• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wezuwiusz  Podstrony: [1] [2] 3
  Przeczytaj także...
  Rezerwat biosfery (ang. biosphere reserve) jest to wyznaczony obszar chroniony zawierający cenne zasoby przyrodnicze. Rezerwaty biosfery na świecie powstały w ramach programu UNESCO MAB (ang. Man and the Biosphere, pol. Człowiek i biosfera).Brokuły, kapusta szparagowa (Brassica oleracea L. var. italica Plenck) – odmiana kapusty warzywnej. Jest to roślina jednoroczna należąca do rodziny kapustowatych. Prawdopodobnie pochodzi z Cypru. Był powszechnie uprawiany w starożytnej Grecji i Rzymie. Znany jest wyłącznie z uprawy, nie występuje na stanowiskach naturalnych.
  Przypisy[ | edytuj kod]
  1. Kenneth Lapatin, Alina Kozlovski: When Did Vesuvius Erupt? The Evidence for and against August 24 (ang.). blogs.getty.edu, 2019-08-23. [dostęp 2021-01-03].
  2. Mariusz Błoński: Wezuwiusz zniszczył Pompeje później, niż dotychczas sądziliśmy (pol.). kopalniawiedzy.pl, 2018-10-17. [dostęp 2021-01-03].
  3. New evidence suggests volcanic eruption that destroyed Pompeii was in October (ang.). www.efe.com, 2018-10-16. [dostęp 2021-01-03].
  4. G. Rolandi i inni, The 79 AD eruption of Somma: The relationship between the date of the eruption and the southeast tephra dispersion, www.ucl.ac.uk, 18 września 2007 [dostęp 2021-01-03] (ang.).
  5. Francesco Stoppa i inni, Magma evolution inside the 1631 Vesuvius magma chamber and eruption triggering, „Open Geosciences”, 9 (1), DOI10.1515/geo-2017-0003, ISSN 2391-5447 [dostęp 2017-06-30] (ang.).

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Wezuwiusz online
 • Osservatorio Vesuviano (ang.)
 • Wezuwiusz
 • Świstunka leśna (Phylloscopus sibilatrix) – gatunek niewielkiego ptaka wędrownego z rodziny świstunek (Phylloscopidae), wcześniej zaliczany do pokrzewkowatych (Sylviidae).Kopciuszek zwyczajny, kopciuszek (Phoenicurus ochruros) – gatunek małego ptaka wędrownego z rodziny muchołówkowatych (Muscicapidae).


  Podstrony: [1] [2] 3  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Zbiornik magmowy – nagromadzenie dużej ilości magmy w obrębie skorupy ziemskiej. Często, ale nie zawsze, może pokrywać się z miejscem wytopienia tej magmy, czyli z ogniskiem magmowym.
  Turkawka wschodnia, synogarlica wschodnia (Streptopelia orientalis) – gatunek średniego ptaka wędrownego (poza południowymi populacjami) z rodziny gołębiowatych (Columbidae), zamieszkujący środkową (S. o. orientalis) i południową (S. o. meena) Azję. Zimuje w południowej Japonii, Indiach i na Półwyspie Indochińskim. Sporadycznie pojawia się w północnej i zachodniej Europie oraz na Alasce i Kolumbii Brytyjskiej. Do Polski zalatuje wyjątkowo (stwierdzona raz w 2002 r.).
  Herkulanum albo Herkulaneum, (łac. Herculaneum, gr. Heraklejon, wł. Ercolano) – miasto w Kampanii położone w sąsiedztwie Wezuwiusza i zniszczone wraz z Pompejami i Stabiami podczas jego wybuchu 24 sierpnia 79 roku.
  Aa (haw. ʻaʻā [ʔəˈʔaː] kamienna lawa, ale też palić się, płomień) – jeden z głównych typów spływającej lawy. Aa jest lawą bazaltową charakteryzującą się chropowatą, poszarpaną powierzchnią. Charakter powierzchni wynika z tworzenia się w lawie rzadkich, ale dużych pęcherzy gazu, które oprócz tego w trakcie krzepnięcia lawy, przy jednoczesnym ruchu potoku lawowego, sprzyjają pękaniu lawy na duże bloki. Zazwyczaj temperatura tego typu lawy wynosi od 1000 do 1100 °C.
  Pustułka zwyczajna, pustułka, sokół pustułka (Falco tinnunculus) – gatunek średniej wielkości ptaka drapieżnego z rodziny sokołowatych (Falconidae).
  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.
  Pompeje, dawniej Pompeja (łac. Pompeii, wł. Pompei) – miasto w regionie dzisiejszej Kampanii we Włoszech zniszczone w czasach cesarstwa rzymskiego przez erupcję wulkanu Wezuwiusz w dniu 24 sierpnia 79 roku. Popiół wulkaniczny, który zasypał Pompeje, utrwalił budowle, przedmioty oraz niektóre ciała ludzi i zwierząt, co współcześnie umożliwia obejrzenie wyglądu starożytnego rzymskiego miasta średniej wielkości i jego mieszkańców. Ruiny Pompejów położone są ok. 20 km na południowy wschód od Neapolu. Dwa inne miasta, które zniszczyła erupcja Wezuwiusza w 79 roku to Herkulanum i Stabie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.08 sek.