• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wielkokalibrowy karabin wyborowy

  Przeczytaj także...
  Barrett M82A1 – samopowtarzalny wielkokalibrowy karabin wyborowy skonstruowany w amerykańskiej firmie Barrett we wczesnych latach 80.II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.
  Steyr HS .50 – wielkokalibrowy karabin wyborowy produkowany przez firmę Steyr Mannlicher Gmbh & Co KG. Po raz pierwszy został zaprezentowany publicznie w Las Vegas podczas targów ShotShow w 2004 roku. Karabin miał być produkowany w wersjach kalibru 12,7 mm NATO i .460 Steyr, ale oferowany jest tylko w tym pierwszym kalibrze.

  Wielkokalibrowy karabin wyborowy (ang. anti-materiel rifle (AMR) – dosłownie karabin przeznaczony do niszczenia sprzętu technicznego) - specjalny karabin, zwykle o kalibrze przynajmniej 12,7 mm, w czasie pokoju zazwyczaj używany do niszczenia niewybuchów, a w czasie wojny do niszczenia lekko opancerzonych celów przeciwnika.

  Long Range Sniper Rifle, Caliber .50, M107 – amerykański samopowtarzalny wielkokalibrowy karabin wyborowy kalibru 12,7 mm NATO produkowany przez firmę Barrett Firearms Mfg.Karabin wyborowy (karabin strzelca wyborowego, pot. snajperka) – karabin przeznaczony dla strzelca wyborowego w celu prowadzenia ognia pojedynczego na dużą odległość, z dużą precyzją, używany do likwidowania pojedynczych, istotnych dla przeciwnika celów (głównie osób), w odległości do kilkuset metrów. Jest to wyselekcjonowany model broni standardowej lub konstrukcja oryginalna przeznaczona wyłącznie do tego celu. Posiada osprzęt umożliwiający precyzyjne prowadzenie ognia na znacznych (do około 1000 m) odległościach (celownik optyczny), także w nocy, z użyciem noktowizora. Broń powtarzalna lub samopowtarzalna, istnieją też modele strzelające ogniem ciągłym (HK G3SG1).

  Klasa karabinów wywodząca się od stosowanych przed II wojną światową karabinów przeciwpancernych.

  W terminologii angielskiej AMR nie zawsze są karabinami wyborowymi.

  Niektóre wielkokalibrowe karabiny wyborowe[ | edytuj kod]

  # Karabin Barrett M82A1

  W nawiasach podano rodzaj używanej amunicji.

 • Armalite AR50 (12,7mm NATO (.50 BMG))
 • Barrett M82A1 (12,7mm NATO (.50 BMG))
 • Barrett M99 (12,7mm NATO (.50 BMG) lub .416 Barrett)
 • Accuracy International AW50 (12,7 mm NATO (.50 BMG))
 • Steyr IWS 2000 (15,2mm specjalny nabój APFSDS)
 • Gepard M1, M2, M3, M4 M5, M6 Hiúz (12,7 lub 14,5 mm)
 • Tor (12,7 mm NATO (.50 BMG))
 • Steyr HS .50 (12,7mm NATO (.50 BMG))
 • PGM Hécate II (12,7mm NATO (.50 BMG))
 • AS50 (12,7mm NATO (.50 BMG))
 • KSWK
 • M107 (12,7mm NATO (.50 BMG))
 • WSSK Wychłop
 • Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Karabin przeciwpancerny
 • Accuracy International AW50 – brytyjski wielkokalibrowy karabin wyborowy należący do serii karabinów Arctic Warfare, zaprojektowany przez przedsiębiorstwo Accuracy International. Karabin wykorzystuje amunicję 12,7 x 99 mm NATO (.50 BMG).AS50 – samopowtarzalny wielkokalibrowy karabin wyborowy produkowany w Wielkiej Brytanii oparty na zasadzie odprowadzenia części gazów prochowych przez boczny otwór w lufie. Obudowa AS50 jest wykonana ze stali wysokiej jakości. Karabin posiada lufę samonośną ze stali nierdzewnej z wysokoefektywnym hamulcem wylotowym, który sprawia, że odrzut jest mniejszy niż w karabinie AW50. Na górze oraz po bokach karabinu umieszczone są szyny Picatinny pozwalające na montaż dowolnej optyki i osprzętu. AS50 może zostać rozłożony w czasie krótszym niż trzy minuty. Karabin jest zasilany z jednorzędowych magazynków o pojemności 5 nabojów.
  Warto wiedzieć że... beta

  Karabin przeciwpancerny – broń strzelecka, odmiana karabinu, o kalibrze do 20 mm, zaprojektowana do zwalczania czołgów i innych pojazdów pancernych, nazywany też rusznicą przeciwpancerną.
  Barret M99 – amerykański jednostrzałowy wielkokalibrowy karabin wyborowy zbudowany w układzie bullpup. Produkowany na rynek cywilny. Wersja podstawowa ma kaliber 12,7 mm NATO, a w stanach w których użytkownikom cywilnym zabrania się posiadania broni kalibru 12,7 mm sprzedawane są wersje strzelające specjalnym nabojem .416 Barrett o zbliżonych parametrach balistycznych.
  Gepard M1 — węgierski jednostrzałowy wielkokalibrowy karabin wyborowy skonstruowany na przełomie lat 80. i 90. Broń zasilana jest radzieckim nabojem wielkokalibrowym 12,7x108 mm. Poprzez wymianę lufy karabin można dostosować do natowskiego naboju wielkokalibrowego 12,7x99mm. Mechanizm spustowo-uderzeniowy znajduje się w rączce zamkowej. Zastosowano zamek suwliwo-obrotowy, chwyt pistoletowy pełni rolę rączki zamkowej. Aby oddać strzał, po włożeniu naboju do komory nabojowej i zaryglowaniu broni, należy ręcznie napiąć kurek. Gepard posiada dwójnóg, chwyt transportowy, kolbę zakończoną gumową stopką i poduszkę podpoliczkową. Zastosowano lufę samonośną (pływającą) zakończoną hamulcem wylotowym. Broń nie posiada mechanicznych przyrządów celowniczych. Na podstawie standardowej wersji skonstruowano odmianę M1A1 wyposażoną w dłuższą lufę.
  WSSK Wychłop (ros. Винтовка Снайперская Специальная Крупнокалиберная (ВССК) "Выхлоп") – rosyjski wytłumiony wielkokalibrowy karabin wyborowy.
  Kaliber broni - najmniejsza średnica przewodu lufy broni palnej. Pod uwagę nie bierze się zakończenia lufy, które, np. w garłaczu, może rozszerzać się lejkowato. W przypadku luf gwintowanych kaliber broni oznacza średnicę lufy mierzoną na polach gwintu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.004 sek.