Westdeutscher Rundfunk

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Główna siedziba WDR w Kolonii

Westdeutscher Rundfunk (WDR) – niemieckojęzyczny, publiczny, regionalny nadawca radiowo-telewizyjny. Siedziba główna mieści się w Kolonii. WDR jest członkiem ARD. WDR produkuje jeden kanał telewizyjny (WDR-Fernsehen, dawniejsze nazwy: WDF i West3) i 5 radiowych, przeznaczonych dla różnych kręgów odbiorców. Program WDR adresowany jest przede wszystkim do mieszkańców Nadrenii Północnej – Westfalii, jednak dzięki niekodowanemu przekazowi z satelity Astra dostępny jest również w innych regionach Niemiec i za granicą.

ARD (Arbeitsgemeinschaft der öffentlich-rechtlichen Rundfunkanstalten der Bundesrepublik Deutschland, Związek Niemieckich Nadawców Publiczno-Prawnych) – jeden z największych publicznych nadawców radiowo-telewizyjnych w Europie, powołany do życia 5 sierpnia 1950 w Niemczech Zachodnich. Od strony formalnej stanowi związek działających w Niemczech publicznych nadawców regionalnych. ARD od 1963 roku nadaje program pierwszy telewizji niemieckiej. Pokrewną stacją na początku istnienia było ARD 2.Komputer (z ang. computer od łac. computare – liczyć, sumować; dawne nazwy używane w Polsce: mózg elektronowy, elektroniczna maszyna cyfrowa, maszyna matematyczna) – maszyna elektroniczna przeznaczona do przetwarzania informacji, które da się zapisać w formie ciągu cyfr albo sygnału ciągłego.

WDR posiada w największych miastach Nadrenii Północnej – Westfalii lokalne studia, które realizują lokalne programy dla stacji radiowych WDR oraz własne wersje magazynu Lokalzeit dla telewizji WDR. Program emitowany jest na żywo, w tzw. paśmie rozłącznym oraz w paśmie wspólnym, w ramach nocnych powtórek. Składa się z lokalnych informacji (Kompakt), rozmów z gośćmi, zapowiedzi wydarzeń kulturalnych (Tipps und Termine), konkursów oraz prognozy pogody.

Nadawca (źródło, ang. sender, source) jest to określenie używane w telekomunikacji do zidentyfikowania podmiotu będącego źródłem transmisji lub komunikatu. Nadawca wysyła informację używając kodu przy pomocy fizycznego medium transmisji. Nadawcą może być np. urządzenie, aplikacja lub użytkownik.Astra - zespół osiemnastu satelitów telekomunikacyjnych, należących do konsorcjum SES ASTRA z siedzibą w Luksemburgu, znajdujący się na orbicie geostacjonarnej nad równikiem. Obecnie na orbicie pracuje trzynaście z nich.

Westdeutscher Rundfunk powstało w 1955 roku, obok Norddeutscher Rundfunk (NDR), jako efekt rozpadu Nordwestdeutscher Rundfunk (NWDR) na tych dwóch nadawców. Radiofonia rozpoczęła nadawanie 1 stycznia 1956, natomiast telewizja Westdeutsches Fernsehen (WDF), ruszyła 17 grudnia 1965.

Programy lokalne na antenie WDR emitowane są z miast:

Miasto (od prasłow. „местьце", „mě́sto"–„miejsce”) – historycznie ukształtowana jednostka osadnicza charakteryzująca się dużą intensywnością zabudowy, małą ilością terenów rolniczych, ludnością pracującą poza rolnictwem (w przemyśle lub w usługach) prowadzącą specyficzny miejski styl życia.Muzyka ludowa – jeden z najstarszych przejawów kultury duchowej każdej grupy etnicznej. Miała związek z codziennym i religijnym życiem ludzi. Przetrwała na wsi. W miastach funkcjonują profesjonalne zespoły specjalizujące się uprawianiem muzyki ludowej (śpiew, akompaniament instrumentów ludowych, taniec). Ich występy nadal cieszą się popularnością podczas większych miejskich (lokalnych) imprez masowych i uroczystości.
 • Akwizgran – Lokalzeit aus Aachen
 • Bielefeld – Lokalzeit OWL aktuell
 • Bonn – Lokalzeit aus Bonn
 • Dortmund – Lokalzeit aus Dortmund
 • Duisburg – Lokalzeit aus Duisburg
 • Düsseldorf – Lokalzeit aus Düsseldorf
 • Essen – Lokalzeit Ruhr
 • Kolonia (centrala WDR) – Lokalzeit aus Köln
 • Münster – Lokalzeit Münsterland
 • Siegen – Lokalzeit Südwestfalen
 • Wuppertal – Lokalzeit Bergisches Land
 • Stacje radiowe[ | edytuj kod]

 • 1LIVE (1 Live) – profil młodzieżowy, adresowany do słuchaczy w wieku 14-29 lat
 • WDR 2 – profil informacyjny, regionalny charakter. muzyka adresowana do grupy wiekowej 30-59 lat
 • WDR 3 – profil kulturalny, duży udział muzyki poważnej i jazzu; brak reklam
 • WDR 4 – program adresowany do miłośników muzyki ludowej i relaksacyjnej oraz niemieckich przebojów
 • WDR 5 – profil informacyjno-publicystyczny, 2 programy dla dzieci; brak reklam
 • Funkhaus Europa – program integracyjny dla obcokrajowców, muzyka międzynarodowa, informacje, program realizowany we współpracy z Radio Bremen i Rundfunk Berlin-Brandenburg; brak reklam
 • Stacje emitowane tylko w wersji cyfrowej w ramach pakietu ARD Digital i radiu cyfrowym DAB:

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Nadrenia Północna-Westfalia (niem. Nordrhein-Westfalen; dolnoniem. Noordrhien-Westfalen; NW; NRW) – kraj związkowy w zachodniej części Niemiec. Stolicą kraju związkowego jest Düsseldorf.
 • 1 Live diggi – muzyka i informacje; brak reklam
 • KiRaKa – (KinderRadioKanal) dla dzieci codziennie od 6:00 do 22:00, w pozostałym czasie 1 Live diggi. Równoległe audycie na UKF-ie to od godziny 14:05 do 15:00 WDR 5 KiRaKa i od 19:30 do 20:00 Bärenbude. Program jest również nadawany w kraju Saary (kanał 9A) i Bremie (kanał 7B); brak reklam
 • WDR Event – tylko podczas meczów piłki nożnej i debat w parlamencie kraju związkowego i z Bundestagu; brak reklam
 • WDR VeRa (VerkehrsRadio) – informacje dla kierowców emitowane z komputera przez całą dobę; brak reklam
 • Usługa transmisji danych

  Rundfunk Berlin-Brandenburg (RBB) — niemiecki regionalny nadawca radiowo-telewizjny, obejmujący swym zasięgiem miasto na prawach landu Berlin oraz land Brandenburgia. Powstał 1 maja 2003 z połączenia dotychczasowych nadawców utrzymywanych przez oba landy: Sender Freies Berlin (SFB, Berlin) i Ostdeutscher Rundfunk Brandenburg (ORB, Brandenburgia).Siegen – uniwersyteckie miasto powiatowe w Niemczech, w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia, w rejencji Arnsberg, siedziba powiatu Siegen-Wittgenstein.
 • WDR Info – mobilne strona internetowa nadawana w radiu cyfrowym DAB na podstawie Multimedia Object Transfer (MOT) zawiera wiadomości, pogodę, informacje o ruchu drogowym i informacje o falach radiowych WDR, m.in. ostatnie 12 utworów muzycznych.
 • Stacje nieistniejące już:

 • WDR 1 – poprzednik 1LIVE
 • WDR 2 Klassik – programy z WDR 2 ilustrowane utworami muzyki poważnej
 • 1 Live Kunst – radio internetowe, o profilu kulturalnym, z muzyką pop dla wymagających słuchaczy
 • Uwagi[ | edytuj kod]

  1. Także w języku polskim od godziny 22:00 do 23:00. Program jest nadawany od 16:00 do 21:00 na częstotliwościach w Hamburgu (DAB 7A), Vorpommern (DAB 12B), Niedersachsen (DAB 6A, 6D, 11B i 12A), Schleswig-Holstein (DAB 9C) oraz w Bremie (96,70 MHz i DAB 7B), Bremerhaven (92,10 MHz), Berlin (96,30 MHz i DAB 7D).

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona WDR
 • Digital Audio Broadcasting (DAB) – technika pozwalająca nadawać programy radiowe w formie cyfrowej, używana w kilkunastu krajach, głównie w Europie. Ocenia się, iż w 2006 roku używało jej około 1000 nadawców. Pierwszą stacją nadającą po polsku w DAB było PRL24 – Polskie Radio Londyn w Wielkiej Brytanii. Od 1 października 2013 roku w technologii DAB+ dostępne są wszystkie stacje Polskiego Radia.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Warto wiedzieć że... beta

  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Jazz – gatunek muzyczny, który powstał w początkach XX wieku (zapoczątkowany około 1900 roku), na południu Stanów Zjednoczonych w dzielnicy prostytutek Storyville w Nowym Orleanie; tradycyjnie początki jazzu łączą się z Congo Square jako połączenie muzyki zachodnioafrykańskiej i europejsko-amerykańskiej (bluesa, ragtime’u i muzyki europejskiej). Stanowi on połączenie muzyki ludowej, artystycznej i rozrywkowej.
  Münster – miasto na prawach powiatu w Niemczech, położone w północnej części kraju związkowego Nadrenia Północna-Westfalia, siedziba rejencji Münster. Dawna, spolszczona nazwa miasta, dziś już rzadko używana, to Monaster/Monastyr.
  Satelita telekomunikacyjny – satelita sztuczny umożliwiający teletransmisję sygnałów radiowych i telewizyjnych między naziemnymi stacjami.
  Norddeutscher Rundfunk (NDR) – regionalny publiczny nadawca radiowo-telewizyjny, obsługujący północne regiony Niemiec: landy Dolna Saksonia, Meklemburgia-Pomorze Przednie, Szlezwik-Holsztyn i miasto na prawach landu Hamburg. Zajmuje ważne miejsce wśród członków ARD: sytuuje się na pierwszym miejscu pod względem powierzchni obsługiwanego obszaru, drugie, jeśli chodzi o udział produkowanych przezeń programów w emisji głównego ogólnokrajowego kanału ARD, Das Erste, i trzeci co do liczby ludności. Specjalnością NDR są informacje - to właśnie w siedzibie stacji w Hamburgu znajduje się główny newsroom Das Erste, skąd nadawany jest m.in. czołowy niemiecki dziennik telewizyjny, Tagesschau. Inne studia znajdują się w Hanowerze dla Dolnej Saksonii, Kilonii dla Szlezwika-Holsztynu i Schwerinie dla Meklemburgii-Pomorza Przedniego. Powstał 1 stycznia 1956 roku, obok z Westdeutscher Rundfunk (WDR), jako efekt rozpadu Nordwestdeutscher Rundfunk (NWDR) na tych dwóch nadawców. 4 stycznia 1965 ruszyła telewizja NDR Fernsehen
  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.
  Integracja społeczna – termin w socjologii i innych naukach społecznych oznaczający w ogólności proces włączania (się) do zasadniczej części społeczeństwa różnorodnych, zwykle mniejszościowych grup społecznych jak np. mniejszości narodowe, uchodźcy, emigranci i repatrianci, itp., i w konsekwencji uzyskanie możliwości, praw i usług dotychczas dostępnych tylko dla większości. Jest to jednocześnie zjawisko pełne sprzeczności, gdyż wymaga akceptacji obu stron, co nie jest sprawą oczywistą, gdyż może oznaczać konieczność wyrzeczenia się przez jedna lub obie strony pełni lub części swojej tożsamości rozumianej jako role społeczne, wartości, normy, zwyczaje, tradycja, prawo, światopogląd, nawet język.

  Reklama