Wielka gra

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wielka gra – polski teleturniej produkowany przez Telewizję Polską od 25 listopada 1962 do 2 września 2006, emitowany na antenie TVP1, następnie TVP2. Prowadzący zmieniali się kilkakrotnie w historii programu, ostatnią z nich była Stanisława Ryster. Charakteryzował się tym, że sprawdzał wiedzę specjalistyczną z danej dziedziny, z której gracz musiał się przygotować. Był to pierwszy teleturniej w Polsce na zagranicznej licencji.

Prawo i Sprawiedliwość (PiS) – polska konserwatywna partia polityczna, założona na kongresie 29 maja 2001, zarejestrowana sądownie 13 czerwca 2001 (pierwszy komitet lokalny PiS powstał już 22 marca 2001). Powołana została przez braci Lecha i Jarosława Kaczyńskich, na fali popularności uzyskanej przez Lecha podczas sprawowania przez niego funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego w rządzie AWS. Deklarowana ideologia partii stanowi połączenie konserwatyzmu i chrześcijańskiej demokracji. W latach 2005–2007 Prawo i Sprawiedliwość sprawowało władzę, tworząc rząd Kazimierza Marcinkiewicza i rząd Jarosława Kaczyńskiego (od 2006 do 2007 w koalicji z Samoobroną RP i Ligą Polskich Rodzin, do 2006 i w schyłkowym okresie w 2007 rząd mniejszościowy). W latach 2005–2010 wysunięty przez PiS Lech Kaczyński (do 2006 członek partii) sprawował urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Prawo i Sprawiedliwość należy do grupy Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy w Parlamencie Europejskim oraz do działającej obok niej międzynarodowej organizacji Sojusz Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.Richard Strauss (ur. 11 czerwca 1864 w Monachium, zm. 8 września 1949 w Garmisch-Partenkirchen) - niemiecki kompozytor muzyki późnego romantyzmu, dyrygent.

Historia[ | edytuj kod]

Został wprowadzony 25 listopada 1962 do jedynego wówczas programu TVP z inicjatywy Ryszarda Serafinowicza i przez niego prowadzony do 1969 z Joanną Rostocką jako asystentką. Program był przez kilkanaście lat nadawany raz w miesiącu w niedzielę w programie I, a później w sobotę, co dwa tygodnie, w programie II.

Joanna Rostocka, z domu Melentowicz, (ur. 1924, zm. 22 grudnia 2001) - absolwentka warszawskiej Wyższej Szkoły Służby Zagranicznej, długoletni sekretarz Redakcji Teleturniejów TVP. W latach 60. występowała jako asystentka prezenterów w zasadzie w niemal wszystkich teleturniejach, jak np. Drzewko mądrości, Śladami Pitagorasa, 20 pytań, Kółko i krzyżyk, Wielka gra lub - niekiedy - jako samodzielna prezenterka Parada kłamców i blagierów, niektóre programy jednorazowe; po emigracji Ryszarda Serafinowicza samodzielnie prowadziła Wielką grę od 1969 do 1975 r., kiedy to zastąpiła ją Stanisława Ryster.TVP Polonia (Telewizja Polonia, TV Polonia, TVPolonia) – polski, satelitarny kanał Telewizji Polskiej, skierowany głównie do Polaków mieszkających za granicą. TVP Polonia rozpoczął regularną emisję od 31 marca 1993 roku, choć wcześniej, od 24 października 1992 roku, nadawana była emisja próbna programu.

Pierwsza wersja teleturnieju była opracowana na licencji amerykańskiego teleturnieju The $64,000 Question i jego włoskiego odpowiednika Lascia o raddoppia, format był obecny także w Wielkiej Brytanii, Szwecji, Meksyku i Australii. Scenografia pierwszej wersji była autorstwa inż. arch. Jana Laubego, kierownictwo artystyczne sprawował Ryszard Lindenbergh, realizatorem telewizyjnym był Stanisław Taczanowski, szefami produkcji Ludwik Niemira i Barbara Walusiak. Pytania trudniejsze pisali eksperci-naukowcy, prostsze – członkowie zespołu redakcyjnego, zwłaszcza Juliusz Owidzki, który nadawał im ostateczny kształt.

Florian Nieuważny (ur. 30 kwietnia 1929, zm. 24 kwietnia 2009 w Warszawie) – dr hab., polski rusycysta, tłumacz i ukrainista, profesor Uniwersytetu Warszawskiego i UMCS, wieloletni kierownik katedry ukrainistyki. Ojciec historyka Andrzeja Nieuważnego.Kocham cię, Polsko! – polski teleturniej emitowany na antenie TVP2 od 13 marca 2009 do 25 listopada 2012 oraz ponownie od 5 marca 2016 do 19 maja 2018, oparty na niderlandzkim formacie I Love My Country na licencji Talpa Media.

Od 1969, po emigracji Ryszarda Serafinowicza do Kanady, prowadzenie przejęła Joanna Rostocka, zdjęta z anteny przez Macieja Szczepańskiego. Kolejni prowadzący to Janusz Budzyński i Stanisława Ryster (od 1975 do końca trwania teleturnieju). W połowie lat 70. zmieniono całkowicie konstrukcję scenariusza według pomysłu Wojciecha Pijanowskiego, wtedy właśnie program stał się dwutygodnikiem.

Wojciech Pijanowski (ur. 1 listopada 1951 w Warszawie) – polski prezenter telewizyjny, producent, szaradzista, autor wielu teleturniejów i łamigłówek. Gracz i działacz golfowy. Syn krytyka filmowego Lecha Pijanowskiego i aktorki Marii Broniewskiej (przybranej córki poety Władysława Broniewskiego).Za chwilę dalszy ciąg programu – telewizyjny program satyryczny Wojciecha Manna i Krzysztofa Materny. Emitowany w TVP2 w latach 1989–1994 (niektóre odcinki były retransmitowane w TVP1 i w TV Polonia).

Uczestnicy byli często zawodowcami, którzy potrafili opanować dowolną dziedzinę i wygrywali wielokrotnie. Wielką Grę 18-krotnie wygrywał Jan Wolniakowski głównie z tematów pochodzących z literatury światowej. Innym znanym, 15-krotnym zwycięzcą, jest Marek Krukowski – zwyciężał z tematów muzycznych.

Wielka gra przez 13 lat była nadawana w niedzielę co miesiąc, a w 1975 emisja została przeniesiona na sobotę co dwa tygodnie do końca nadawania teleturnieju (w latach 80. przez pewien czas emisja miała miejsce w czwartki i w piątki). W latach 1975–2006 była za to zmieniana godzina nadawania. Na początku o godzinie 17.30 potem o 17.00, 16.00, 15.30, 15.00, a pod koniec nadawania o 10.30. Zdarzały się nawet przypadki, że dwa kolejne odcinki były emitowane co tydzień, a nawet czasami co 3 lub 4 tygodnie.

Denominacja złotego w 1995 roku – reforma walutowa wprowadzająca w Polsce 1 stycznia 1995 nową jednostkę pieniężną o nazwie „złoty” i symbolu PLN, która zastąpiła „starego złotego” (PLZ). Jeden nowy złoty odpowiada 10 000 starych złotych. Ryszard Zbigniew Serafinowicz (ur. 8 kwietnia 1924 w Dokszycach w ówczesnym województwie wileńskim, zm. 26 marca 1972 w Montrealu) – polski dziennikarz.

Motywem muzycznym teleturnieju był utwór Madam Cohen w wykonaniu zespołu Dick Hunter With the Four Rhythm skomponowany przez Toma Crandella (wł. Albert J. Kunzelmann) oraz Jacka Bove’a (wł. Johann von Valter), wydany na płycie Instrumental Pops No. 5 przez wytwórnię Apollo Sound w 1969; pod koniec lat 80. był przez krótki czas wykonywany na żywo przez orkiestrę w studiu.

Zbigniew Pawlicki (ur. 17 grudnia 1929 w Poznaniu) – polski muzykolog, publicysta, popularyzator muzyki i organizator życia muzycznego; powstaniec warszawski.Witold Kusiński (ur. 4 września 1928 w Jazłowieckiej, ZSRR, zm. 2 sierpnia 2008) – polski geograf. Specjalista z zakresu geografii ekonomicznej i geografii ludności.

Jubileuszowe 500-ne wydanie Wielkiej Gry nagrano w dniu 07.05.1996 roku, a emisja tego odcinka miała miejsce 25.05.1996 roku. W związku z tym na początku programu ówczesny dyrektor stacji TVP 2 – Maciej Domański, złożył życzenia m.in. prowadzącej teleturniej – Stanisławie Ryster.

W lipcu 2006 (za czasów kadencji prezesa Bronisława Wildsteina) z powodu zbyt niskiej oglądalności zapadła decyzja o zdjęciu programu z anteny. Zdjęcie programu z anteny odbyło się jednak w skandalicznych okolicznościach, TVP nie uzgodniło tej decyzji z twórcami, wobec czego skutkowało ono odwołaniem emisji dwóch wyprodukowanych odcinków, produkcji kolejnych odcinków i zaplanowanych na jesień eliminacji. Krytyce podawano argument dotyczący oglądalności, uzasadniając faktem, że jedną z funkcji TVP jest jej misja edukacyjna. 30 osób, laureatów „Wielkiej Gry”, podpisało list protestacyjny autorstwa Eurydyki Graus, wielokrotnej uczestniczki programu, do posła PiS Pawła Kowala, szefa komisji kultury i środków przekazu. Ostatecznie jednak dwa ostatnie wyprodukowane przed powyższą decyzją odcinki zostały wyemitowane w dniach 26 sierpnia 2006 i 2 września 2006.

Robert Janowski (ur. 22 marca 1961 w Inowrocławiu) – polski piosenkarz, kompozytor, poeta, aktor, dziennikarz radiowy i prezenter telewizyjny. Prowadzi teleturniej Jaka to melodia?. Z wykształcenia lekarz weterynarii. Od roku 2006 do marca 2010 prowadził audycję Wasza muzyka w RMF FM. Od września 2012 prowadzi audycję Muzyka mojego życia w Radiu Złote Przeboje.Zbigniew H. Lewicki (ur. 27 października 1945 w Łodzi) – polski politolog, amerykanista, anglista, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Od stycznia do czerwca 2010 w TVP Polonia były emitowane w ramach cyklu „Wielka Gra na bis” archiwalne wydania teleturnieju wraz z krótką audycją przybliżającą kulisy programu prowadzoną przez Stanisławę Ryster. Od 2012 archiwalne odcinki Wielkiej Gry emituje TVP Historia.

W 2016 kierownictwo TVP2 planowało przywrócić teleturniej na antenę w zmienionym formacie i pod zmienionym tytułem Większa Gra, który miał być emitowany od wiosny 2017, ostatecznie z planów zrezygnowano.

Miodowe lata – serial komediowy, a zarazem spektakl teatralny wyświetlany przez Polsat od 13 października 1998 roku do zimy 2004 roku. Jest licencyjną wersją amerykańskiego sitcomu z lat pięćdziesiątych The Honeymooners. Sztuka kręcona była na deskach Teatru Żydowskiego w Warszawie, na specjalnej obrotowej scenie, dzięki której możliwa była szybka zmiana scenografii pomiędzy scenami.Janusz Ekiert (ur. 1931) - polski muzykolog, pisarz, krytyk muzyczny, publicysta, autor audycji radiowych i telewizyjnych poświęconych muzyce. Recenzent i juror międzynarodowych festiwali muzycznych, m.in. w Amsterdamie, Rzymie, Dubrowniku. Jako osobowość telewizyjna występował w roli eksperta w programie Telewizji Polskiej Wielka gra. W latach 60. był związany z artystką Violettą Villas, obecnie jest mężem pianistki Lidii Grychtołówny. W 2008 został odznaczony srebrnym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Zasady gry[ | edytuj kod]

1962–1975[ | edytuj kod]

Gracz był umieszczany w specjalnym pokoju izolacji (z mikrofonem), gdzie odpowiadał na pytania (kolejno: 6500 złotych, 12 800 zł i 25 000 zł). Aby zdobyć główną nagrodę, trzeba było odpowiedzieć na 3 pytania z 1 z 2 zestawów pytań w ciągu 2,5 minuty. W razie poprawnej odpowiedzi na pytanie za główną nagrodę lub rezygnację z gry przed pytaniem prezes wręczał graczowi książeczkę oszczędnościową PKO z wartością zdobytej nagrody.

TVP Historia – kanał o tematyce historycznej TVP, który rozpoczął nadawanie 3 maja 2007 roku. Oparty jest przede wszystkim na produkcji własnych programów oraz zasobach archiwalnych TVP. Nie brakuje w nim także produkcji zagranicznych. TVP Historia aktywnie współpracuje z wieloma instytucjami. Wiele programów i filmów nadawanych przez stację można w późniejszym terminie obejrzeć na stronie internetowej.Marek Gaszyński (ur. 14 czerwca 1939 w Warszawie) – polski dziennikarz i prezenter muzyczny, autor tekstów ponad 150 piosenek oraz autor książek o tematyce muzycznej. Znawca historii polskiej muzyki rozrywkowej. Absolwent Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Warszawskiego.
 Ta sekcja jest niekompletna. Jeśli możesz, rozbuduj ją.

1975–2006[ | edytuj kod]

Gra składała się z 4 etapów. Od 2 etapu nagrodą była stawka pieniężna, podwajająca się wraz z każdym etapem. W przypadku złej odpowiedzi na pytanie traciło się wszystkie pieniądze, można jednak było w każdym momencie zrezygnować i zachować wcześniej wygraną kwotę. W przypadku zakończenia czasu antenowego gra była przerywana i kontynuowana w następnym odcinku.

Eligiusz Szymanis (ur. 11 czerwca 1955, zm. 17 sierpnia 2009) – polski literaturoznawca i nauczyciel akademicki, specjalista od literatury doby romantyzmu. Wicedyrektor Instytutu Literatury Polskiej na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego oraz wykładowca Akademii Humanistycznej i Szkoły Wyższej Przymierza Rodzin. Bronisław Wildstein (ur. 11 czerwca 1952 w Olsztynie) – polski publicysta, dziennikarz, pisarz, od 11 maja 2006 do 26 lutego 2007 prezes zarządu Telewizji Polskiej.

Aby wystąpić w teleturnieju, należało przejść przez eliminacje, które odbywały się kilka razy w roku i w trakcie których można było wybrać jedną z proponowanych kategorii. Polegały one na wypełnieniu pisemnego testu złożonego z kilkudziesięciu pytań. Do głównej gry kwalifikowało się dwóch najlepszych uczestników, kolejni na liście uczestnicy byli zapraszani do gry w przypadku pojawienia się danej kategorii w następnym odcinku z jej udziałem.

Ryszard Wolański (ur. 25 lipca 1943 w Warszawie) – polski dziennikarz muzyczny. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Warszawie. Od 1972 związany z Polskim Radiem oraz od 1978 z Telewizją Polską. Autor wielu radiowych i telewizyjnych reportaży o tematyce muzyki Jazzowej. Ryszard Wolański od 1974 jest reporterem najważniejszych festiwali muzycznych m.in.: Jazz Jamboree, Jazz nad Odrą, Old Jazz Meeting, Jazz Jantar, Pomorska Jesień Jazzowa, Festiwal Standardów Jazzowych w Siedlcach, Lubelskie Spotkania Wokalistów Jazzowych, Międzynarodowe Spotkania Wokalistów Jazzowych w Zamościu, Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie, Piknik Country w Mrągowie.Sławomir Wierzcholski znany również jako Sławek Wierzcholski (ur. 19 kwietnia 1958 w Toruniu) - wirtuoz harmonijki ustnej, wokalista, autor tekstów i muzyki, dziennikarz radiowy i prasowy. Założyciel grupy Nocna Zmiana Bluesa. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV.

I etap – Pojedynek – brało w nim udział dwóch graczy, którzy odpowiadali na te same 20 pytań prowadzącej. Żeby nie słyszeli nawzajem swoich odpowiedzi, odpowiadali w słuchawkach, przez które podczas odpowiedzi przeciwnika była nadawana głośna muzyka, najczęściej była nią muzyka z czołówki teleturnieju. Pojedynek kończył się, gdy jeden z graczy nie odpowiedział na dwa pytania, co skutkowało jego eliminacją. Jeśli żaden z zawodników nie popełnił dwóch błędów, w innym terminie rozgrywany był drugi, natomiast remis w drugim pojedynku oznaczał prawo obu zawodników do dalszej gry. Czas odpowiedzi na pytanie wynosił 20 sekund. W przypadku jeśli gracze popełnili 2 błędy jednocześnie, to grało się do jednego błędu przewagi inaczej był remis (w drodze wyjątku).

Ewa Paczoska (ur. 1952) − profesor historii literatury polskiej, poetka i piosenkarka. Pracuje na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego.Michał Fajbusiewicz prawdziwe imię Marian (ur. 26 kwietnia 1951 w Łodzi) – polski publicysta, scenarzysta i realizator filmowy. Jest również dziennikarzem, podróżnikiem, felietonistą, producentem filmowym oraz reżyserem.

II etap – Egzamin/Pytania Ekspertów – Gracz, który wygrał pojedynek odpowiadał na pytania zadawane przez trzech ekspertów znajdujących się w studiu. Każdy ekspert zadawał po 3 pytania, więc łącznie pytań było 9. Można było popełnić maksymalnie 2 błędy. Czas odpowiedzi na pytanie wynosił 30 sekund.

III etap – Gracz wybierał jeden z dwóch zestawów znajdujących się na kole. Jeden zestaw zawierał dwa pytania. Czas odpowiedzi na pytania wynosił 2 minuty, później gracz brał zestaw o takim samym numerze jak poprzednio, z tym, że czas odpowiedzi na pytania wynosił 2 minuty 30 sekund.

Nina Terentiew-Kraśko (ur. 14 marca 1946 w Warszawie) – polska dziennikarka, prezenterka telewizyjna, wieloletnia szefowa TVP2, Dyrektor Programowy Telewizji Polsat.Marek Wiernik (ur. 27 kwietnia 1949) – dziennikarz i krytyk muzyczny, prezenter radiowy i telewizyjny, organizator koncertów oraz imprez masowych, autor wielu opracowań i książek, wydawnictw płytowych, konferansjer i moderator.

IV etap – Finał – Gracz miał do wyboru jedno z dziesięciu pytań, znajdujących się na kole. Czas odpowiedzi na pytanie wynosił 2 minuty.

Wysokość stawek pieniężnych[ | edytuj kod]

Od stycznia 1995 kwoty wygranych uległy denominacji.

Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
Warto wiedzieć że... beta

Onet.pl – jeden z największych polskich mediów internetowych, od listopada 2012 kontrolowany przez Ringier Axel Springer Media AG (75% udziałów). Dotychczasowy właściciel – Grupa TVN – posiada 25% udziałów.
Janusz Sikorski (ur. 10 kwietnia 1927 w Krakowie, zm. 28 października 2011 w Salt Lake County, Utah, Stany Zjednoczone) – polski historyk, profesor nauk wojskowych, pułkownik Wojska Polskiego.
Adam Tadeusz Łukaszewicz – papirolog i archeolog śródziemnomorski, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, pracownik Zakładu Papirologii w Instytucie Archeologii UW.
Nie tylko dla orłów – audycja satyryczna nadawana w radiowej Trójce w latach 1986-1990, w piątkowe, a później sobotnie wieczory. Twórcami programu byli Beata Michniewicz, Monika Olejnik, Alicja Resich-Modlińska, Jan Chojnacki, Marek Dalba, Jerzy Kordowicz, Wojciech Mann, Stanisław Plakwicz oraz Grzegorz Wasowski. Humor, oparty często na grze słów, przesycony był dużą dozą abstrakcji.
Andrzej Bonasewicz (ur. 24 września 1930 w Wilnie, zm. 21 stycznia 2016 w Warszawie) – polski geograf, profesor Uniwersytetu Warszawskiego.
Maciej Szczepański, pseud. Barabasz, Krwawy Maciek (ur. 7 lipca 1928 w Sosnowcu) – polski publicysta i dziennikarz, działacz PZPR.
Adam Halber (ur. 7 listopada 1948 w Bydgoszczy, zm. 25 lutego 2015 w Warszawie) – polski polityk, dziennikarz, poseł na Sejm I i II kadencji.

Reklama