William H. Seward

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

William Henry Seward (ur. 16 maja 1801 we Floridzie w stanie Nowy Jork, zm. 10 października 1872 w Auburn, Nowy Jork) – amerykański prawnik i polityk.

Blizna (łac. cicatrix) – w dermatologii zmiana skórna będąca najczęściej następstwem uszkodzenia skóry właściwej i zastąpieniem ubytku przez tkankę łączną włóknistą.Premier (z fr. premier - pierwszy, od łac. primus - pierwszy) – w wielu krajach szef rządu. W Polsce oficjalnie nazywany prezesem Rady Ministrów (w okresie II Rzeczypospolitej w użyciu były również terminy: prezydent ministrów oraz prezes ministrów). W innych krajach nazywany: pierwszy minister (Wielka Brytania - Prime Minister), kanclerz (Niemcy, Austria - Kanzler), prezydent ministrów (Ministerpräsident) – landy niemieckie, minister stanu (Statsminister) - kraje skandynawskie.

Pełnił między innymi funkcje gubernatora stanu Nowy Jork, senatora Stanów Zjednoczonych z tego stanu i sekretarza stanu Stanów Zjednoczonych.

Wkrótce po objęciu stanowiska w sekretarza stanu w rządzie Abrahama Lincolna, uznając prezydenta za politycznego dyletanta, zaproponował w adresowanym do niego 1 kwietnia 1861 r. memoriale przejęcie przez siebie znacznej części uprawnień szefa rządu i pozostawienie Lincolnowi jedynie nominalnego udziału w sprawowaniu władzy. Prezydent grzecznie lecz stanowczo odmówił uczynienia z Sewarda kogoś w rodzaju premiera. W roku 1862 koledzy ministrowie Salmon Chase i Edwin M. Stanton próbowali doprowadzić do dymisji Sewarda, co Lincoln uniemożliwił.

Zakup (sprzedaż) Alaski – termin określający transakcję z 1867 roku pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Imperium Rosyjskim. Stany Zjednoczone zakupiły od Rosji teren obecnego stanu Alaska o powierzchni około 1 518 800 km² za kwotę 7,2 miliona dolarów amerykańskich (równowartość dzisiejszych 108 milionów dolarów amerykańskich).Gubernator (łac. „sternik, kierownik, rządca” od gubernare „sterować, kierować, rządzić” z gr. kybernán „sterować, kontrolować”) – tytuł wysokich urzędników w niektórych państwach.

Pod koniec wojny secesyjnej w 1865 roku miała miejsce próba zabicia go jako część zamachu, który pozbawił życia Lincolna. Zamachowiec ciężko ranił syna Sewarda, Fredericka, a samemu Sewardowi zadał kilka ran nożem w okolicy głowy i karku. Seward został ciężko ranny, jednak w przeciwieństwie do Lincolna zamach przeżył. Z tego zdarzenia do końca życia na twarzy pozostały mu blizny.

Krzysztof Michałek (ur. 31 sierpnia 1955, zm. 23 listopada 2009 w Kręgach Nowych) – amerykanista, pracownik Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego, profesor i wykładowca Akademii Humanistycznej w Pułtusku. Historyk dziejów najnowszych, znawca historii Stanów Zjednoczonych, komentator wydarzeń, autor licznych publikacji.Departament Stanu (ang. The United States Department of State) – odpowiednik ministerstwa spraw zagranicznych w innych krajach. Na czele Departamentu Stanu stoi sekretarz stanu, co odpowiada stanowisku ministra spraw zagranicznych w innych krajach.

Popierał projekt rekonstrukcji prezydenta Johsona.

Jako sekretarz stanu odpowiedzialny był między innymi za zakup Alaski przez Stany Zjednoczone od Rosji. Potocznie transakcję tę określano jako „szaleństwo Sewarda” (Seward's folly).

Od jego nazwiska pochodzi nazwa półwyspu Seward na Alasce, a także miejscowości Seward na Alasce, Seward w stanie Kansas oraz Seward w Nebrasce.

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. Krzysztof Michałek, Na drodze ku potędze, Warszawa 1991, s.39n.
 2. Tamże, s.56.
 3. Tamże, s.138n.

Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Biografia w Biographical Directory of the United States Congress (ang.)
 • Biografia Office of the Historian, Bureau of Public Affairs, Departament Stanu Stanów Zjednoczonych (ang.)
 • Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Warto wiedzieć że... beta

  Edwin McMasters Stanton (ur. 19 grudnia 1814 w Steubenville (Ohio), zm. 24 grudnia 1869 w Waszyngtonie) – amerykański prawnik, polityk, sekretarz wojny w gabinecie Abrahama Lincolna.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Seward, Półwysep Seward, Półwysep Sewarda (ang. Seward Peninsula) - półwysep położony na zachodzie Alaski nad Morzem Beringa graniczący z zatokami Kotzebue na północy i Nortona na południu. Ma około 320 km długości i około 225 km szerokości w najszerszym odcinku. Graniczy z Azją poprzez Cieśninę Beringa.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Zamach na Abrahama Lincolna – wydarzenie w historii Stanów Zjednoczonych mające miejsce 14 kwietnia 1865 w Waszyngtonie, w wyniku którego zginął szesnasty prezydent USA, Abraham Lincoln. Sprawcą zamachu był aktor John Wilkes Booth.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Wojna secesyjna – wojna, która miała miejsce w latach 1861-1865 w Stanach Zjednoczonych Ameryki, pomiędzy stanami wchodzącymi w skład Stanów Zjednoczonych (tzw. Unią lub „Północą”) i Skonfederowanymi Stanami Ameryki (tzw. Konfederacją lub „Południem”), które wystąpiły z Unii.

  Reklama