Wielkie Ateny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Panorama Wielkich Aten, od strony Glifady i Zatoki Sarońskiej
Panorama Wielkich Aten, od strony Glifady i Zatoki Sarońskiej

Wielkie Atenyaglomeracja w Grecji, w Attyce, obejmuje Ateny i Pireus oraz ich miasta satelickie. W 1990 r. region zamieszkiwało 3,5 mln mieszkańców. Obecnie ich liczbę ocenia się na ponad 4 mln, są to jednak dane szacunkowe, gdyż meldunek w nowym miejscu zamieszkania nie jest w Grecji obowiązkowy, wystarcza zameldowanie w miejscu przechowywania rejestru urodzeń. Ponadto w aglomeracji Aten przypuszczalnie mieszkało dawniej co najmniej 1 mln obcokrajowców – osób bez greckich korzeni. Jeszcze w grudniu 2009 posłowie Komisji Gospodarki Przestrzennej Parlamentu oceniali, że liczba mieszkańców Wielkich Aten wynieść może około 8 mln mieszkańców w 2030 roku. Obecnie, wobec następstw kryzysu ekonomicznego, znacząco zmalała liczba cudzoziemców, zwłaszcza tych przebywających nielegalnie. Powierzchnia aglomeracji wynosi około 430 km².

Akropol ateński (nw.gr. Ακρόπολη Αθηνών, od akropolis = górne miasto) to położone w Atenach wapienne wzgórze o wysokości względnej 90 m (157 m n.p.m.). Był ufortyfikowanym wzgórzem, na którym już w czasach mykeńskich zbudowano cytadelę. W okresie późniejszym Akropol stał się miejscem kultu. Świątynie zbudowane w okresie archaicznym zostały zniszczone podczas wojen perskich. Podczas odbudowy zainicjowanej przez Peryklesa powstał tu kompleks świątyń: Partenon, Erechtejon, Apteros, sanktuarium Artemidy Brauronia i Propyleje. Zniszczone rzeźby, elementy starszych budowli zostały użyte przy poszerzaniu tarasu w kierunku południowym (odnaleziono je podczas prac archeologicznych rozpoczętych w latach siedemdziesiątych XVIII wieku, w tzw. "gruzowisku perskim"). Perykles odbudowę Akropolu powierzył Fidiaszowi. W pracach uczestniczyli także inni wielcy architekci greccy: Iktinos, Mnesikles i Kallikrates.Miasto satelickie, miasto-satelita - miasto o pewnym stopniu samowystarczalności pod względem usług i zatrudnienia, ale uzależnione w zakresie usług wyższego rzędu (nauka, kultura) i administracji od innego większego pobliskiego miasta. Idea tego miasta zrodziła się w latach 20. XX w. w Wielkiej Brytanii.
 • Przestrzenna wizualizacja zdjęcia satelitarnego aglomeracji ateńskiej. Widoczne jest kotlinowane wgłębienie terenu otwarte w kierunku Zatoki Sarońskiej, otoczone kilkoma pasmami gór. Niewielkie zielone wyspy pośród zabudowy to słynne wzgórza: Akropol, Likawitos oraz parki

  Grecja (gr. Ελλάδα Elláda, IPA: [e̞ˈlaða] lub Ελλάς Ellás, IPA: [e̞ˈlas]), Republika Grecka (Ελληνική Δημοκρατία Ellinikí Dimokratía, IPA: [e̞ˌliniˈci ðimo̞kraˈtiˌa]) – kraj położony w południowo-wschodniej części Europy, na południowym krańcu Półwyspu Bałkańskiego. Graniczy z czterema państwami: Albanią, Macedonią Północną i Bułgarią od północy oraz Turcją od wschodu. Ma dostęp do czterech mórz: Egejskiego i Kreteńskiego od wschodu, Jońskiego od zachodu oraz Śródziemnego od południa. Grecja ma dziesiątą pod względem długości linię brzegową na świecie, o długości 14880 km. Poza częścią kontynentalną, w skład Grecji wchodzi około 2500 wysp, w tym 165 zamieszkałych. Najważniejsze to Kreta, Dodekanez, Cyklady i Wyspy Jońskie. Najwyższym szczytem jest wysoki na 2918 m n.p.m. Mitikas w masywie Olimpu. Aglomeracja miejska (z łac. agglomeratio – nagromadzenie) – jednostka morfologiczna tworząca spójny zespół wzajemnie powiązanych jednostek osadniczych, powstały w wyniku koncentracji zabudowy i zagospodarowania.
 • Wielkie Ateny − miasto Olimpiady 2004. Centralny Stadion Olimpijski O.A.K.A. położony jest w dzielnicy Marusi

 • Panorama południowych dzielnic Wielkich Aten, ze wzgórza Likawitos, położonego w centrum miasta

 • Panorama północno-zachodnich dzielnic Wielkich Aten, z Kesariani, ze zboczy Imittosu

 • Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Ateny (nomarchia)
 • Park Narodowy Góry Parnitha - "płuca" aglomeracji Aten
 • Marusi (nwgr. Μαρούσι) – jednostka administracyjna o statusie gminy miejskiej (dimos) w Grecji, w regionie Attyka, w nomarchii Ateny, położone w granicach Wielkich Aten. Populacja wynosi 69 470, dane te pochodzą ze spisu przeprowadzonego w 2001 roku. Według oficjalnych danych Marusi to najbardziej pracowita społeczność Grecji (najniższy odsetek bezrobotnych). W Marusi znajduje się zespół obiektów olimpijskich O.A.K.A., który zarazem jest największym kompleksem sportowym w całej Grecji. Zajęcia sportowe, szeroko dostępne sa także dla lokalnej społeczności i to poczynając od niemowląt ("baby swimming"). Miasto posiada dworzec kolejowy na którym znajdują się 4 perony, w tym 2 obsługujące połączenia z innymi miastami położonymi na przedmieściach Aten. Zatem po meczach piłkarskich, kibice rywalizujących drużyn przybywają tu oddzielnymi wejściami i rozjeżdżają się w świat z oddzielnych peronów... W Marusi znajdują się siedziby greckich filii zagranicznych korporacji, takich jak: Kodak, Bayer, Kimberly-Clark, Siemens oraz Nestlé, a także koncernów greckich.Nomarchia Ateny (nwgr. Νομαρχία Αθηνών) – jedna z czterech nomarchii w regionie administracyjnym Attyka w Republice Greckiej. Obejmuje swoim zasięgiem miasto Ateny oraz 44 gmin miejskich (zob. dimos) i 3 gminy wiejskie (wspólnoty, kinotites). Nomarchia Ateny ma powierzchnię 361,3 km² i zamieszkuje ją 2 664 776 osób (stan z 2001). Graniczy od północy i wschodu z nomarchią Attyką Wschodnią, od południowego zachodu z nomarchią nomarchią Pireus, od zachodu z nomarchią Attyka Zachodnia, od południa ogranicza ją Zatoka Sarońska (Morze Egejskie).
  Warto wiedzieć że... beta

  Attyka (starogr. Ἀττική Attikḗ, nowogr. Αττική Attikí łac. Attica) – kraina historyczna we wschodniej starożytnej Grecji, granicząca z Beocją oraz Megarą. Aktualnie Megarę zalicza się do Attyki. Obecnie Attyka to region administracyjny (nowogr. περιφέρεια periféria) w Republice Greckiej, graniczący z regionem Grecja Środkowa i regionem Peloponez.
  Pireus, Piraeus, Peiraeus (nowogrecki: Πειραιάς Peiraiás lub Pireás, starogrecki / katharewusa: Πειραιεύς Pireéfs) – miasto portowe w Grecji, w Attyce, wchodzące w skład Wielkich Aten.
  Glifada (nwgr. Γλυφάδα) – jednostka administracyjna o statusie gminy miejskiej (dimos) w Grecji, w regionie Attyka, w nomarchii Ateny, położone w granicach Wielkich Aten. Liczy 92 tys. mieszkańców (2006). Ośrodek przemysłu spożywczego.
  Ateny (nowogr. Αθήνα = Athina, st.gr. Ἀθῆναι = Athenai, łac. Athenae) – stolica i największe miasto Grecji. Jeden z najważniejszych ośrodków turystycznych Europy z zabytkami kultury antycznej.

  Reklama