William Hobson

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

William Hobson (ur. 26 września 1792 w Waterford w Irlandii, zm. 10 września 1842 w Auckland w Nowej Zelandii) - pierwszy gubernator Nowej Zelandii; współautor traktatu z Waitangi.

Gubernator (łac. „sternik, kierownik, rządca” od gubernare „sterować, kierować, rządzić” z gr. kybernán „sterować, kontrolować”) – tytuł wysokich urzędników w niektórych państwach. 25 sierpnia jest 237. (w latach przestępnych 238.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 128 dni.

Kariera[ | edytuj kod]

25 sierpnia 1803 wstąpił do Royal Navy jako ochotnik drugiej klasy. Służył w okresie wojen napoleońskich; następnie brał udział w zwalczaniu piratów na Karaibach. W 1806 awansował na kadeta marynarki, a w 1813 został pierwszym porucznikiem. W maju 1824 mianowano go komandorem.

Pirat – osoba, która napada w celu rabunkowym używając statku lub łodzi. Piraci atakują zwykle inne statki, ale mogą również napadać cele nabrzeżne.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
Warto wiedzieć że... beta

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Gubernator Nowej Zelandii (ang. Governor of New Zealand) - urząd polityczny istniejący w Nowej Zelandii w latach 1840-1917 i stanowiący przez cały ten czas formalnie najwyższe stanowisko we władzy wykonawczej tego terytorium. W latach 1840-1852 gubernator posiadał faktycznie dyktatorską władzę nad całością spraw w kolonii. W 1852 Nowa Zelandia uzyskała autonomię i odtąd polityczny punkt ciężkości przesuwał się w stronę stanowiska premiera, zaś gubernator stawał się bardziej moderatorem miejscowej sceny politycznej i jej nadzorcą w imieniu rządu w Londynie. W 1907 Nowa Zelandia uzyskała status dominium brytyjskiego, a dziesięć lat później, zgodnie z praktyką w innych dominiach, urząd gubernatora został zniesiony i zastąpiony przez nieco odmienny w swym charakterze urząd gubernatora generalnego Nowej Zelandii
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Royal Navy, Królewska Marynarka Wojenna – marynarka wojenna Wielkiej Brytanii, najstarsza zorganizowana siła zbrojna Zjednoczonego Królestwa.
Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
Waterford (irl.: Port Láirge, staronord.: Vedrarfjord – „wietrzny fjord”) – miasto w hrabstwie Waterford w Irlandii. Głowne miasto na południowym wschodzie kraju i piąte co do wielkości w kraju. Założone w roku 914 przez wikingów, jest najstarszym miastem w Irlandii. W roku 2011 liczba ludności Waterford wynosiła 46 732.
Karaiby (Wyspy Karaibskie; dawniej: Indie Zachodnie) – rejon pomiędzy kontynentami Ameryk. Nazwa pochodzi od Indian nazywanych Karaibami (Carib, Caraïbes), którzy niegdyś zamieszkiwali część Karaibów określaną dziś jako Małe Antyle.

Reklama