• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • William Baldwin  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Demokracja – ustrój polityczny i forma sprawowania władzy, w których źródło władzy stanowi wola większości obywateli (sprawują oni rządy bezpośrednio lub za pośrednictwem przedstawicieli).Calvin Richard Klein (ur. 19 listopada 1942 roku w Nowym Jorku) – syn węgierskiego imigranta, amerykański projektant mody.

  William Joseph „Billy” Baldwin (ur. 21 lutego 1963 w Massapequa) – amerykański aktor filmowy i telewizyjny.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Wczesne lata[ | edytuj kod]

  Urodził się w Massapequa na Long Island w stanie Nowy Jork jako syn nauczyciela historii szkoły średniej Alexandra Rae'a Baldwina Jr. i Carol Newcomb (z domu Martineau). Jego rodzina miała pochodzenie angielskiego, irlandzkiego i szkockiego. Jego trzej bracia – starsi Alec (ur. 1958) i Daniel (ur. 1960) oraz młodszy Stephen (ur. 1966) – zostali również aktorami. Ma dwie siostry – starszą Elizabeth (ur. 1955) i młodszą Jane (ur. 1965). Ukończył Alfred G. Berner High School.

  Miami – miasto na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego, w południowo-wschodniej Florydzie, w Stanach Zjednoczonych. Siedziba hrabstwa Miami-Dade, najludniejszego hrabstwa Florydy, a zarazem ósmego najbardziej zaludnionego hrabstwa Stanów Zjednoczonych za sprawą populacji liczącej 2 500 625 mieszkańców. Samo miasto zamieszkiwane jest przez 399 457 osób, co czyni je 42. największym amerykańskim miastem; Miami stanowi centralne i najludniejsze miasto obszaru metropolitalnego South Florida. Według danych US Census Bureau, obszar metropolitalny Miami liczy ok. 5,5 milionów mieszkańców, dzięki czemu jest 7. najludniejszym i 5. największym obszarem miejskim Stanów Zjednoczonych.Daniel Leroy Baldwin (ur. 5 października 1960 w Massapequa) – amerykański aktor, producent i reżyser filmowy i telewizyjny.

  Pracował jako model reklamujący bieliznę Calvina Kleina w Nowym Jorku, zanim podjął dwuletnie studia na Uniwersytecie Stanowym (State University of New York) w Binghamton, w stanie Nowy Jork, na wydziale nauk politycznych. Podczas studiów stał się wybitnym zapaśnikiem. Następnie przeprowadził się do Hollywood.

  Kariera[ | edytuj kod]

  Zadebiutował na szklanym ekranie w dramacie kryminalnym ABC Sprawa Jenniger (The Preppie Murder, 1989), gdzie zagrał autentyczną postać mordercy Roberta Chambersa, który zabił 18-latkę (Lara Flynn Boyle) w nowojorskim Central Park. Po raz pierwszy pojawił się na ekranie kinowym w dramacie antywojennym Olivera Stone’a Urodzony 4 lipca (Born on the Fourth of July, 1989) z Tomem Cruise.

  Cindy Crawford, właśc. Cynthia Ann Crawford (ur. 20 lutego 1966 w DeKalb, Illinois) – amerykańska supermodelka i aktorka. Lata sukcesów w branży modelingu doprowadziły ją do międzynarodowej popularności. W pierwszych latach sławy została okrzyknięta jako „Baby Gia”, ze względu na swoje podobieństwo do legendarnej modelki Gii Carangi. W latach 90. XX wieku stała się częścią „Wielkiej Szóstki” modelek, które miały największy wpływ na świat mody i kulturę popularną. Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.

  Jedną ze swoich najciekawszych ról stworzył w brutalnym, pełnym akcji i napięcia policyjnym filmie Wydział Spraw Wewnętrznych (Internal Affairs, 1990) jako prześladowany psychicznie i fizycznie przez swojego zwierzchnika policjant. W dramacie Ognisty podmuch (Backdraft, 1991) wystąpił w roli młodszego syna strażaka z Chicago, który po śmierci ojca, postanawia iść w jego ślady. Komercyjnym sukcesem kasowym był thriller Phillipa Noyce Sliver (1993) z Sharon Stone, a rola opętanego manią podglądania gospodarza budynku doczekała się MTV Movie Award i jednocześnie nominacji do nagrody Złotej Maliny dla najgorszego aktora. Jako policjant z Miami w filmie sensacyjnym Czysta gra (Fair Game, 1995), wraz ze swoją ekranową partnerką modelką Cindy Crawford zdobył nominację do nagrody Złotej Maliny. Jednym z głośniejszych filmów z jego udziałem była czarna komedia Mokra robota (Curdled, 1996). Za rolę trenera tenisa w komediodramacie Walka żywiołów (The Squid and the Whale, 2005) wraz z całym zespołem aktorskim uhonorowany został nowojorską nagrodą Gotham Award.

  Hollywood – dzielnica miasta Los Angeles w Stanach Zjednoczonych i najważniejszy ośrodek amerykańskiej kinematografii. Słowo Hollywood jest używane jako skrótowa, popularna nazwa dla amerykańskiego przemysłu filmowo-telewizyjnego.Waterfront (front wodny) - w urbanistyce terminem tym określa się obszary ulokowane nad naturalnym zbiornikiem wodnym, jeziorem, rzeką, bądź morzem. Z reguły jednak termin odnosi się do obszarów stykowych znajdujących się pomiędzy strukturami miejskimi a portowymi.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  MTV Movie Awards – nagroda filmowa przyznawana od 1992 roku przez telewizję MTV. Każdej gali rozdania nagród towarzyszą parodie z oficjalnych materiałów filmowych. Imprezę prowadzą celebryci, gośćmi gali także są różne sławy. Galę urozmaicają występy muzyków.
  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.
  Alec Baldwin, właśc. Alexander Rae Baldwin III (ur. 3 kwietnia 1958 w Massapequa) – amerykański aktor, reżyser, scenarzysta i producent filmowy, teatralny i telewizyjny. W 1990 znalazł się w magazynie People na liście 50 najpiękniejszych ludzi świata, a w 1995 magazyn Empire umieścił go na 80. miejscu listy 100 najseksowniejszych gwiazd w historii kina. Ma 180 cm wzrostu.
  Jennifer Grey (ur. 26 marca 1960 w Nowym Jorku) – amerykańska aktorka. Ukończyła studia aktorskie na prestiżowej uczelni Neighborhood Playhouse w Nowym Jorku.
  Danny Phantom (ang. Danny Phantom, 2004-2007) – amerykańsko-kanadyjski serial animowany wyprodukowany przez kanał Nickelodeon. Twórcą serialu jest Butch Hartman, który po wyprodukowaniu trzech pierwszych serii „Wróżków Chrzestnych” zamierzał stworzyć nowy projekt. Postać Danny’ego Phantoma powstawała już w 2001 roku. Do Polski serial trafił 10 lipca 2008 roku, wraz z premierą polskiej wersji kanału Nickelodeon. Od 17 lutego 2018 roku jest emitowany na Nicktoons Polska.
  Ognisty podmuch – amerykański film sensacyjny z 1991 roku w reżyserii Rona Howarda. Opowiada o strażakach z Chicago, którzy tropią seryjnego podpalacza.
  American Broadcasting Company (krócej ABC lub ABC Network) − jedna z trzech głównych amerykańskich sieci telewizyjnych w USA, powstała w 1932 jako radio NBC Blue Network. Obecnie należy ona do The Walt Disney Company.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.932 sek.