• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Widzew  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Salezjańska Wyższa Szkoła Ekonomii i Zarządzania w Łodzi – niepubliczna uczelnia wyższa, należąca do światowej sieci uczelni salezjańskich (Instituzioni Universitarie Salesiane). Uczelnia powstała w 1996 w Łodzi.Karol Wilhelm Scheibler (ur. 1 września 1820 w Montjoie w Nadrenii, zm. 13 kwietnia 1881 w Łodzi) – jeden z największych łódzkich przemysłowców.

  Widzew – do 31 grudnia 1992 dzielnica miasta Łodzi. Największa obszarem dawna dzielnica miasta, licząca 90,8 km², ale jednocześnie o najmniejszej gęstości zaludnienia; ok. 133,6 tys. mieszkańców.

  Widzewnica (Łódź-Widzew) była wsią biskupstwa włocławskiego w powiecie brzezińskim województwa łęczyckiego w końcu XVI wieku.

  Tesco (LSE: TSCO ) – największa brytyjska sieć hipermarketów i supermarketów, która ma swoje filie również w innych krajach. Początkowo sieć zajmowała się sprzedażą żywności, ale rozszerzyła swoją ofertę również na odzież, sprzęt elektroniczny i samochody. Do roku 2003 przedsiębiorstwo miało już w swoim posiadaniu ponad 2000 sklepów różnej wielkości, od hipermarketów do niewielkich sklepików np. przy stacjach benzynowych.Próchnik SA – spółka akcyjna notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Zajmuje się wytwarzaniem odzieży męskiej. Między innymi płaszczy, kurtek, garniturów, koszul i krawatów.

  Zabudowa[ | edytuj kod]

  Dzielnica ta oprócz części środkowo-zachodniej, położonej mniej więcej na obszarze dawnej wsi Widzew (zwanej obecnie popularnie "Starym Widzewem") nie posiada zwartej, miejskiej zabudowy. Północno-wschodnia część dzielnicy jest zajmowana przez pola, nieużytki, lasy i niewielkie osady, południowo-wschodni róg zajmują obszerne rejony terminalu kolejowego Łódź-Olechów. Reszta obszaru zdominowana jest zabudową przemysłową i wielkimi osiedlami mieszkaniowymi.

  Klub Sportowy WiMa Łódź - organizacja sportowa powstała w 1928 roku przy zakładach Towarzystwa Akcyjnego Widzewskiej Manufaktury Bawełnianej w Łodzi. WiMa rozpoczynała działalność dziewięcioma sekcjami by w roku 1939 uprawiano w niej sport aż w dziewiętnastu dyscyplinach. Dzięki potężnemu wsparciu ze strony fabryki klub był w stanie ściągnąć praktycznie każdego zawodnika. Przez to WiMa była negatywnie odbierana wśród amatorskich stowarzyszeń. Między innymi WiMa przejęła całą drużynę Widzewa.Mileszki - osiedle administracyjne (jednostka pomocnicza gminy) we wschodniej części Łodzi, w dzielnicy Widzew, obejmujące dawne podłódzkie wsie, obecnie peryferyjne osiedla - Mileszki i Wiączyń Górny oraz pobliskie tereny.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Park Widzewski – park miejski w Łodzi o powierzchni 7,8 ha położony pomiędzy ulicami: Niciarnianą, Sobolową i aleją Piłsudskiego na terenie dzielnicy Widzew, założony w 1952 roku.
  Park nad Jasieniem – łódzki park położony pomiędzy ulicą Śmigłego-Rydza, Tymienieckiego i osiedlem Zbiorcza. Powierzchnia 13,0 ha.
  Towarzystwo Miłośników Rozwoju Fizycznego na Widzewie (TMRF Widzew) – stowarzyszenie sportowe założone, oraz pierwotnie działające na terenach aktualnej dzielnicy Widzew, włączonych do Łodzi w 1909 roku, zarejestrowane przez władze carskie 25 listopada 1910 roku. Pierwsza siedziba towarzystwa mieściła się przy ulicy Rokicińskiej 62.
  Mur – pionowa część budowli wykonana z materiału ceramicznego, kamienia naturalnego, drewna itp. Mur może być zbudowany z prefabrykatów połączonych zaprawą budowlaną (np. kamienie, cegły, bloczki betonowe itp. połączone zaprawą wapienną, cementową lub inną podobną) lub też może być wykonany z materiału jednorodnego, np. odlany z betonu lub ulepiony z gliny. Szczególną postacią muru ze wzmocnieniami konstrukcyjnymi jest mur pruski.
  Stare Moskule – osiedle w północno-wschodniej części Łodzi, w dawnej dzielnicy (obecnie Delegaturze Urzędu Miasta Łodzi) Widzew.
  Palmiarnia Łódzka – jedna z najnowocześniejszych w Europie palmiarni i jeden z najciekawszych budynków w Łodzi. Otaczający ją Park Źródliska (wpisany do rejestru zabytków) jest najstarszym parkiem miejskim w Łodzi, powstałym na początku XIX w. z części okolicznych lasów.
  Ziemniak, kartofel, psianka ziemniak (Solanum tuberosum L.) – gatunek byliny należący do rodziny psiankowatych. Nazwa ”ziemniak” odnosi się zarówno do całej rośliny, jak i do jej jadalnych, bogatych w skrobię bulw pędowych, z powodu których gatunek jest uprawiany na masową skalę. Roślina wywodzi się z Andów, gdzie udomowiono ją ok. 8 tysięcy lat temu. Ziemniak został przywieziony do Europy w końcu XVI wieku, w ciągu następnych stuleci stał się integralną częścią wielu kuchni z całego świata. Obecnie jest czwartą pod względem produkcji rośliną uprawną (po pszenicy, ryżu i kukurydzy).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.028 sek.