William Painter

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
William Painter

William Painter (ur. 20 listopada 1838, zm. 15 lipca 1906) – amerykański naukowiec pochodzenia irlandzkiego, wynalazca kapsla (1892) do zamykania butelek i założyciel Crown Holdings Inc. - obecnie jednego z największych producentów kapsli do butelek.

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. 20 listopada jest 324. (w latach przestępnych 325.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 41 dni.

Urodzony w Irlandii wyemigrował w wieku 20 lat do Stanów Zjednoczonych, gdzie opatentował również 80 innych wynalazków m.in. otwieracz do kapsli i maszynę do składania papieru.

Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Leszek Rum: Ilustrowany leksykon piwa. Wyd. Kurpisz, Poznań 2005, s. 218.
Reklama