Western

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kadr z filmu Siedmiu wspaniałych (1960)
Okładka z amerykańskiego magazynu literackiego publikującego opowiadania z Dzikiego Zachodu (1908)
Szokujący ówczesną widownię strzał w kierunku widza w pierwszym westernie Napad na ekspres (The Great Train Robbery, 1903)

Western – gatunek filmu fabularnego, powieści awanturniczej albo sztuki scenicznej, obejmujący utwory, których akcja rozgrywa się w okresie kolonizacji i stabilizowania się życia na terenach zachodnich stanów USA, zwanych Dzikim Zachodem. Często miejsce akcji nie jest konkretnym stanem, ale terytorium zorganizowanym – zalążkiem przyszłego stanu. Western jest charakterystyczną formą amerykańską, chociaż był uprawiany również przez twórców rodem z Europy.

Stewart Terence Herbert Young (ur. 20 czerwca 1915, zm. 7 września 1994) – brytyjski reżyser. Urodził się w Szanghaju, uczył się w szkole publicznej i studiował historię orientalną w St Catharine’s College na Uniwersytecie Cambridge. Young zdobył największą popularność dzięki wyreżyserowaniu 3 filmów z serii o Bondzie: Doktora No (1962), Pozdrowienia z Rosji (1963) i Operację Piorun (1965). James Fenimore Cooper – powieściopisarz amerykański i jeden z twórców literatury tego kraju. (ur. 15 września 1789 w Burlington w stanie New Jersey, zm. 14 września 1851 w Cooperstown w stanie Nowy Jork), autor znanych powieści przygodowo-awanturniczych, których akcja rozgrywa się podczas walk z Indianami i Francuzami w drugiej połowie XVIII wieku.

Klasyczny western charakteryzuje się pewnymi stałymi cechami, z których podstawowymi są:

 • tematyka związana z wydarzeniami historycznymi na Dzikim Zachodzie w drugiej połowie XIX w. (walki z Indianami, wojna secesyjna, budowa kolei transkontynentalnej, walka z przestępczością, gorączka złota, hodowla bydła itp.)
 • wyrazista akcja o dobitnie zarysowanym konflikcie dramatycznym (starcie sił reprezentujących wartości pozytywne z siłami zła), najczęściej powiązanym z wątkiem miłosnym
 • główny bohater (kowboj, traper, szeryf, „jeździec znikąd”) odznaczający się budzącymi sympatię cechami: szlachetnością, odwagą, przedsiębiorczością, wielką sprawnością fizyczną i siłą – przedstawiony na tle uschematyzowanego zespołu postaci ubocznych (śmiała dziewczyna, prawy i odważny szeryf, bywalcy małomiasteczkowego saloonu, Indianie, złowrodzy przeciwnicy, lojalni przyjaciele)
 • obowiązkowe składniki awanturnicze: strzelaniny, bójki, konne pościgi
 • operowanie efektownymi plenerami Dzikiego Zachodu (rozległe prerie, skaliste wąwozy).
 • Western w literaturze[ | edytuj kod]

   Osobny artykuł: Western (literatura).

  Western narodził się w II połowie XIX wieku, jako rodzaj literatury przygodowej nawiązującej do twórczości Jamesa Coopera. Akcja tych utworów toczyła się na Dzikim Zachodzie. Pierwsze westerny były przeważnie tanimi powieściami rozrywkowymi przeznaczonymi dla masowego czytelnika i rzadko odznaczały się większymi walorami literackimi. Tematem były przygody traperów, banitów, rewolwerowców, kowbojów, stróżów prawa, którzy zamieszkiwali te niespokojne regiony. Charakterystyczne było to, że wiele z tych powieści opisywały fikcyjne perypetie autentycznych ludzi, żyjących w tych czasach, takich jak Buffalo Bill, Jesse James, Wyatt Earp, czy Calamity Jane. Popularność wśród czytelników sprawiła, że western stał się w literaturze amerykańskiej odrębnym gatunkiem literackim. Gatunek ten uprawiać zaczęli twórcy spoza Ameryki.

  Józef Kłyk (ur. 13 kwietnia 1950 w Bojszowach) - śląski filmowiec amator z Pszczyny, autor ponad 80 filmów o tematyce m.in. westernowej i historycznej. Na planie pełni wszelkie możliwe funkcje od reżysera, przez charakteryzatora po aktora i scenografa.Shalako – western z 1968 w reżyserii Edwarda Dmytryka. Film wyprodukowano w Wielkiej Brytanii, a zdjęcia realizowano w Hiszpanii oraz w studiu filmowym w Anglii. Jest to adaptacja książki Louisa L’Amoura pod tym samym tytułem. Główne role zagrali Sean Connery i Brigitte Bardot.

  Najwybitniejsi amerykańscy autorzy westernu to m.in. Owen Wister, Zane Grey, Max Brand, Ernest Haycox, Louis L’Amour, Ray Hogan, Elmer Kelton, Marlin Durham. Wśród pisarzy nieamerykańskich najbardziej znany to Karol May, a w literaturze polskiej Wiesław Wernic.

  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Aleksander Ścibor-Rylski herbu Ostoja (ur. 16 marca 1928 w Grudziądzu, zm. 3 kwietnia 1983 w Warszawie) – polski pisarz, reżyser i scenarzysta filmowy.
  Kadr (lub klatka filmowa) − pojedyncza klatka błony filmowej bądź fotograficznej, objętej ramami pola naświetlanego przez aparat fotograficzny lub kamerę filmową, dzięki zwolnieniu migawki. Pojedynczy kadr jest uznawany za najmniejszą (statyczną) jednostkę budulca filmowego.
  Szeryf – urząd w systemie prawodawstwa angielskiego, szkockiego i Stanów Zjednoczonych, także stanowisko osoby piastującej ten urząd. Tytuł szeryfa wywodzi się ze średniowiecznej Anglii, gdzie oznaczał urzędnika królewskiego na terenie hrabstwa (ang. shire reeve).
  Gojko Mitić (serb. cyrylicą Гojкo Митић; ur. 13 czerwca 1940 w miejscowości Strojkovce w Serbii) – serbski aktor i reżyser, znany z licznych ról we wschodnioniemieckich westernach.
  Fred Zinnemann (ur. 29 kwietnia 1907 w Wiedniu, zm. 14 marca 1997 w Londynie) - amerykański reżyser filmowy pochodzenia austriackiego.
  Broncho Billy Anderson (ur. 21 marca 1880, zm. 20 stycznia 1971) – amerykański scenarzysta, reżyser, aktor i producent filmowy.
  Za kilka dolarów więcej (tyt. oryginalny Per Qualche Dollaro in Più, znany także jako For a Few Dollars More) – western z 1965 w reżyserii Sergio Leone i z muzyką Ennio Morricone. Jest drugą częścią tzw. Dolarowej trylogii

  Reklama