Wild Dances

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wild Dances – utwór ukraińskiej wokalistki Rusłany Łyżyczko napisany przez samą artystkę we współpracy z Ołeksandrem Ksenofontowem, nagrany oraz wydany w 2004 roku, umieszczony na jej szóstej płycie studyjnej o tym samym tytule.

Stambuł (tur. İstanbul) – największe i najludniejsze miasto Turcji i jej centrum kulturalne, handlowe oraz finansowe. Rozciąga się od północnego wybrzeża morza Marmara po obu stronach Bosforu, cieśniny morskiej między Morzem Śródziemnym a Morzem Czarnym. Położenie zarówno w europejskiej Tracji, jak i azjatyckiej Anatolii sprawia, że Stambuł jest jedną z dwóch (obok rosyjskiego miasta Magnitogorsk) metropolii świata znajdujących się na dwóch kontynentach.Malta uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1971 roku. Od czasu debiutu festiwalem w kraju zajmuje się maltański nadawca publiczny PBS.

Utwór wygrał 49. Konkurs Piosenki Eurowizji organizowany w Stambule w 2004 roku. Po finale konkursu singiel dotarł na pierwsze miejsce list przebojów na Ukrainie, w Grecji i belgijskiej Flandrii, gdzie utrzymał się przez kolejne dziesięć tygodni oraz zdobył status złotej płyty za osiągnięcie wyniku ponad 25 tys. sprzedanych egzemplarzy.

Grand Theft Auto IV (również: GTA IV, GTA 4) – komputerowa gra akcji wyprodukowana i wydana przez Rockstar Games. Jest to dziewiąta część serii gier Grand Theft Auto. Gra została wydana 29 kwietnia 2008 roku na konsole PlayStation 3 i Xbox 360. GTA IV pierwotnie na PC miała zostać wydana 18 listopada w USA i 21 listopada w Europie. Wersja konsolowa miała zostać wydana jeszcze wcześniej, bo w październiku 2007 roku. Jednak serwis IGN poinformował o przełożeniu wydania wersji PC na 2 grudnia, z powodu opóźnień w produkcji. Do czasu konferencji prasowej na E³ w 2006 roku było wiadome jedynie, że Grand Theft Auto IV będzie dostępne na konsolę PlayStation 3, a Rockstar zaoferuje dodatkową zawartość wersji Xbox 360. Po konferencji prasowej właściciel Rockstar Games, Take-Two Interactive, oświadczył, że Grand Theft Auto IV będzie równocześnie dostępne na konsole PlayStation 3, Xbox 360. Po kilku miesiącach od wydania, oświadczono o pojawieniu się gry na PC w listopadzie 2008 roku.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

Utwór został wykorzystany w oficjalnej ścieżce dźwiękowej gry Grand Theft Auto IV z 2008 roku.

W 2011 roku amerykańska gimnastyczka artystyczna Jordyn Wieber wykorzystała piosenkę do swojego pokazu podczas Mistrzostw Świata w Gimnastyce Artystycznej organizowanych w Seulu. W kolejnym roku zawodniczka użyła piosenki do swojej prezentacji konkursowej w trakcie Letnich Igrzysk Olimpijskich w Londynie, zdobywając ostatecznie złoty medal w swojej kategorii.

Miksowanie muzyki - mieszanie, połączenie w jeden strumień kilku sygnałów dzwiękowych, z których każdy jest nośnikiem informacji muzycznej.Turcja uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1975 roku. Od czasu debiutu, festiwalem w kraju zajmuje się turecki nadawca publiczny Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT).

Historia utworu[ | edytuj kod]

Nagrywanie[ | edytuj kod]

Utwór został skomponowany w 2004 roku przez Rusłanę Łyżyczko i jej męża Ołeksandra Ksenofontowa, którzy byli odpowiedzialni także za realizację nagrań i miksowanie całości. Wraz z Ksenofontowem tekst piosenki napisali Fayney, Jamie Maher i Sherena Dugani, natomiast aranżację współtworzył DJ Nekrasoff. Mastering singla wykonał Ryan Smith. Jak przyznała sama Łyżyczko, utwór zawiera elementy muzyki rockowej, współczesnej muzyki tanecznej oraz górskich rytmów, natomiast stworzyła go, aby nieść ludziom energię.

Karpaty (51-54) (węg. Kárpátok; rum. Carpaţi; ukr. i serb. Карпати; czes. i słow. Karpaty) – łańcuch górski w środkowej Europie (jeden z największych w tej części świata), ciągnący się łukiem przez terytoria Austrii, Czech, Polski, Słowacji, Węgier, Ukrainy, Serbii i Rumunii. Najwyższy szczyt Gerlach ma wysokość 2655 m n.p.m.Litwa uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1994 roku. Od czasu debiutu festiwalem w kraju zajmuje się litewski nadawca publiczny Lietuvos Nacionalinis Radijas ir Televizija (LRT).

W lipcu została nagrana nowa wersja singla z gościnnym udziałem orkiestry symfonicznej. Sesja nagraniowa odbyła się w Cosmos Studio w Sztokholmie. Kilka tygodni później powstała ukraińskojęzyczna wersja piosenki nagrana we współpracy z tureckim zespołem Harem.

W 2006 roku wietnamska wokalistka Hồ Quỳnh Hương nagrała wietnamskojęzyczną wersję utworu – „Vũ điệu hoang dã”.

Konkurs Piosenki Eurowizji (ang. Eurovision Song Contest (ESC), fr. Concours Eurovision de la Chanson, potocznie Eurowizja) – organizowany od 1956 roku coroczny festiwal muzyczny, w którym udział biorą przedstawiciele publicznych stacji telewizyjnych zrzeszonych w Europejskiej Unii Nadawców (EBU). Do 1994 roku organizowany był w marcu, kwietniu lub w maju. Od 1995 roku Konkurs Piosenki Eurowizji odbywa się w maju (najczęściej w drugiej połowie maja).Ukraina uczestniczyła w Konkursie Piosenki Eurowizji jedenaście razy, rozpoczynając swój udział od konkursu w 2003 roku. Po raz pierwszy kraj reprezentował Oleksandr Ponomariow, który z piosenką Hasta La Vista zajął 14. miejsce w finale. W 2004 roku Ukraina wygrała konkurs, dzięki wokalistce Rusłanie, która wystąpiła z utworem Wild dances. W 2005 roku kraj gościł uczestników w Kijowie, a reprezentantem Ukrainy był zespół Greenjolly, który wykonał piosenkę Razom nas bahato. Zajęli wówczas 20. miejsce, dlatego Tina Karol na Konkursie Piosenki Eurowizji 2006 musiała wziąć udział w półfinale. Piosenka Show me your love zajęła w finale 7. pozycję. W 2007 roku Ukraina po występie Verki Serduchki zajęła 2. miejsce, przegrywając tylko z Serbią. Rok później, Ukraina ponownie zajęła 2. miejsce, dzięki Ani Lorak, która za piosenkę Shady Lady zdobyła aż 230 punktów, ustępując wygranej tylko Rosji.

Teledysk[ | edytuj kod]

Łyżyczko podczas wykonania utworu w finale 49. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2004 roku

Oficjalny teledysk do singla został nakręcony w lutym 2004 roku na terenie Karpat przy użyciu innowacyjnej technologii i efektów specjalnych. Klip został zaprezentowany m.in. podczas konferencji prasowej ukraińskiej delegacji podczas 49. Konkursu Piosenki Eurowizji.

IFPI Greece, właśc. International Federation of the Phonographic Industry Greece (oficjalnie Association of Greek Producers of Phonograms, gre. Ένωση Ελλήνων Παραγωγών Ηχογραφημάτων – ΕΕΠΗ) – greckie stowarzyszenie producentów fonogramów. Jego główne zadanie to reprezentowanie producentów oraz zwalczanie praktyk piractwa fonograficznego. Organizacja zajmuje się również przyznawaniem certyfikatów sprzedaży, tj. złotych i platynowych płyt.Grecja (gr. Ελλάδα Elláda, IPA: [e̞ˈlaða] lub Ελλάς Ellás, IPA: [e̞ˈlas]), Republika Grecka (Ελληνική Δημοκρατία Ellinikí Dimokratía, IPA: [e̞ˌliniˈci ðimo̞kraˈtiˌa]) – kraj położony w południowo-wschodniej części Europy, na południowym krańcu Półwyspu Bałkańskiego. Graniczy z czterema państwami: Albanią, Macedonią Północną i Bułgarią od północy oraz Turcją od wschodu. Ma dostęp do czterech mórz: Egejskiego i Kreteńskiego od wschodu, Jońskiego od zachodu oraz Śródziemnego od południa. Grecja ma dziesiątą pod względem długości linię brzegową na świecie, o długości 14880 km. Poza częścią kontynentalną, w skład Grecji wchodzi około 2500 wysp, w tym 165 zamieszkałych. Najważniejsze to Kreta, Dodekanez, Cyklady i Wyspy Jońskie. Najwyższym szczytem jest wysoki na 2918 m n.p.m. Mitikas w masywie Olimpu.

Występy na żywo: Konkurs Piosenki Eurowizji[ | edytuj kod]

Utwór reprezentował Ukrainę podczas 49. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2004 roku, zostając wybranym wewnętrznie przez krajowego nadawcę publicznego Narodowa Telekompania Ukrainy dla Łyżyczko. Kompozycja została zaprezentowana premierowo w lutym podczas maltańskich eliminacji do konkursu – Malta Song for Europe 2004.

Belgia, Królestwo Belgii (Koninkrijk België, Royaume de Belgique, Königreich Belgien) – państwo federacyjne w zachodniej Europie w południowych Niderlandach. Belgia jest członkiem Unii Europejskiej (UE), ONZ oraz NATO.Rock (ang. skała, kołysać się) – ogólna nazwa całego szeregu stylów muzycznych, wywodzących się z rock and rolla oraz rhythm and bluesa i bluesa. Sama nazwa "rock" jest właściwie skrótem od "rock and roll", choć można uznawać owe dwa pojęcia za odmienne od siebie gatunki muzyczne. Wszystkie style rockowe charakteryzują się brzmieniem opartym na różnego rodzaju gitarach (zwykle elektrycznych, elektrycznych basowych) i perkusji, z wyraźnie zarysowanym rytmem i śpiewem, wywodzącym się z bluesa, oraz sposobem wolnej improwizacji w trakcie grania utworów, wywodzącym się z jazzu. Ważną cechą muzyki rockowej, nieobecną w muzyce poważnej, jest zespołowość w procesie tworzenia; muzyka jest bowiem tworzona zespołowo i trudna do odtworzenia, gdy nie jest grana przez oryginalny zespół (zob. tribute band), często jest też zespołowo komponowana. Niekiedy w sposób dynamiczny, kiedy to zainicjowany motyw muzyczny w serii jamów przetwarzany jest w utwór, który w swej końcowej fazie rzadko przypomina swą wyjściową formę. W muzyce rockowej, podobnie jak w jazzie, kompozytor i wykonawca to najczęściej ta sama osoba lub grupa osób, a komponowanie i wykonywanie muzyki są często jednym procesem.

Utwór był jednym z głównych faworytów fanów oraz dziennikarzy do zwycięstwa. Podczas koncertu półfinałowego widowiska, który odbył się 12 maja, piosenka zajęła drugie miejsce, zdobywając łącznie 238 punktów, w tym maksymalne noty 12 punktów od Białorusi, Estonii, Litwy i Portugalii. W finale imprezy, który został rozegrany trzy dni później, utwór zdobył największą liczbę 280 punktów, wygrywając cały konkurs. Singiel otrzymał wówczas maksymalną notę 12 punktów od Estonii, Izraela, Islandii, Litwy, Łotwy, Polski, Rosji i Turcji. Podczas występu artystce towarzyszyli tancerze z formacji tanecznej Balet życia, który zaprezentował układ Iriny Mazur będący połączeniem tańca współczesnego i ludowych tańców ukraińskich. Autorka choreografii starała się usunąć granicę między tym, co stare, i tym co nowoczesne, tworząc wyjątkowy taniec. Projektantką strojów, w których wystąpiła reprezentacja, została Roksolana Bohucka. Kilka strojów uszytych zostało u ludowych rzemieślników z Karpat. Występ określany był często jako spektakularny.

Polska uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1994 roku. Kraj miał zadebiutować już podczas 20. edycji festiwalu, jednak wówczas nie został dopuszczony do udziału, ponieważ należał do państw bloku wschodniego. Od czasu debiutu festiwalem w kraju zajmuje się polski nadawca publiczny Telewizja Polska (TVP).Łotwa uczestniczyła w Konkursie Piosenki Eurowizji czternaście razy. Swój debiut zaliczyła w roku 2000, kiedy kraj reprezentował zespół Brainstorm i zajął ostatecznie trzecie miejsce z piosenką "My Star". Dwa lata później kraj reprezentowała Marie N, która zdobyła Grand Prix piosenką "I Wanna", pokonując faworyzowaną Maltę dwunastoma punktami. Z powodu wygranej, konkurs w 2003 odbył się w Rydze.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Europejska Unia Nadawców (ang. European Broadcasting Union, w skrócie EBU), (franc. Union européenne de radio-télévision, w skrócie UER), nazywana także Eurowizją, powstała w 1950 roku jako organizacja skupiająca publiczne (niekomercyjne) stacje radiowe i telewizyjne Europy Zachodniej w celu wymiany realizowanych programów i wspólnej produkcji audycji dla widzów w wielu krajach. W socjalistycznej Europie Wschodniej powstała kilkanaście lat później konkurencyjna instytucja - Międzynarodowa Organizacja Radia i Telewizji (Interwizja). Polskie Radio i Telewizja należały do Interwizji. W latach 70. XX wieku Festiwal w Sopocie miał nawet formułę "Festiwalu Interwizji", odpowiednika Konkursu Piosenki Eurowizji.
Ultratop 50 Singles (dawniej Ultratop 40 Singles) – cotygodniowa lista przebojów pięćdziesięciu najlepiej sprzedających się singli w Walonii w Belgii. Odpowiednikiem dla Regionu Flamandzkiego również jest Ultratop 50 Singles. Obie listy są sporządzane i publikowane przez organizację Ultratop. Ultratop tworzy rankingi bazujące na sprzedaży w około 500 wybranych sklepach sieci detalicznej oraz legalnych digital download. Pierwsza lista została opublikowana 8 kwietnia 1995.
Rusłana Stepaniwna Łyżyczko, ukr. Руслана Степанівна Лижичко, pseudonim artystyczny Rusłana (ur. 24 maja 1973 we Lwowie) – ukraińska piosenkarka, kompozytorka, producentka muzyczna, tancerka, polityk, z wykształcenia dyrygentka i pianistka.
Język ukraiński (ukr. українська мова, ukrajinśka mowa) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich. Posługuje się nim ponad 47 mln ludzi, głównie na Ukrainie, gdzie ma status języka urzędowego. Używany jest również przez Ukraińców w Rosji, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Mołdawii, Polsce i na Białorusi. Współczesny alfabet ukraiński stanowi odmianę cyrylicy, a obecna ortografia ustalona została zasadniczo na początku XX wieku.
Ultratop 50 singles lub Ultratop 50 – cotygodniowa lista przebojów pięćdziesięciu najlepiej sprzedających się singli we Flandrii w Belgii, sporządzana i publikowana przez organizację Ultratop. Pierwsza lista została opublikowana 8 kwietnia 1995. Ultratop 50 jest publikowana w języku niderlandzkim, francuskim i angielskim w kilku belgijskich stacjach radiowych oraz w stacji telewizyjnej TMF Flanders.
Złota płyta jest powszechnie stosowaną na świecie nazwą wyróżnienia przyznawanego wydawnictwom muzycznym. Warunkiem uzyskania przez płytę statusu złotej jest osiągnięcie przez nią określonego progu sprzedaży.
Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.

Reklama