Wierzbno (stacja metra)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wierzbno – stacja linii M1 metra w Warszawie zlokalizowana u zbiegu ulic Woronicza, al. Niepodległości i Naruszewicza.

Ulica Jana Pawła Woronicza - ulica w Warszawie w dzielnicy Mokotów. Praktycznie na całej długości dwujezdniowa. Prawie na całej długości (od ul. Puławskiej do zajezdni tramwajowej), wzdłuż ulicy biegną tory tramwajowe.Koncepcje budowy i rozbudowy metra w Warszawie – plany rozbudowy sieci metra w Warszawie pojawiające się na przestrzeni lat, przedstawiane przez kandydatów na prezydenta miasta stołecznego Warszawy oraz postulaty radnych dzielnicowych.

Opis stacji[ | edytuj kod]

Nazwa stacji została nadana uchwałą Rady Narodowej m.st. Warszawy 16 grudnia 1983. Jej budowa rozpoczęła się w 1986.

Stacja jednokondygnacyjna, łukowa, bez słupów, utrzymana w kolorach szarym i żółtym. Peron-wyspa ma szerokość 10 m i długość 120 m. Na powierzchnię prowadzą schody oraz dwie windy dla niepełnosprawnych od ul. Woronicza oraz al. Niepodległości. Na terenie stacji znajdują się niewielkie punkty handlowe, bankomat oraz toalety.

Stal – stop żelaza z węglem, plastycznie obrobiony i obrabialny cieplnie, o zawartości węgla nieprzekraczającej 2,10%, co odpowiada granicznej rozpuszczalności węgla w żelazie (dla stali stopowych zawartość węgla może być dużo wyższa). Węgiel w stali najczęściej występuje w postaci perlitu płytkowego. Niekiedy jednak, szczególnie przy większych zawartościach węgla, cementyt występuje w postaci kulkowej w otoczeniu ziaren ferrytu.Metro w Warszawie – jedyny w Polsce system kolei podziemnej, składający się z dwóch linii: M1 i M2. Pierwszy odcinek linii M1 otwarto w 1995, a pierwszy odcinek linii M2 w 2015.

Stacja przystosowana jest do pełnienia, w razie konieczności, funkcji schronu dla ludności cywilnej. Służą temu między innymi grube stalowe drzwi znajdujące się przy każdym wejściu na teren stacji.

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. Uchwała nr 86 Rady Narodowej m.st. Warszawy z dnia 16 grudnia 1983 roku w sprawie nadania nazw stacjom pierwszej linii metra. „Dziennik Urzędowy Rady Narodowej m.st. Warszawy”. 4, s. 2, 12 marca 1984. 
 2. Krystyna Krzyżakowa: Życie codzienne Warszawy dzisiejszej [w:] Kalendarz Warszawski'88. Warszawa: Krajowa Agencja Wydawnicza, 1987, s. 197. ISBN 83-03-01684-9.

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Schemat rozmieszczenia przystanków przy stacji Wierzbno
 • Warto wiedzieć że... beta

  Linia M1 metra w Warszawie – pierwsza linia warszawskiego metra. Linia ma długość 23,1 km i liczy 21 stacji. Trasa prowadzi z osiedla Kabaty w dzielnicy Ursynów do osiedla Młociny w dzielnicy Bielany.
  Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
  Linia M3 metra w Warszawie – planowana trzecia linia warszawskiego metra mająca połączyć dworzec Zachodni ze Stadionem Narodowym.

  Reklama