Wiktor Schauberger

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wiktor Schauberger (ur. 30 czerwca 1885 w Holzschlag, zm. 25 września 1958 w Linz) – austriacki przyrodnik i leśniczy oraz naukowiec.

Przedsiębiorstwo (lub inaczej jednostka gospodarcza) – wyodrębniona prawnie, organizacyjnie i ekonomicznie jednostka, prowadząca działalność gospodarczą. Najczęściej definiowanym celem działalności przedsiębiorstwa jest osiąganie zysku poprzez zaspokajanie potrzeb konsumentów. W jego skład mogą wchodzić mniej lub bardziej odrębne jednostki gospodarcze, nazywane zakładami. Nieco inne znaczenie ma przedsiębiorstwo w języku prawnym.Turbina wiatrowa, silnik wiatrowy, wieża wiatrowa, siłownia wiatrowa, generator wiatrowy – urządzenie zamieniające energię kinetyczną wiatru na pracę mechaniczną w postaci ruchu obrotowego wirnika. Mylnie nazywana elektrownią wiatrową – turbina wiatrowa stanowi zasadniczy element elektrowni wiatrowej.

Życiorys[ | edytuj kod]

Kariera[ | edytuj kod]

Wiktor Schauberger urodził się w dniu 30 czerwca 1885 roku w Holzschlag na Plöckenstein jako ósme z dwunastu dzieci z rodzeństwa. Czworo dzieci zmarło w dzieciństwie. Jego rodzicami byli Leopold Schauberger i Josefa Klimitsch. Od 1891 roku do 1897 roku uczęszczał do szkoły podstawowej w Aigen, a następnie do 1900 roku do gimnazjum w Linzu. Aż do 1904 roku uczęszczał na studia na wydziale leśnym w Aggsbach, gdzie zdał egzamin jako leśniczy. Od 1904 roku do 1906 roku był adiunktem w Schweinbart w Dolnej Austrii. Potem odbył w latach 1906-1908 służbę wojskową w 41 Pułku Artylerii w Salzburgu, a na 44. Pułku Artylerii w Linzu. Od 1909 roku do 1913 roku był adiunktem w służbie hrabiego Rudolfa Abensberg-Traun. W 1911 roku objął posadę nadleśniczego w dobrach księcia Adolfa von Schaumburg-Lippe. Podczas wojny światowej został powołany jako rezerwista do artylerii i był na służbie jako sierżant. Codzienne obcowanie z naturą przyczyniło się do rozwoju kilku nowatorskich koncepcji oraz rozwiązań związanych z gospodarką wodną i leśną. Jego konstrukcje pozwalały m.in. na spławianie z wysokich gór drzew ściętych przez drwali w związku z tym obniżenie kosztów do jednej dziesiątej. w latach 1924-1926 był doradcą w Federalnym Ministerstwie Rolnictwa i Leśnictwa, który odegrał kluczową rolę w kwestii budowy kanałów przeznaczonych do spływu drewna w Großraming, Klausen-Leopoldsdorf i w Bad Ischl. W latach 1925-1928 był zaangażowany w budowę podobnego kanału wodnego dla tartaku w Mürztal niedaleko Neuberg. System funkcjonował do 1951 roku, kiedy wykarczowano całkowicie las i tartak zaprzestał działalności. W latach trzydziestych podobne kanały wodne zbudowano w Austrii, byłej Jugosławii (Czarnogóra), a także w Turcji i innych krajach. W okresie rządów Engelberta Dollfußa był doradcą ministra rolnictwa.

Linz (czes. Linec) – miasto na prawach powiatu w północno-wschodniej Austrii, nad Dunajem, stolica kraju związkowego Górna Austria. Założone przez Rzymian pod nazwą Lentia. 5 marca 1684 powołano w Linzu antyturecką Świętą Ligę. Współcześnie – przemysł metalowy (huta żelaza), maszynowy i chemiczny. Ważny węzeł komunikacyjny. Ośrodek turystyczny (m.in. zamek z XVI-XVII w., barokowe pałace i kościoły, liczne muzea). Liczba ludności: 189 311 (2010).Czarnogóra (czarnogórski Црна Гора/Crna Gora, języki niesłowiańskie: Montenegro, do października 2007 r. – Republika Czarnogóry) – państwo w Europie Południowej. Leży na wybrzeżu Morza Adriatyckiego i graniczy z Serbią, Kosowem, Chorwacją, Bośnią i Hercegowiną oraz Albanią.

Praca dla | edytuj kod]

W 1935 na zaproszenie Juliusa Streichera przybył do Norymbergi, gdzie wygłosił wykład dla menedżerów i techników przedsiębiorstwa Siemens. Wówczas zadecydowano o budowie urządzenia do uzdatniania wody, w celu sprawdzenia opracowanych przez niego teorii. Jednak urządzenie podczas próby uruchomienia uległo przegrzaniu. W 1937 roku przeprowadzono w Wiedniu testy skonstruowanego przez niego grzejnika, jednak zakończyły się fiaskiem. Następnie Siemens zakończył współpracę z naukowcem. Później opracowywał nowe systemy chłodzenia silników lotniczych dla zakładu Messerschmitt w Augsburgu. Współpraca zakończyła się nagle po awarii aparatury doświadczalnej. W 1944 roku został przewieziony do obozu koncentracyjnego w Mauthausen, gdzie z grupą inżynierów budował silniki do samolotów i łodzi podwodnych, później przeniósł się do Leonstein w Górnej Austrii

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Klausen-Leopoldsdorf – gmina w Austrii, w kraju związkowym Dolna Austria, w powiecie Baden. Liczy 1 638 mieszkańców (1 stycznia 2014).

Późniejsze życie[ | edytuj kod]

W marcu 1946 roku Schauberger został zwolniony z aresztu, później w grudniu 1946 roku osiedlił się w Linzu. W następnym roku przeniósł się do Salzburga, gdzie rozpoczął pracę w laboratorium i warsztacie firmy Rödhammer & Co. Równolegle pracował nad nowatorskim projektem turbiny wodnej. W 1951 roku przedstawił w Austrii wniosek patentowy na rurkę wirową, który otrzymał w 1958 roku. W latach 1948-1950 współpracował z firmą Rosenberger Salzburg w zakresie produkcji sprzętu wodnego i marketingu. Jego dorobkiem naukowym było zainteresowanych kilku polityków Republiki Federalnej Niemiec. W 1956 roku doszło do spotkania z ministerem obrony Franzem Josefem Straussem.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Großraming – gmina w Austrii, w kraju związkowym Górna Austria, w powiecie Steyr-Land, liczy 2724 mieszkańców (1 stycznia 2015).


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Narodowosocjalistyczna Niemiecka Partia Robotników (niem. Nationalsozialistische Deutsche Arbeiterpartei, NSDAP) – niemiecka partia polityczna, zwana potocznie nazistowską, sprawująca totalitarną władzę w III Rzeszy w latach 1933–1945 z Adolfem Hitlerem jako kanclerzem Rzeszy (od 30 stycznia 1933), a od sierpnia 1934 Führerem i kanclerzem Rzeszy. Podczas norymberskich procesów korpusu kierownictwa politycznego została uznana za organizację zbrodniczą odpowiedzialną za szereg zbrodni przeciwko ludzkości.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Siemens ˈziːməns, oficjalnie Siemens AG, zapis stylizowany SIEMENS – międzynarodowy koncern z branży energetycznej, elektrotechnicznej i telekomunikacyjnej. Główne siedziby przedsiębiorstwa znajdują się w Monachium i w Berlinie. Siemens AG notowany jest na Frankfurckiej Giełdzie Papierów Wartościowych.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Bad Ischl – miasto w środkowej Austrii (kraj związkowy Górna Austria), w powiecie Gmunden, w Alpach Salzburskich, nad rzeką Traun (dopływ Dunaju). Około 14,1 tys. mieszkańców.
Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
Messerschmitt AG – producent samolotów założony przez niemieckiego konstruktora lotniczego, późniejszego profesora, Willy’ego Messerschmitta w marcu 1926 roku jako Messerschmitt Flugzeugbau GmbH. Poszukując wsparcia ze strony rządu Bawarii, Messerschmitt połączył swoją spółkę z Bayerische Flugzeugwerke. 11 lipca 1938 roku Messerschmitt założył nową spółkę pod własnym nazwiskiem (Messerschmitt AG), która przejęła całe zakłady Bayerische Flugzeugwerke. Główna fabryka samolotów znajdowała się w Augsburgu, mniejsze zakłady powstały w Ratyzbonie i Obertraubling.

Reklama