West End (Londyn)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
West End - widok nocny, 2012
Stacja metra Bond Street, platforma Central Line

West End – obszar centralnego Londynu zawierający wiele z największych (i najważniejszych dla miłośników teatru, zobacz teatry w West End) atrakcji turystycznych, sklepów, przedsiębiorstw, budynków rządowych i lokali rozrywkowych.

Tottenham Court Road Station – stacja metra londyńskiego położona w dzielnicy City of Westminster, przy Tottenham Court Road.Holborn – stacja londyńskiego metra położona na trasach Central Line (między Tottenham Court Road a Chancery Lane) i Piccadilly line (między Covent Garden a Russell Square). Znajduje się przy skrzyżowaniu ulic High Holborn i Kingsway, w pierwszej strefie biletowej.

Termin[ | edytuj kod]

Nazwa „West End” jest to elastyczny termin i w różnych kontekstach może odnosić się do:

 • dzielnicy rozrywki wokół Leicester Square i Covent Garden,
 • dzielnicy handlowej skoncentrowanej na Oxford Street, Regent Street i Bond Street;
 • rzadziej, do całej części centralnego Londynu, która leży na zachód od City of London.


 • Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Piccadilly Circus - stacja metra londyńskiego położona w dzielnicy City of Westminster. Zatrzymują się na niej pociągi Bakerloo Line oraz Piccadilly Line. Obecnie nie posiada nadziemnego budynku (został on rozebrany w latach 80. XX wieku) - podróżni wchodzą na nią schodami bezpośrednio ze słynnego Piccadilly Circus. Należy do pierwszej strefy biletowej. W 2007 roku skorzystało z niej ok. 38 mln pasażerów.
  Leicester Square – stacja metra londyńskiego położona w dzielnicy City of Westminster. Została otwarta w roku 1906 , a obecnie stanowi punkt przesiadkowy między Piccadilly Line a Northern Line. Posiada cztery perony. Co roku korzysta z niej ok. 38,7 mln pasażerów. Znajduje się w pierwszej strefie biletowej.
  Metro w Londynie (ang. London Underground, potocznie the Tube) – system lokalnych linii kolejowych przebiegających w podziemnych tunelach oraz na powierzchni, obsługujących większość obszaru Wielkiego Londynu. Jest najstarszym metrem na świecie, pierwsi podróżni skorzystali z niego 10 stycznia 1863 roku. Pomimo angielskiej nazwy, wskazującej na podziemne położenie, jedynie ok. 45% długości tras znajduje się pod ziemią.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Oxford Street – ulica w Londynie skupiająca ponad 300 sklepów, najbardziej ruchliwa arteria handlowa w Europie. Jej nazwa wywodzi się od części dawnego Londynu – Oxford Road, która rozpoczynała się w Newgate. Obecnie stanowi część drogi A40, choć nie jest oznakowana, podobnie jak inne drogi w centrum Londynu.
  Charing Cross – stacja metra londyńskiego położona w dzielnicy City of Westminster. Zatrzymują się na niej pociągi dwóch linii: Bakerloo Line oraz jednego z dwóch śródmiejskich odgałęzień Northern Line, które bierze od niej swą nazwę. W latach 1979-1999 stanowiła też południowy kraniec Jubilee Line, jednak po oddaniu do użytku nowego odcinka tej linii, została ona zupełnie wycofana z Charing Cross.
  Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.

  Reklama