to m. in. Stany Zjednoczone, Chiny, Indie i Izrael. Rozpoczęcie funkcjonowania Trybunału nastąpiło po ratyfikacji i złożeniu złożeniu dokumentów ratyfikacyjnych przez przedstawicieli 60 krajów. Wstępnie zakładano, że nastąpi to do 31 grudnia 2000r.

W marcu 2011 roku prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego wysunął wobec Ruto oraz pięciu innych kenijskich polityków oskarżenie o dokonanie zbrodni przeciwko ludzkości w czasie zamieszek po wyborach prezydenckich z 2007 roku. 23 stycznia 2012 Biuro Prokuratora wysunęło oficjalny akt oskarżenia, w którym potwierdziło zarzut zbrodni przeciwko ludzkości, w tym morderstwa, deportacji bądź przymusowych przesiedleń oraz prześladowań . MTK uznał go za pośredniego współprzestępcę, odpowiedzialnego za dokonanie ataków pomiędzy 30 grudnia 2007 a końcem stycznia 2008 roku na mieszkańców miast Turbo, Kapsabet i Nandi Hills, popierających w czasie wyborów kandydaturę Mwai Kibakiego. Zginęło wtedy ponad 1200 ludzi, a kilkaset tysięcy było zmuszonych opuścić domy.

Afrykański Narodowy Związek Kenii (KANU, Kenya African National Union) - założona w latach 60. XX wieku partia polityczna w Kenii. Rządząca od 1964 do 2002. Przywódcy: Jomo Kenyatta (1964-1978, Daniel arap Moi (1978-2002) i Uhuru Kenyatta (obecnie). Obecnie po wyborach w 2007 partia dysponuje 14 mandatami w parlamencie i wchodzi w skład rządzącej koalicji Partii Jedności Narodowej.Eldoret – miasto w zachodniej Kenii, w prowincji Wielkiego Rowu, przy linii kolejowej z Mombasy do Kampali (Uganda). Około 252 tys. mieszkańców. Czwarte pod względem wielkości miasto kraju.

W październiku 2010 roku został zawieszony w obowiązkach ministra pod zarzutem korupcji, jednakże w kwietniu 2011 roku został z nich oczyszczony. 24 sierpnia 2011, kilka miesięcy po wysunięciu oskarżeń przez MTK, został zdymisjonowany ze stanowiska ministra szkolnictwa wyższego. Na jego dymisję miał również wpływ spór z premierem Odingą i zapowiedzi możliwości startu Ruto w nadchodzących wyborach prezydenckich. W grudniu 2012 roku zawarł sojusz polityczny z Uhuru Kenyattą, również oskarżonym przez MTK o zbrodnie przeciwko ludzkości w czasie zamieszek z 2008 roku. W wyniku porozumienia Ruto zrezygnował z wysunięcia własnej kandydatury, wspierając kandydaturę Kenyatty w wyborach prezydenckich w 2013 roku oraz zostając kandydatem na urząd wiceprezydenta u jego boku.

Prowincja Wielkiego Rowu – (ang. Rift Valley Province, swah. Mkoa wa Bonde la Ufa), jedna z 7 prowincji w Kenii. Położona w południowo-zachodniej części kraju, od wschodu graniczy z prowincjami Wschodnią, Centralną i miastem wydzielonym Nairobi, od zachodu z prowincjami Zachodnią i Nyanza.Zbrodnie przeciwko ludzkości – ogólna nazwa używana dla określenia pewnych zachowań skierowanych przeciwko określonej grupie społecznej, np. narodowościowej, etnicznej, rasowej, wiekowej, religijnej lub światopoglądowej.

Wybory prezydenckie z 4 marca 2013, które w odróżnieniu od poprzednich z 2007 roku, przebiegły w pokojowej atmosferze, zakończyły się zwycięstwem Kenyatty już w pierwszej turze. Według oficjalnych wyników podanych do publicznej wiadomości 9 marca 2013, z kilkudniowym opóźnieniem z powodu awarii elektronicznego systemu zliczania głosów i konieczności ręcznego liczenia, uzyskał on 50,07% głosów poparcia, podczas gdy jego główny rywal, premier Raila Odinga 43,31% głosów. Premier Odinga zakwestionował wyniki głosowania, wysuwając zarzut masowych fałszerstw oraz zapowiadając złożenie skargi do Sądu Najwyższego.

Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

W maju 2013 roku Ruto trafił przed Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze, gdzie rozpoczął się jego proces. Oskarżony o dokonanie zbrodni przeciwko ludzkości nie przyznał się do winy. Po raz pierwszy w historii trybunału tak wysoki, wciąż pełniący urząd przedstawiciel rządu, pełniący swój urząd, stawił się osobiście w międzynarodowym trybunale. Ruto oskarżony został o podżeganie do wojny jego rodaków z ludu Kalendżin. Po raz drugi na rozprawie Ruto stawił się we wrześniu 2013 roku. Kenijski wiceprezydent zarzuty określił mianem "steku kłamstw i intryg". Poprosił także, by nie musiał uczestniczyć w dalszych rozprawach, gdyż utrudni mu to pełnienie obowiązków wiceprezydenta.

Referendum w Kenii w 2010 roku – odbyło się 4 sierpnia 2010. Jego przedmiotem było udzielenie przez obywateli zgody na przyjęcie nowej konstytucji. 67% głosujących zaakceptowało projekt nowej ustawy zasadniczej.Nairobi – miasto i prowincja w Afryce, stolica Kenii, położone w centrum kraju na wysokości 1700 m n.p.m. u podnóża gór Aberdare i źródeł rzeki Athi. Jedno z największych miast Afryki Wschodniej. Główne gałęzie przemysłu to spożywczy, włókienniczy, chemiczny, drzewny i papierniczy. Ważny węzeł drogowy, ma połączenie kolejowe z Mombasą i Kampalą w Ugandzie.

William Ruto od 1991 roku jest żonaty z Rachel Chebet, z zawodu nauczycielką, mają sześcioro dzieci.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. William Kipchirchir Samoei arap Ruto (ang.). africa-confidential.com. [dostęp 2010-08-08].
  2. Kibaki names Raila PM in new Cabinet (ang.). sierraherald.com, 13 kwietnia 2010. [dostęp 2010-08-08].
  3. Kenya's cabinet reshuffled (ang.). IOL, 21 kwietnia 2010. [dostęp 2010-08-08].
  4. ICC Republic of Kenya (ang.). International Criminal Court. [dostęp 9 marca 2013].
  5. Summary of decision in the two Kenya cases (ang.). icc-cpi.int, 23 stycznia 2012. [dostęp 2013-03-10].
  6. At a glance: Kenya poll violence suspects (ang.). BBC News, 23 stycznia 2012. [dostęp 2013-03-10].
  7. William Ruto, accused by ICC, sacked as Kenyan minister (ang.). BBC News, 24 sierpnia 2011. [dostęp 2013-03-10].
  8. Uhuru Kenyatta and William Ruto confirm Kenyan alliance (ang.). BBC News, 3 grudnia 2012. [dostęp 2013-03-10].
  9. Kenya election: Uhuru Kenyatta wins presidency (ang.). BBC. [dostęp 9 marca 2013].
  10. Kenyan vice president pleads innocent at ICC (ang.). Al Dżazira. [dostęp 11 września 2013].
Reklama