Wiktor Osiecki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Grób Wiktora Osieckiego na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie

Wiktor Osiecki (ur. 6 maja 1905 w Belgradzie, zm. 23 maja 1977 w Warszawie) – polski pianista i kompozytor, kierownik muzyczny Teatru w latach 1958–1971.

Cmentarz Wojskowy w Warszawie (określany też potocznie jako "Powązki Wojskowe") – warszawski cmentarz komunalny przy ul. Powązkowskiej 43/45.Teatr Syrena – teatr w Warszawie mieszczący się przy ulicy Litewskiej 3. Jego dyrektorem naczelnym i artystycznym jest Wojciech Malajkat.

Życiorys[ | edytuj kod]

Wychowywał się w domu ojca, Stefana, i macochy, Marii – śpiewaczki operowej. Matka Wiktora Osieckiego, Wiktoria Oreszkiewicz, była córką rumuńskiej Wołoszki i Serba.

W latach 1933–1934 Osiecki był kierownikiem muzycznym (wraz z Zygmuntem Białostockim) teatru Praskie Oko w Warszawie, w latach 1958–1971 pełnił taką funkcję w stołecznym Teatrze Syrena.

Był żonaty z Marią Sztechman, z którą miał córkę, Agnieszkę Osiecką. Jego drugą żoną była Józefina Pellegrini-Osiecka.

Józefina Pellegrini-Osiecka – (ur. 7 marca 1921 w Warszawie, zm. 9 grudnia 2001 w Warszawie) – polska aktorka, piosenkarka i wróżka.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

Pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie (kwatera A21-3-3).

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. Agnieszka Osiecka; Karolina Felberg (red.): Dzienniki 1945−1950. Warszawa: Prószyński i S-ka, 2013, s. 238. ISBN 978-83-7839-626-0.
 2. Zbigniew Wilski (red.), Polska Akademia Nauk, Instytut Sztuki: Słownik biograficzny teatru polskiego. T. 2: 1900-1980. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 1994, s. 522. ISBN 83-01-11260-3.
 3. Wyszukiwarka cmentarna - Warszawskie cmentarze

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Zofia Turowska, Agnieszki. Pejzaże z Agnieszką Osiecką
 • Teatr w Polsce - polski wortal teatralny
 • Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Belgrad (Београд, Beograd, starożytne Singidunum, daw. Białogród, węg. Nándorfehérvár) – stolica Serbii. Miasto leży w północnej Serbii, przy ujściu Sawy do Dunaju.
  Warto wiedzieć że... beta

  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.
  Zygmunt Białostocki (ur. 15 sierpnia 1887 w Białymstoku, zm. 1942 lub 1943 w Warszawie) – polski muzyk, pianista i kompozytor żydowskiego pochodzenia. W latach 1925-1930 kierownik muzyczny i dyrygent Teatru Miejskiego w Łodzi.
  Kompozytor (w jęz. łac. compositor) – twórca utworu muzycznego. Termin kompozytor odnosi się do twórców używających notacji muzycznej, piszących muzykę poważną lub filmową. W polskich uczelniach muzycznych kształci się studentów na kierunku kompozycja, lecz kompozytor nie musi być absolwentem takich studiów, jednak to oni właśnie dysponują pełnym warsztatem kompozytorskim obejmującym harmonię, kontrapunkt, instrumentację, analizę dzieła muzycznego itp.
  Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny (NUKAT) – katalog centralny polskich bibliotek naukowych i akademickich funkcjonujący od lipca 2002 roku. Katalog obejmuje pozycje ze wszystkich katalogów rozproszonych naukowych bibliotek uniwersyteckich tworzących NUKAT. Obecnie jest to 130 bibliotek naukowych, w tym 37 z Warszawy oraz 17 z Krakowa, w dalszej kolejności są biblioteki gdańskie (10), wrocławskie (10) oraz łódzkie (9).
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Wołosi – zbiorcza nazwa różnych grup etnicznych zamieszkujących pierwotnie Półwysep Bałkański, posługujących się językami wschodnioromańskimi.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama