Wieprz (rzeka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wieprz – prawy dopływ Wisły, o długości 303 km i powierzchni dorzecza ponad 10 tysięcy km².

Wojsławka – rzeka w Polsce, w województwie lubelskim, prawy dopływ Wieprza o długości 32,1 km. Wypływa we wsi Wojsławice i płynie w kierunku zachodnim. Przepływa obok miejscowości: Czarnołozy, Ostrów, Wólka Kraśniczyńska, Stara Wieś, Kraśniczyn, Zastawie. W miejscowości Brzeziny przyjmuje swój lewy dopływ Milutkę i płynie dalej przez: Surhów, Surhów-Kolonia, Małochwiej Duży, Małochwiej Mały. W miejscowości Tuligłowy przechodzi pod drogą krajową nr 17 i wpada do Wieprza.Żółkiewka - rzeka we wschodniej Polsce, lewy dopływ rzeki Wieprz. Na rzece we wsi Wiśniów znajduje się elektrownia wodna. Przepływa przez miejscowości: Rożki, Żółkiewka, Średnia Wieś, Poperczyn, Olchowiec, Borówek, Czysta Dębina, Borów, Borów-Kolonia, Chorupnik, Gorzków-Wieś, Gorzków, Wiśniów, Wielkopole, Wielobycz, Białka, Niemienice, Zażółkiew.

Źródła rzeki znajdują się między miejscowościami Wieprzowe Jezioro i Wieprzów Ordynacki w pobliżu Tomaszowa Lubelskiego. Przepływa przez Roztoczański Park Narodowy i Nadwieprzański Park Krajobrazowy oraz miejscowości: Krasnobród, Zwierzyniec, Szczebrzeszyn, Łęczna, Lubartów, Guciów, Bondyrz, Nielisz, Niebrzegów, Tarnogóra, Izbica, Krasnystaw, Borowica, Trawniki, Dorohucza, Siostrzytów, Milejów, Kijany, Zawieprzyce, Serniki, Szczekarków, Baranówka, Leszkowice, Luszawa, Wola Skromowska, Serock, Jeziorzany, Jawidz, Wólka Rokicka, Rokitno, Składów, Skoki, Blizocin, Pogonów, Baranów, Ułęż, Sędowice, Bobrowniki, Wirkowice. Uchodzi do Wisły w okolicy Dęblina.

Szczekarków – wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie lubartowskim, w gminie Lubartów. Leży przy drodze 815.Rzeki Polski to zbiór rzek płynących przez teren Polski, który, biorąc pod uwagę uwarunkowania hydrograficzne, leży w zlewisku trzech mórz:

Rzeka jest połączona z Krzną przez melioracyjny Kanał Wieprz-Krzna. Jej lewymi dopływami są: Świerszcz, Pór, Łętownia, Werbka, Rakówka, Żółkiewka, Łopa, Marianka, Giełczewka, Bystrzyca, Minina, Bylina, a prawymi Łabuńka, Wolica, Wojsławka, Siennica, Bzdurka, Rejka, Mogielnica, Świnka, Tyśmienica, Zalesianka, Irenka.

Milejów – wieś w Polsce położona w Obniżeniu Dorohuckim, w województwie lubelskim, w powiecie łęczyńskim, w gminie Milejów. Miejscowość leży przy drodze nr 829Baranów – wieś w Polsce położona w Pradolinie Wieprza, w województwie lubelskim, w powiecie puławskim, w gminie Baranów; siedziba władz gminy.

W sieci ECONET Polska dolina Wieprza posiadała status krajowego korytarza ekologicznego (65k). Na rzece znajduje się sztuczne jezioro w Nieliszu.

Historia[ | edytuj kod]

Podczas wojny polsko-bolszewickiej w rejonie Wieprza skoncentrowane były siły 4 Armii gotujące się do Bitwy Warszawskiej. We wrześniu 1939 rozegrała się nad Wieprzem jedna z większych bitew kampanii wrześniowej – kilkudniowe walki pod Tomaszowem (okolice Tarnawatki, Zielonego i Krasnobrodu).

Baranówka – wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie lubartowskim, w gminie Lubartów. Miejscowość leży na lewym brzegu Wieprza przy drodze wojewódzkiej nr 829, w odległości 6,5 km od Lubartowa.Nielisz – wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie zamojskim, w gminie Nielisz, której jest siedzibą. Leży przy drodze nr 837.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Trawniki – wieś w Polsce położona w Obniżeniu Dorohuckim, w województwie lubelskim, w powiecie świdnickim, w gminie Trawniki. Trawniki położone są nad rzeką Wieprz. Podczas wojny mieścił się tu obóz koncentracyjny, zlikwidowany w 1943 w ramach Erntefest (żydowscy więźniowie zostali wymordowani), i obóz szkoleniowy SS, w którym m.in. usiłowano stworzyć Goralischer Waffen SS Legion.
{{Polska miejscowość infobox}} Nieznane pola: "dopełniacz nazwy". Jawidz – wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie łęczyńskim, w gminie Spiczyn.
Bystrzyca - lewy dopływ Wieprza, jedna z ważniejszych rzek Wyżyny Lubelskiej. Swoje źródła ma w Sulowie (na wysokości 227 m n.p.m.). Przepływa przez Lublin. Całkowita długość rzeki wynosi 70,3 km, a powierzchnia jej dorzecza 1315,5 km. Poniżej miejscowości Spiczyn (na wysokości 152 m n.p.m.) uchodzi do Wieprza.
Krasnystaw – miasto w województwie lubelskim, w powiecie krasnostawskim, przy ujściu rzeki Żółkiewki do Wieprza. Położone na terenie Działów Grabowieckich i Wyniosłości Giełczewskiej. Herb miasta przedstawia dwie ryby (karpie), które znajdują się na niebieskim tle. Umiejscowione one są naprzemianlegle, jedna nad drugą. Natomiast flaga Krasnegostawu jest prostokątną, żółtą tkaniną z umieszczonym na środku herbem miasta. Miejscowość posiada swój hejnał.
Izbica (jidysz: איזשביצא Izbitz, Izbitze, łac.: Isbica) – osada i wieś w powiecie krasnostawskim, województwie lubelskim.
Minina – rzeka we wschodniej Polsce, lewy dopływ Wieprza o długości 44,1 km i powierzchni dorzecza 421 km². Płynie przez Wysoczyznę Lubartowską, w województwie lubelskim.
{{Polska miejscowość infobox}} Nieznane pola: "dopełniacz nazwy". Luszawa – wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie lubartowskim, w gminie Ostrówek.

Reklama