Wigiliusz z Trydentu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wigiliusz z Trydentu, również Wirgiliusz z Trydentu (ur. ok. 360 w Rzymie, zm. 405 w dolinie Val Rendena) – trzeci biskup Trydentu, święty katolicki, według tradycji męczennik chrześcijański. Jego matką była Maksencja z Trydentu. Około roku 385 został powołany na urząd biskupi w Trydencie przez biskupa Akwileji lub św. Ambrożego z Mediolanu.

Region kościelny Triveneto - jeden z szesnastu regionów kościelnych, na które dzieli się Kościół katolicki we Włoszech. Obejmuje swym zasięgiem trzy świeckie regiony: Wenecja Euganejska, Friuli-Wenecja Julijska i Trydent-Górna Adyga.Diecezja Bolzano-Bressanone (znana też jako diecezja Bozen-Brixen, od niemieckich nazw miast Bolzano i Bressanone) - diecezja Kościoła rzymskokatolickiego w północnych Włoszech, o granicach pokrywających się ze świecką autonomiczną prowincją Bolzano, w regionie kościelnym Triveneto.

Według żywota napisanego w VI w., Wigiliusz ukończył studia w Atenach. Podczas sprawowania urzędu wiele zdziałał dla nawracania pogan, i to nie tylko na terenie swej diecezji, ale także w okręgach Werony i Brescii. Miał też wybudować trzydzieści kościołów. Był autorem żywotów świętych Syzyniusza, Martyriusza i Aleksandra (De Martyrio SS. Sisinnii, Martyrii et Alexandri), którzy ponieśli śmierć męczeńską podczas ewangelizacji podległych jego biskupstwu terenów, a których relikwie przekazał biskupowi Symplicjanowi do Mediolanu oraz Janowi Złotoustemu do Konstantynopola.

Kościół katolicki – największa na świecie chrześcijańska wspólnota wyznaniowa, głosząca zasady wiary i życia określane mianem katolicyzmu. Kościół katolicki jest jednym z trzech głównych nurtów chrześcijaństwa, obok Cerkwi prawosławnej i Kościołów protestanckich.Maksencja z Trydentu – według żywotu Bartłomieja z Trydentu była matką trzech synów, w tym św. Wigiliusza z Trydentu (zm. 405), święta Kościoła katolickiego.

Św. Wigiliusz jest patronem kopalń oraz diecezji Bolzano-Bressanone (Region kościelny Triveneto) a także Trydentu i Tyrolu.

Jego wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim i ewangelickim obchodzone jest 26 marca, w diecezji Bolzano-Bressanone 13 dni po Wielkanocy, natomiast w Mediolanie i ambrozjańskiej części diecezji Lugano 29 maja. W Trydencie uroczyście świętuje się przeniesienie relikwii w dniu 31 stycznia. Miejscem szczególnego kultu jest Katedra św. Wigiliusza w Trydencie.

Patron – symboliczny religijny opiekun kraju, miasta, diecezji, przedsięwzięcia, profesji, obiektu budowlanego, ludzi, zawodów itp. W Kościele katolickim i innych kościołach chrześcijańskich takimi osobami są święci, którzy najczęściej stają się opiekunami świątyń i poszczególnych ludzi, noszących ich imię (wezwanie).International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

Zobacz też[ | edytuj kod]

 • męczennicy wczesnochrześcijańscy
 • wstawiennictwo świętych
 • Uwagi[ | edytuj kod]

  1. wł. Cattedrale di San Vigilio

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Vigilius von Trient (niem.). Ökumenisches Heiligenlexikon. [dostęp 2015-09-26].
  2. Wigiliusz z Trydentu.. Deon.pl. [dostęp 2015-09-25].
  3. Domenico Agasso: San Vigilio Vescovo e martire (wł.). Enciclopedia dei Santi. [dostęp 2015-09-26].
  4. St. Vigilius (ang.). Catholic Encyclopedia, New Adnent. [dostęp 2015-10-04].
  5. Syzyniusz, Martyriusz i Aleksander.. Deon.pl. [dostęp 2015-10-04].
  Poganie − określenie używane wobec wyznawców religii niemonoteistycznych, głównie politeistycznych i animalistycznych.Diecezja Lugano - diecezja Kościoła rzymskokatolickiego w południowej Szwajcarii, obejmująca włoskojęzyczny kanton Ticino. Jak wszystkie szwajcarskie diecezje, podlega bezpośrednio Stolicy Apostolskiej. Powstała w 1971, po podziale istniejącej wcześniej diecezji Bazylei i Lugano.
  Warto wiedzieć że... beta

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Żywoty świętych – element hagiografii, na który składają się zarówno pisma zawierające anegdoty, elementy narracji, jak i wartościowe opracowania biografistyki. Żywotopisarstwo łączy w sobie biografie świętych (Vitae), opisy ich męczeństwa (Acta martyrum, Passiones), informacje o działalności (Exempla) i pośmiertnym kulcie (vita poshuma).
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Męczennik chrześcijański (z gr. μάρτυς, mártus, łac. martyr: „świadek”) – osoba, która oddała swoje życie za wiarę. Do zaistnienia męczeństwa za Jezusa Chrystusa konieczny jest prześladowca, który zadaje śmierć ze względu na nienawiść do wiary. Prześladowca działa bezpośrednio sam lub zleca tę czynność innej osobie.
  Val Rendena jest rozległą doliną położoną w północnych Włoszech, w regionie Trydent-Górna Adyga, w prowincji Trydent. Rozciąga się pomiędzy dwoma masywami Alp Retyckich będącymi częścią Alp Wschodnich. Na zachód i północ od doliny rozciąga się Grupa Adamella a na wschód i południe Grupa Brenta. Dolina rozpoczyna się na południu jako odgałęzienie doliny Adygi, w okolicach miasta Tione di Trento a na północy kończy się przełęczą Campo Carlo Magno położoną na wysokości 1681 m n.p.m.
  Wspomnienie – w liturgii katolickiej dzień obchodów w roku liturgicznym o randze mniejszej niż święto. Dzień obchodów wspomnienia wyznacza data lub kalendarz liturgiczny (→święta ruchome).

  Reklama