Wielki kanclerz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Wielki Kanclerz)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wielki kanclerz – najwyższy zwierzchnik na uniwersytecie katolickim. Wykonuje nad uniwersytetem władzę kościelną, będąc łącznikiem między uniwersytetem a władzą kościelną. Nie ma jednak władzy akademickiej, która jest zarezerwowana dla rektora.

Wiesław Andrzej Śmigiel (ur. 3 stycznia 1969 w Świeciu) – polski biskup rzymskokatolicki, doktor habilitowany nauk teologicznych, biskup pomocniczy pelpliński od 2012.Kazimierz Nycz (ur. 1 lutego 1950 w Starej Wsi) – polski biskup rzymskokatolicki, doktor teologii w zakresie katechetyki, biskup pomocniczy krakowski w latach 1988–2004, biskup diecezjalny koszalińsko-kołobrzeski w latach 2004–2007, arcybiskup metropolita warszawski od 2007, ordynariusz wiernych obrządku wschodniego w Polsce od 2007, kardynał prezbiter od 2010.

Zwykle stanowisko to zajmuje biskup diecezji, na terenie której działa uczelnia. W przypadku uniwersytetów prowadzonych przez instytucję kościelną (prałaturę, zakon) jest to jej przełożony – na przykład wielkim kanclerzem Uniwersytetu Nawarry jest prałat Opus Dei.

Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie (UKSW) (łac. Universitas Cardinalis Stephani Wyszyński Varsoviae) – warszawski państwowy uniwersytet wywodzący się z Akademii Teologii Katolickiej.Wydział Teologiczny Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu – jeden z 17 wydziałów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

W Polsce[ | edytuj kod]

 • Funkcję wielkiego kanclerza Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie pełni kardynał Kazimierz Nycz.
 • Wielkim kanclerzem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II jest arcybiskup Stanisław Budzik.
 • Na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie wielkim kanclerzem jest arcybiskup Marek Jędraszewski.
 • Na Wydziale Teologicznym UMK w Toruniu Wielkim Kanclerzem jest ks. bp prof. Wiesław Śmigiel.
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  Marek Jędraszewski (ur. 24 lipca 1949 w Poznaniu) – polski biskup rzymskokatolicki, profesor nauk teologicznych, biskup pomocniczy poznański w latach 1997–2012, arcybiskup metropolita łódzki od 2012.Prałat (łac. praelatus – przełożony) – w Kościele rzymskokatolickim kapłan lub biskup mający zwyczajną władzę kościelną w prałaturze terytorialnej lub personalnej. Potocznie używa się jednak tego terminu w stosunku do kapłanów obdarzonych godnościami honorowymi przez Stolicę Apostolską lub biskupa diecezji, w której istnieje kapituła.
  Warto wiedzieć że... beta

  Opus Dei (łac. Dzieło Boże; pełna nazwa: Prałatura Świętego Krzyża i Opus Dei) – prałatura personalna w Kościele katolickim.
  Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie (UPJPII) (wcześniej Papieska Akademia Teologiczna w Krakowie) – jedyny poza Rzymem i Salamanką i pierwszy w Europie Środkowo-Wschodniej uniwersytet papieski, wyodrębniony z dawnego Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego.

  Reklama