William Elford Leach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

William Elford Leach (ur. 2 lutego 1791, zm. 25 sierpnia 1836) – angielski zoolog i biolog morski. Członek Royal Society.

Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Uniwersytet Edynburski (ang. University of Edinburgh) – publiczna uczelnia założona w Edynburgu w 1582 roku. W latach 1941–1949 w uczelni działał Polski Wydział Lekarski kształcący kadry medyczne dla potrzeb Polskich Sił Zbrojnych w Wielkiej Brytanii.

William Elford Leach urodził się w Plymouth, jako syn prawnika. W wieku 12 lat rozpoczął praktykę medyczną w Royal Devon and Exeter Hospital, studiując anatomię i chemię. W tym czasie kolekcjonował już zwierzęta morskie z zatoce Plymouth Sound i wzdłuż wybrzeża hrabstwa Devon. W wieku siedemnastu lat studiował medycynę w St Bartholomew's Hospital w Londynie, kończąc naukę na Uniwersytecie Edynburskim, uzyskując ostatecznie tytuł lekarza medycyny (Doctor of Medicine) Uniwersytetu w St Andrews (na którym nigdy nie studiował).

Uniwersytet w St Andrews (ang. University of St Andrews) – najstarszy szkocki uniwersytet (trzeci, po Oxford i Cambridge, w Wielkiej Brytanii). Został założony między 1410 i 1413 rokiem.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

Od 1813 Leach skoncentrował się na swoich zainteresowaniach zoologicznych i pracował jako „bibliotekarz-asystent” (zwany później kustoszem-asystentem) w Dziale Historii Naturalnej British Museum, gdzie był odpowiedzialny za kolekcje zoologiczne. Tutaj podjął się zadania reorganizacji i modernizacji zbiorów, z których wiele było zaniedbanych, od czasów kiedy Hans Sloane przekazał je narodowi. W 1815 opublikował pierwszą bibliografię entomologii w Edinburgh Encyclopædia Davida Brewstera. Pracował także i publikował artykuły o innych bezkręgowcach, płazach, gadach, ssakach i ptakach, oraz wydzielił pareczniki i dwuparce z owadów, umieszczając je w ich własnej grupie, wijów. W swoich czasach był najbardziej wiodącym na świecie ekspertem w dziedzinie skorupiaków i był w kontakcie z naukowcami ze Stanów Zjednoczonych i całej Europy. W 1816 roku, w wieku 25 lat, został wybrany członkiem Royal Society.

Wije (Myriapoda) – podtyp stawonogów charakteryzujących się obecnością wyraźnie wyróżnionej głowy i wydłużonego tułowia o wielu segmentach (od 10 do 180, chociaż nazwa "Myriapoda" znaczy "dziesięciotysiąconogie"). Na segmentach posiada parzyste odnóża lokomocyjne, czasem zróżnicowane w zależności od położenia segmentu. Ostatni segment – telson – jest pozbawiony odnóży.Dictionary of National Biography (DNB) – słownik biograficzny stanowiący standardowy punkt odniesienia w dziedzinie biografii znanych postaci brytyjskiej historii, publikowany od 1885. W 1996 Uniwersytet Londyński opublikował wolumin korekcji zebranych na podstawie Biuletynu Instytutu Badań Historycznych. Zaktualizowany Oxford Dictionary of National Biography (ODNB) został opublikowany 23 września 2004 jako 60-tomowe wydawnictwo i publikacja on-line.
Libinia emarginata opisany naukowo po raz pierwszy przez Leacha, w Zoological Miscellany, w 1815

W 1821 roku przeżył jednak załamanie nerwowe na skutek przepracowania i nie mógł kontynuować badań. W marcu 1822 roku zrezygnował z pracy w muzeum, a jego starsza siostra Jane zabrała go do kontynentalnej Europy, aby tam odpoczął. Mieszkali we Włoszech i (krótko) w Malcie. Zmarł 25 sierpnia 1836 na cholerę w San Sebastiano Curone, niedaleko Tortony.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Dwuparce (Diplopoda; wcześniejsza nazwa krocionogi, obecnie wskazująca raczej na krocionogowate) – gromada wijów obejmująca stawonogi o jednej parze szczęk i tułowiu zbudowanym z 11-120 segmentów, na których znajdują się parzyste odnóża kroczne. Na segmentach 2-4 znajduje się po 1 parze odnóży, na pozostałych po 2 pary (stąd nazwa gromady). Otwory płciowe znajdują się z przodu tułowia, co było przyczyną, dla której zaliczano kiedyś dwuparce do przodopłciowych. Większość dwuparców to formy niewielkie; w tropikach spotyka się jednak również dwuparce osiągające 30 cm długości. Zwierzęta kosmopolityczne, występują na wszystkich kontynentach poza okolicami okołobiegunowymi i pustyniami.

W 1837 Dr Francis Boott, sekretarz Towarzystwa Linneuszowskiego w Londynie, napisał: „Niewiele osób poświęciło się zoologii gorliwiej niż dr Leach, czy osiągnęło we wczesnym okresie życia wyższą reputację w kraju i za granicą jako dogłębny przyrodnik. Był jednym z najbardziej pracowitych, a także jednym z najbardziej uniwersalnych kultywatorów zoologii, jakich ten kraj kiedykolwiek wydał”.

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.

Nazwy systematyczne taksonów, które Leach jako pierwszy opisał naukowo są oznaczane skrótem „Leach”.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. David M. Damkaer: The Copepodologist's Cabinet: A Biographical and Bibliographical History, Volume 1. American Philosophical Society, 2002, s. 131–155, seria: Memoirs of the American Philosophical Society, Volume 240. ISBN 978-0-87169-240-5. (ang.)
  2. Keith Harrison & Eric Smith: Rifle-Green by Nature: A Regency Naturalist and his Family, William Elford Leach.. London: The Ray Society, 2008. ISBN 978-0-9-03874-35-9. (ang.)
  3. Thomas Seccombe, Leach, William Elford, t. 32, London: Smith, Elder & Co., s. 311-312 [dostęp 2017-03-19] (ang.).p?,
  4. Barbara Mearns & Richard Mearns: Biographies for Birdwatchers. Academic Press, 1988. ISBN 0-12-487422-3. (ang.)
  5. Francis Boott, Obituary. William Elford Leach, MD, FRS, wyd. 7, t. 1, 1837, s. 390 [dostęp 2017-03-19] (ang.).
  6. The Code Online. International Commission on Zoological Nomenclature. Data dostępu=2017-03-19
Sir Hans Sloane (ur. 16 kwietnia 1660 w Killyleagh, zm. 11 stycznia 1753 w Chelsea w Londynie) – brytyjski lekarz z Ulsteru.Alfabetyczna lista skrótów nazwisk niektórych zoologów umieszczanych w nazwach naukowych zwierząt. Najczęściej są to autorzy, którzy w publikacjach jako pierwsi opisali dany takson i nadali mu nazwę systematyczną.
Warto wiedzieć że... beta

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Muzeum Brytyjskie (ang. British Museum) – jedno z największych na świecie muzeów historii starożytnej, mieszczące się w Londynie.
Malta, Republika Malty (Repubblika ta’ Malta, Republic of Malta) – państwo wyspiarskie położone w Europie Południowej, na Morzu Śródziemnym, na południe od Sycylii.
Towarzystwo Linneuszowskie w Londynie (ang. The Linnean Society of London) – jedno z najstarszych stowarzyszeń naukowych w Londynie. Jest też najstarszym stowarzyszeniem poświęconym wyłącznie historii naturalnej. Zajmuje się badaniami i edukacją w zakresie historii naturalnej i taksonomii. Towarzystwo zostało założone w 1788 roku, przyjmując nazwę od szwedzkiego naukowca Karola Linneusza.
SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
Devon – hrabstwo ceremonialne i niemetropolitalne w Anglii, w regionie South West England, położone we wschodniej części Półwyspu Kornwalijskiego, pomiędzy Kornwalią na zachodzie a hrabstwami Somerset i Dorset na wschodzie. Jest jedynym hrabstwem położonym nad dwoma akwenami morskimi – kanałem La Manche na południu i Kanałem Bristolskim na północy – z oddzielną linią brzegową.
Cholera (Cholerae) – ostra i zaraźliwa choroba zakaźna przewodu pokarmowego, której przyczyną jest spożycie pokarmu lub wody skażonej Gram-ujemną bakterią – szczepami przecinkowca cholery (Vibrio cholerae) produkującego enterotoksynę.

Reklama