Wii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wii (wym. jak ang. we; IPA: [wiː]) – konsola gier wideo zaprojektowana i produkowana przez japońską firmę Nintendo. Początkowo znana pod nazwą Revolution jest następczynią Nintendo GameCube.

Wii Remote nazywany również Wiimote (w Polsce często używa się nazwy Wiilot). Jest podstawowym kontrolerem konsoli Wii. Posiada czujnik ruchu, przyspieszeniomierz i sensor optyczny (kamerę z filtrem podczerwieni), które pozwalają na manipulowanie wskaźnikiem lub przedmiotami w grach poprzez wykonywanie nim ruchów. Kontroler posiada również wbudowany głośnik.14 i 15 września 2006 Nintendo podało do informacji publicznej wiadomości na temat wydania konsoli Wii w Japonii, Ameryce Północnej i Południowej, Oceanii, Azji i Europie, mówiąc o datach wydania, cenach i metodach dystrybucji.

Konsola posiada bezprzewodowy kontrolerpilot Wii, który może być używany jako urządzenie wskazujące i może wykrywać ruch w trzech wymiarach. Ważnym elementem konsoli jest również usługa WiiConnect24, która pozwala na otrzymywanie wiadomości i uaktualnień za pośrednictwem Internetu.

Nintendo pierwszy raz wspomniało o konsoli w 2004 na konferencji prasowej przed E3, a pokazało ją po raz pierwszy publicznie na tych samych targach w 2005. W sierpniu 2005 podczas Tokyo Game Show Satoru Iwata pokazał prototyp kontrolera konsoli. Na E3 w 2006 konsola wygrała jedną z przyznawanych nagród. Od dnia 8 grudnia 2006 konsola była dostępna na rynkach gier w Europie, Azji i Stanach Zjednoczonych. W 2020 wyciekł do sieci m.in. kod źródłowy Wii, w tym pliki w Verilogu, co umożliwia wyprodukowanie własnej konsoli.

Nintendo Company, Limited (jap. 任天堂, Nintendō) – firma założona 23 września 1889 przez Fusajirō Yamauchiego, w celu produkowania kart hanafuda do japońskiej gry o tej samej nazwie. W ciągu kilkudziesięciu lat firma zajęła się rynkiem gier konsolowych i stała się jednym z potentatów w tej dziedzinie.Ubisoft Entertainment (dawniej Ubi Soft) – przedsiębiorstwo produkujące oraz wydające gry komputerowe i konsolowe. Jego główna siedziba znajduje się w Montreuil-sous-Bois, we Francji. Ma siedziby w ponad 20 krajach, łącznie z rozwijającymi się studiami, m.in. w Montrealu, Toronto, Barcelonie, Północnej Karolinie (USA), Düsseldorfie, Mediolanie. Od roku 2008 jest trzecim co do wielkości niezależnym wydawcą gier wideo w Europie i czwartym co do wielkości w USA.

Wydanie[ | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Wydanie Wii.

W dniach 14 i 15 sierpnia 2006 Nintendo wydało oświadczenia ujawniające daty wydania konsoli na rynkach w Japonii, Ameryce Północnej i Południowej, Australazji (Oceanii), Azji i Europie, włączając w to daty, ceny i metody dystrybucji.

Entertainment Software Rating Board (ESRB) – amerykańsko-kanadyjska organizacja utworzona w 1994 przez Interactive Digital Software Association, której zadaniem jest ocenianie zawartości i wyznaczanie granic wiekowych dla wydawanych w USA gier komputerowych i wideo.Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.

7 czerwca 2006 Nintendo ujawniło, że ma plan na wydanie 6 milionów jednostek konsoli i 17 milionów kopii oprogramowania dla konsoli do końca roku fiskalnego (do 31 marca 2007). Plan obejmował sprzedaż czterech milionów konsoli do końca kalendarzowego roku 2006. 14 września 2006 oświadczono, że większa część dystrybuowanych konsoli znajdzie się w obydwu Amerykach.

14 września jest 257. (w latach przestępnych 258.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 108 dni.Akumulator elektryczny – rodzaj ogniwa galwanicznego, które może być wielokrotnie użytkowane i ładowane prądem elektrycznym. Wszystkie rodzaje akumulatorów elektrycznych gromadzą i później uwalniają energię elektryczną dzięki odwracalnym reakcjom chemicznym zachodzącym w elektrolicie oraz na styku elektrolitu i elektrod.

Pod koniec grudnia 2006 w Wielkiej Brytanii w magazynach nadal dostępna była ograniczona liczba konsoli, przez co wiele sklepów nie mogło wysłać ich nawet do osób, które zamówiły ją jeszcze w przedsprzedaży. Polski dystrybutor konsoli, firma Lukas Toys, określa poziom jej dostępności jako "katastrofalny". Ze względu jednak na brak kampanii reklamowej w Polsce nie ma problemów z jej zdobyciem.

Super Smash Bros. Brawl – konsolowa gra bijatyka wyprodukowana przez Sora Ltd. i wydana przez Nintendo. Jest to trzecia część serii Super Smash Bros., w której udział biorą różne postacie z gier firmy Nintendo.Ameryka Południowa – kontynent leżący na półkuli zachodniej oraz w większej części na półkuli południowej, a w mniejszej – na półkuli północnej. Niekiedy uważana jest również za subkontynent Ameryki.

Aktualnie gry na Wii kosztują najwyżej 50 dolarów, choć mówiło się, że ceny gier na konsole siódmej generacji będą kształtować się w okolicach 60 dolarów.

* Wszędzie, poza Japonią, razem z konsolą sprzedawana jest gra Wii Sports.

 • † W oznaczonych cenach usunięto wartości podatków dla ułatwienia porównania z obszarami, w których nie są nakładane podatki na produkty.
 • ‡ Przeliczenie na złotego według kursu walut na dzień 4 stycznia 2007.
 • Tytuły startowe[ | edytuj kod]

  14 listopada 2006 potwierdzono, że wraz z dniem premiery konsoli w Ameryce Północnej i Południowej, dostępnych będzie 21 tytułów oraz 12, które pojawią się w trakcie kolejnych premier, dając razem 33 tytuły wydane na start konsoli. Gra Wii Sports dołączana jest do konsoli w każdym regionie poza Japonią.

  GameCube – konsola gier wideo szóstej generacji, wyprodukowana i wydana w 2001 przez japońskie przedsiębiorstwo Nintendo. Konsola, zgodnie z nazwą, ma kształt kostki, do której podłączane są kontrolery.DVD (Digital Video Disc lub Digital Versatile Disc) – rozpowszechniony w roku 1995 standard zapisu danych na optycznym nośniku danych, podobnym do CD-ROM (te same wymiary: 12 lub 8 cm) lecz o większej pojemności uzyskanej dzięki zwiększeniu gęstości zapisu.

  Nazwa[ | edytuj kod]

  Konsola początkowo znana była pod kodową nazwą "Revolution" do 27 kwietnia 2006, dosłownie przed rozpoczęciem targów E3. Powołując się na zalecenia Nintendo nazwa to "po prostu Wii, nie Nintendo Wii". Wii jest pierwszą konsolą Nintendo reklamowaną poza Japonią bez nazwy firmy w jej znaku towarowym. Nintendo wyjaśnia podwójne użycie litery "i" w nazwie tym, że mają one przypominać dwóch graczy stojących obok siebie oraz tym, że reprezentują kontrolery konsoli. Firma podała wiele powodów wybrania tej nazwy od czasu jej ujawnienia, jednak najbardziej popularny jest:

  Pan European Game Information, PEGI (pol. Ogólnoeuropejski System Klasyfikacji Gier, OSKG) – europejski system oceniania gier komputerowych, założony przez Interactive Software Federation of Europe (ISFE) w kwietniu 2003 roku, używany w 32 krajach. We wrześniu 2009 oznaczenia PEGI zostały uznane za jedyne oficjalnie obowiązujące w Polsce. Do tego czasu, PEGI funkcjonowało w Polsce, lecz było ono półoficjalne.15 listopada jest 319. (w latach przestępnych 320.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 46 dni.
  .mw-parser-output div.cytat{display:table;border:1px solid #aaa;padding:0;margin-top:0.5em;margin-bottom:0.8em;background:#f9f9f9}.mw-parser-output div.cytat>blockquote{margin:0;padding:0.5em 1.5em}.mw-parser-output div.cytat-zrodlo{text-align:right;padding:0 1em 0.5em 1.5em}.mw-parser-output div.cytat-zrodlo::before{content:"— "}.mw-parser-output div.cytat.środek{margin-left:auto;margin-right:auto}.mw-parser-output div.cytat.prawy{float:right;clear:right;margin-left:1.4em}.mw-parser-output div.cytat.lewy{float:left;clear:left;margin-right:1.4em}.mw-parser-output div.cytat.prawy:not([style]),.mw-parser-output div.cytat.lewy:not([style]){max-width:25em}

  Wii brzmi jak 'we' [w angielskim wymawiane jako "łi", znaczy "my"], co podkreśla [fakt], że konsola jest dla wszystkich. [Nazwa] Wii może być łatwo zapamiętana przez ludzi, nieważne, jakiego języka używają. Bez nieładu. Bez skracania. Po prostu Wii.

  Przyspieszeniomierz, akcelerometr, akceleromierz, przetwornik przyspieszenia – przyrząd do pomiaru przyspieszeń liniowych lub kątowych. Przyspieszeniomierz, w przeciwieństwie do urządzeń bazujących na teledetekcji, mierzy własny ruch. Stosowany do badania ruchu części maszyn i przeciążeń samolotów, a także w nawigacji bezwładnościowej.Reginald "Reggie" Fils-Aime (ur. 25 marca 1961) – prezes i chief operating officer Nintendo of America, północnoamerykańskiego oddziału Nintendo – japońskiej firmy gier komputerowych. Przed awansem był wiceprezesem wykonawczym w dziale sprzedaży i marketingu.

  Pomimo usprawiedliwiania przez Nintendo nazwy producenci gier i media początkowo negatywnie odnosili się do zmiany. Preferowano używanie nazwy "Revolution" zamiast "Wii". Reggie Fils-Aime odpowiedział na reakcję dziennikarzy i producentów wyjaśniając:

  Revolution jako nazwa nie była idealna. Była długa i, w niektórych językach, trudna do wymówienia. Więc chcieliśmy coś, co będzie proste, na temat, łatwe w wymowie i charakterystyczne. I tak powstała, jako nazwa dla konsoli, 'Wii'.

  Wypowiedż Reggiego Fils-Aime na temat odbioru nazwy Wii:

  Sony – japońskie przedsiębiorstwo założone 7 maja 1946 roku przez Masaru Ibukę i Akio Moritę w Tokio jako Tokyo Telecommunications Engineering Company, obecnie jeden z największych światowych producentów elektroniki użytkowej. Spółka publiczna notowana na giełdach tokijskiej (TSE) i nowojorskiej (NYSE) (NYSE: SNE).Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.

  Chciałbym podziękować wszystkim ludziom, którzy już pierwszego dnia wypowiedzieli się dobrze o tej nazwie. Obu.

  Ekspansja rynkowa[ | edytuj kod]

  Nintendo ma nadzieję, że dotrze z konsolą do większej liczby odbiorców niż konsole konkurentów. Podczas konferencji prasowej gry Dragon Quest IX Satoru Iwata powiedział, że "nie myślimy o walce z Sony, lecz o tym, jak wiele osób możemy przyciągnąć do gier. Jedyna rzecz, o jakiej myślimy, to nie przenośne konsole, systemy i tak dalej, lecz to, ile osób wcześniej niegrających wciągniemy w gry".

  Konferencja prasowa – wydarzenie medialne, w którym osoby chcące przekazać mediom pewne informacje zapraszają dziennikarzy do wysłuchania ich oraz, najczęściej, zadawania związanych z daną sprawą pytań.Electronic Entertainment Expo, znane także jako albo E3 – jest największą coroczną wystawą przemysłu gier komputerowych i wideo. Ekspozycja jest otwarta tylko dla ekspertów branżowych oraz dziennikarzy. Od 2009 nastąpił powrót do starej formy targów, tzn. otwartej dla wszystkich chętnych.

  Jest to odzwierciedlone w amerykańskich reklamach telewizyjnych (które tworzone były przez Stephena Gaghana) oraz internetowych. Slogany reklamowe to między innymi "Wii would like to play" (gra słów: "Chcemy się bawić", dosł. "Wii chce się bawić") i "Doświadcz nowych możliwości grania". Reklamy zaczęto nadawać 15 listopada 2006, a ich roczny koszt to 200 milionów dolarów.

  14 sierpnia jest 226. (w latach przestępnych 227.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 139 dni. Kompatybilność wsteczna − cecha standardu, urządzenia lub oprogramowania, dzięki której - mimo zmiany funkcjonalności - nowa wersja umożliwia współpracę z całym otoczeniem starej wersji i jej wszystkimi komponentami. Mówi się wtedy o rozszerzeniu funkcjonalności.

  Odbiór[ | edytuj kod]

  Na targach E3 w 2006 konsola Nintendo wygrała nagrodę Game Critics Awards Najlepszego na Targach oraz dla Najlepszego Sprzętu. W grudniowym 2006 wydaniu magazynu Popular Science konsola została nagrodzona tytułem Zwycięzcy Głównej Nagrody Rozrywki Domowej. Konsola otrzymała również nagrodę od telewizji Spike TV za "rewolucyjną technologię".

  Gamasutra – strona internetowa założona w 1997 roku, skupiająca się na wszystkich aspektach produkcji gier. Właścicielem strony jest UBM Tech.Wii Play (jap. はじめてのWii, Hajimete no Wii) – gra na konsolę Nintendo Wii wydana przez Nintendo w 2006 r. Do marca 2008 r. na świecie sprzedano ponad 11,5 miliona kopii gry, co czyni ją najbardziej popularną grą na platformę Wii po Wii Sports, która dołączana jest do wszystkich konsoli.

  Sprzęt[ | edytuj kod]

  Wii wraz z kontrolerem

  Konsola Wii jest aktualnie najmniejszym stacjonarnym systemem Nintendo, mierząc 44 mm szerokości, 157 mm wysokości i 215,4 mm długości w ustawieniu poziomym bez dołączonego stojaka (z którym mierzy 55,4 mm szerokości, 44 mm wysokości i 225,6 mm długości). Są to wymiary podobne do trzech standardowych pudełek DVD położonych obok siebie. Konsola waży 1,2 kg, co oznacza, że jest najlżejszą spośród trzech konsoli siódmej generacji. Konsola może stać zarówno w pozycji poziomej, jak i pionowej. Prefiks oznaczeń części konsoli i jej akcesoriów to "RVL-" wzięty z pierwotnej nazwy konsoli, "Revolution".

  Computer Entertainment Rating Organization (jap. 特定非営利活動法人コンピュータエンターテインメントレーティング機構 Tokutei Hieiri Katsudō Hōjin Konpyūta Entāteinmento Rētingu Kikō), CERO – organizacja zajmująca się ocenianiem gier komputerowych i oprogramowania w Japonii. System uruchomiony został w czerwcu 2002 jako część Computer Entertainment Supplier’s Association. Używał wtedy oznaczeń Entertainment Software Rating Board. Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

  Z przodu konsoli dostępny jest świecący slot, w którym umieszcza się dyski z grami (zarówno 12 cm z grami na Wii i 8 cm z grami na Nintendo GameCube). Niebieskie światło w slocie oznacza, że konsola jest włączona, natomiast jego pulsowanie oznacza, że otrzymano nowe dane, na przykład wiadomości, przez usługę WiiConnect24. W przypadku grania lub w każdym innym przypadku światło jest wyłączone. Na tyle dostępne są dwa porty USB, a czytnik kart SD schowany jest pod pokrywą na przedzie konsoli. Karta SD może być używana do przechowywania zdjęć, zapisywania stanu gier oraz ściągniętych na Virtual Console gier. Dane Virtual Console nie mogą być odczytane na żadnej konsoli poza tą, z której zostały ściągnięte.

  Virtual Console (jap. バーチャルコンソール, Bācharu Konsōru) – usługa będąca częścią Wii Shop Channel oraz Nintendo eShop oferująca możliwość odpłatnego pobrania gier na konsole Nintendo Wii i Nintendo DS. Gry oferowane przez tę usługę są grami znanymi z innych konsol, które odtwarzane są dzięki emulacji.Component video – analogowy sygnał wideo dzielony na dwie lub więcej składowych i transmitowany po niezależnych kablach w celu zmniejszenia wpływu zakłóceń zewnętrznych. Umożliwia przenoszenie obrazu wysokiej rozdzielczości HDTV.

  Nintendo dostarcza konsolę i Pilota Wii w różnych kolorach, włączając w to czarny, srebrny, zielony i czerwony, lecz początkowo konsola dostępna była jedynie w kolorze białym. Podczas E3 w 2006 r. pokazany został Pilot Wii w kolorze jasnoniebieskim. W porównaniu z aktualną wersją pilota, ta pokazywana na targach różniła się kilkoma szczegółami, jak na przykład rozmieszczeniem przycisków.

  Kontroler gier – urządzenie wejściowe używane do kontrolowania gier komputerowych. Kontroler zwykle podłączany jest do konsoli gier lub do komputera osobistego. Kontrolerami mogą być klawiatura, mysz komputerowa, gamepad, dżojstik, paddle oraz każde inne urządzenie przeznaczone do kontrolowania gry. Urządzenia specjalnego przeznaczenia, jak kierownica dla gier rajdowych czy pistolet świetlny dla strzelanek również zostaną pokrótce opisane. Niektóre urządzenia, jak klawiatura i mysz komputerowa, mogą być głównymi urządzeniami wejściowymi na danej platformie i ich funkcje nie muszą być ograniczone jedynie do kontrolowania gier.Gałka analogowa (pot. analog) – urządzenie wskazujące znajdujące się na joypadach. Najczęściej występuje on obok D-pada, nierzadko towarzyszy mu drugie tego samego typu.

  W pudełku z konsolą znaleźć można dodatkowo stojak, dzięki któremu można umieścić konsolę w pozycji pionowej, podkładkę stabilizującą, jeden Pilot Wii, jeden dołączany Nunchuk, jeden czujnik ruchu, wyjmowalną podstawkę pod czujnik ruchu, jeden zasilacz, dwie baterie AA, jeden kabel composite AV z wtyczkami RCA (component video i inne typy kabli dostępne są oddzielnie) i (wszędzie oprócz Japonii) kopia gry Wii Sports.

  Ten artykuł opisuje ważne wydarzenia w 2004 roku w grach komputerowych i wideo. Zapoznaj się również z: Historia gier komputerowych.Australazja – to część świata rozciągająca się przestrzeni ok. 70 mln km² morskiej półkuli globu (gł. Oceanu Spokojnego). Obszar obejmujący Australię, Nową Zelandię, Nową Gwineę oraz wiele mniejszych wysp w ich okolicach, większość z których położona jest we wschodniej części Indonezji. Nazwę utworzył Charles de Brosses w Histoire des navigations aux terres australes (1756).

  Rzecznik Nintendo potwierdził, że Nintendo planuje wydać wersję konsoli z obsługa formatu DVD-Video w Japonii. Wydanie tej edycji nie jest jeszcze zaplanowane w innych regionach. To potwierdza wcześniejsze oświadczenie firmy Sonic Solutions, w którym podano, że Nintendo wybrało ich oprogramowanie CinePlayer CE DVD Navigator do stworzenia tych możliwości. Choć do udostępnienia formatu DVD-Video w konsoli użyte zostanie odpowiednie oprogramowanie, taka zmiana "wymaga więcej, niż tylko aktualizacji firmware'u" i nie może być zaimplementowana tym samym przez sieć WiiConnect24.

  Ekran dotykowy (ang. Touchscreen) – wyświetlacz reagujący na dotyk, obsługiwany rysikiem lub palcem. Jego rozmiary sięgają rozmiarów zwykłych wyświetlaczy. Stosowany jest w palmtopach, palmofonach, telefonach komórkowych, smartfonach, komputerach przenośnych oraz tabletach.Europa – część świata (określana zwykle tradycyjnym, acz nieścisłym mianem kontynentu), leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej, stanowiąca wraz z Azją kontynent Eurazję.

  Kontroler Wii[ | edytuj kod]

   Osobny artykuł: Wii Remote.
  Nunchuk oraz kontroler Wii Remote

  Wii Remote to obsługiwany jedną ręką kontroler, korzystający z kombinacji przyspieszeniomierzy i detekcji podczerwieni (z matrycy diod LED w sensorbarze) do wykrywania swojej pozycji w trójwymiarowej przestrzeni. Urządzenie pozwala na kontrolowanie gry zarówno za pomocą ruchów ręką, jak i tradycyjne naciskanie przycisków. Kontroler łączy się z konsolą za pomocą technologii Bluetooth i wykorzystuje force feedback, 4 kB pamięci trwałej i wewnętrzny głośnik. Do kontrolera można podłączyć inne urządzenia z pomocą stworzonego specjalnie dla Wii Remote'a portu. Jednym z takich urządzeń jest Nunchuk, który zawiera w sobie przyspieszeniomierz i tradycyjną gałkę analogową z dwoma bocznymi przyciskami. Wraz z pilotem dostarczana jest smycz na nadgarstek, która używana jest jako zabezpieczenie przed przypadkowym upuszczeniem lub rzuceniem kontrolera. W odpowiedzi na przypadki zerwań kontrolerów ze smyczy Nintendo oferuje teraz wytrzymalsze zamienniki dla wszystkich smyczy Wii Remote'a.

  Satoru Iwata (jap. 岩田 聡, Iwata Satoru), urodzony 6 XII 1959 roku. Prezes i dyrektor generalny firmy Nintendo. Zastąpił pełniącego wiele lat tę funkcje Hiroshi Yamauchiego. Iwata jest w głównej mierze odpowiedzialny za strategie Nintendo tuż przed i w czasie premiery konsoli Game Cube. Pozwoliło to wygenerować firmie 41 procentowy wzrost sprzedaży na koniec 2002 roku. Zasilacz – urządzenie służące do dopasowania dostępnego napięcia do wymagań zasilanego urządzenia. Ze względu na sposób zmiany wielkości napięcia wyróżnić można:

  Specyfikacja techniczna[ | edytuj kod]

  Nintendo samo podało częściową specyfikację konsoli, natomiast niektóre kluczowe fakty najpierw przedostały się do prasy.

  Problemy prawne[ | edytuj kod]

  Interlink Electronics, firma z Kalifornii, wytoczyła sprawę o naruszenie własności patentowej przeciwko Nintendo z powodu możliwości wskazywania Pilota Wii, mówiąc o "zmniejszonej sprzedaży oraz utracie dochodów". Anascape Ltd, firma z siedzibą w Teksasie, również złożyła pozew przeciwko Nintendo za złamanie prawa patentowego. Green Welling LLP wystosowało pozew zbiorowy przeciw Nintendo za ich "wadliwe smycze".

  {{Czasopismo infobox}} Nieznane pola: "dyrektor wydawniczy" oraz "odpowiednik". CD-Action – polski magazyn poświęcony tematyce gier komputerowych. Ten artykuł opisuje ważne wydarzenia w 2006 roku w grach komputerowych i wideo. Zapoznaj się również z: Historia gier komputerowych.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  USA Today - amerykański dziennik, o zasięgu ogólnokrajowym, największy pod względem nakładu wśród amerykańskich gazet. Należy do Gannett Company. Główna siedziba znajduje się w McLean stanu Wirginia.
  Shigeru Miyamoto (jap. 宮本茂, Miyamoto Shigeru, ur. 16 listopada 1952 w Kioto) − dyrektor i główny manager do spraw rozrywki i analizy w firmie Nintendo.
  System operacyjny (ang. Operating System, skrót OS) – oprogramowanie zarządzające systemem komputerowym, tworzące środowisko do uruchamiania i kontroli zadań użytkownika.
  Ameryka Północna – kontynent o powierzchni 24 242 000 km² (co stanowi 16,3% całkowitej powierzchni lądów na kuli ziemskiej), położony na półkulach: północnej i zachodniej. Do Ameryki Północnej należy Ameryka Środkowa.
  The British Board of Film Classification (BBFC), pierwotnie British Board of Film Censors, jest organizacją odpowiedzialną za klasyfikację i cenzurę filmów oraz niektórych gier w Wielkiej Brytanii.
  Wii Sports Resort – gra wyprodukowana przez Nintendo na platformę Wii. Kontynuacja gry Wii Sports. Do gry jest dodawana przystawka Wii Motion Plus dzięki czemu ruchy są lepiej odwzorowane.
  Internet Channel jest wersją przeglądarki internetowej Opera 9 od Opera Software przeznaczonej do użytku na konsolach Wii od Nintendo. Opera Software wdrożyła również przeglądarkę Nintendo DS Browser dla systemu przenośnego Nintendo.

  Reklama