• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wiatrakowiec  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Akrobacja lotnicza – pilotowanie statków powietrznych (samolotów, szybowców, śmigłowców) lub ich grup (akrobacja zespołowa), polegające na wykonywaniu figur. Akrobację lotniczą zalicza się do sportów lotniczych.Lotnisko mokotowskie – lotnisko funkcjonujące w latach 1910–1947 na terenie Pola Mokotowskiego na granicy obecnych dzielnic Mokotów, Ochota i Śródmieście.
  Wiatrakowiec
  Wiatrakowce na ziemi
  Wiatrakowce w powietrzu
  Replika Ciervy C.6, pierwszego wiatrakowca zdolnego do pokonywania dużych odległości
  Wiatrakowiec ZEN 1 (Xenon 2) OSP w Baranowie
  Prototyp wiatrakowca zaprojektowany przez biuro 2sympleks dla Aviation Artur Trendak.
  Prototyp wiatrakowca Twistair 2.0, zaprojektowany przez biuro 2sympleks dla Aviation Artur Trendak. W 2018 otrzymał on nagrodę Red Dot Design Award (zwaną Oscarem wzornictwa)
  Pierwsze w Polsce autożyro Cierva C.30 znak SP-ANN pilotowane przez płk. Bolesława Stachonia.

  Wiatrakowiec, autożyrostatek powietrzny cięższy od powietrza (aerodyna), z rodziny wiropłatów, wyposażony w wirnik nośny i śmigło napędowe (pchające lub ciągnące). Wirnik nie jest napędzany silnikiem, lecz obraca się dzięki autorotacji, powstającej w wyniku postępowego ruchu (wywoływanego śmigłem) wiropłata względem powietrza. Czasem jako napęd wiatrakowca może służyć holujący pojazd naziemny lub nawodny. Z powodu konieczności zapewnienia ciągłego nadmuchu powietrza na wirnik nośny, wiatrakowiec – w odróżnieniu od innych wiropłatów – nie może wykonywać zawisu. Wiatrakowce posiadają cechy krótkiego startu i lądowania (STOL).

  Red Dot Design Award – nagroda przyznawana od 1955 roku przez Design Zentrum Nadrenia Północna-Westfalia w Essen, w Niemczech. Uznawana jest za jedną z najbardziej prestiżowych nagród w dziedzinie wzornictwa przemysłowego, z kilkoma tysiącami zgłoszeń każdego roku i jury złożonym z uznanych ekspertów często nazywana jest nawet „Oscarem designu”. Nagrodzone projekty prezentowane są w Red Dot Design Museum, w budynku dawnej kopalni Zollverein w Essen, wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO.Focke-Achgelis Fa 330 Bachstelze (niem. pliszka siwa) – wiroszybowiec obserwacyjny konstrukcji niemieckiej z okresu II wojny światowej.

  Wiatrakowce posiadają wiele zalet: są lekkie, tanie oraz łatwiejsze w obsłudze niż śmigłowce. Potrafią osiągnąć prędkość do 150 kilometrów na godzinę i wznieść się na wysokość 1500 metrów. Ze względu na wymienione zalety wiatrakowcami zainteresowane są jednostki ochotniczych straży pożarnych w Polsce. Pierwszą taką maszynę w roku 2012 nabyła Ochotnicza Straż Pożarna w Baranowie na Mazowszu, w tym samym roku zakup planowała OSP z Nowego Stawu na Żuławach.

  Niemieckie okręty podwodne – (niem.: U-Boot) niemiecka flota podwodna. W języku niemieckim słowo U-Boot (Unterseeboot) oznacza każdy okręt podwodny, niezależnie od jego przynależności państwowej.Private Pilot Licence (PPL) (ang. Licencja Pilota Prywatnego) - kategoria licencji pilota statku powietrznego uprawniającą do pilotowania samolotów w celach niezarobkowych.

  Historia[ | edytuj kod]

  Pierwszy udany wiatrakowiec został zbudowany w 1923 przez Juana de la Cierva. Wiatrakowce były szczególnie popularne w okresie międzywojennym. Podczas II wojny światowej stosowano je, między innymi, do obserwacji artyleryjskiej i patrolowania (japoński Kayaba Ka-1). Beznapędowych wiatrakowców (czyli wiroszybowców) Focke-Achgelis Fa 330 używały w celach obserwacyjnych niemieckie okręty podwodne.

  Światowe Igrzyska Lotnicze (ang.World Air Games) – międzynarodowe zawody lotnicze organizowane przez Międzynarodową Federację Lotniczą. Do rywalizacji w sporcie lotniczym stają najlepsi zawodnicy z całego świata. To igrzyska lotnicze w różnych dyscyplinach sportów lotniczych, które organizowane są co cztery lata na wzór Igrzysk Olimpijskich. Są uważane za jedne z największych na świecie zawodów lotniczych. Pierwsze igrzyska odbyły się w Turcji 1997 w których uczestniczyło 1714 zawodników z 60 krajów. W 2001 w Hiszpanii brało w nich udział 6.500 lotników z 70 krajów , w 2015 w Dubaju - 951 sportowców z 52 krajów. Widownia w mediach osiągnęła wtedy łącznie liczbę 38 557 000 ludzi na świecie. Zawody te uplasowały się na piątym miejscu największych mistrzostw na świecie.Rejestr Cywilnych Statków Powietrznych – rejestr ewidencjonujący statki powietrzne, opisuje ich tożsamość, właściciela lub użytkownika oraz przynależność państwową. Rejestr prowadzi Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego realizując w ten sposób postanowienia ustawy z dnia 3 lipca 2002 Prawo lotnicze (Dz.U. z 2006 r., nr 100, poz. 696 z późn. zmianami) oraz Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 4 czerwca 2003 w sprawie szczegółowych zasad prowadzenia rejestru cywilnych statków powietrznych oraz znaków i napisów na statkach powietrznych (Dz.U. z 2003 nr 109, poz. 1034). Do rejestru wpisywane są tylko statki powietrzne posiadające uznane świadectwo zdatności do lotu. Oznaczeniu podlegają również inne elementy związane z lotnictwem, silniki lotnicze, spadochrony, wyciągarki szybowcowe. Wpisaniu do rejestru podlegają następujące statki powietrzne

  W 1934 polskie władze wojskowe zakupiły wiatrakowiec Cierva C.30 w celach eksperymentalnych. Po przeszkoleniu w Anglii, sprowadził wiatrakowiec do Polski ppłk pilot Bolesław Stachoń; był to pierwszy w Polsce pilot wiropłata. Otrzymał on rejestrację cywilną SP-ANN. Po raz pierwszy w Polsce zaprezentowano publicznie wiatrakowiec podczas zawodów balonowych o Puchar Gordona Bennetta odbywających się w Warszawie na lotnisku mokotowskim w 1935.

  Ochotnicza straż pożarna (OSP) – umundurowana, wyposażona w specjalistyczny sprzęt, jednostka, przeznaczona w szczególności do walki z pożarami, klęskami żywiołowymi i innymi miejscowymi zagrożeniami. Statek powietrzny – urządzenie zdolne do unoszenia się (lotu) w atmosferze na skutek statycznego lub aerodynamicznego oddziaływania powietrza.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Bolesław Feliks Stachoń (ur. 18 maja 1897 w Woli Wadowskiej koło Mielca, poległ w locie bojowym w nocy z 3 na 4 lipca 1941 nad Holandią) – pułkownik pilot Wojska Polskiego II RP i Polskich Sił Powietrznych.
  Międzynarodowa Federacja Lotnicza (FAI - Fédération Aéronautique Internationale) – międzynarodowa federacja zrzeszająca aerokluby narodowe, założona w 1905 roku w Paryżu.
  Puchar Gordona Bennetta (ang. Gordon Bennett Cup (ballooning)), (fr. Coupe Aéronautique Gordon Bennett) – Międzynarodowe Zawody Balonów Wolnych. Po raz pierwszy zostały zorganizowane przez Amerykanina, wydawcę, milionera i entuzjastę sportów ekstremalnych Jamesa Gordona Bennetta w 1906 w Paryżu. Od tego czasu odbywały się co roku w kraju, którego załoga zwyciężyła w ostatnich zawodach. Po przerwie spowodowanej I wojną światową, zawody były prowadzone corocznie do wybuchu II wojny światowej. W 1939 organizatorem kolejnych była Polska. Zawody miały się odbyć 3 września we Lwowie, lecz wybuch wojny uniemożliwił ich przeprowadzenie. Po wojnie zawody zostały wznowione dopiero w 1983, także w Paryżu, a zdobywcami pucharu zostali wtedy Polacy: Stefan Makné oraz Ireneusz Cieślak.
  Śmigło – urządzenie napędowe, przetwarzające energię w postaci momentu obrotowego na pracę ciągu. Zamiana ta jest efektem oddziaływania śmigła na ośrodek go opływający (w zastosowaniach lotniczych – powietrze). Po raz pierwszy zostało użyte jako śruba okrętowa do napędzania statków, a począwszy od 1903 roku służy do napędu statków powietrznych (do napędu sterowców szkieletowych od 1900 roku).
  Wiroszybowiec – wiatrakowiec pozbawiony źródła napędu. Wzlatuje w powietrze dzięki sile nośnej wirnika wywołanej opływem powietrza podczas ruchu postępowego na holu za samolotem, motorówką lub wyciągarką. Po wyczepieniu opada i ląduje dzięki zjawisku autorotacji.
  Nowy Staw (dawniej Nytych, niem. Neuteich) – miasto w woj. pomorskim, w powiecie malborskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Nowy Staw, położone na Żuławach Wiślanych nad rzeką Świętą. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. elbląskiego. Według danych z 31 grudnia 2004 r. miasto miało 3896 mieszkańców.
  Zawis - stan lotu, w którym statek powietrzny lub latające zwierzę utrzymuje się w powietrzu, nie wykonując ruchu (rozumianego jako ruch środka ciężkości) względem ziemi.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.001 sek.