Wharton School

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Wharton Business School)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wharton School of the University of Pennsylvania (także: Wharton School / Wharton) – amerykańska szkoła biznesu, będąca wydziałem Uniwersytetu Pensylwanii w Filadelfii.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Master of Business Administration, MBA (pol. Magisterskie Studia Menedżerskie) - stopień akademicki przyznawany po ukończeniu studiów podyplomowych (często wymaga się tu ponadto posiadania określonego doświadczenia zawodowego), najczęściej zaocznych. Studia MBA w Polsce trwają od 1 roku do 2 lat.

Powstała w 1881 roku, jako pierwsza uniwersytecka szkoła biznesu na świecie, założona przez amerykańskiego przedsiębiorcę Josepha Whartona.

Od wielu lat znajduje się w czołówce szkół biznesu na świecie. W 2006 roku w światowym rankingu studiów MBA „Business Week” znalazła się na 2. miejscu, oraz na 1. miejscu w kategorii biznesowych programów licencjackich. W rankingu USNews na rok 2007 zajęła 3. miejsce w kategorii studiów magisterskich z zakresu zarządzania.

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

Absolwentem Wharton School jest m.in. Donald Trump. Na uczelni tej studiowali też Elon Musk i Warren Buffett.

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. Elon Musk Biography. notablebiographies.com (ang.) [dostęp 2018-10-19]
 2. Warren Buffett Biography. biography.com (ang.) [dostęp 2018-10-19]

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona szkoły (ang.)
 • Ivy League (pol. Liga Bluszczowa) – jedna z konferencji wchodzących w skład NCAA Division I, najwyższej klasy rozgrywkowej w ramach systemu międzyuczelnianych zawodów sportowych NCAA. Uczelniami członkowskimi jest osiem elitarnych uniwersytetów amerykańskich znajdujących się w północno-wschodniej części USA. Używa się też angielskiego określenia "The Ancient Eight" (Starożytna Ósemka). Nazwa pochodzi od bluszczu typowego dla starych budynków. Została założona w 1954 roku jako liga sportowa w ramach systemu NCAA.Warren Edward Buffett (ur. 30 sierpnia 1930 w Omaha) – amerykański inwestor giełdowy, przedsiębiorca i filantrop. Jest powszechnie uważany za jednego z najlepszych inwestorów na świecie. Warren Buffett, często określany jako "legendarny inwestor", jest głównym akcjonariuszem, przewodniczącym rady nadzorczej oraz prezesem Berkshire Hathaway. Od wielu lat konsekwentnie utrzymuje się na szczytach list najbogatszych ludzi świata. W 2008 roku był uznawany za najbogatszego człowieka świata, a obecnie (2012) zajmuje trzecie miejsce na liście najbogatszych. Buffett bywa nazywany "Wyrocznią z Omaha" lub "Mędrcem z Omaha" i jest znany z wierności zasadom inwestowania w wartość (value investing) oraz oszczędności i skromności w życiu osobistym, pomimo posiadanej fortuny. Jest znany także ze swojej filantropii oraz obietnicy przekazania 99 procent swojego majątku na cele charytatywne, co realizuje głównie poprzez Fundację Gatesów (the Gates Foundation). Jest synem republikańskiego kongresmena Howarda Buffetta.
  Warto wiedzieć że... beta

  Uczelnia niepubliczna – uczelnia założona przez osobę fizyczną lub osobę prawną niebędącą państwową ani samorządową osobą prawną.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Donald John Trump (ur. 14 czerwca 1946 w Queens) – amerykański przedsiębiorca, miliarder; najbardziej znany jako właściciel nieruchomości w USA, kierownik, założyciel oraz CEO (chief executive officer) Trump Organization. Prowadzi również bardzo popularny w USA show – The Apprentice.
  Uniwersytet Pensylwanii (ang. University of Pennsylvania, potocznie Penn lub UPenn) – prywatny uniwersytet w Stanach Zjednoczonych, działający w Filadelfii, w stanie Pensylwania, należący do tzw. Ligi Bluszczowej (Ivy League).

  Reklama