Whiskey in the Jar

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Whiskey in the Jarludowa piosenka irlandzka o rozbójniku zdradzonym przez żonę lub kochankę.

Muzyka ludowa – jeden z najstarszych przejawów kultury duchowej każdej grupy etnicznej. Miała związek z codziennym i religijnym życiem ludzi. Przetrwała na wsi. W miastach funkcjonują profesjonalne zespoły specjalizujące się uprawianiem muzyki ludowej (śpiew, akompaniament instrumentów ludowych, taniec). Ich występy nadal cieszą się popularnością podczas większych miejskich (lokalnych) imprez masowych i uroczystości.Piosenka – forma muzyczna powszechnie stosowana w muzyce ludowej i rozrywkowej. Jest uproszczoną formą pieśni. Do słowa piosenka dodaje się często przymiotnik bliżej określający jej charakter, np. piosenka ludowa, piosenka miłosna, piosenka popowa, piosenka rockowa, piosenka jazzowa itd. Dzieła muzyki poważnej oraz ambitne i bardziej złożone dzieła jazzowe i rockowe określa się mianem utworu muzycznego lub krótko – utworu.

Wykonania[ | edytuj kod]

Piosenkę wykonywali m.in. The Dubliners, The Pogues, Peter, Paul and Mary, The Highwaymen, LeperKhanz, Roger Whittaker, the Poxy Boggards i The Limeliters. Irlandzki zespół Thin Lizzy z solistą Philem Lynottem nagrał rockową wersję w 1972, następnie wykonywaną przez zespoły Pulp (1995), Smokie, Metallica (1998), Belle and Sebastian (2006) i Flogging Molly, Gary Moore. Jerry Garcia z Grateful Dead i David Grisman nagrali wersję bluegrassową. W 2008 powstała wersja dance utworu nagrana przez Glamour DJs.

Metallica – amerykański zespół heavymetalowy założony w Los Angeles w 1981 roku przez Jamesa Hetfielda i Larsa Ulricha. Uważany za jeden z najważniejszych i najbardziej wpływowych zespołów metalowych lat 80.The Pogues – angielsko-irlandzki zespół grający muzykę celtycką oraz elementy punk rocka. Zespół założony został w 1982 w Londynie w dzielnicy Kings Cross przez Shane MacGowana. Pierwotnie zespół nazywał się z zangielszczonego irlandzkiego Pogue Mahone (irl. Póg mo Thóin) co dokładnie znaczy "pocałuj mnie w dupę". W 1984 roku nazwa ta została skrócona do The Pogues. W 1991 roku Shane MacGowan opuścił zespół z powodu problemów alkoholowych. Zespół, występujący dalej w rozmaitych składach, zawiesił swoją działalność w 1996. Od 2001 działa ponownie, chociaż bez nowych nagrań studyjnych.
The Highwaymen – amerykańska supergrupa muzyczna country utworzona w 1985 roku. Należeli do niego Johnny Cash, Waylon Jennings, Kris Kristofferson, i Willie Nelson, którzy znali się już wcześniej z tworzonych przez siebie duetów, np. Nelsona z Kristoffersonem, czy Casha z Jenningsem. Zespół zaprzestał działalności koncertowej w 1995 roku, gdyż każdy z muzyków zaangażował się w nowe projekty solowe.Philip "Phil" Parris Lynott ([fıl ‘pærıs ‘laınət]; ur. 20 sierpnia 1949 w West Bromwich, zm. 4 stycznia 1986 w Salisbury) – lider (wokalista i basista) irlandzkiego zespołu rockowego Thin Lizzy.
Warto wiedzieć że... beta

Jerry Garcia (właśc. Jerome John Garcia, ur. 1 sierpnia 1942 w San Francisco w Kalifornii, zm. 9 sierpnia 1995 w Forest Knolls w Kalifornii) – amerykański muzyk, gitarzysta i wokalista, lider grupy Grateful Dead.
The Dubliners to irlandzki zespół grający muzykę celtycką, założony w 1962. Założycielami grupy byli Ronnie Drew, Luke Kelly, Ciarán Bourke oraz Barney McKenna. W 1964 dołączył do nich John Sheahan. W obecnym składzie nie pozostał już żaden z członków-załozycieli zespołu, a ostatni żyjący - John Sheahan - odszedł z zespołu po śmierci Barneya McKenny. Po 50 latach "Dublińczycy" zeszli ze sceny; w chwili obecnej część ostatnich członków zespołu koncertuje pod nazwą "The Dublin Legends".
Smokie – brytyjski zespół muzyki pop i country rock pochodzący z Bradford, który zdobył popularność w Europie w latach 70. XX wieku (obok takich zespołów jak ABBA czy Boney M.).
Belle and Sebastian – szkocka grupa indiepopowa założona w Glasgow w styczniu 1996 przez Stuarta Murdocha i basistę – Stuarta Davida.
Pulp – brytyjski zespół britpopowy, utworzony w Sheffield w 1978 roku przez piętnastoletniego wtedy Jarvisa Cockera. Początkowo zespół był znany pod nazwą "Arabacus Pulp", lecz niedługo potem nazwa została skrócona do "Pulp". Na ich muzykę wpływ mieli tacy wykonawcy jak m.in.: David Bowie, The Cure, The Beatles oraz The Kinks.

Reklama