White Hart Lane

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

White Hart Lane – stadion w Londynie, na którym swoje mecze rozgrywał zespół Tottenham Hotspur.

Liga Europy UEFA (ang. UEFA Europa League, wym. /juːˈeɪ̯fə jʊˈɹoʊ̯pə ˈliːg/) – międzynarodowy klubowy turniej piłki nożnej, organizowany przez Unię Europejskich Federacji Piłkarskch, w którym biorą udział zespoły zajmujące czołowe lokaty w narodowych rozgrywkach najwyższego szczebla, z wyłączeniem drużyn biorących udział w Lidze Mistrzów. Utworzony został w 2009 roku jako kontynuacja Pucharu UEFA (ang. UEFA Cup, /juːˈeɪ̯fə ˈkʌp/; 1971–2009). Obecny sezon rozgrywek to Liga Europy UEFA (2019/2020). Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.

Tottenham przeniósł się na White Hart Lane w roku 1899 – swój pierwszy mecz na nowym obiekcie rozegrał we wrześniu tego roku, pokonując 4:1 drużynę Notts County (na stadionie było wówczas 5 tys. kibiców).

W 1923 roku stadion mieścił już 50 tys. fanów, a nad wschodnią trybuną znalazło się miejsce dla miedzianego kogucika (kogut jest symbolem klubu).

Reflektory pojawiły się na obiekcie w 1953 roku Wymieniono je ponownie w 1970 roku. Pod koniec lat 80. zachodnia i wschodnia trybuna zostały przebudowane do dzisiejszego stanu. Trybuna południowa doczekała się remontu w latach 90. Wtedy też na stadionie pojawił się telebim.

Tottenham Hotspur Stadium – stadion piłkarski w Londynie (dzielnica Tottenham, gmina Haringey), stolicy Wielkiej Brytanii. Został otwarty 3 kwietnia 2019 roku. Może pomieścić 62 303 widzów. Swoje spotkania rozgrywają na nim piłkarze klubu Tottenham Hotspur FC. Obiekt powstał częściowo w miejscu dawnego stadionu tego klubu, White Hart Lane. Stadion cechuje się zastosowaniem dużej ilości zaawansowanych lub wręcz innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Anglia (ang. England, język staroangielski Englaland) – w przeszłości samodzielne królestwo, obecnie największa i najludniejsza część składowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Anglię zamieszkuje 83% całkowitej populacji państwa. Region zajmuje dwie trzecie wyspy Wielkiej Brytanii i posiada granice lądowe z Walią na zachodzie i Szkocją na północy. Wyspa oblewana jest przez Morze Północne, Morze Irlandzkie, Ocean Atlantycki i kanał La Manche. Stolicą Anglii jest Londyn.

Stadion składał się z czterech trybun:

 • West Stand (zachodnia) – 6890 miejsc
 • North Stand (północna) – 10 086 miejsc
 • East Stand (wschodnia) – 10 691 miejsc
 • South Stand (południowa) – 8573 miejsc
 • W latach 2015–2019, częściowo w miejscu stadionu White Hart Lane, wybudowano nowy obiekt, Tottenham Hotspur Stadium. Stary stadion funkcjonował jeszcze do 2017 roku, kiedy to ostatecznie został rozebrany, by ustąpić miejsce nowo powstającej konstrukcji. Piłkarze Tottenhamu tymczasowo przenieśli się wówczas na stadion Wembley. Nowy stadion Tottenhamu otwarto 3 kwietnia 2019 roku.

  Notts County Football Club - angielski klub piłkarski mający siedzibę w Nottingham, jest to najstarszy profesjonalny klub piłkarski na świecie. Jednak za pierwszy klub na świecie oficjalnie, również przez FIFA, uznawany jest Sheffield F.C., założony w 1857 roku. Obecnie klub występuje w League One.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. White Hart Lane (ang.). Tottenham Hotspur. [dostęp 2010-01-31].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • The Stadium Guide Anglia
 • Reklama