Wilde (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wildefilm biograficzny z 1997 roku, w reżyserii Briana Gilberta. Scenariusz, autorstwa Juliana Mitchella, powstał na podstawie powieści biograficznej Richarda Ellmanna o Oscarze Wilde. W roli tytułowej wystąpił Stephen Fry.

IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Orlando Jonathan Blanchard Bloom (ur. 13 stycznia 1977 w Canterbury) – brytyjski aktor filmowy, znany z ról Legolasa w trylogii Władca Pierścieni, Willa Turnera w serii Piraci z Karaibów oraz Parysa w Troi.

Film wzbudził kontrowersje z powodu szczerości, z jaką opowiada o homoseksualizmie Wilde’a i z jaką pokazuje sceny miłosne.

Obsada[ | edytuj kod]

 • Stephen Fry jako Oscar Wilde
 • Jude Law jako lord Alfred Douglas, kochanek Oscara
 • Vanessa Redgrave jako Jane Wilde, matka Oscara
 • Jennifer Ehle jako Constance Lloyd Wilde, żona Oscara
 • Tom Wilkinson jako John Sholto Douglas, markiz Queensberry
 • Michael Sheen jako Robbie Ross
 • Ioan Gruffudd jako John Gray
 • Gemma Jones jako lady Queensberry
 • Jennifer Ehle (ur. 29 grudnia 1969 roku w Winston-Salem, Karolina Północna) – amerykańska aktorka. Dzieciństwo spędziła w Ameryce i Wielkiej Brytanii. W tym czasie chodziła do 18 szkół.Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Tom Wilkinson (ur. 5 lutego 1948 w Leeds) – brytyjski aktor, zdobywca nagrody BAFTA, dwukrotnie nominowany do nagrody Oscara.
  Ioan Gruffudd (ur. 6 października 1973 roku w Cardiff, w hrabstwie Glamorgan, w Walii) – walijski aktor filmowy i telewizyjny.
  Powieść biograficzna (fr. vie romancée) – odmiana powieści historycznej przedstawiająca życie jednej lub kilku postaci historycznych (por. "żywoty równoległe"). Jej rodowód wywodzi się z starożytnych żywotów sławnych ludzi (Plutarch, Swetoniusz), hagiografii i XIX-wiecznej powieści historycznej. Zazwyczaj oparta jest na dokumentach, zaś te fragmenty życiorysu, które nie znalazły odzwierciedlenia w historiografii uzupełniane są najczęściej hipotezami i fikcją literacką.
  Film biograficzny – gatunek kina fabularnego, opowieść filmowa, której tematem jest życie i działalność sławnych ludzi: artystów, uczonych, mężów stanu, wybitnych przywódców, bohaterów narodowych itp.
  Vanessa Redgrave CBE (ur. 30 stycznia 1937 w Londynie) – brytyjska aktorka, laureatka Oscara dla najlepszej aktorki w drugoplanowej roli za rolę w filmie Julia, a także laureatka nagrody Emmy i Złotego Globu, ambasador dobrej woli UNICEF.
  Michael Sheen (ur. 5 lutego 1969 roku w Newport) – walijski aktor, absolwent londyńskiej Royal Academy of Dramatic Art, znany przede wszystkim z takich filmów jak Underworld, Pozew o miłość czy Frost/Nixon .
  Leadville – miasto w Stanach Zjednoczonych, w stanie Kolorado, siedziba administracyjna hrabstwa Lake. Najwyżej położone miasto w Stanach Zjednoczonych.

  Reklama