Westchester (Los Angeles)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Westchester – dzielnica w zachodniej części Los Angeles. W 2008 roku szacowano liczbę mieszkańców na 4556 osób. Położona w południowej części Westside. W dzielnicy znajdują się Port lotniczy Los Angeles (LAX), Loyola Marymount University (LMU) i Otis College of Art and Design.

Hollywood – dzielnica miasta Los Angeles w Stanach Zjednoczonych i najważniejszy ośrodek amerykańskiej kinematografii. Słowo Hollywood jest używane jako skrótowa, popularna nazwa dla amerykańskiego przemysłu filmowo-telewizyjnego.El Segundo – miasto w USA, w stanie Kalifornia, w hrabstwie Los Angeles. Położone nad Zatoką Santa Monica, założone 18 stycznia 1917 roku i jest jednym z Beach Cities. Liczba mieszkańców: 16 654 według spisu z 2010 roku.
Kaplica na terenie LMU

Westchester położone jest we wschodniej części wzgórz Del Rey. Granice wyznaczają w przybliżeniu Bluff Creek i Bluff Creek Drive, Pershing Drive, Imperial Highway i La Cienega Boulevard oraz Century Freeway. Od północy graniczy z Playa Vista, od wschodu z Inglewood, od południa z El Segundo, z zachodniej strony od Oceanu Spokojnego Westchester oddziela Playa del Rey.

Loyola Marymount University (popularnie LMU) – prywatny amerykański, rzymskokatolicki uniwersytet oferujący studia licencjackie, magisterskie, doktoranckie i dalsze, ulokowany w dzielnicy Westchester w mieście Los Angeles. Jest jedną z 28 uczelni należących do Stowarzyszenia Jezuickich Koledży i Uniwersytetów (Association of Jesuit Colleges and Universities).Inglewood - miasto w USA, w stanie Kalifornia, w hrabstwie Los Angeles w obszarze metropolitalnym Los Angeles. Liczba mieszkańców: 109 673 (2010).

Rozwój terenów dzisiejszego Westchester zaczął się w okresie międzywojennym, kiedy to w okolicach dzisiejszego lotniska powstał przemysł lotniczy. W 1928 roku do dzielnicy przeniósł się Loyola Marymount University, a w 1932 roku odbyły się zawody jeździeckie podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w Los Angeles. W latach 30. założono i rozpoczęto rozbudowę portu lotniczego LAX. W latach 90. do Westchester przeniósł się Otis College of Art and Design.

Playa Vista – dzielnica w zachodniej części Los Angeles. W 2008 roku szacowano liczbę mieszkańców na 6 010  osób. Położona w południowej części Westside. Jej granice wyznaczają w przybliżeniu Lincoln Boulevard, Ballona Creek, Marina Freeway, San Diego Freeway i Bluff Creek Drive. Od północnego zachodu graniczy z Marina del Rey, od wschodu z Culver City, od zachodu z Playa del Rey, od południa z Westchester.Los Angeles – najludniejsze miasto amerykańskiego stanu Kalifornia, a zarazem drugie pod względem liczby mieszkańców miasto w Stanach Zjednoczonych (za Nowym Jorkiem), za sprawą populacji liczącej 3 792 621 mieszkańców (2010). Los Angeles zajmuje powierzchnię 1302 km² i położone jest w regionie Kalifornii Południowej. Miasto stanowi centrum aglomeracji Los Angeles-Long Beach-Santa Ana, którą w 2010 roku zamieszkiwało 12 828 837 osób, czyniąc z tego regionu 2. pod względem populacji obszar metropolitalny Stanów Zjednoczonych i jednocześnie jedną z najludniejszych metropolii świata. Los Angeles jest siedzibą hrabstwa Los Angeles, czyli najbardziej zaludnionego i jednego z najbardziej zróżnicowanych etnicznie hrabstw w Stanach Zjednoczonych. Z kolei obszar samego Los Angeles uznany został za najbardziej zróżnicowane etnicznie amerykańskie miasto. Mieszkańcy Los Angeles często określani są mianem „Angelenos”.

Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Lista dzielnic i osiedli Los Angeles
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  Warto wiedzieć że... beta

  Port lotniczy Los Angeles – międzynarodowy port lotniczy, największy na zachodnim wybrzeżu USA. Położony jest 25 km od centrum Los Angeles. Port lotniczy został oficjalnie otwarty w 1937. Posiada 8 terminali i obsłużył w 2007 prawie 62 mln pasażerów.
  La Cienega Boulevard – ulica w hrabstwie Los Angeles biegnąca z południa na północ. Zaczyna się w mieście El Segundo kończy przy Sunset Strip/Sunset Boulevard. Nazwa pochodzi od nazwy rancza "Las Ciénegas" znajdującego się na terenie dzisiejszego West Hollywood. La Ciénaga po hiszpańsku oznacza "bagno".
  X Igrzyska Olimpijskie odbyły się w 1932 roku w Los Angeles w Stanach Zjednoczonych. Żadne inne miasto nie starało się o organizację igrzysk. Imprezę te poprzedziła gigantyczna kampania reklamowa, która w połączeniu z wyjątkowym profesjonalizmem organizacyjnym przyniosła 1,3 mln dolarów zysku, a swoim poziomem organizacyjnym zaskoczyła zarówno zawodników, dziennikarzy, jak i kibiców. Specjalnie z okazji igrzysk wybudowano wioskę olimpijską, wyposażoną m.in. w punkty medyczne oraz odnowy biologicznej, a także miejsca rozrywki. Mieszkali w niej sami mężczyźni w ponad 500 domkach, kobiety zakwaterowano w miejskich hotelach. Każda ekipa miała do dyspozycji sztab tłumaczy i kucharzy. Mankamentem była jedynie niska frekwencja wśród samych uczestników, która spowodowana była głównie światowym kryzysem ekonomicznym oraz wysokimi kosztami podróży do Kalifornii. Głównym obiektem igrzysk był stadion, którego trybuny mogły pomieścić 105 000 widzów. Nowością techniczną było zastosowanie fotokomórki dla ustalenia kolejności zawodników na mecie. Wysoki poziom zawodów został potwierdzony pobiciem 19 rekordów świata i 40 rekordów olimpijskich. Jedyny raz w historii przyznano medale olimpijskie w dziedzinie alpinizmu (złotymi medalami nagrodzono Niemców, braci Franza i Toniego Schmid).
  Los Angeles Westside – zurbanizowany region położony w zachodniej części hrabstwa Los Angeles w Kalifornii. Obszar ten nie jest zdefiniowany oficjalnie, lecz zgodnie z projektem gazety Los Angeles Times – "Mapping L.A." zajmuje powierzchnię 262 km², obejmując swoim zasięgiem nie tylko dzielnice miasta Los Angeles ale również dwa obszary niemunicypalne oraz cztery miasta.

  Reklama