Wielkie Los Angeles

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mapa terytorium Wielkiego Los Angeles

Wielkie Los Angeles (ang. Greater Los Angeles Area) – megamiasto, zurbanizowany region typu Combined Statistical Area (grupa interakcji obszarów metropolitalnych) rozciągnięty na ponad pięć hrabstw w regionie Południowej Kalifornii, to znaczy hrabstwa Los Angeles, Orange, San Bernardino, Hrabstwo Riverside i Ventura. W całym dwudziestym wieku, był to jeden z najszybciej rozwijających się regionów w Stanach Zjednoczonych. W 2010 roku zamieszkiwany był przez 17 910 139 osób, natomiast w 2017 roku już przez 18 788 800 osób. Wielkie Los Angeles jest drugim co do wielkości obszarem metropolitalnym w kraju po obszarze metropolitalnym Nowego Jorku, jak też jedną z największych aglomeracji miejskich na świecie.

United States Census Bureau (oficjalna nazwa Bureau of the Census) – rządowa agencja wchodząca w skład Departamentu Handlu Stanów Zjednoczonych, która jest odpowiedzialna za spis ludności Stanów Zjednoczonych (United States Census).Hollywood Bowl - amfiteatr znajdujący się w Stanach Zjednocznych w Los Angeles w stanie Kalifornia. Używany przede wszystkim jako scena koncertowa. Widownia mieści 17 376 widzów. Najbardziej charakterystycznym elementem budowli jest muszla koncertowa, za którą jest widoczny napis "Hollywood" umieszczony w górach Santa Monica.

Aglomeracja w zurbanizowanej części Wielkiego Los Angeles otacza rdzeń terenów miejskich hrabstwa Los Angeles. Termin regionalny odnosi się do bardziej lub mniej zurbanizowanego obszaru rozciągającego się od hrabstwa Ventura do południowej granicy hrabstwa Orange i od Oceanu Spokojnego do Doliny Coachella w Inland Empire, składających się na Los Angeles-Long Beach-Riverside. Jednak definicja ta obejmuje, słabo zaludnione i pustynne połacie hrabstw Los Angeles, San Bernardino i Riverside, które nie są częścią zurbanizowanego regionu. Określenie Wielkie Los Angeles nie obejmuje hrabstwa San Diego i Imperial, którego zurbanizowane tereny nie stanowią jednej całości ze zurbanizowanymi okolicami Los Angeles.

Hrabstwo Ventura (ang. Ventura County) – hrabstwo w stanie Kalifornia w Stanach Zjednoczonych. Obszar całkowity hrabstwa obejmuje powierzchnię 2208,20 mil² (5719,21 km²). Według szacunków United States Census Bureau w roku 2009 miało 802 983 mieszkańców.Long Beach – miasto znajdujące się w południowej części hrabstwa Los Angeles, na wybrzeżu Pacyfiku, około 30 km na południe od centrum Los Angeles, z którym sąsiaduje od północy. W 2006 roku Long Beach liczyło 466 718 mieszkańców. Na ulicach miasta kiedyś odbywał się wyścig Formuły 1 o Grand Prix zachodnich Stanów Zjednoczonych. Dziś na torze Grand Prix of Long Beach odbywają się co roku inne amerykańskie serie wyścigowe, na przykład American Le Mans Series. Znajduje się tu port Long Beach.

Według US Census Bureau, obszar metropolitalny Los Angeles ma łączną powierzchnię 4850 mil kwadratowych (12,561 km²), a łączny obszar statystyczny szerzej obejmuje 33,954 mil kwadratowych (87,490 km²), co czyni go największym regionem metropolitalnym w Stanach Zjednoczonych według powierzchni gruntów. Jednak połowa powierzchni Wielkiego Los Angeles jest słabo zaludniona, dotyczy to zwłaszcza terenów hrabstw San Bernardino i Riverside. Wielkie Los Angeles ma największy na świecie przemysł rozrywkowy a także jest światowym centrum biznesu, handlu międzynarodowego, edukacji, mediów, mody, turystyki, nauki i techniki oraz sportu.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Obszar metropolitalny Los Angeles, znany także jako Metropolia Los Angeles albo Southland, jest trzynastym co do wielkości obszarem metropolitalnym na świecie i drugą co do wielkości metropolią w Stanach Zjednoczonych. Znajduje się w południowej części amerykańskiego stanu Kalifornia.
Los Angeles Basin widok w kierunku południowym z Mulholland Drive. Od lewej do prawej: Góry Santa Ana/Saddleback (na horyzoncie), Śródmieście Los Angeles, Hollywood Bowl, Mid-Wilshire, Long Beach – Palos Verdes (w tle), Catalina Island (na horyzoncie), South Bay i Ocean Spokojny.
Los Angeles Basin widok w kierunku południowym z Mulholland Drive. Od lewej do prawej: Góry Santa Ana/Saddleback (na horyzoncie), Śródmieście Los Angeles, Hollywood Bowl, Mid-Wilshire, Long Beach – Palos Verdes (w tle), Catalina Island (na horyzoncie), South Bay i Ocean Spokojny.

Galeria zdjęć[ | edytuj kod]

 • Los Angeles

  Hrabstwo Imperial (ang. Imperial County) – hrabstwo w stanie Kalifornia w Stanach Zjednoczonych. Obszar całkowity hrabstwa obejmuje powierzchnię 4481,73 mil² (11 607,63 km²). Według szacunków United States Census Bureau w roku 2009 miało 166 874 mieszkańców.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
 • Long Beach

 • Riverside

 • Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Obszar metropolitalny Los Angeles
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  Warto wiedzieć że... beta

  Hrabstwo San Diego (ang. San Diego County) – hrabstwo w stanie Kalifornia w Stanach Zjednoczonych. Obszar całkowity hrabstwa obejmuje powierzchnię 4525,52 mil² (11 721,04 km²). Według szacunków United States Census Bureau w roku 2009 miało 3 053 793 mieszkańców.
  Hrabstwo Riverside (ang. Riverside County) – hrabstwo w stanie Kalifornia w Stanach Zjednoczonych. Obszar całkowity hrabstwa obejmuje powierzchnię 7303,13 mil² (18 915,02 km²). Według szacunków United States Census Bureau w roku 2009 miało 2 125 44 mieszkańców.
  Santa Catalina Island, często nazywana Catalina Island lub Catalina, jest skalistą wyspą w archipelagu Channel Islands u wybrzeży Stanów Zjednoczonych w stanie Kalifornia.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Obszar metropolitalny − spójny funkcjonalnie wielkomiejski układ wielu jednostek osadniczych oraz terenów o wysokim stopniu zurbanizowania, którego główną cechą jest występowanie funkcji metropolitalnych, a także powiązań funkcjonalnych i ekonomicznych. Obszar metropolitalny obejmuje strefę o znacznym bezpośrednim zasięgu stałego oddziaływania oraz tereny potencjalnych możliwości rozwojowych.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Hrabstwo Orange (ang. Orange County) – hrabstwo w stanie Kalifornia w Stanach Zjednoczonych. Obszar całkowity hrabstwa obejmuje powierzchnię 947,98 mil² (2455,26 km²). Według szacunków United States Census Bureau w roku 2009 miało 3 026 786 mieszkańców.

  Reklama