• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • William Eschmeyer

  Przeczytaj także...
  FishBase – internetowa baza danych poświęcona rybom. Od wielu lat zawiera wiarygodne informacje dotyczące wszystkich opisanych gatunków (w sierpniu 2008 ok. 30 600), nazwy zwyczajowe w wielu językach (także polskim) i profesjonalne fotografie, a także słownik terminów ichtiologicznych, klucze do identyfikacji niektórych grup ryb oraz odnośniki do ponad 37 900 artykułów naukowych.California Academy of Sciences jest jednym z największych muzeów historii naturalnej na świecie. Akademia powstała w 1853 roku jako społeczność naukowa i do tej pory prowadzi szereg pierwotnych badań z wystawami i edukacją, stając się jednym z najbardziej prężnych muzeów z XX wieku.
  Integrated Taxonomic Information System (ITIS) – system zaprojektowany do dostarczania informacji taksonomicznych o organizmach. Został utworzony w 1996 r. System jest wspierany przez agencje rządowe Stanów Zjednoczonych Ameryki, Kanady i Meksyku. Współpracuje z taksonomami z całego świata. Jest partnerem Species 2000 i Global Biodiversity Information Facility (GBIF). Współuczestniczy w realizacji międzynarodowego programu Katalog Życia (Catalogue of Life Programme).

  William Neil Eschmeyer, znany również jako Bill Eschmeyer (skrót stosowany w publikacjach: Eschmeyer) – amerykański taksonom i ichtiolog, autor i współautor wielu publikacji naukowych i popularnonaukowych o tematyce ichtiologicznej, specjalizujący się w taksonomii ryb, naczelny redaktor największej internetowej bazy danych o taksonomii ryb, wieloletni członek American Society of Ichthyologists and Herpetologists oraz International Commission on Zoological Nomenclature, emerytowany kurator Wydziału Ichtiologii California Academy of Sciences (CAS).

  ZooBank – otwarcie dostępna internetowa baza danych będąca internetową wersją Oficjalnego Rejestru Nomenklatury Zoologicznej (Official Register of Zoological Nomenclature). Jej utworzenie zostało zaproponowane w 2005 roku przez członków Sekretariatu Wykonawczego Międzynarodowej Komisji Nomenklatury Zoologicznej. Początkowo celem ZooBanku było zgromadzenie w bazie danych podstawowych informacji o nazwach wszystkich gatunków zwierząt, później rozszerzono go również na „czynności nomenklatoryczne” (tj. kreacje nowych nazw oraz decyzje wpływające na stosowanie nazw już utworzonych), publikacje, autorów oraz okazy typowe. ZooBank jest współtworzony przez Międzynarodową Komisję Nomenklatury Zoologicznej i organizację Zoological Record, zajmującą się indeksowaniem artykułów naukowych. Pracownicy Zoological Record podczas standardowych prac z publikacjami uzupełniają również bazę danych ZooBanku. ZooBank został oficjalnie uruchomiony 1 stycznia 2008 roku – zawierał wówczas wpisy o pięciu gatunkach ryb nazwanych tego samego dnia oraz o 4819 nazwach ustanowionych w 1758 roku przez Karola Linneusza w dziesiątym wydaniu Systema Naturae. Każdemu wpisowi w bazie danych przyporządkowany jest globalnie unikatowy identyfikator LSID. W 2012 roku przegłosowano poprawki do kilku artykułów Międzynarodowego Kodeksu Nomenklatury Zoologicznej: zgodnie z nimi publikacje internetowe są uznawane za oficjalnie opublikowane – w przeciwieństwie do wydań wcześniejszych – po spełnieniu kilku wymogów, jednym z których jest zarejestrowanie tych publikacji (ale już niekoniecznie kreowanych w nich nazw taksonów) w ZooBanku, co ma nie być obowiązkowe w przypadku prac publikowanych w tradycyjny sposób.Eschmeyer nexus - endemiczny gatunek małej, morskiej ryby z rzędu skorpenokształtnych (Scorpaeniformes). Jedyny przedstawiciel rodzaju Eschmeyer oraz jedyny przedstawiciel rodziny Eschmeyeridae.

  W 1961 roku ukończył studia na wydziale ichtiologii University of Michigan. Stopień doktora (Ph.D.) uzyskał w 1967 roku w Institute of Marine Sciences na Uniwersytecie Miami. Od 1967 jest kuratorem Wydziału Ichtiologii CAS. Pełnił funkcję dyrektora ds. badań, starszego kuratora, od 2004 curator emeritus.

  Ichtiologia (z greckiego: ἰχθύς, ikhthus, "ryba"; i λόγος, logos, "nauka") – dział zoologii zajmujący się rybami, ich systematyką, biologią, morfologią, embriologią, fizjologią, ekologią, rozsiedleniem geograficznym i paleontologią.Ryby – tradycyjna nazwa zmiennocieplnych kręgowców wodnych oddychających skrzelami i poruszających się za pomocą płetw. Obejmuje bezżuchwowe krągłouste (Cyclostomata) oraz mające szczęki ryby właściwe (Pisces).

  Początkowo zajmował się taksonomią skorpenowatych (Scorpaenidae), szkaradnicowatych (Synanceiidae) i spokrewnionych z nimi rodzin. W latach 80. XX wieku zebrał większość danych taksonomicznych o gatunkach i rodzajach ryb świata, a następnie, wspólnie z Ronaldem Fricke z Muzeum Historii Naturalnej (Staatliches Museum für Naturkunde) w Stuttgarcie, opracował internetową bazę danych taksonomicznych o rybach – Catalog of Fishes, nadal rozwijaną i aktualizowaną.

  Taksonomia (gr. taksis – układ, porządek + nomos – prawo) – poddyscyplina systematyki organizmów, nauka o zasadach i metodach klasyfikowania, w szczególności o tworzeniu i opisywaniu jednostek systematycznych (taksonów) i włączaniu ich w układ kategorii taksonomicznych.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  W 1990 opublikował Catalog of the genera of recent fishes, obejmujący ponad 10 tys. nazw rodzajowych. W roku 1998 opublikował 3-tomowy Catalog of Fishes, obejmujący wszystkie znane nazwy rodzajów i gatunków ryb oraz wykaz oryginalnej literatury dotyczącej tych taksonów. W tym samym roku została udostępniona wersja elektroniczna książki – wspierana przez California Academy of Sciences – baza danych wszystkich dostępnych taksonów ryb.

  Gatunek (łac. species, skrót sp.) – termin stosowany w biologii w różnych znaczeniach, zależnie od kontekstu, w jakim występuje. Najczęściej pod pojęciem gatunku rozumie się:Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Prace Eschmeyera stały się podstawowym źródłem danych taksonomicznych dla takich baz jak FishBase, czy Integrated Taxonomic Information System. W bazie ZooBank Eschmeyer redagował dane taksonomiczne oraz wykaz literatury z zakresu ichtiologii.

  William N. Eschmeyer jest autorem opisu wielu taksonów w randze rodzaju (Adelosebastes, Idiastion, Mesoscorpia, Neoaploactis, Prosoproctus i Xenaploactis) i gatunku (m.in.: Scorpaena annobonae, Pontinus leda i wiele innych).

  Dla uhonorowania wkładu Eschmeyera w światową ichtiologię, od jego nazwiska przyjęto nazwę rodzaju Eschmeyer i rodziny Eschmeyeridae oraz nazwy kilku gatunków ryb:

  Eschmeyer nexus - endemiczny gatunek małej, morskiej ryby z rzędu skorpenokształtnych (Scorpaeniformes). Jedyny przedstawiciel rodzaju Eschmeyer oraz jedyny przedstawiciel rodziny Eschmeyeridae.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
 • Apteronotus eschmeyeri
 • Eschmeyer nexus
 • Phenacoscorpius eschmeyeri
 • Rhinopias eschmeyeri
 • Scorpaenopsis eschmeyeri
 • Trachyscorpia eschmeyeri
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Richard L. Pyle: Eschmeyer, William N. (Dr.) (ang.). International Trust for Zoological Nomenclature. [dostęp 7 kwietnia 2012].
  2. Medalist Bio. „Annual Report 2004–2005”. California Academy Of Science (ang.).  (pdf)
  3. William N. Eschmeyer (ang.). California Academy of Sciences. [dostęp 7 kwietnia 2012].
  4. William N. Eschmeyer, Ronald Fricke: Catalog of Fishes (ang.). California Academy of Sciences, 2012. [dostęp 7 kwietnia 2012].
  5. William N. Eschmeyer: Catalog of the genera of recent fishes. San Francisco: California Academy Of Science, 1990, s. 697.
  6. William N. Eschmeyer (red.): Catalog of fishes. San Francisco: Special Publication, California Academy Of Science, 1998, s. 2905. ISBN 978-0-940228-47-4.
  7. Nazwy taksonów zawierające ciąg Eschmeyer (ang.). ZooBank. [dostęp 7 kwietnia 2012].
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Takson – jednostka zdefiniowana w systematyce organizmów jako grupa organizmów (populacja lub grupa populacji) zwykle uznawanych za filogenetycznie spokrewnione, wyróżniających się konkretną cechą różniącą je od innych jednostek taksonomicznych. Takson obejmuje wszystkie zawarte w nim taksony niższego poziomu. Kryterium pokrewieństwa stosowane jest w systemach filogenetycznych, mimo że taksonem w zasadzie może być dowolna grupa organizmów.
  Warto wiedzieć że... beta

  Rodzaj (łac. genus, l.mn. genera) – podstawowa, obowiązkowa kategoria systematyczna obejmująca gatunek lub monofiletyczną grupę gatunków wyróżnionych na podstawie jednej lub więcej cech taksonomicznych. Nazwą rodzaj określany jest też każdy takson w randze rodzaju.
  Uniwersytet Miami – amerykański niepubliczny uniwersytet założony w 1925 roku. Jego siedziba, a zarazem główny kampus znajduje się w Coral Gables na Florydzie.
  Stuttgart – miasto na prawach powiatu w Niemczech, stolica i największe miasto kraju związkowego Badenia-Wirtembergia, siedziba rejencji Stuttgart oraz regionu Stuttgart.
  Uniwersytet Michigan (en. University of Michigan) – publiczna, państwowa szkoła wyższa w stanie Michigan, USA. Założony w roku 1817 w Detroit, został przeniesiony do Ann Arbor w 1837.
  Catalog of Fishes – internetowa baza danych poświęcona taksonomii ryb, przeznaczona głównie dla ichtiologów i innych biologów, utworzona przez Williama Eschmeyera z California Academy of Sciences w San Francisco oraz Ronalda Fricke z Muzeum Historii Naturalnej (Staatliches Museum für Naturkunde) w Stuttgarcie, przy wsparciu California Academy of Sciences.
  Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny (NUKAT) – katalog centralny polskich bibliotek naukowych i akademickich funkcjonujący od lipca 2002 roku. Katalog obejmuje pozycje ze wszystkich katalogów rozproszonych naukowych bibliotek uniwersyteckich tworzących NUKAT. Obecnie jest to 130 bibliotek naukowych, w tym 37 z Warszawy oraz 17 z Krakowa, w dalszej kolejności są biblioteki gdańskie (10), wrocławskie (10) oraz łódzkie (9).
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.748 sek.