Wierzynek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kamienica Morsztynowska
Kamienica Pinocińska

Wierzynek – restauracja mieszcząca się w Krakowie przy Rynku Głównym. Założona została w 1945 przez Kazimierza Książka jako restauracja Pod Wierzynkiem. Jej nazwa nawiązuje do mieszczanina Mikołaja Wierzynka i wydanej przez niego w 1364 uczty, w której uczestniczyli m.in. cesarz Karol IV Luksemburski, Ludwik Węgierski, Kazimierz III Wielki oraz wielu innych monarchów.

Kamienica Pinocińska (Derjakubowiczowska, Dom Kruglowski) – jedna z zabytkowych kamienic przy rynku w Krakowie. Nosi ona numer 15.Janusz Filipiak (ur. 3 sierpnia 1952 w Bydgoszczy) – polski inżynier, informatyk i przedsiębiorca. Profesor nauk technicznych, założyciel i prezes zarządu firmy informatycznej Comarch, działacz sportowy, prezes sportowej spółki akcyjnej MKS Cracovia.

Restaurację prowadzi Elżbieta Filipiak, żona Janusza Filipiaka.

Restauracja zajmuje trzy budynki: kamienicę Morsztynowską (nr 16), kamienicę Pinocińską (nr 15) oraz piętro kamienicy Hetmańskiej (nr 17). Parter zajmuje kawiarnia. Pierwsze piętro składa się z czterech sal: Sali Zegarowej, Tatrzańskiej (Komnaty Wyobraźni), Kolumnowej i Wierzynkowej. Pół piętra wyżej znajduje się Sala Rycerska. Na drugim piętrze znajdują się trzy sale: Sala Pompejańska Duża i Mała oraz Sala Renesansowa. Są to sale, w zależności od potrzeb, restauracyjne, konferencyjne lub taneczne.

Ludwik Węgierski, na Węgrzech znany jako Ludwik I Wielki (węg. Lajos I Nagy) (ur. 5 marca 1326 w Wyszegradzie, zm. 10 września 1382 w Trnawie) – król Węgier w latach 1342–1382, król Polski w latach 1370–1382.Mikołaj Wierzynek (młodszy) (niem. Nikolai Wirsing lub Werzig, także łac. Verincus) (zm. 1368), średniowieczny kupiec, patrycjusz i bankier, syn Mikołaja Wierzynka (starszego).

Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Michał Rożek, Urbs celeberrima. Przewodnik po zabytkach Krakowa, Tomasz Prażuch (ilust.), Kraków: Wydawnictwo WAM, 2006, s. 164-165, ISBN 83-7318-730-8, OCLC 749673168.
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona restauracji
 • Restauracja Wierzynekna stronie polska-org.pl
 • Rynek Główny w Krakowie – główny rynek Starego Miasta w Krakowie, regularny, kwadratowy, u zbiegu 11 ulic, wytyczony w 1257 na północ od Okołu i jego przedpola; na wschód od Rynku Głównego wytyczono Mały Rynek (rynek pomocniczy).Uczta u Wierzynka – przyjęcie zorganizowane w Krakowie przez krakowską radę miejską i Mikołaja Wierzynka, połączone ze spotkaniem europejskich monarchów i książąt około 22-27 września 1364, zwołanym z inicjatywy Kazimierza III Wielkiego.
  Warto wiedzieć że... beta

  Kazimierz III Wielki (ur. 30 kwietnia 1310 w Kowalu, zm. 5 listopada 1370 w Krakowie) – najmłodszy syn Władysława I Łokietka i Jadwigi Bolesławówny, król Polski w latach 1333–1370, ostatni monarcha z dynastii Piastów na tronie polskim.

  Reklama