William Avery Rockefeller Sr.

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bill Rockefeller.jpg

William Avery Rockefeller (ur. 13 listopada 1810, zm. 11 maja 1906) – protoplasta rodziny Rockefellerów, ojciec Johna D. Rockefellera i Williama Rockefellera, założycieli Standard Oil.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

Życiorys[ | edytuj kod]

Jego przodkowie wyemigrowali z Neuwied w Niemczech do Ameryki Północnej w XVIII wieku. Podawał się za lekarza cudotwórcę sprzedającego mikstury lecznicze własnej roboty. Ze swoją pierwszą żoną Elizą Davison Rockefeller, z którą ożenił się w 1837 roku miał sześcioro dzieci:

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Rockefellerowie – amerykańska rodzina przedsiębiorców i filantropów pochodzenia niemieckiego, której współczesna historia rozpoczyna się wraz z osobą Johna D. Rockefellera, który wraz ze swym bratem Williamem założył jedno z największych przedsiębiorstw przemysłu naftowego Standard Oil Co. Firma w maksymalnym rozkwicie, przypadającym na przełom XIX i XX wieku, według niektórych danych przerabiała 95% ropy naftowej wydobywanej w Stanach Zjednoczonych. Rodzina ta znana jest w USA ze swej współpracy finansowej z bankiem Chase Manhattan Bank, teraz JP Morgan Chase. Swą fortunę wykorzystali do ustanowienia licznych instytucji pożytku publicznego m.in. Fundację Rockefellera oraz rozwój idei tzw. think tanków – Council on Foreign Relations.
 • Lucy (1838–1878)
 • Johna (1839–1937)
 • Williama (1841–1922)
 • Mary Ann (1843–1925)
 • Franklina (1845–1917)
 • Frances (1845–1847)
 • Porzucił rodzinę, przyjął nazwisko William Levingston i w 1856 roku ożenił się z Margaret Allen w Norwich (Ontario), będąc nadal żonatym ze swoją pierwszą żoną. William Rockefeller zmarł 11 maja 1906 we Freeport (Illinois).

  John Davison Rockefeller (ur. 8 lipca 1839 w Richford w stanie Nowy Jork, zm. 23 maja 1937 w Ormond Beach w stanie Floryda) – amerykański przedsiębiorca, filantrop i fundator Uniwersytetu Chicagowskiego. Obecnie uważany za najbogatszego człowieka w historii, którego majątek w chwili śmierci ocenia się na 663.4 mld dolarów (według przelicznika z 2007 roku).Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Dan Bryan: The Dissipated Life of William A. Rockefeller (ang.). 2012-04-12. [dostęp 2016-04-28].
 • geni.com: William Avery Rockefeller, Sr. (ang.). [dostęp 2016-04-28].
 • 13 listopada jest 317. (w latach przestępnych 318.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 48 dni. Neuwied – miasto powiatowe w zachodniej części Niemiec, w kraju związkowym Nadrenia-Palatynat, siedziba powiatu Neuwied. Leży przy ujściu rzeki Wied do Renu.
  Reklama