William Davenant

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
William Davenant

Sir William Davenant, spotykana też pisownia D'Avenant (ur. 1606, zm. 7 kwietnia 1668 w Londynie) – angielski poeta, dramatopisarz i impresario teatralny. Był autorem ok. 20 sztuk teatralnych i oper. Jako poeta reprezentował dworski nurt poezji metafizycznej.

Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.Państwowy Instytut Wydawniczy (PIW) – polskie wydawnictwo założone w 1946 w Warszawie; od 2005 dyrektorem wydawnictwa jest Rafał Skąpski.

Urodził się w Oksfordzie, jako syn Jane Shepherd Davenant i Johna Davenanta, burmistrza Oksfordu i właściciela zajazdu Crown Inn. Jego ojcem chrzestnym był William Szekspir, którego sam Davenant uważał później za swojego biologicznego ojca.

Studiował w Oxfordzie, następnie służył na dworze księżnej Richmond oraz Fulke'a Greville'a. Wcześnie rozpoczął działalność pisarską, w chwili śmierci Bena Jonsona był już na tyle znany, że otrzymał po nim, w 1638 roku, funkcję nadwornego poety rodziny królewskiej (Poet Laureate). Został też mianowany dyrektorem Kampanii Królewskiej przy teatrze Cockpit.

Dictionary of National Biography (DNB) – słownik biograficzny stanowiący standardowy punkt odniesienia w dziedzinie biografii znanych postaci brytyjskiej historii, publikowany od 1885. W 1996 Uniwersytet Londyński opublikował wolumin korekcji zebranych na podstawie Biuletynu Instytutu Badań Historycznych. Zaktualizowany Oxford Dictionary of National Biography (ODNB) został opublikowany 23 września 2004 jako 60-tomowe wydawnictwo i publikacja on-line.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

Był zwolennikiem Karola I w angielskiej wojnie domowej i walczył po jego stronie, dzięki czemu w 1643 roku otrzymał szlachectwo. Od 1646 roku przebywał na emigracji we Francji. W 1650 roku otrzymał od Karola II stanowisko zastępcy gubernatora Marylandu, ale podczas podróży do Ameryki został pojmany na morzu i uwięziony. Cały rok 1651 spędził w londyńskim więzieniu Tower – w tym czasie napisał poemat heroiczny Gondibert. Uwolniono go w 1652 roku, podobno dzięki wstawiennictwu Johna Miltona. Powrócił do działalności teatralnej, otwierając prywatny teatr (teatry za rządów purytanów zostały zamknięte) w domu swojego protektora, hrabiego Rutland. W 1656 roku wystawił tam pierwszą angielską operę, The Siege of Rhodes (Oblężenie Rodos), do której sam napisał libretto, a muzykę skomponowali H. Lawes, M. Locke, C. Cooke, Ch. Coleman, G. Hudson. Opera ta, składająca się “entrees” (aktów), nie zachowała się do czasów współczesnych.

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Ben Jonson, właściwie Benjamin Jonson (ur. 11 czerwca 1572, zm. 6 sierpnia 1637) – angielski dramaturg, poeta i aktor.

Po powrocie angielskiej monarchii w 1660 roku otrzymał jeden z dwóch patentów na prowadzenie londyńskich teatrów. Założył pierwszą w Anglii szkołę aktorską, jako pierwszy wprowadził na scenę kobiety jako aktorki.

Zmarł w Londynie, jest pochowany w Poets' Corner w Westminster Abbey.

Bibliografia[ | edytuj kod]

 • William Davenant. W: Stanisław Barańczak: Antologia angielskiej poezji metafizycznej XVII stulecia. Wyd. II. Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1991, s. 294–295. ISBN 83-06-01963-6.
 • Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.Prowincja Maryland – nazwa angielskiej kolonii w Ameryce Północnej. Prowincja Maryland istniała od 1632 do 1776 roku, gdy trzynaście kolonii utworzyło Stany Zjednoczone Ameryki.
  Warto wiedzieć że... beta

  William Szekspir (ang. William Shakespeare; ur. prawdopodobnie 23 kwietnia 1564, data chrztu: 26 kwietnia 1564, w Stratford-upon-Avon, zm. 23 kwietnia/3 maja 1616, tamże) – angielski poeta, dramaturg, aktor. Powszechnie uważany za jednego z najwybitniejszych pisarzy literatury angielskiej oraz reformatorów teatru.
  Opactwo westminsterskie (ang. Westminster Abbey), nazwa oficjalna – The Collegiate Church of St Peter, Westminster (Kolegiata św. Piotra w Westminsterze) to najważniejsza, obok katedry w Canterbury i katedry św. Pawła w londyńskim City, świątynia anglikańska.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  śliw7 kwietnia jest 97. (w latach przestępnych 98.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 268 dni.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Stanisław Barańczak (ur. 13 listopada 1946 w Poznaniu) – polski poeta, krytyk literacki, tłumacz poezji, jeden z najważniejszych twórców Nowej Fali, działacz Komitetu Obrony Robotników. Używał pseudonimów (m.in.) Barbara Stawiczak oraz Szczęsny Dzierżankiewicz i Feliks Trzymałko.
  John Milton (ur. 9 grudnia 1608 w Londynie, zm. 8 listopada 1674 w Londynie), poeta i pisarz angielski, autor Raju utraconego.

  Reklama