William Murdoch

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
William Murdoch

William McMaster Murdoch (ur. 28 lutego 1873 w Dalbeattie, zm. 15 kwietnia 1912 na Oceanie Atlantyckim) – brytyjski marynarz, pierwszy oficer na statku „Titanic”, porucznik Royal Naval Reserve.

Henry Tingle Wilde (ur. 21 września 1872, zm. 15 kwietnia 1912) – brytyjski marynarz, główny oficer na RMS Titanic. Góra lodowa – ogólnie: zwarta bryła lodu, oderwana w wyniku procesu zwanego cieleniem od lodowca i pływająca po powierzchni wody lub osiadła na dnie. Światowa Organizacja Meteorologiczna zawęża tę definicję do brył o powierzchni przekraczającej 300 m² i wystających ponad powierzchnię co najmniej o 5 metrów (mniejsze to: odłamy góry lodowej i odłamki góry lodowej – growlery).

Życiorys[ | edytuj kod]

Urodził się w rodzinie o bogatej tradycji żeglarskiej. Jego ojciec, Samuel Murdoch, był kapitanem i przyjaźnił się z pisarzem Josephem Conradem.

W 1887 William ukończył szkołę średnią i rozpoczął praktykę marynarską na statku „Charles Cosworth” należącym do armatora William Joyce & Coy. W 1891 uzyskał patent drugiego oficera. W 1899, podczas wojny burskiej, został mianowany porucznikiem Royal Naval Reserve. W 1900 rozpoczął pracę dla White Star Line na statkach „Medic” i „Runic” obsługujących linię LiverpoolSydney, a w 1903 podjął służbę, jako drugi oficer, na parowcu „Arabic” pływającym na prestiżowej linii z Liverpoolu do Nowego Jorku, wiodącej przez niebezpieczne wody północnego Atlantyku. Podczas jednego z rejsów, zmieniając rozkazy pierwszego oficera, zapobiegł zderzeniu „Arabica” z żaglowcem. Od 1904 pełnił funkcję drugiego oficera na największych statkach White Star Line, m.in. „Celtic”, „Oceanic”, „Cedric” i „Adriatic”, na którym był już pierwszym oficerem.

Sydney (wym. [ˈsɪdni]) – największe miasto Australii i Oceanii z liczbą ludności wynoszącą ponad 5,3 mln mieszkańców, także stolica stanu Nowa Południowa Walia. Założone w 1788 roku, Sydney jest znaczącym centrum finansowym, handlowym, transportowym, kulturalnym i turystycznym, mając status metropolii o znaczeniu globalnym. Metropolia jest także dużym węzłem komunikacyjnym z największym międzynarodowym lotniskiem w Australii, które obsłużyło prawie 42 milionów pasażerów w 2016 roku, i rozbudowaną siecią drogową i kolejową. Położone jest na wschodnim wybrzeżu nad Oceanem Spokojnym. Łapówka (pot.) – korzyść, najczęściej finansowa, wręczana osobie lub grupie osób, dla osiągnięcia określonego celu, z pominięciem standardowych procedur.

W 1907 poślubił Adę Florence Banks, którą poznał w 1903 na pokładzie „Medica”.

W maju 1911 Murdoch zaciągnął się, w randze pierwszego oficera, na statek „Olympic”, którym dowodził kapitan Edward Smith, a następnie został przeniesiony na „Titanica”.

Na pokład „Titanica” wsiadł w Belfaście. Pierwotnie miał być głównym oficerem, ale kapitan Edward Smith wyznaczył na to stanowisko Henry’ego Wilde’a, co spowodowało, że Murdoch został niejako zdegradowany do stopnia pierwszego oficera.

James Francis Cameron (ur. 16 sierpnia 1954 w Kapuskasing) – kanadyjski reżyser kina akcji, scenarzysta i producent filmowy.Ocean Atlantycki (Atlantyk) – drugi pod względem wielkości ocean na Ziemi pokrywający około jednej piątej jej powierzchni. Nazwa wywodzi się z mitologii greckiej i oznacza „Morze Atlasa”. Jak napisał Hezjod w swym eposie Prace i dni: „Ojciec Zeus utworzył, na krańcach zamieszkałego świata, gdzie nie docierają ludzie i nie mieszkają bogowie nieśmiertelni, otoczone pełnym głębokich wirów oceanem Wyspy Błogosławione, gdzie życie toczy się bez mozołu i smutku”. Oficjalna polska nazwa tego oceanu, zatwierdzona przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych brzmi Ocean Atlantycki.

W momencie kolizji Titanica z górą lodową, 14 kwietnia 1912, pełnił służbę na mostku kapitańskim. Po odebraniu meldunku o górze lodowej na kursie statku natychmiast podjął decyzję i wydał sternikowi Robertowi Hitchensowi rozkaz „Ostro na sterburtę”, a do maszynowni „Cała wstecz” próbując ominąć przeszkodę. Mimo tego nie udało się uniknąć kolizji z potężną górą lodową. Według niektórych wydanie takiego rozkazu było błędem, gdyż ster szybciej reaguje przy większej prędkości. Idealnym wyjściem z sytuacji, w jakiej znalazł się Murdoch 14 kwietnia 1912 było wydanie następujących rozkazów: albo tylko „Cała wstecz” lub tylko „Ostro na sterburtę”. Według bardziej prawdopodobnej wersji, Murdoch podjął właściwą decyzję i robił, co mógł, by uniknąć zagłady statku. Był odpowiedzialny za ewakuację pasażerów na prawej burcie statku. Utrzymuje się, że uratował więcej ludzi niż prowadzący ewakuację na lewej burcie drugi oficer Charles Lightoller, gdyż inaczej zinterpretował rozkaz kapitana: nie „Wyłącznie kobiety i dzieci”, a „Kobiety i dzieci najpierw”. Przyczyniło się to też do sprawniejszej ewakuacji pasażerów.

Pomnik – w architekturze, dzieło rzeźbiarskie lub rzeźbiarsko-architektoniczne, posąg, obelisk, płyta itp., wzniesione dla upamiętnienia osoby lub zdarzenia historycznego.White Star Line – linia żeglugowa obsługującą najpierw szlak australijski, a następnie północnoatlantycki. Jej początek sięga roku 1845, kiedy powstała firma White Star Line of Boston Packets. 18 stycznia 1868 została odkupiona i jednocześnie uratowana od bankructwa przez Thomasa Ismaya za 1000 funtów szterlingów. Ismay rozpoczął ścisłą współpracę ze stocznią Harland and Wolff w Belfaście. Stocznia ta wybudowała ogromną większość statków dla White Star Line.

Pokazane w filmie Titanic Jamesa Camerona samobójstwo Murdocha (w tej roli wystąpił Ewan Stewart) nie jest prawdą, podobnie jak wzięcie przez niego łapówki od jednego z pasażerów. Ostatni raz widziany był na pokładzie przy próbie opuszczenia na wodę składanej szalupy ratunkowej. Najprawdopodobniej zginął próbując ratować innych pasażerów. Jego ciało nigdy nie zostało znalezione.

Ster – ruchome urządzenie będące częścią jednostki pływającej lub statku powietrznego (patrz: powierzchnie sterowe samolotu), służące zarówno do utrzymywania jak i do zmiany kierunku ruchu. Działanie steru zmienia kątową orientację jednostki w przestrzeni.Burta – strona na statku wodnym, każda z połówek jednostki pływającej, rozdzielonych płaszczyzną symetrii kadłuba. Termin ten ma wiele pokrewnych znaczeń począwszy od całości jednej z połówek kadłuba, poprzez poszycie jednej z połówek (lub część poszycia nad obłem), aż do litej bariery na dużej jednostce, otaczającej odkryty pokład, będącej de facto nadburciem, a nie burtą. Jednak o tym, że coś znajduje się na jednej z burt, mówi się także wtedy, gdy to coś znajduje się nawet znacznie powyżej najwyższego pokładu (np. światła na masztach mogą być w osi jednostki, lub na jednej z burt).

W Dalbeattie, jego rodzinnym mieście, został odsłonięty pomnik ku jego czci.

Warto wiedzieć że... beta

Marynarz – w szerszym ujęciu każdy członek załogi jednostki pływającej bez względu na pełnioną funkcję oraz stopień. Pojęcie to dotyczy wtedy jednakowo: marynarki handlowej, marynarki wojennej oraz żeglugi śródlądowej.
15 kwietnia jest 105. (w latach przestępnych 106.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 260 dni.
Samobójstwo (łac. suicidium, od sui caedere, „zabić się”) – celowe działanie mające na celu odebranie sobie życia. Samobójstwo wynika często z uczucia smutku, które w wielu przypadkach jest rezultatem zaburzeń psychicznych takich jak depresja, zaburzenia afektywne dwubiegunowe, schizofrenia, alkoholizm lub uzależnienie od środków odurzających. Stresory takie jak problemy finansowe lub problemy w zakresie relacji międzyludzkich również odgrywają istotną rolę. Próby zapobiegnięcia samobójstwu obejmują ograniczenie dostępu do broni palnej, leczenie zaburzeń psychicznych, w tym uzależnienia od środków odurzających, a także poprawę sytuacji ekonomicznej.
Belfast (angielska wymowa: [bɛlˈfɑːst]; irl. Béal Feirste) – stolica i największe miasto Irlandii Północnej. Greater Belfast jest podzielony pomiędzy dwa hrabstwa – Antrim i Down, lecz sam Belfast przynależy w całości do Antrim.
Parowiec – statek lub okręt o napędzie parowym, napędzany tłokową maszyną parową (SS) lub turbiną parową (TSS).
RMS Olympic (w okresie pierwszej wojny światowej także HMT Olympic) – brytyjski parowy statek pasażerski, jeden z trzech statków typu Olympic, do którego – oprócz jego samego – należał "Titanic" (zatonął w słynnym zderzeniu z górą lodową) oraz "Britannic" (przekształcony później w statek szpitalny). W przeciwieństwie do dwóch siostrzanych liniowców miał długą i udaną karierę na szlaku północnoatlantyckim, trwającą od 1911 do 1935 roku.
RMS Titanic – brytyjski transatlantyk typu Olympic, angielskiego towarzystwa okrętowego White Star Line (formalnie, od 1902 r., pod kontrolą amerykańskiego holdingu Juniusa Pierponta Morgana - International Mercantile Marine (IMM)).

Reklama